Hirdetés

A lámpagyáros UPS-ei

Vihar utáni csend

Bár az idei nyári viharok eddig zömében az orkánerejű szél, illetve a hatalmas mennyiségű eső/jégeső révén okoztak károkat, nem szabad megfeledkezni egy rendkívül látványos természeti jelenségről, melyet a számítógépeket használók legtöbbször még a babonás nomád népeknél is jobban félnek. Sokan az egyik legszebb jelenségnek tartják a villámlást, ám egy közelben lecsapó, hatalmas erejű kisülés inkább ijesztőnek hat, és nem csak a fülsiketítő égzengés miatt; a lámpák fénye ilyenkor gyakran elhalványul, esetleg lekapcsol az áramszolgáltató hálózata, az elektromos eszközök pedig ideiglenesen vagy akár végérvényesen használhatatlanná válhatnak.

A számítógépek ilyenkor fokozott odafigyelést igényelnek, hiszen jó eséllyel ezek a készülékek tartalmazzák a legérzékenyebb, egyben legdrágább elektromos komponenseket a háztartásokban vagy irodákban található eszközök közül. A villámcsapások káros hatásai, az áramszünetek, valamint az egyéb áramhálózati hibák kivédésére szerencsére már jó néhány évtizede létezik megoldás speciális, akkumulátort tartalmazó szünetmentes áramforrások, netán túlfeszültségtől védő elosztók formájában. Míg előbbi hatható védelmet nyújt az áramkimaradások esetében, utóbbi csak a hirtelen feszültségnövekedéstől védi meg az elektromos eszközöket.

A lassan évszázados múltra visszatekintő, itthon szinte teljesen ismeretlen, eredetileg autólámpákban utazó amerikai Tripp Lite 1980 óta van jelen a szünetmentes áramforrás (UPS) bizniszben, nem kevesebbet állítván magáról, mint hogy az első, PC-khez készült szünetmentes is az ő nevükhöz fűződik. Megszokhattuk már, hogy ezen a piacon sok nagyotmondó cég verseng egymással, az ugyanakkor elárulhat valamit a gyártó termékeinek minőségéről, hogy 1999-től az IBM a Tripp Lite-ot választotta hivatalos UPS-beszállítójának.


[+]

A Tripp Lite három szünetmentes tápegysége profi látszatot keltő csomagolásban érkezett meg hozzánk, a kartondobozok egy 525, egy 750 és egy 1000 voltamperes egységet rejtettek magukban. A UPS-ek méretezéséről korábbi cikkünkben már szót ejtettünk, az ott szereplő átváltási formulát használva könnyedén kiszámolhatjuk, hogy a legkisebb Tripp Lite szünetmentesre 315 (a gyártó lefelé, 300 wattra kerekít), a középsőre 450, a legnagyobbra pedig maximum 600 wattig köthető fogyasztó. A túlterhelés, illetve a gyors lemerülés elkerülése végett ezt a határt mindig ajánlatos komolyan venni, nagy teljesítményű fogyasztókat (például lézernyomtató) csak a védett, de nem szünetmentes csatlakozóira szabad kötni a készülékeknek.

Fekete elemek


[+]

A legkisebb, INTERNETX525 típusú, standby rendszerű modell a lehető legegyszerűbb felépítést kombinálja a költséghatékonysággal; ez a típus csak szünetmentes kimeneteket kínál, ugyanakkor abból mindjárt hatot (ezek mindegyike IEC 320 C13 szabványú). Az elfektetett, testes elosztóra emlékeztető fekete dobozka kissé szokatlan módon jut áramhoz: az oldalából egy körülbelül tíz centiméter hosszú kábel lóg ki, melynek a végén egy a fentebb is említett szabvánnyal kompatibilis papa csatlakozó díszeleg, így a tápkábelt nem közvetlenül az UPS-be, hanem ebbe a toldókábelbe kell bedugnia a felhasználónak. Érdekes módszer, bár praktikus hasznát nemigen látjuk.


[+]

Már a legkisebb nálunk járt Tripp Lite UPS is megvéd a telefonvonalon „bekúszó” feszültségtüskétől vagy áramlökettől, illetve erre a modellre is szereltek kommunikációs portot. Utóbbi célja, hogy informálja a felhasználót az UPS és az áramhálózat aktuális állapotáról, illetve beavatkozzon abban az esetben, ha egy hosszabb áramszünet miatt a számítógépe leállítása indokolt lehet, de éppen nincs a közelben a tulajdonos.


[+]

A Tripp Lite UPS-ekhez járó PowerAlert kommunikációs szoftver eleget tesz ezeknek az alapvető funkcióknak, jóllehet kezelése sajnos nem a legegyszerűbb, ráadásul (részben a Java futtatási környezet miatt) lassú, és helyenként igen bogaras volt a legújabb végleges változat. Ez a szoftver amúgy állítólag működik más gyártó (köztük az APC) szünetmenteseivel is, ezt sajnos nem állt módunkban kipróbálni, ugyanakkor azt kell mondjuk, hogy szinte minden általunk eddig látott UPS-menedzsmentszoftver jobb volt ennél, úgyhogy más UPS-ekkel történő kipróbálását inkább csak azoknak ajánljuk, akik amúgy is elégedetlenek a tápegységükhöz eredetileg járó alkalmazással.


