Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Speciali

    tag

    válasz thyeby #9883 üzenetére

    A Rotexel lehet polírozni, egy két hete be is mutattam a munkát, amit azzal csináltam. Amiért akarok egy konkrétan polírozó gépet, mert a Rotex fordulatszám tartománya maximálisan 660, és egy kicsit ez kevés. Meg lehet vele csinálni a munkát, csak lassabban.
    Tehát csak a befejező polírozáshoz kellene.
    Igazából egy polírozó gép egyszerű mint az ék. Forog, és állítható. Ha ezt tudja stabilan, akkor nem érdekel, mi van rá írva. A munka végeredménye sokkal nagyobb részt múlik a használóján, és a hozzá felhasznált szivacsokon, pasztákon, mint magán a gépen. Egy gyalugépre ez már nem mondható el, ott fontosabb, a pontos működés.Tehát nem jó összehasonlítani egy polír gépet egy egyéb , nem polír géppel, mert egészen mások az elvárások.

    Van Lidl-s porszívóm, csiszoláshoz használom. Eddig nagyon bevált, pedig nincs kímélve, és én elég sokat csiszolok, ha nekiállok órákat is megy egy nap.
    Van még egy Aldis körfűrészem, az árát ez is megérte, de erről már nincs annyira jó véleményem.
    És a harmadik fontos gépem, ami szintén barkács kategória, az a Einhell kompresszor, ami ha ipari lenne, akkor is kicsi lenne, mert csak 25 literes, és fújáshoz ez elég kevés, mivel szinte megállás nélkül megy olyankor, de ezzel sincs semmi baj, már 3 éves.

    Tehát vannak nagyon bevált, és kevésbé bevált barkács gépeim. Mindig úgy vásárolok, hogy mérlegelek, az árát melyik hozza meg jobban, és épp mennyi keret van rá. Ha folyamatos, nagy munkám van valamire, akkor meg szoktam venni hozzá a legjobb gépet. Most azonban nem ez a helyzet.
    Ha majd ez lesz, akkor lesz hozzá ipari gép is. Most azonban egy százezres Bosch, vagy Makita polírozóban csak állna a pénzem.
    A kispolszkimat a Rotexel is ki tudom polírozni,:) nem viszem fényezőhöz, és nem is emiatt kellene a gép.

    (Dolgoztam egy német manufaktúrában, ott tanultam, hogy nem mindig a márkás gép az olcsóbb.
    Valóban, a márkás gép általában drágább. :)

    Ha nagyon melegedne, akkor leégetem hamar, aztán veszek az árán túrórudit. :)

    Ja, a gyári feltétek azok valószínűleg valóban kukázhatóak. Na itt már sokkal jobban számít, milyen kategóriát teszünk fel. A szivacsok fogyóeszközök, tehát azt mindenképp cseréli az ember. És van olyan szivacs, ami egy műanyag tányéron van rajta, és menettel kapcsolódik a tengelyre, de ez is eldobható kivitel, mint a nyeles borotva. Tehát nem butaság, cserélni azt, amit mindenképp cserélni kell egy ipari gépen is.

    Na de kösz hogy elmondtátok a véleményeteket, majd elmegyek vasárnap reggel, és készbe veszem a cuccot. Ha nem lesz szimpatikus, akkor nem veszek.

    Megkérdeztem egy fényező topicban is, ott egy vélemény van róla eddig, és azt írta az illető, valszeg vesz ő is egyet, az Einhell mellé.

    [ Szerkesztve ]

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz thyeby #10885 üzenetére

    Köszönöm a segítőkészséged!

    Igaz, ti megtettétek, amit megtudtatok, de sajnos csak még nagyobb lett a bizonytalanság a fejemben.

    Metabo vastagoló-gyalut (linkelt típus) találtam használtan 140e-ért. [bár nem okvetlen most van az az idő, amikor erre szeretnék/tudnék költeni.
    30e-es Aldis fűrésztől félek azért - ipari hulladék? - vajon nem ez e az a kategória, ahol jóbarátom szavaira emlékezvén csapágy helyett csak teflon-persely???

    55-es Einhell meg Soká leírása alapján nem biztos, hogy a legszerencsésebb - lévén nem ékszíjas, hanem közvetlen a motor tengelyén van a fűrészlap.

    (láttam egy Einhell kombinált-gyalut (vastagolni is tud) 36e-ért, max. 152mm szélesen - lehet fiók-készítéshez ez elegendő lehet. - vagy e mellé egy viszonylag olcsóbb körfűrész... Gérvágóra most nem lesz pénzem, azt hiszem.)

    [ Szerkesztve ]

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10888 üzenetére

    "Igaz, ti megtettétek, amit megtudtatok, de sajnos csak még nagyobb lett a bizonytalanság a fejemben."

    Sajnos egyet kell értsek Veled. Nem véletlenül szorgalmaztam én, hogy írd le pontosan, mit szeretnél, meg linkelj be tárgyakat, olyanokat, amiket te magad is szeretnél készíteni, de sajnos úgy látom, még ezzel sem nagyon vagy tisztában. Pedig ez fontosabb lenne, mint a gépek ismerete. Hidd el nekem, nem bántani akarlak, de fiókokat emlegetsz, mégis miféle fiókokat? Miért kell ezt neked csinálni? Kiszámoltad már, hogy egy Makita MLT 100-as árából hány fiókot gyártanának le Neked? És én még nem hallottam olyanról, hogy fiókgyártó kisiparos, szóval, valószínűleg Te is fogsz készíteni mást is.

    Azt kell mondjam, tök feleslegesen agyalsz ennyit. Ha egy asztali körfűrészre van szükséged, amivel fát akarsz vágni, és mondjuk nem hajómodellt akarsz balsafából, akkor nagyjából felejtsd el a Proxxont, ahonnan indultál. Ezek után az összes többivel, amit ajánlgattunk, meg fogod tudni oldani a feladatot. A különbség annyi lesz, hogy a legolcsóbbat ne akard folyamatosan üzemelni, mert nem bírja és általában is kíméletesebben, nehézkesebben tudod majd használni. De ha nem pénzért akarod használni versenyhelyzetben, hanem a saját szórakoztatásodra, akkor megfelelhet. De szerintem, olyan ember ne nagyon akarjon pénzt keresni ilyen géppel, aki megítélni sem tudja, hogy milyen gépre van szüksége. Szeretném nyomatékosan felhívni a figyelmedet arra, hogy ez nem játék, egy 30ezres körfűrész nagyjából ugyanolyan gyorsan megszabadít az ujjaidtól, mint a 200ezres, ha nem értesz hozzá!!!

    Részemről még egyszer pontokba szedve az új gépek:

    1. 30.000Ft-ért: 1700W-os aldis gép
    kategóriáján belül a legjobb ár 3 év garival. Előnye, hogy ha nem teszed tönkre és nem tetszik, 5-10ezres buktával tudsz megszabadulni tőle és legalább tudni fogod, hogy mire figyelj. Hamar behozza az árát. Speciali kollégának van ilyen kérdezz tőle.

    2. 100-110.000Ft-ért
    Makita MLT 100 egyértelműen. Jobb mint a zöld Bosch, a formatizálós Einhell meg még az is lehet, hogy jó, de új áron jelenleg túlárazott szerintem.

    3. 150.000Ft-ért
    Metabo TS 250 de ezt lehet, hogy csak azért írom, mert nekem ilyen van, én inkább ezt vettem, mint a Makita :)

    4. 200-300.000FT-ért
    Nagyon meglepne, ha ennyit áldoznál rá, itt már vannak belépő szintű acélöntvény-asztalú gépek. Lásd Bernardo, unimax.hu, stb.

    Tudod, a legtöbben, akik asztaloskodásra adják a fejüket hobbiból/szükségből, onnan indulnak, hogy vesznek egy 10.000Ft-os kézi körfűrészgépet, aztán alulról beépítik egy forgácslapba és máris kész a legalapabb körfűrészasztal. Nem baj, ha Te átugrod ezt a kategóriát, de azért a tapasztalat mégiscsak szükségeltetne.

    Kicsit furcsa azt hallani tőled, hogy "ipari hulladék", ezt hagyd meg annak, aki már a munkája mennyiségével vagy minőségével kivívta a "jogot" egy jobb gépre. Védem szegény 30ezres barkács kategóriát, hidd el, annyit még egy ilyen "ipari hulladék" is kibír, amivel kitermeled az árát. De ne egy nap alatt akard kitermelni.

    A biztonság kedvéért még leírok valami, hátha szükség van rá:
    ne akarj a felsorolt gépekkel laminált forgácslapot vágni, ne akard napi sokórában üzemeltetni őket, ne akarj velük a gép önsúlyánál jóval nehezebb szélezetlen pallókat darabolni.

  • Sanyabá

    senior tag

    Az asztali körfűrészhez:
    Az rendben hogy inkább ezt ajánljátok:[link] mint az Aldist,vagy esetleg az Einhellt de az árát is vegyétek figyelembe. Egy kezdő barkácsolónak , szakembernek nem bíztos hogy egyből telik rá. Én ars poeticam,kezdje az ember mindig a legegyszerűbbel és azon jöjjön rá a fogásokra. Majd az idő, és a munkák előre haladtával kikristályosodik hogy mire is van szükség az adott gépen. Aztán már lehet venni komolyabbat is.
    Tehát én az Aldist venném. Ha azzal nem boldogul valaki akkor a Makitá-val sem.

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #11155 üzenetére

    "Az a baj az ilyen Aldis és társai fűrészlapokkal"

    Kedves bbchris!

    Ne haragudj, hogy nagybetűvel írom majd, de úgy érzem, hogy egyszer félreolvastál valamit és azóta nem tudsz szabadulni egy félreértéstől: :)
    az én égetős problémámnak SEMMI KÖZE AZ ALDIS FŰRÉSZLAPOKHOZ!!!! Egy Metabo asztali körfűrészen, a hozzá adott szinte vadiúj Metabo fűrészlappal vágtam azt a bizonyos körtét és egy egyéb keményfát. És az egyetlen furcsaságot abban találtam, hogy miért pont a körtefát égette??

    És, hogy tiszta legyen a sor: Sanyabá vett most Aldis körfűrészgépet, illetve tavaly Speciali. De nekem is volt egy lidlis gépem, amivel kapcsolatban annyit írtam, hogy a hozzá adott fűrészlapokat ki sem próbáltam. (bár szerintem egyáltalán nem az a bizonyos használhatatlan vacakság, csak miután van Pilana, meg van Freud, inkább azt használtam.
    És feltettem illusztrációképpen egy fotót egy Kinzo meg egy Pilana lapról.
    Szóval ennyi! :)
    Remélem nincs harag! :)

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz thyeby #11376 üzenetére

    Köszöntünk újra köztünk!

    Biztos igazatok,ha már többen is mondjátok.De nekem az Aldis körfűrészem van ami 1700 wattos,meg az állványzat sem igazán bírná el a nagyobb súlyt.Így marad a szalagfűrész.

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • pali923

    aktív tag

    válasz Sanyabá #17155 üzenetére

    Azért én egy kicsit csalok, leginkább táblásított anyagból dolgozom, ez is abból van. Azért meg tudnám csinálni szőrös anyagból is, de 10m2 műhelyben nem lehet akármit, meg így gyorsabb is. Ezt az ágyat is gyorsan kellett, már a régi nem volt meg, nem volt hol aludni :)
    Mindenre van gépem szinte, de csak barkácsok, egyetlen kék Boschom van (akkus behajtó), a többi Skil, Ferm, B&D, meg Aldis körfűrész, ezt most éppen atomjaira szedtem, mert kiakadtam a pontatlanságán, majd kérdezek erről mindenfélét. Ja , meg az a sokat szidott Metabo gérfűrész, hogy a macska rúgja meg. Az benne a legbosszantóbb, hogy annyi pénzből jót is lehetett volna venni.
    Sajnos rájöttem, hogy jó géppel lehet igazán pontosan dolgozni, legalábbis kevesebb energiát igényel. Márpedig ahogy az ember fejlődik, egyre igényesebb lesz, és egyre nagyobb projekteket merek felvállalni.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz pali923 #17159 üzenetére

    Mondjuk én is így gondoltam, mármint a kis csalást. ;)
    Nekem is van egy Aldis asztali körfűrészem,kb. egy éve vettem. A steller kivételével én meg vagyok vele elégedve.

    [ Szerkesztve ]

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • pali923

    aktív tag

    válasz Sanyabá #17166 üzenetére

    Ebből is látszik, hogy vagy nem vagyunk egyformák, vagy az ilyen gépek minősége erősen szór. Nekem a stellerrel van a legkisebb bajom.
    Én most olvastam végig kb. másfél éves anyagot ebből a fórumból, már biztos nem emlékeztek rá, 2011 őszén volt nagy vita az asztali körfűrészekről. Én is kb, akkor vettem azt a bizonyos Aldist, amit az Einhell gyárt. Azóta használom, de sajnos mostanában megpróbáltam precíz munkára bírni, és itt kiakadtam. Semmi nem merőleges vagy párhuzamos rajta. Ráadásul csináltam egy tolószánt, amiből a neten van egy csomó hozzá, az meg elkezdett szorulni, pedig egy ideig jó volt, rá kellett jönnöm, hogy a fűrész nem párhuzamos a vezető nútokkal, azok sem egymással, iszonyúan vibrál is, a fűrészlap így aztán vág mindenhol. Ezért darabokra szedtem, és megpróbálok valamit kihozni belőle. Ehhez viszont tanácsokat kérek szépen.
    Először is mit lehet tenni a vibráció ellen?
    Két csapágyat már leszedtem róla, azt kicserélem. Az egész szerkezet egy vasrudacskára van felfüggesztve az asztal aljára, azt megpróbálom megerősíteni. Asztallap csere lesz természetesen (alighanem rétegelt lemez+dekorit vagy textilbakelit, attól függ, mit tudok beszerezni). Fűrészlap is lesz másik, már keresem az igazit. Meg beűllítom merőlegesre, amit kell, kérdés, úgy marad-e.
    Mivel lehetne még felturbózni egy ilyen gépet?
    Arra is gondoltam, hogy a fémvázat körbeveszem egy erősebb fakerettel, van ennek értelme? lehet, hogy azokat a lemezeket is meg kéne erősíteni, amiken a motor+fűrész van, de az nekem nem egyszerű.
    Igen, valóban jobb lenne venni egy jobbat, de az most sajnos nem járható út, muszáj ezzel kezdenem valamit.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • thyeby

    őstag

    válasz zonusz #17292 üzenetére

    "lényegében mi a konkrét gond - az alap fóbiát leszámítva - a Mitabó TS250-essel?"

    Jelen esetben az egyetlen gond az, hogy a TS250 nem az enyém, csak használatra van nálam tavaszig.
    Azért mégis a Makitát vettem meg, mert:
    - olcsóbb
    - egy léptékkel nagyobb az asztala
    - a kisebb teljesítményű motor vékonyabb laphoz van kalibrálva, tehát vágáskapacitás szempontjából nem kevesebb
    - használok jó ideje egy Makita szalagfűrészt, aminek a stellerje és a szögvezetője szinte ugyanaz, és az én tűréshatáromba prímán belefér a pontatlansága
    - van rajta csúszószán

    A metebó javára alapvetően két dolgot tudok írni, ahol is a legelső a steller. Két ponton rögzül, tehát fix. A túlvégen csapágyon fut, ami azt jelenti, hogy finoman fut. Magasabb, robusztusabb stellerje van, mint a Makitának. A másik dolog, hogy a szabványos 3,2mm vágásszélességű korongra kalibrálták. Ez akkor nagyon jó, ha szélesebb hornyot, falcot gondol az ember több menetben - vagyishát a Makitánál kevesebb menetben - kifűrészelni. A motorját nem érzem erősebbnek, habár az, de mint mondottam, a Makita vékony lappal operál. Ez kinek előny, kinek hátrány. Feladatfüggő dolog.

    Korai lenne még összehasonlítani a két gépet, mert a Makitát még nem nyúztam meg úgy istenigazából.
    Elsőre tehát azt mondom, hogy a Makita inkább az én feladaimhoz illő konstrukció. Ez nem azt jelenti, hogy az a jobb. Egyet most mondok: Mindkét gép szénkefés - tehát zsebbenyúlós gondozást igénylő, és mint olyan, ennek folytán egyaránt kurvahangosak.
    Bár mindkét géphez elég komoly vidiás korongok dukálnak, nekem szükségem lesz beszerezni célorientáltabb Freud vágótárcsát. Ezt csak az csinálja utánam, akinek ez a plusz beruházás megtérülő dolog lesz. Mindkét gép gyengéjének sorolom, hogy nem alakítottak ki egy kurva százas elszívó csatlakozást rájuk, pedig egyaránt igényelnék.
    Javára kell írnom a metebónak alapban két folgot rögtön a fűrészlap epszilon környezetében:
    - A betét, ami a tárcsát az asztal síkján körülöleli, az egy masszív acél (Ez nekem sajnos eldeformálódott, de nem a matabó hibája, hanem egyengetés nélkül toltam rá 7 centis bükköt, és úgy odavágta az asztalhoz ezmiatt, hogy kajla lett ominózus betétlap.), míg a Makitán egy semmire se alkalmas műanyag.
    - A feszítőék teljesen az asztal alá süllyeszthető. Ez számomra nagy előny lenne pl géptakaráskor.

    Összegezve így előzetesen, én teljesen megértettem Soká álláspontját, amikor ezt választotta az egyébként nem túl széles felhozatalból.
    S amit még most hozzátennék, mielőtt valaki vásárlásra szánja magát: Egyik gép sem a precíziós kategória. (A DeWalt se 200 felettért. Egyébként a DeWalt gépek fűrészelésben kifejezetten élenjárók ebben a kategóriában is, de ezt csak egy nyílt napi néhány perces tesztemmel támaszthatom alá - ahogyan thomgrande fogalmazott tegnap, legtöbb esetben csak otthon, tartósabb használat után bukik ki egy-egy gép gyengéje, korlátja.) Az majd félmilliótól indul. Valahonnan innen indítanám a precíziós körfűrészeket, s ez még csak a belépő szint. Mindezt azért írtam, hogy 100-200 forintért még senki se várjon csodákat. Viszont az aldi-féle csodagéppel való pofáraeséseknek ezekkel azért elébe lehet menni.

    Attól függ egyébként, hogy mire kell egy asztali körfűrész. Kinek mire, ugye. Mert egy házépítéshez, egy garázs összecsapásához, padlás szigeteléshez teljesen elég az aldis, lidis. Azt a munkát meg is oldja, túl is éli. De aki bútort is szeretne vele alkotni, mint pl pali923 fórumtárs, az rögtön az első illesztési kísérlet után meg fogja kicsit harapdálni a körmeit. Szóval ominózus gépek azt a kategóriát fedik le, amivel már ilyen is megoldható.

    Több fa van, mint asztalos!

  • pali923

    aktív tag

    válasz janos1985 #17367 üzenetére

    "Venni szeretnék egy asztali körfűrészt, a makita mlt100-ast néztem ki.
    Van valakinek valamilyen tapasztalata róla?
    Mennyire jó választás?"

    Keress rá erre a gépre itt a keresővel, valamikor 2011 őszén elég hosszas vita folyt itt az asztali körfűrészekről, és konkrétan erről a típusról is volt konkrét beszámoló. Ott sokat megtudhatsz erről a gépről.
    A kedvenc szerszámboltomban (mellesleg pl. itt mindig lehet Festool gépet venni, akármilyet, Győrben van egyébként) mondta a tulaj, akinek érdemes adni a szavára , hogy bár nem kedveli nagyon a Makitát, ez a gép az ár/érték-bajnok ebben a kategóriában. Főleg amikor akció volt a múlt év végén, nem tudom, tart-e még.
    Én is ilyen gépet szeretnék, de egyelőre csak ábránd szintjén.

    Más: hosszas hezitálás után lemondtam a Ferm lamellomról, és alapos vizsgálódások után megvettem az egyik Aldiban az utolsó lamellázójukat 15.000 pénzért. .A Ferm is 16 körül volt pár éve, mostanában 23-ért láttam. Azóta ki is próbáltam, teljesen ugyanaz a konstrukció a két gép, de az Aldis sokkal meggyőzőbb, nem olyan gagyi anyagokból van, minden egyenes és merőleges rajta, legalábbis egyelőre így látom. Remélem, ezt nem kell megbánnom. Az biztos, hogy egy ideje sokkal alaposabb vagyok szerszámvásárláskor, régen jobban hittem a cégekben, nevekben.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • pali923

    aktív tag

    Tud valaki balmenetes csavar beszerzési helyet ebben az országban? (Az aldis fűrészhez kéne. Egyébként voltam ma egy félreeső Aldiban, még van vagy 5-6 asztali körfűrészük 33.000-ért.) Egy egyszerű 8-as csavar kéne, de összesen egy céget találtam, ahol talán van, de itt Győrben egy sincs.

    [ Szerkesztve ]

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • pali923

    aktív tag

    Ha nem unjátok még, akkor van itt néhány részlet az Aldis asztali körfűrészemről. Ez volt az, amit használtam egy ideje kisebb-nagyobb problémákkal, nagyjából meg is voltam vele elégedve szinte, aztán a múlt év végén megpróbáltam vele kisebb darabokat pontosan vágni. Na, ez nem ment, semmi nem volt merőleges vagy párhuzamos. Mérgemben szétszedtem darabokra, aztán elkezdtem összerakni, meg megpróbáltam megkeresni, hogyan lehetne felturbózni. Ma sikerült összeraknom, egyelőre a régi állapotában, de folyamatban van a turbózás is.
    Hangsúlyozom, nem vagyok profi, nincs tapasztalatom, minden kioktatást szívesen veszek.
    Csináltam néhány képet is. Bocsánat, ha hosszú lesz.
    Itt a szerkezet lényege látható, egy öntvény, közepén a fűrészlap tengelye. Ebben van 2 db csapágy, amit kicseréltem, most sokkal simábban fut.

    Itt ugyanez a másik oldalról, a motor tengelye látszik az ékszíjjal.

    Itt van az a probléma, ami miatt nem ment, amit akartam, legalábbis én így gondolom. Összerakva, rajta van a fűrészlap, ami erősen nem párhuzamos a tetőlappal, amiben a nútok futnak. Ezt párhuzamossá tenni csak ilyen erőteljes szétszedéssel lehet, amit én is megtettem.

    Ez a motoremelő szerkezet, felülről és oldalról. Alul látható 4 db komoly méretű csavar, azt kellett kilazítani (ez nem volt könnyű), és az egész szerkezetet elforgatni.


    Az egész szerkezet a felső lapon lóg, és ezzel a 10mm átmérőjű rúddal van felakasztva, amit 3 db lemezecske tart lemezcsavarokkal. Ebből az egyik már körbeforog.

    Én ezt tartom a leggyengébb láncszemnek. A turbózás lényege egy új asztallap lenne, a legfontosabb tanács, amit szeretnék az, hogy ezt a centis rudat mivel, hogyan lehetne rögzíteni rá ennél stabilabb módon. Biztosan van jobb megoldás.
    Persze forognia kell, mert ezzel lehet dönteni a fűrészt, mindennel együtt.

    [ Szerkesztve ]

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • pali923

    aktív tag

    válasz #05304832 #19611 üzenetére

    Így viszont van egy "gagyi" és egy "megfizethetetlen".
    Sajnos ez sok szerszámmal van így. Én barkácsolóként a lamellókkal is így vagyok. Van a 15-20.000-es noname, meg a 90.000-es Makita, közte semmi. Asztali körfűrész: 35.000-s Aldis, a következő meg a 130.000-es Makita, ami még mindig kompromisszumos megoldás. Etc.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • pali923

    aktív tag

    válasz Speciali #20186 üzenetére

    Tegnap valószínűleg végleg megoldódott a gérvágó problémám. Elkezdtem Dewaltokat keresgélni, aztán véletlenül kaptam egy visszautasíthatatlan ajánlatot egy ilyen Bosch fűrészre. Biztosan vannak jobb fűrészek is ennél, de olyan áron jutottam hozzá újonnan, amit szerintem senki nem hagyott volna ki. Kipróbálva azt állítom, hogy nem kötöttem kompromisszumot. Érdekes módon ezen mindenféle állítgatás nélkül is 90 fok a derékszög, a fene se érti. :) Amennyit meg barkácsolóként használom, biztosan nem fogom széthajtani.
    Azonban mindjárt van 2 kérdésem is. A Metabon van lézer, ezen meg nincs, igazából nem is értem, miért, egy ilyen pótalkatrész 3.000 Ft-os tétel, még az aldis körfűrészen is van. Én szerettem, mert ha egyszer beállítottam, akkor tudtam, hogy hol vágok. Van-e valami trükk, megoldás, hogy tudjam, hova kell tenni a munkadarabot, hogy ott vágja el, ahol kell? Végül is meg tudom csinálni, de én csak amatőr vagyok, ha van jobb megoldás, mint amit kitaláltam, osszátok meg lécci.
    A másik gondom a hozzá adott leszorítóval van. Ezt beledugom a megfelelő lyukba, amibe vagy bele kellene szorulnia, vagy nem, de nálam csak csúszkál fel-le. Ha megszorítom a csavart a tetején, amivel a munkadarabot kéne leszorítani, akkor a rúdja egyszerűen felemelkedik, és nem rögzít semmit. Láttam egy Makitán, azon a gépen van egy rögzítő csavar, amivel a rúdját is rögzítem, nem tud mozogni, ha a felső csavart szorítom. Hol lehet a baj? Remélem, érthető voltam.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • mdk01

    addikt

    válasz pali923 #20187 üzenetére

    még az aldis körfűrészen is van.

    ...csak azért mert vmivel el kell adni. Nem kell az neked hidd el.:)
    Nekem X év után úgy megy a darabolás hogy odarakom az anyagot a körfűrész alá és mikor lenyomom a kart a vonaltól max 1mm-re van a tárcsa. Sztem sokan vagyunk így ezzel csak gyakorlat kérdése és menni fog.

  • Pydew

    csendes tag

    válasz Soká #21140 üzenetére

    én is tegnap vettem aldis körfűrészlapot, 250x30 3mm vastagot. úgyis itthon most egy ilyen barkács güdém van amire pont jó, és a 3mm vastag lappal, sokkal pontosabban vág mint a 2mmes gyárival.de attól függetlenül kell majd vmi komolyabb gép.

  • thyeby

    őstag

    válasz pali923 #22907 üzenetére

    Hmm, nekem a feléből van elég jó fűrészem, gyalum, és marógépem, mégis, sajgott nagyon a szívem, amikor ez a példány - így látatlanul - a képbe került.
    Ennek a körfűrészéhez mérve az MLT100-asom, a gyalujához a HC330-asom, a marójához pedig az összes nagytudású felsőmaróm együtt is olyan, mint az enyémekhez mérve az Aldis szemfényvesztések.

    Tulajdonképpen a Hammernél kezdődik valahol a kategória csúcsa. Ez a gép nagyon precíz (tartósan!), és meg sem érzi az ipari termelést. Nincs rajta semmi hókuszpókusz, meg marketinglézer, de nagyon jól használható. Ominózus példány pedig mindössze hat éves volt. Bármennyit ment is, még újnak számít. Az én HC330-asom már nyolc éves, de ha odaállítanék mellé egy új ugyanilyent, az semmivel sem tudna többet, mint emez - legfeljebb, ha később kellene csapágyazni, de a használati értéke kifogástalanul egyezik az újéval.

    Mindent összegezve, akkor tudnál erről igazán nyilatkozni, ha dolgoznál egy napot ezzel, azután pedig azzal, amit a feléből sikerül összehoznod. Utóbbit cserpákolásnak éreznéd szerintem. Ebben a kategóriában 2 milláért ez a legolcsóbb gép. Egy valamire való lapszapászgép még használtan is 6-800 ezer pénz, egy jobb gyalu pedig, ami nem is Felder, ki se jön egy misiből. Szóval más kategória ez, mint a kicsike gépek, amikkel mi tengetjük a napjainkat. Más azoknál a nagyon elavult öntvény monstrumoknál is, amik fél évszázados létükre még mindig állják a sarat. Mert ez naprakész úgy mobilitásban, munkavédelmi szempontból elszívás tekintetében, és konstrukciójában is.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Méh-hész #24543 üzenetére

    "Hogy szoktátok kideríteni, hogy "görbe-e" a tárcsa?"

    Leteszed egy tuti sík felületre. Ez lehet egy vastagabb üveglap is, mondjuk próbaképpen megnézed azt az üveget, amit a hűtőszekrényből legalulról nagy titokban kilopsz. Először ellenőrzöd, hogy az üveg sík-e? Hogyan? Megnyomod egyenként mindnégy sarkát, és sasolsz, fülelsz. Nem billeghet, nem adhat hangot.
    Ha az sík, akkor most erre ráteszed a fűrészkorongot. Ennek ugye nincs négy sarka, de van rajta 40 fog. És ezeket egyenként elkezded az ujjoddal nyomkodni az üveghez. Ha billeg bárhol bármilyen picit, akkor ez tehát billegős.

    A gép tengelye üthet. Az nem mond semmit, hogy most lett esztergálva, mert egy igazán ügyes drehásmester el tud cseszni egy rossz befogással egy kiegyensúlyozott tengelyt pillanatok alatt.
    Tesztje:
    Leszeded a tárcsát, beindítod a motort, és hozzáérintesz a forgó tengelyhez egy hosszú fém pálcát úgy, hogy az ujjaid elég közel legyenek a forgó tengelyhez. Ha a tengely üt, akkor a pálca libikókázni kezd. Mint a szeizmográf, olyan elven jelzi még a kicsi rezgéseket is, csak sokkal gyorsabban (nagyobb periódusszámban) fog kilengeni a hosszabbik vége. Ez szemmel látható. Másik teszt, hogy igen lassan közelítesz a forgó tengelyhez egy tűhegyű alkoholos filctollal. Amikor éppcsak hozzáértél, leállítod a motort, és megnézed, hogy körbe húzott-e vonalat a vasra a filctoll.
    Ha üt, akkor lehet kiegyensúlyozatlan tengely, rossz csapágy, vagy rossz csapágypersely. Hogy melyik a lúdas? Hú, fáradt vagyok most ezt érthetően, és részletekbe menően kifejteni. Akkor elviszed yooccooékhoz, és rendbe teszik neked.

    Szokott még baj lenni (elég gyakori az ilyen einhell és tsainál), hogy az az alátét tányér, ami a fűrésztárcsát szorítja, kajla. Újat kell esztergáltatni.

    Ha elégséges logikád van, akkor kizárásos alapon végigtesztelsz minden eshetőséget, míg nem egyértelműsíted a bajt. Nem ritka, hogy barkács gépeken ezek a bajok halmozottak, vagy akár kivétel nélkül minden hibalehetőség egyszerre van jelen. Egy profi körfűrésznek csak a motorja, tengelye akár több tízszeresébe kerül egy komplett aldis vagy lidis asztali körfűrész csodának. Pár tízezer forintért balgaság minőségben reménykedni, még akkor is, ha a marketingesek ezt hitelesnek tűnően állítják is.

    A yato fűrészlapod épp egy olyan hibrid megoldás drága pénzen, hogy ha megtoldottad volna az árát még ennyivel, akkor egy életre szóló vérprofi korongod lehetett volna mondjuk Boronkay úrtól.
    Nem tudom, ki vette a bátorságot professzionálisnak nevezni ezt a yato csodát. Nem himihumi, annál több sokkal. De egy professzionálisnak az előállítási költsége többe kerül ennek a végfelhasználói árától.

    Több fa van, mint asztalos!

  • passatgt

    aktív tag

    Erről mi a véleményetek? HYUNDAI HYD-254

    Nem sok infót találok róla, de 32.000 Ft-os ár elég barátinak néz ki.

    Eredetileg az Aldi-s Workzone körfűrész lett volna tervben, de sajnos nem kapható. Felhívtam őket és úgy néz ki, nem is lesz belőle több:( Kb ua a kettő, csak az aldison volt 3 év gari, 2 lap + lézer ha jól tudom.

    Ha valaki tud ajánlani valamit hasonló árban, azt is megköszönném, természetesen csak hobbi célra kell.

  • thyeby

    őstag

    válasz passatgt #25318 üzenetére

    Játékszer, akár az aldis Workzóne.

    Még 150 ezer Ft-ért is komoly kompromisszumok árán kapsz csak körfűrészt. De azokkal azért lehet kicsit pontosabban dolgozni, tartósak, és nem fognak leégni, ha munkára is fogod.

    Több fa van, mint asztalos!

  • pali923

    aktív tag

    válasz Márton111 #25360 üzenetére

    Ez az "olcsó, de jó asztali körfűrészt akarok vásárolni, adjatok tanácsot" c. téma rendszeresen előjön itt, de ugyanez igaz gérvágóra, akkus fúróra, meg egy csomó más szerszámra. A válasz is szinte mindig ugyanaz: mire akarod használni?
    Nem is feltétlenül attól barkácsgép egy körfűrész, hogy hányszor akarod használni évente, az Aldi, Lidl 3 éves garanciája ezeket a problémákat gyakorlatilag elég jól kiküszöböli. A legnagyobb baj ezekkel az olcsó gépekkel a pontosság. Akinek ez fontos, annak sok baja lesz ezekkel a gépekkel, akinek nem, az jól járhat az ilyen kategóriájú fűrészekkel. Én a saját bajomat itt leírtam annak idején. Én szeretnék pontosan vágni, mert nem nagy dolgokat csinálgatok itthon amatőrként, ezért sokat szenvedek. Az aldis körfűrész asztallapja 3 darabból áll, a steller vezetője 2 külön darabon van. Nem egyszer előfordult már, hogy beállítottam a legjobb tudásom szerint, vágtam 2 derékszögűnek szánt darabot, és nem voltak egyformák. A porszívásra minden nap kitalálok valamit, de csak annyit értem el, hogy nem a pofámba fújja a port, hanem a hasamra, ez is előrelépés. Venni jobbat viszont nincs esélyem, már csak azért sem, mert a minimum 100.000 Ft-tal drágább Makitát sem tartja senki tökéletesnek, még ha komoly előrelépés is lenne.
    Vagyis alapvetően egy darabig(?) marad ez a gép, aztán szenvedve, néha átkozódva, de megcsinálom, amit akarok. A legjobban az bosszant, hogy egy csomó idő elmegy a korrigálásokkal. Aki ilyet vesz, mindenképpen kompromisszumot köt a vágyai és a pénztárcája között, ezt tudomásul kell venni.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • mrcruiser

    csendes tag

    Sziasztok,

    Lerágott csont, de én is asztali körfűrész témában kérnék tanácsot. Hobbi szinten asztaloskodom már két éve, készítettem már kerti asztalt akácból, gyerekágyat, polcot, spotlámpa fixtúrát, stb. Szóval használat szempontjából kis- és néha nagyobb bútor készítés lenne a cél, fából (egyengető- és vastagoló gyalum, egyéb szerszámaim is vannak hozzá, folyamatosan és apránként bővítem/fejlesztem az arzenált van).

    Jelenlegi körfűrészem egy Aldis WZ, amin tavaly már lecseréltem az asztallapot, illetve készítettem rá egyet MDF-ből és HDF-ből, martam bele nútokat, szögvason fut a párhuzamvezető. Ja és természetesen lecseréltem a gyári fűrészlapot is egy jóbb minőségű Bosch-ra. Úgy gondolom, hogy ebből a fűrészből kihoztam a maximumot, még használom ameddig bírja, de jövőre szeretném lecserélni.

    Hozzá tartozik még a teljes képhez, hogy családi házban, a kertben dolgozom, van ugyan műhely, de mivel ott fémmegmunkálás folyik elég gyakran, ezért tűzveszélyes lenne bent fával dolgozni. Így marad a kert, tető nincsen.

    Mivel a fűrészt a műhelyben tárolom, de kint dolgozom vele, ezért fontos szempont a mobilitás, így el kellett vetnem fájó szívvel az öntvényasztalos körfűrészeket (pl. Axminster TS 250, Bernardo TK 200R és hasonlók) a súlyuk miatt.

    Fontos szempontnak vélem, hogy az asztal lapja sík felületű legyen (még ha nem is öntvény), ne a bordázott alumínium, továbbá, hogy a párhuzamvezető két ponton, elöl és hátul is rögzüljön az asztalon.

    Ezeket a kritériumokat figyelembe véve - továbbá számos negatív véleményt, amivel találkozni lehet külföldi fórumokon - a Makita MLT 100-at kihúztam a képzeletbeli listámról.
    Ami most rajta van, azok az alábbiak:

    - Dewalt DW745 (angol ebayről)
    - AEG TS 250 K
    - Bernardo TS 250 PD

    Dewalt: a legkönnyebb (22 kg), bizonyítottan jó, nagyon dicsérik. Ez a legdrágább, de 10-20k differencia van maximum a 3 között. A vágásszélessége ennek a legkevesebb (a régebbi modell kb. 42 cm), de talán ki tudom fogni belőle az úja, aminek 20 inch a kapacitása, ami elég. Nincsen integrált állványa vagy kereke, de a kis súlya miatt ez nem gond, állványt az Aldishoz is csináltam magamnak.

    AEG: megfelel a fent leírt kritériumoknak és olcsóbb, mint a Metabo/Bosch (kék)/Makita (a nagy). A három közül ez a legnehezebb (kb. 42 kg), de az integrált állvány és kerék miatt ez könnyen kezelhető.

    Bernardo: ez is megfelel a kritériumoknak (a súlya 32 kg), van integrált állvány és kerék is. Ennél az nem világos teljesen, hogy a motorja névlegesen 2,5 KW-os és a leadott teljesítménye 1,8 KW vagy ez is 1,8 KW-os, mint az AEG és a Dewalt (az csak 1,7-es). Ha ennek ennyivel erősebb a motorja, és azt tényleg tudja, akkor ár/érték arányban akár a lista elejére is ugorhat.

    A végleges választás előtt az AEG-t és a Bernardo-t biztosan körbetapogatom egy kereskedőnél, még ha az olcsóbb ár miatt külföldről is fogom beszerezni. A Dewaltról elhiszem, hogy jó, azt látatlanban is megvenném.

    Előre is köszönöm a tanácsotokat.

  • mrcruiser

    csendes tag

    válasz thyeby #25928 üzenetére

    Elhiszem, azért is írtam, hogy ebben a kategóriában.

    Mivel nekem az Aldis körfűrész az első gépem, ami az MLT100-al nem említhető egy lapon, ezért tartok minden olyan tulajdonságtól, ami hasonlít az aldishoz. Ezen a gyári állapotában, a gyári szögvezetőjével nem lehetett egy átlapolásos illesztést összehozni, mert kétszer egymás után nem tudtam azonos vágásmagasságot produkálni. Maga az asztallap hajlott, nyiklett-nyaklott, a szögvezető játékáról nem is beszélve. De ennyi pénzért ez ezt tudja, deszka vágására még így is jó.

    Akkoriban még az MLT100-at 130k körül mérték, el is játszottam többször a gondolatával, de aztán leállítottam magam azzal, hogy előbb olyan gépeket, szerszámokat kell vennem, amik egyáltalán nincsenek, ebből meg ki kellene hoznom amit lehet.

    Ekkor jött a korábbi postomban említett átalakítás, amivel a pontos illesztések elkészítésére alkalmatlan fűrészből egy használhatót tudtam készíteni.
    Használhatót, a kiinduló állapothoz képest. Természetesen ez is messze elmarad még egy komolyabb jobsite/contractor fűrésztől, köztük az MLT100-tól is.
    Ha majd szembejön egy jó állapotú MLT100 használtan, elfogadható áron, könnyen lehet, hogy azt fogom választani. Most azonban az új ára már 160k körül van, amennyiért inkább mást vennék.

    Ettől függetlenül jelentősen javult a véleményem az MLT100-ról, mert biztosan nem ajánlanád, ha nem lehetne vele pontosan dolgozni.

  • thyeby

    őstag

    válasz mrcruiser #25931 üzenetére

    "Ettől függetlenül jelentősen javult a véleményem az MLT100-ról, mert biztosan nem ajánlanád, ha nem lehetne vele pontosan dolgozni."

    Tulajdonképpen ebben a kategóriában még messze járunk a precíziós jelzőtől. Bármelyiket is veszed meg, még sok a kompromisszum. Egy igazán jó körfűrésznek csak a motorjáért többet kell fizetni, mint az általad soroltak bármelyikéért.
    Két géppel kerültem (az aldis féléket leszámítva) közvetlen kontaktusba. Jelenti ez azt, hogy huzamosabban dolgoztam is vele. Az MLT100-al, és a metebó TS250-el. Talán ismersz annyira, hogy nem örömmel suvickolom a matebó márkanevét, de teljesen megértem Soká döntését, tudok azonosulni vele. Mert az pontos vágásokra jobban használható a makitánál. Puritánabb, kevesebbet nyújt, de azt stabilabban.
    A DeWalttól sem lennének illúzióim, és csak megérzésem, hogy az használható a legpontosabb vágásokra.
    Teljesen megértem a dilemmádat, és azt gondolom, bölcsen teszed, hogy ilyen alaposan körbejárod a géppuskafészket, mielőtt kilőnéd a töltényeidet.
    Nálam pl nem lenne komoly szempont, hogy guruljon, állványt is adjanak hozzá. Nem rossz, ha van, de nem ezen van a lényeg. Jó nagy pénzt kérnek egy ilyen állványért, és számomra mind a gagyi kategóriát súrolja. Egynek sincs keresztirányú merevítése. És szerintem neked sincs arra szükséged, hogy összecsukható legyen, hisz nem helyszínelni akarod kihordani. Az MLT 100 alá készítettem egy asztalt, ami pedállal felemelhető, hogy kerekeken mozgatható legyen, majd letehető, hogy stabilan álljon. Így sokkal olcsóbban megúsztam, mint ha akár akciós áron vettem volna fájintos gyári állványt, és hiszem, hogy stabilabb is.
    A lényeg a pontos korongon van, a sík asztalon és a stabil stelleren - erre jól rá tapintottál - méltán, hisz az aldi megtanított rá, hogy mire figyelj.
    És amiket kinéztél, mind jó valamiben. Ha az aldist nem égetted eddig le, akkor pl valószínűleg elég lesz a AEG kraftja is számodra - én erre szoktam legjobban figyelni annak okán, hogy keményfával dolgozok időre és sokat - ha csak időszakosan is. Ha nem lenne az egyébként 2kW-os motoromon hővédelem, már többször leégettem volna, hiába Freud koronggal hasítok.
    Az lenne számodra legszerencsésebb, ha összefutnál minden kiválasztott géppel élőben, és jól megtaperolhatnád. Úgy könnyebb lenne választani. De igazán akkor tudnál dönteni, ha mindhármat, vagy akár többet is használhatnád vagy 2-2 órán át élesben.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mrcruiser

    csendes tag

    válasz thyeby #25932 üzenetére

    Igen, az eszközökre fordított pénz és a használatukkal kapcsolatos kompromisszumok arányban állnak egymással.
    Ezért szeretnék inkább kevesebb funkciót, de azokat stabilabban.

    A guruló állvány nekem sem alapvető, de a műhelyben történő tárolást és az udvaron való felállítást megkönnyíti.
    Az aldis alà is csináltam guruló állványt, ami stabil, jól állítható a munkamagassága, de elég terjedelmes és viszonylag nehéz is, ezért gyakran vagyok úgy vele, hogy egy-két vágásért nem hozom ki, hanem megoldom másként (pl. kézi körfűrész és hozzá gyártott sín).
    Szóval egy gyári állvány nekem gyorsaság és kényelem szempontjából nyújthat többet egy házilag készített verziónál. Valószínűleg a gyárihoz is csinálnék egy "dokkolót", ami a kinti munkaasztalom magasságához igazítja és stabilizálja a fűrészt.

    A motor teljesítménye az aldis gép esetében elég karcsú, de mivel nem pénzkereseti forrás, hanem hobbi, ezért megtanultam kímélni. Egy darabig még biztosan kitart.

    Az említett 2kw-ot viszont nem értem. A makitának tudtommal 1,5kw körül van a teljesítménye. Mondjuk egy 1,5 kw-os makita vagy egyéb márkás, hasonló teljesítményű motor biztosan sokkal komolyabb teljesítményre képes, mint egy aldis 1,7-es motor...

    Azzal kapcsolatban azonban nincsen illúzióm, hogy a makita vagy a dewalt ne szenvedne egy pl. 70 mm-es keményfa vágásakor, de talán a 2 collos anyagot még egy fogással átviszi. Vagy ha nem akarom erőltetni, akkor két fogásra, de a stabilabb steller miatt remélhetőleg a második fogás is az elsővel együtt fog futni.

  • mahoo

    csendes tag

    Sziasztok, 3 kérdésem is lenne :)

    - érdemes 2mm-es abs-t rakni gardrób ajtófrontra, vagy elég a 0,4es is?
    - keretes ajtófrontnál vagy korpusznál milyen vastagságú rétegelt lemezt használtok?
    - aldis, workzone asztali körfűrész nekem jó lenne? :) pontos, stabil, kis igénybevétel mellett megfelelő lehet?

  • pali923

    aktív tag

    válasz mahoo #27098 üzenetére

    Az aldis körfűrészt elég sok hozzám hasonló kocabarkácsoló használja. Éppen most lesz megint a héten a boltban, mellesleg. Működik, használható, de ha pontosan akarsz dolgozni vele, el kell vele bíbelődni használat előtt. Én is írtam erről, képeket is raktam fel, miért nem tudtam vele derékszögben vágni. Ha viszont mindent beállítgatsz rajta, használhatod. Azért vastagabb, keményebb fával türelmesen kell dolgozni.
    Már csak normális fűrészlapot célszerű hozzá venni. Amit adnak hozzá, működik ugyan, de erősen rezonált tőle a gépem. Egy Freud lapot vettem hozzá, a gép árához képest persze drágán, de megérte.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • Soká

    senior tag

    yoocoo, ha olvasod!

    Van egy sosem használt olcsó Aldis körfűrészlapom (250mm) Szerintem nincs ezekkel különösebben semmi baj, leszámítva azt, hogy a korongban lévő keményfém lapocskák jóval vékonykábban, mint egy Pilana vagy Freud lapban. Vagyis 1-2 élezésnél nem bírnak többet. Szeretném átköszörültetni ezt a korongot, mert minden fűrészlapomban váltott fogú trapéz formájú fogak vannak, én meg szeretnék olyan hornyot fűrészelni, aminek az alja szabályos egyenes s nem olyan, mint amit ezek a váltott fogú lapok produkálnak.
    Érthető, hogy mire gondolok? Csak egy oldalát kellene átköszörülni a fogaknak.

    Kb. mennyibe kerül egy ilyen művelet?

  • mrcruiser

    csendes tag

    válasz dose79 #29041 üzenetére

    Én jártam ezt az utat és elég macerás. Ha occó fűrészből indulsz ki (nekem pl. Aldis Workzone volt az alap), akkor eleve a motor hagy maga után kívánnivalót, nem véletlenül egy rendesebb kézi körfűrész többe kerül, mint egy komplett Aldis, vagy egyéb asztali verzió.

    Egy makita/metabó ács jellegű (nem ledegradálom, félreértés ne essék), lemezvázas fűrésznek legalább a motorjára lehet számítani. Ezek már nagyon akciósan 100k-tól indulnak. Ha ezt kezdi el az ember tuningolni, akkor időben és pénzben is hamar elérheti egy MLT100 akciós árszintjét vagy picit drágábban már az alu öntvényasztalos gépekét, amik azért már csak össze vannak rakva...

    Szóval itt jön a képbe a végső számvetés, hogy akkor végül mégis mennyiért milyen gépe lett a szerencsétlen hobbistának?

    Ezért gondolom azt, hogy célszerű az elején mérlegelni és ha a "budget" a szempont, akkor egy jó körfűrész alapra (pl. egy ilyen, de használtan hasonlót lényegesen olcsóbban is lehet találni) célszerű építeni egy egyszerű, de pontos és jól használható szerkezetet vagy várni, spórolni és venni egy olyat, ami az árral együtt már a tényleges használati értéket is képviseli.

    (Természetesen ez csak az én véleményem és ettől még mindenki azt vesz és csinál, amit akar :D !
    És persze mondom én ezt egy higgadtan úgy, hogy már ferkoboy makita 2704-e termeli nálam a fűrészport :DD .)

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz thomgrande #31408 üzenetére

    "Esetleg megfelelő vastag lemezből lézerrel kivágatni."

    Szerintem ez az esetleg a befutó legjobb tipp, mint legbiztosabb, legpontosabb és egyben legolcsóbb megoldás. Igaz, valószínűleg a megfelelő minőségű és vastagságú lemezt nekünk kell beszerezni hozzá.

    "Az hogy a 3,2-es lapot nem bírja az szerintem badarság."

    Hogy most ez szóbanforgó kékBosch-ra igaz-e, nem tudom, hoszen még az sem egyértelmű, milyen lappal hozza forgalomba a gyártó.
    Azonban ha utána nézel a Makita MLT 100 specifikációjában, láthatod, hogy 1,5 Kw (szénkefés) motor hajtja. A lap vastagságáról mélyen hallgat, annyit elárul, hogy 260-as, 30-as furatátmérővel. Hanem amikor megvetted, elolvasod a kézikönyvét, ott már az orrodra kötik azt is, hogy nem ajánlanak bele a gyári méretektől különböző lapot. (Ha ennyiből nem érted, mi miért van, akkor semmiből.)
    Most nézzük meg a konkurencia paramétereit. A Metabo TS 250 (Hú, jól megkérik az árát - édesöcsém 160-ért vette Vén Pistától.) Lapátmérője csak 250, mégis 2 KW (szintén szénkefés) motor pörgeti. És még így is meg tudja ám állítani a fa! - mondjuk ez valóban ritkán fordul elő. Szóval én senkit nem bíztatok arra, hogy tegye be nyugodtan ezt a lapot (pedig kisebb is.) az MLT 100-ba.

    Én is Güdén vágok sok fát. De az 2,2Kw indukciós, és hővédelemmel el van látva. De sokszor meg is mentett ez a leégéstől. Az első, kisebb Güde asztali körfűrészemet az első negyedórában leégettem. Aztán olvastam itt, hogy nem voltam ezzel egyedül.
    Ha van idő bajolni gyenge motorral, azzal is messzire lehet jutni, csak lassan. És nem mindegy az sem, hogy collos fát tolunk neki, vagy 70-eset, és az se, hogy balsa, fenyő, vagy akácfát. Ismétlem, ha van idő és türelem, megoldja a lehetetlent is még az aldis csodagép is. Én egy szovjet barkácsgépen nőttem fel. El sem hiszem, mennyi mindent megcsinált nekem az a kis csúfság. (És szerettem.) De akkor nem ebből kellett megélnem.

    Persze, hasítóék nélkül is lehet használni a körfűrészt. Van, hogy én is direkt leszerelem. De sokkal gyakrabban van rajta, mint nincs. A hasítóék:
    - igen fontos balesetvédelmi szempontból. Bizonyára láttad a videót, ami bemutatja, hogy kicsi darabot áttolva a gépen (Tolófával!) elszedő oldalon hasítóék nélkül mekkora nagy galibát lehet csinálni.
    - védi a motort. Ha egy fa összefele zár, van, hogy nekem hasítóék használata mellett is lefullad a gép.
    - nagyban segíti a steller munkáját. Nem engedi, hogy a fa a stellertől eltávolodjon, ha bambán toljuk.
    Szóval az esetek nagy többségében jó, ha van hasítóék.

    Linkelt vieóban a mickrosplitter ötlete briliáns. A megvalósítása nekem nem teljesen átgondolt. Ugyan nagyon kicsi az esélye (mégsem esélytelen, és ez a lényeg)m hogy ha valahogyan kirázódik, és a koronghoz ér, úgy pofán vág, hogy arról kódulsz. Bele kellene még valami atombiztos biztosítószegetálmodni szerintem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz lentivator #32009 üzenetére

    No, igen.
    Sosem mertem ide írni, mert nincs személyes tapasztalatom a Lutz-al. Több éve az a gyanúm, hogy csilivili és pontatlan. Az ára is ezt sugallta. Most az általad linkelt véleményezés megerősített ebben. Aki érti, hogy kicsit poénosra vette a fiú a figurát, az jól ki tudja olvasni a lényeget belőle.

    És látjátok, nem csak mi itt a magyar fórumon pedzegetjük, hogy sokszázezer forint alatt nem létezik pontos és korszerű gyári asztali körfűrész, Münchenben ugyanezt mondják: 1.500 júró alatt nincs.

    Jómagam (pláne a linkelt véleményezés tükrében) ezt gondolom:
    Aki nem ért sokat hozzá, annak jól néz ki az aldis gép 40 ezerért. És ennyit tud, nem többet. Hogy jól néz ki. Aztán aki azt hiszi, valamit már ért hozzá, annak bizalomgerjesztő ez a Lutz (használtan és leárazva) százezerért. És ez sem tud sokkal többet, mint azt, hogy szép, csak emmegmán százezerért tudja, amit a lidis megold negyvenért is. Ahogyan Karl-Eugen üzeni a saw fanoknak, remek tűzifafűrész is a szépség mellett pluszban.
    Aki gondolkodik, beláthatja, hogy pontos, megbízható asztali fűrészt nem lehet egy-kétszázezerből rentábilisan megvalósítani. (Amikor megvettem a Makita MLT 100-at, nem ringattam magam abban, hogy de jó, lesz egy pontos fűrészem.) Jómagam a belépő szintet valahol a Feldertől a Hammer K3 basic-nél jegyzem. Gyanúm, hogy az bele se fér 1.500 júróba. Aztán innen kezdve ahogy adogatunk még pénzeket hozzá, úgy kaphatunk egyre többet tudásban, kényelemben - a pontosság megtartása mellett persze. Plafon pedig a csillagzatos égbolt.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • mahoo

    csendes tag

    Aldis, Workzone asztali körfűrész (ex)tulajokhoz szólna a kérdésem elsősorban.
    Szóval azt szeretném kérdezni, hogy maga a motor és a hozzá kapcsolódó emelő, dönthető mechanikával mennyire vagytok/voltatok megelégedve? Csak mert arra gondoltam, hogy ha az elfogadható minőségű, akkor lehet, hogy felhasználnám ezen részét, a felső részét meg lecserélném. A mechanika fém vagy műanyag? A gyári tárcsa vágásképe milyen?

    Nem tudom visszanézni, mostanában volt esetleg az Aldiban ez a masina?

  • pali923

    aktív tag

    válasz veze #32804 üzenetére

    Ezt a típust nem ismerem, de a kép és a leírások alapján az alábbi különbségeket fedeztem fel az aldis Workzone körfűrészemhez képest:
    - más a porelszívó formája
    - a lábak nem függőlegesek, hanem kifelé állnak
    - a fordulatszáma és a lóerő kevesebb (kb. 4700 és 1700W)
    - a steller vezetője rövidebb
    - jár hozzá lézer
    - kék és nem piros
    - az ára 35.000 Ft alatt van
    - 2 fűrészlapot adnak hozzá
    - 3 év garancia van, nem 1 év

    Szerintem minden másban megegyeznek. Innentől neked kell döntened. :)

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • Soká

    senior tag

    válasz pali923 #33832 üzenetére

    "akkor mit vegyen a szegény ember"

    Most akkor mondhatnám az, hogy levegőt...
    de ha reálisak akarunk lenni, akkor lássuk be, hogy nagyjából úgy vannak beárazva ezek a gépek, amennyit érnek. Sőt, bizonyos értelemben kedvezőbben is. Az aldis/lidlis 35ezres körfűrész igazán kedvező árú gép és egy hobbista meg tudja vele valósítani az elképzeléseit. ha annál jobbat szeretne, akkor ott a zöld Bosch 100.000-ért, ha annál jobbat, akkor 150ért a kisebb makita, kicsivel felette az AEG, 200 felett meg már nézőpont kérdése, hogy márkás hordozható vagy kínai "telepített" gép.
    Azért csodákat ne várjunk el, ahogyan nincs hobbikategóriás röntgengép, úgy hobbiáron se számítsunk lapszabász képességekre. Az öregek mesélhetnének arról, hogy mennyibe került anno egy barkácsgép.
    Én 1992 körül 13.900Ft-ért vettem egy zöld Bosch 550W-os kézi fúrógépet, nagyjából most is ennyi az ára. De akkor az több mint egy fizetés volt. ma ki venne mondjuk 200ezerért egy ilyen gépet? Két HILTI fúrógép ára...

    Azon szoktunk lamentálni, hogy a lidlis 35ezer és bosch 100ezer között nincs igazán jó alternatíva. Ide lehetne pozíconálni valamit, de legfeljebb egy multinak, aki nagy darabszámmal képes jó ár/érték arányt előállítani. De ebben a szegmensben legfeljebb az igényesebb hobbisták jöhetnek szóba, azok pedig kb. annyian vannak, akik itt-ott lelkesen fórumoznak. :) Néhány tucat ember.

  • thyeby

    őstag

    válasz dudi6 #36042 üzenetére

    Nem húszezret, de tízet se nagyon adnék érte még barkács célra sem.

    Nem győzöm elégszer írni a kérdezőknek, hogy sokkal értelmesebb beruházás egy használt ipari gépet venni, mint kínlódni - akár barkács célra is - ezekkel a csökkentett módú gyönyörűségekkel.

    Jómagam pölö két kézi körfűrészt vettem a használtpiacról:
    - metebó kézi körfűrész vezetősínnel (140 cm) 25 ezer HUF
    - DeWalt kézi körfűrész szép állapotban 20 ezer HUF

    Ezek ipari gépek. Nekem is csak barkács célra kellenek. De amíg élek, ki fognak tartani.

    Az a baj a barkács kézi körfűrészekkel, hogy van bennük egy fogaskerék áttétel a tengelyvégen. Biliacélból. És a pótlása többe kerül, mint venni egy komplett új gépet, pontosan ugyanolyat, mint amiben eldarálódott. Nos, ez a fogaskerék pár még igen jó minőségű anyagból készítve is a leggyengébb láncszem még az ipari gépekben is.

    És épp a fentiek okán eszembe nem jutott soha azokat a jó ár/érték arányú lidis meg aldis gépeket babrálni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz talla #37244 üzenetére

    "nincs róla tapasztalatom és nem tudok róla véleményt mondani"

    Félre ne érts, nem konkrétan a Workzone-t akarom védeni, de talán magad is érzed, hogy ahhoz képest, hogy nincs vele tapasztalatod, nem tudsz róla véleményt mondani, ahhoz képest elég alaposan taglaltad, hogy miért nem vennél ilyet.
    És hát én annál többet nem olvastam ki a soraidból, mint a jogos avagy jogtalan előítélet.
    Én valamelyest másképpen gondolkodom. Míg egy Stihlből 10 darabot adnak el, addig egy Workzone kategóriájú gépből 100-at. Vagy még talán többet. Vagyis ezekkel a barkács gépekkel számszerűen sokkal több a tapasztalat. És miután barkácsolók használják, akik kevésbé értenek az ilyen gépek kezeléséhez, karbantartásához így fokozottan érvényesülhet a veszélyforrás jellege. Az én következtetésem az, hogy ha az olcsósága egyben a veszélyességét is növelné, akkor egy aldi-féle multinak nem érné meg bevállalni azt, hogy kétes üzembiztonságú terméket forgalmaz. A németek azért adnak erre.

    Amit az árakról írtál, az számomra a tipikus: megnyugtatom a lelkemet ha drágábban vásárolok-elv, mert azt feltételezem, hogy többet is kapok érte. Ezzel szemben én úgy gondolkodom, hogy ennek a fotózott láncfűrésznek éppen 15.000Ft az ára. Egyébként 20.000Ft-ért árulják. Miután azt is tudhatjuk, hogy az aldi/lidl elég ügyes árpolitikár folytat, főleg a 3 év gari függvényében, amit ők 20.000-ért árulnak, az másutt bőven 25.000Ft felett jár. Tehát én éppen azért venném meg 15-ért ezt a gépet, mert tudom, hogy másutt hasonlót 25-35-ért vesztegetnek.

    Természetesen az hatványozottan igaz, hogy ez egy BARKÁCSGÉP! De az én esetemben az is hatványozottan igaz, hogy annak is kezelném. Mert míg valaki megvesz egy aldis körfűrészt, és esetleg iparszerűen nyüstöli (akadnak ilyen asztalosok), addig kicsi az esélye annak, hogy egy favágó ezzel a Workzone láncfűrésszel dolgozna naphosszat. És nyilván nem is bírná a gép.
    Nekem kimondottan alkalmi jelleggel kellene, időnként levágni egy-egy ágat a 3-4db fánkról, félbevágni egy pallót, gerendát... ilyenek. Gyakorlatilag olyan dimenziókról van szó, amit idáig megoldottan kézzel, nyögvenyelősen. És ha a szívemre teszem a kezem, akkor nem is létszükséglet ennek a gépnek a megvétele, inkább csak hiányzik a palettámról :)
    Őszintén szólva, van egy-két gépem amit jó ha 1-2 alkalommal használtam, de megvettem, hátha kell majd alapon :) (fali horonymaró, 210-es flex, aligátorfűrész, stb.)
    Oregon láncvezető van rajta, ami elvileg márkásnak számít. Nyilván az Oregon legalja...
    A használati útmutatója pedig tartalmaz némi munkavédelmet is, amit nekem nem árt áttanulmányozni, mert egyszer ha volt a kezemben láncfűrész.
    De hétfőn felhívom, majd a szervizt és megkérdezem, hogy ajánlják-e, mire érdemes vigyázni, mi a gyengéje?

  • Keef_Lee

    senior tag

    válasz trialboj #40087 üzenetére

    Tök igazad van. El kell valahol kezdeni. :) Én éjjeli szekrényt csináltam farost lemezből kézi rókafarkú fűrésszel még csikó koromban. Nem volt valami tetszetős, de csiszolóvászonnal, kézzel igazgattam, aztán letapétáztam. Akkoriban az önállósodás kezdetekor jó volt ez is.
    Aztán sok bevásárlóközponti mondhatni gagyi gépet vettem kicsinyenként. Abszolút névtelenek, mégis van köztük olyan, amit még most is megelégedéssel használok. Persze csak alkalmanként. Komoly melléképületet is összeraktam velük. Aztán, ami bedöglik azokat cserélem többnyire lidlis, aldis gépekre. Nálam ez a "komolyabb" :)
    Most viszont vettem egy asztali Toolson körfűrészt, mert komolyabb dolgokat is szeretnék készíteni. Eddig ez a legkomolyabb beruházásom :) Még akciós most is.
    Nyilván lassabban és ritkábban használom a gépeket, mint a mesterek, de ezekre a célokra elmegy :) Aztán meglátjuk.

  • Szalmakutya

    tag

    válasz pali923 #40859 üzenetére

    Visszaolvastam, és látom hogy van (volt) ilyen Aldis asztali körfűrészed, aminek megszenvedtél a beállításával. De végül sikerült? Használod egészséggel? Mennyire erős a motorja? Magyarul, végső soron érdemes belevágni szerinted?

  • pali923

    aktív tag

    válasz Szalmakutya #40864 üzenetére

    Igen, van ilyen aldis körfűrészem, és használom is. Sőt, éppen most készülök körbeépíteni egy asztallal. Ami azt is jelenti, hogy új asztallapot, stellert és minden mást kap. Talán már fogalmaztam itt is úgy, hogy ennyi pénzt megér talán, de egy fillérrel sem többet.
    Azt tudomásul kell venni, hogy szó szerint mindent újra kell rajta állítgatni. Szerencse kérdése, hogy kinek mi mennyire nem derékszögű vagy párhuzamos, de ez minden hasonló kategóriájú géppel így van, sőt biztosan a drágábbakkal is. Csak azokkal talán kisebbek az eltérések.
    Az erejével nekem nincs bajom, a hangja viszont jelentős. Valamint mint minden máshoz, érdemes jobbféle lapokat venni hozzá, az sokat dob az élményen, cserében sokat vékonyít a pénztárcánkon. De hát ez szinte mindennel, még a nőkkel is így van. :D
    Azt is megírtuk itt, hogy pont ugyanilyet árulnak barkácsáruházak hasonló áron, csak kevesebb garanciával, meg néha kevesebb tartozékkal. Azokhoz képest sokkal jobb vétel ez. Aztán vannak időnként 80-90.000Ft-os árkategóriában hasonlónak kinéző, de talán jobb gépek. De csak talán, nincs tapasztalatom, érdemes-e inkább olyanba belevágni.

    [ Szerkesztve ]

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • Szalmakutya

    tag

    válasz thyeby #41232 üzenetére

    Nagyon jó hogy ezt írod, bár kicsit megkéstem a figyelmeztetéssel :)

    A kertemben áll 4-5 bükk rönk, egy éve vettem. Az egyik egy 600 kilós darab. Meg ugyanannyi tölgy (abból mondjuk nincs 600 kilós). Igaz, kerti padnak meg szobornak vettem, nem asztalos fának. Akkor ha jól értem, arra már nem is lesz jó.

    Majd azért megpróbálok meggőzölni pár darabot. Nagyon szeretem a bükk simaságát, és hogy mennyire csontszerűre lehet csiszolni. A tölgy is nagyon szép faanyag, szeretem a szagát, meg a mély mintáit. A láncfűrészem nem komálta annyira, jó kemény cucc.

    Az első szobor, amit bükkből faragtam, jól szétrepedt, aztán megnéztem mi lesz, ha kint hagyom az esőben, hát persze befeketedett rendesen. Tavasszal helyre pofozom, kíváncsi vagyok, mi lett az anyaggal beljebb. Ha menthetetlen, akkor lehet hogy megégetem japán módra, akkor talán eláll kint is. Vagy meggőzölöm :)

    Dolgoztam műszárított cseresznyével is, egy kis padot raktam össze belőle, olyan szaga van, mint a konyaknak. De nem nekem való fa. Kőrisből csináltam egy gyümölcsös tálat (viasszal), azt szerettem, jó őszinte anyag. Kaptam egy darab platánt, iszonyat erős állat-szaga van, de ha valahogy meg lehetne menteni a mélyvörös színét, az se érdekelne, olyan szép. De azt hiszem akármit csinál az ember, bebarnul végul.

    Most hogy lesz körfűrészem, ha összerakom az Aldis izét, megpróbálok egy komolyabb asztalt is majd, vörösfenyőből.

    Tök jó a tipp a hasítós hajlítással, ki fogom próbálni. Ami a fehér szánkót illeti, lehet hogy nem gőzölik, csak melegítik?

  • thyeby

    őstag

    válasz Szalmakutya #41234 üzenetére

    A bükk nem való kültérre sehogyse. A tölgy már inkább. Van egy szakmai tévhit, hogy az megfelelő kültéri anyag. Valójában egyáltalán nem az. Kétségtelen, hogy azért a bükknél sokkal előrébb van kültéren is. Szerintem drága kintre pazarolni.
    Két igazán jó kültéri anyag az akác és a vörösfenyő. A szibériait - bár mégjobb kültérre, mint az európai, szintén az ára miatt nem tartom kintre jó választásnak. Mivel igen impozáns, jómagam azt kizárólag beltéri felhasználásra tartanám meg.
    A kőris: Eltérnek a vélemények róla még a szakmában is, ezért kényszerülök így fogalmazni: Szerintem kiváló választás kintre, bentre egyaránt. Csak ismerni köll. Bútorfrontnak is kiváló, de figyelmet igényel az összeválogatása/összeforgatása, mert igen karakteres textúrája van. (Van, aki épp ezért nem szereti. Ez ízlés, stílus kérdése.) Kiváló kültéri anyag. Külön figyelmet érdemel a rugalmassága. Régen ebből készítették a hintókat, ami ugye nem báltermi díszbútor.

    Jó úton haladsz a faanyagok megismerése útján, ha már ennyi fajjal volt szerencséd személyesen. Az sem baj, hogy szobrot faragtál a bükkből. Rendkívül jó faragni, de sehogy nem való kültérre. Így, hogy mindezt ki is próbáltad, már sokkal beljebb vagy azoknál, akik még csak a forgácslap feldolgozásában jártasak. Akkor is, ha mellényúltál dolgokban. Jó tanulópénzek. Olcsóbbak, mint egy OKJ tanfolyam, és sokkal többet érnek. Ahhoz, hogy megtudjuk, mi a jó, előbb meg kell tudnunk, mi a rossz.

    Aldis körfűrész, és a keményfa viszonya egymáshoz:
    Legelőször is a körfűrész csülkeidhez való viszonyát taglalnám. Egy jó asztalosnak szüksége van az összes ipszilon kromoszómájára. Határozottnak, tökösnek, bevállalósnak kell lennie. Első kettő a körfűrészhez is jól jön, ám a bevállalósságot itt muszáj elfelejteni, mert a nagy egó könnyen ujjpercek elvesztéséhez járul hozzá.
    Ominózus körfűrész valószínűleg már az első használatok során a profik sorába fog emelni. Meg lehet oldani vele, de ez már nem a barkácsolók zónája. Ha nem érzed, mit csinálsz, hamar kijön a füst a gépedből, és jó tudnod, hogy az látszólag árammal, a valóságban azonban füsstel megy. Ezt bizonyítja, hogy amikor az kijön belőle, megáll a gép makacsul, mint egy szamár.
    A keményfáknak jóval nagyobb húzásuk van, mint a sokak által már elég jól megtapasztalt fenyőnek. Tulajdonképpen vágásuk, forgácsolásuk könnyebb, mint a fenyőnek. (Ezt én csak elég sokára értettem jól meg - itt a fórumon a topic gazdája hívta fel a figyelmem rá, amit én nem hittem el neki. Aztán kényszerültem megkövetni, és belátni, hogy makacs buta voltam.) Mit értek én húzás alatt? Ha megfigyeled, fűrészelés közben a fa kétféleképpen működik:
    - összehúz
    - széthúz
    Van még az az eset, amikor se össze, se szét. (Ez a szerencsés.) Ekkor is összehúz, vagy széthúz, csak a mérték elhanyagolható.
    Namost, amikor összefele húz, az képes még az aldisnál sokkal komolyabb fűrészt is határozottan megállítani. Egyszerűen olyan erővel szorítja meg a fűrésztárcsát. No, amikor ez megtörténik, akkor köll észnél lenned. Akkor érted meg, hogy miért találták ki a hasítóéket, és akkor tapasztalod meg, hogy esetenként még azt is hiába. Ha most nem szeded elő a furmányodat, hát épp most fog kijönni a gépedből az az éltető füst. Amint már túlhaladtál a hasítóéken, megállítod a gépet, és beversz egy éket a résbe, ami jobban képes szétnyitni a fát. Ezután rá kell jönnöd, hogyan indíthatod ismét be a gépet úgy, hogy a saját éked maradjon.
    Látszólag könnyű dolgok ezek, mégsem sikerül mindenkinek, aki kezdi. Van, aki fel is adja itt, és visszatér a jól bevált puhafához. Amikor sikerült az első ilyen összehúzó fát teljes hosszában átvágnod, a csülkeid is stimmelnek rovancs során, és a füst is bent maradt, már joggal érezheted, hogy nem is vagy olyan kezdő. Erről egy OKJ tanfolyamon nem sok szó esik. Pedig nélkülözhetetlen tudás, ami tapasztalatot és önbizalmat ad.
    És itt kezdődik a fa illata, és valami új szerelem, ami sokáig visz mindig beljebb és beljebb.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Szalmakutya

    tag

    válasz thyeby #41263 üzenetére

    Ja, amúgy kínlódott kicsit már a rántás előtt is, de gondoltam, vastag a fa, toltam neki tovább.

    Miért kéne kicsit nyitnia? Nem az lenne az ideális, ha csont párhuzamos lenne? Végülis a vágóél úgyis vastagabb mint a fűrészlap lemeze, nem is kicsit. Mindenesetre, ha esetleg nem kicsit nyit, és a rossz oldalon használtam, akkor ott meg nem kicsit zár, ami kb meg is magyarázná az ügyet.

    Persze ez mind csak elmélet, le fogom mérni, egy jó kis alu rúddal, mindkét oldalt. A C tényleg tesztelhető.

    Az erős rántás leginkább a szorulásra mutat nekem. Átvágtam egy ellenállást és rácuppant.. szétfeszíteni se volt egyszerű amúgy.

    Más, írtátok hogy rakjak majd az Aldis körfűrészre egy Freud lapot, és megtáltosodik. Ha csak egy lapot akarok rá venni első körben, akkor konkrétan melyiket ajánljátok és hol vegyem? Amazonon néztem meg magyar site-on is, de jó sokféle van, még Freudból is.

    [ Szerkesztve ]

  • Szalmakutya

    tag

    Lassan jön a tavasz (kicsit túl lassan), és akkor beépítem az Aldis olcsó körfűrészemet egy rendesebb asztal alá, aztán adok neki. Sajnos így gyárilag használhatatlan, nyaklik, konkrétan üti az alu tetőt. A szerkezete amúgy is elég gyengusnak tűnik, millis vasak tartják. Tudtam, mit veszek, nem gáz.

    Kérdés: miből legyen az asztal lapja? Amik játszanak: nyír rétegelt lemez, bükk rétegelt lemez, mdf. Mennyivel erősebb vagy tartósabb a bükk a nyírnél? Az mdf gondolom a legmerevebb ezek közül, milyen vastag kéne belőle? Ha rétegelt lemezből csinálom, mivel felületkezeljem?

  • Szalmakutya

    tag

    válasz #05304832 #42114 üzenetére

    Aldis 40e Ft-os asztali körfűrész. Egykét műanyag darab már le volt törve róla, és kb egy millis vasból van az egész összetákolva, mármit a doboz, de a felfüggesztés is. A tetején van egy kis aluminium fedő.. még ha jó lenne, se állnek neki rajta semminek, mert nagyon kicsi. De mindenképp szét kell szedni, mert mikor felhúzom az asztal fölé a lapot, üti a tetejét :)

    Vagyis vettem egy motort, egy felfüggesztést, tengelyt, két fűrészlapot, kapcsolót. A motor nominálisan elég erős, és megy, kipróbáltam. Szóval kb még mindig megéri, HA a felfüggesztés nem iszonyú gagyi. Ez majd akkor derul ki, ha használom.

    Szerintem kiveszem a felfüggesztést, egy új rétegelt lemez korpuszt rakok, a tetejére meg akkor az MDF-et. Nem a felső laphoz fogom rögzíteni a fűrészt, hanem a korpuszhoz.

    Az mdf széle ugye nyers, oda tennék egy peremet fából. Mivel rögzítsem az mdf oldalába? Csavarral? Vagy ragasszam? És milyen csavar fog bele az mdf-be?

  • Szalmakutya

    tag

    válasz epmd #42278 üzenetére

    Persze, de ez mindig mindennel így van. Én még nem itt tartok, és nem is biztos, hogy valaha fogok. Vettem egy Aldis asztali körfűrészt, ahhoz egy komoly ipari kombinált gyalu vicc lenne.

    Most rendelek 1-2 köbméter fát, Thyeby tanácsát követve felstócolom száradni, aztán dolgozni kezdek belőle, ahogy jön. Van már a fejemben 3-4 konkrét nagyobb dolog, azzal kábé elleszek nyáron. Eleve ha gyalulva venném az egészet, úgyis forogna annyit száradás közben, hogy megint gyalulni kéne. Ezek inkább építő jellegű dolgok, úgyhogy ha nem sikerül nagyon jól a gyalulás, hát akkor ez lesz.

    Ha átküzdöttem magam 5-10 köbméter fán, és át akarom küzdeni magam még százon, mert annyira jól esik, szerintem akkor elgondolkodhatok egy komoly gépen, sőt, többön. Ez persze a saját belső szabályom, nem akarom senkire ráerőltetni.

  • Szalmakutya

    tag

    Na, tegnap összeraktam és kipróbáltam az Aldis asztali körfűrészt. Hát nem lesz egyszerű történet.

    Egyelőre nem sikerült derékszöget vágni vele keresztvágáskor. Lehet hogy a miter slot, ami az alu lapban megy, nem párhuzamos a fűrészlappal, és azért, de maga a felfüggesztés is nyaklik, simán arrébb tudom húzni egy milit ujjal.

    Az egyik para, hogy mm-re van a lap az alu tetőtől, de mikor elindítom, mindig ránt egy nagyot a motor, mert nem lágyindítású. Ha belekap az alu tetőbe, ott csúnya világ lesz..

  • Szalmakutya

    tag

    Na, ma megnéztem alaposan a Hyundai HYD 10 kombinált gyalut. Hát, vegyes volt a benyomás. Egyrészt olcsó, másrészt fél millis lemezből van és minden lötyög meg kajszul rajta, harmadrészt nem nagyon igazítható, ha nem lenne pontos az asztala.

    Az egyengető részét kenterbe veri, amit Wandel fából épített, minden szempontból: masszívabb, jobban állítható, tovább bírja.

    8e bele a penge, de egy oldalú, nem kettő, és lehet köszörülni, de vegyesek a vélemények, hogy akkor mi is van. 8 körül van bele a tengely, ha eltörne (és néha azt teszi). A motor 1600W nominálisan.

    Szóval pontosan az Aldis körfűrész párja.

  • Szalmakutya

    tag

    válasz Soká #42401 üzenetére

    Hát az biztos. Persze minden vita önálló életre kel, de ami engem illet, ha lendületből ráfújok az Aldis körfűrészre, már akkor arrébb megy a félmillis tartószerkezete annyit, hogy semmi különbség ne legyen az ácsvinkli meg a csilliós szupervinkli között. De lehet hogy elég, ha ferdén nézek rá :)

    Eleve van a rúdja, ami tartja, az hátul, ahol szabadon járhat, simán elmozgatható kézzel 2-3 mm-t..

    Szerintem kap saját dobozt, és úgy szerelem, hogy hátul is rögzíthető legyen.

    Azért most már bemérem azt az ácsvinklit magamnak.

  • dudi6

    senior tag

    Sziasztok!

    Csütörtökön az aldiban lesz kézi körfűrész. Mennyire jó választás ez hobbi célra? Megvehetem nyugodtan? Van valakinek ilyen otthon? Valamilyen porzsákot (porszívó) rá lehet szerelni? Vagy vegyek inkább kicsit komolyabbat? Ezt a Bosch -t nézegetem, sok jót olvastam róla. Esetleg Makita, Makita-Maktec
    Érnek ezek dupla annyit mint az Aldis hobbi célra?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák