Hirdetés
DSL-G684T beállítás
A DSL-G684T ADSL modemes router esetében nem véletlenül írták a készülék hátuljára, hogy először a CD-n kutakodjunk. A lemezt berakva máris előugrott egy kis menü, amelynek jobb alsó sarkában ott virított a gyorstelepítő gomb.
Először ábrákkal segített leírást kaptunk a vezetékek megfelelő összedugdosásáról, a fizikai üzembe helyezésről.
Ezután rögtön az eszköz adminisztrátori jelszavát kellett megadnunk, így nem sokáig maradt védtelen a router. A következő lépés az ADSL kapcsolat beállítása volt.
Az utolsó fázisban a WiFi hálózat paramétereit lőhettük be, SSID-t csatornát és biztonsági kódolást beállítva.
Az IP cím beírásával elérhető, webes kezelőfelület megjelenése azonos volt a korábban látottal. Ismét egy varázslóval kezdődött, amelyben a gyorstelepítés lépéseit vehettük újra. A Wireless rész sem sokban különbözött az iméntitől; a biztonsági beállítási lehetőségek itt is a kódolástól függően, dinamikusan változtak. Összetettebb lett a WAN szekció, ugyanis itt lehet konfigurálni az ADSL modemet. A szokásos modembeállítások mellett a kapcsolat létesítésének módját is megadhatjuk. Lehetünk állandóan csatlakozva, de használaton kívül, automatikus bontást is választhatunk, sőt, a router „Status” menüjében manuálisan is intézhetjük a kapcsolódást.
A további „Home” részleges lehetőségek lényegében megegyeznek a DI-624+-nál látottakkal, bár elrendezésüket kicsit átvariálták. A DNS rész más, ugyanis a domainnevekért felelős kiszolgáló címét kaphatjuk ADSL szolgáltatónktól is. A dinamikus DNS lehetőségek két szerverre korlátozódnak.
Az „Advanced” részleg virtuális kiszolgáló részében hatalmas, előre definiált alkalmazáslistát találunk, ami nagyon kényelmessé teszi a konfigurálást. Játékok és egyéb alkalmazások tucatjaiból válogathattunk. A következő rész, ami eltér a korábban látottaktól, a szűrőké. Itt egyszerre adhatunk meg külső és belső korlátozásokat, de ezek csak IP alapúak lehetnek, MAC, URL és tartományszűrés nincs.
Bővültek a tűzfal lehetőségek is. Az alábbi képen látható, hogy az „Advanced” résznek összesen tizenhat bejegyzése van, ami szerintünk kissé megnehezíti a navigálást. Jobb lett volna ezt a szekciót okosan kettéválasztani. Lejjebb az ADSL kapcsolat típusát is beállíthatjuk. A DSL-G684T már a legmodernebb ADSL2+ protokollal is elboldogul, így jó ideig elég lesz majd ADSL-hez. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy szolgáltatónk milyen protokollt használ, hagyhatjuk „ADSL2+ (Multi-Mode)” állásban, ekkor automatikusan felismeri a csatlakozás típusát.
A „QoS” menüben az internetkapcsolatok csúcssebessége határozható meg portok és IP-k szeirnt.
Az „Advanced” rész itt is WiFi beállításokkal ért véget. Az utolsó előtti menüben a megengedett MAC címek listáját adhatjuk meg, információt kaphatunk az éppen csatlakozott WiFi eszközökről, és többszörös SSID-t állíthatunk. Az utolsó menü ismét a vezeték nélküli hálózat teljesítményét állítja.
A „Tools” rész eszközei közül csak a „System” és „Test” almenü érdekes. Az előbbiben a beállítások elmentése és visszatöltése mellett az újraindítás, gyári állapot visszaállítása és a WiFi rész újraindítója található. Az utóbbira nekünk meglehetősen gyakran volt szükségünk, ugyanis a modemroutert újraindítva mindig elfelejtette aktiválni a vezeték nélküli részt. Persze a meghatározó paraméterek beállítása után újraindításra nem sok szüksége lesz az átlagos felhasználónak. Nekünk az adóegység többszöri áthelyezése miatt kellett ki- és bekapcsolgatnunk.
A „Satus” fülön a legérdekesebb a statisztikák menüje található. Itt összesítést láthatunk az Etherneten, ADSL-en és WiFi-n átfolyt csomagokról. Akinek forgalomkorlátos az ADSL előfizetése, itt nyomon követheti fogyasztását, azt viszont észben kell tartani, hogy újraindításkor vagy a csatlakozás bontásakor a számláló nullázódik.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!