[+]

Hasonló kialakítású, ám a nagyobb akkumulátor, valamint a komolyabb, line-interactive rendszerű felépítés miatt jóval testesebb az AVRX750U típusú, 750 voltamperes középső modell, mely a kistesóhoz hasonlóan hat kimenettel rendelkezik, ám ezek közül csak három szünetmentesített. A középső modellből ugyanúgy kilóg a tápcsatlakozó kanóca, valamint az olcsóbbik modellhez hasonlóan ellátták telefonvonal-védelemmel, valamint USB-s kommunikációs rendszerrel.


[+]

Teljesen más a formája a legnagyobb teljesítményű, akár 600 wattig terhelhető Tripp Lite SMX1000LCD-nek, ez a modell teljesítményét meghazudtolóan kisebb a másik kettőnél. A típus legnagyobb érdekessége mégis az előlapon kéken ragyogó folyadékkristályos kijelző, mely folyamatosan tájékoztat az áramhálózat és az UPS paramétereiről. Az eltérő kialakítás miatt itt a hátlapra kerültek a kimenetek, összesen hat darab, ebből csak három szünetmentesített. Szintúgy a hátlapon kapott helyet a telefonvonali védelem, illetve a kommunikációs csatlakozó.

Kisülés után

Komoly várakozásokkal telve kezdtünk a szünetmentesek vizsgálatába, hittük, hogy ha egy olyan céget is meggyőztek a Tripp Lite UPS-ek, mint az IBM, mi is meg leszünk velük elégedve. Ami azt illeti, a cég UPS-ei teljesítménymutatóik ellenére sajnos rendre elvéreznek a drágább, nagynevű modellek hasonló teljesítményű típusaihoz képest, így közel 150 wattot fogyasztó tesztrendszerünket a kisebbik modell 6:55 percig, a középső 9:17 percig, az 1000 voltamperes típus pedig 12:25 percig volt képes árammal ellátni. Hozzátennénk, hogy ezek az értékek helyenként jóval elmaradnak a gyári specifikációkban szereplőktől, amiért legalább egy határozott ejnye-bejnye járna a gyártónak.


[+]

A Tripp Lite UPS-ei mindazonáltal tették a dolgukat, ahogy a nagy könyvben meg van írva, azaz kisülés közben más márkák egységeivel ellentétben nem adtak ki furcsa, ijesztő hangokat, jóllehet a töltöttségi mutató pont a legdrágább modellnél volt a legpontatlanabb: az akkumulátor töltöttségét visszajelző LED, illetve a kommunikációs szoftver folyamatosan, és igen nagy intervallumban ingadozó töltöttséget jelzett vissza nekünk, mindazonáltal nem kizárt, hogy valamilyen egyedi hibáról volt szó esetünkben.


[+]

A próba végére tehát valamelyest alábbhagyott lelkesedésünk, azt ugyanakkor fontosnak tartjuk leszögezni, hogy a Tripp Lite UPS-ek végső soron hibátlanul ellátják funkciójukat, és a tartásidővel kapcsolatos fiaskótól is eltekinthetünk, ha kellően barátságos árcédulát ragasztanak a szünetmentesek dobozára. Márpedig ezek a UPS-sek vitathatatlanul kedvező áron kerülnek forgalomba (talán az LCD-s modellt leszámítva), képesek hosszú percekig árammal ellátni egy közepes vagy nagyobb teljesítményű PC-konfigurációt, hozzá netán egy-két kisebb étvágyú perifériát, mindemellett alapvetően megbízható egységek benyomását keltik. Már a kisebbik, 525 voltamperes modell teljesítménye és szolgáltatásai is megfelelőek lehetnek átlagos környezethez, aki azonban nagyobb tartásidőt szeretne, az válassza az igényeinek (és pénztárcájának) megfelelő, erősebb Tripp Lite modellt.

 

Műszaki adatok
Típus Tripp Lite INTERNETX525 Tripp Lite AVRX750U Tripp Lite SMX1000LCD
Leadott teljesítmény 525 VA 750 VA 1000 VA
Hasznos teljesítmény 315 W 450 W 600 W
Tartásidő teljes terhelés mellett 3 perc nincs megadva 3 perc
Tartásidő fél terhelésen 10 perc nincs megadva 11 perc
Szünetmentes kimenetek száma 6 3 3
Védett kimenetek száma nincs külön ilyen 3 3
Telefonvonal-védelem van van van
LAN-védelem nincs nincs nincs
Kommunikáció USB USB USB
Topológia standby line-interactive
Méret 102 x 279 x 152 mm 102 x 305 x 178 mm 305 x 89 x 165 mm
Tömeg 4,7 kg 6,6 kg 6,6 kg
Jótállás 1 év
Fogyasztói ár kb. 17 000 Ft kb. 21 500 Ft kb. 50 000 Ft

A szünetmentes tápegységekkel együtt járt nálunk egy sok esetben hasznosnak bizonyuló kiegészítő is, mely inkább az autó, mintsem a számítógép elengedhetetlen tartozékává válhat. A Tripp Lite PowerVerter lényegében arra vállalkozik, hogy a gépkocsikban megtalálható szivargyújtó-töltő 12 voltos egyenáramát váltóárammá alakítsa, így a 375 wattos terhelési határig minden, hagyományos villásdugóval rendelkező elektromos fogyasztó ráköthető az apró dobozkára. Az eszköz műszaki szempontból akár egy akkumulátor nélküli UPS-nek is tekinthető, pontosabban az áramforrás szerepét ezúttal az autó akkumulátora (vagy járó motor esetén a generátor) látja el. A Tripp Lite autókba szánt inverterének fogyasztói ára 15 000 forint körül alakul.


[+]

Renwick

A cikkünkben szereplő Tripp Lite termékeket az Asbis Magyarország Kft.-től kaptuk.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés