Az AMD szállítja a Llano APU mintáit

Az AMD a héten egy rendkívüli konferenciát tartott, melyen a fő téma a 32 nm-es gyártástechnológia, valamint a GlobalFoundries gyártással kapcsolatos szerepvállalása volt. Mint ismeretes az AMD az elmúlt évek alatt kiszervezte a gyártást, amiért az ATIC többségi tulajdonában álló GlobalFoundries felel. A vállalat idén a 32 nm-es SHP gyártósorokon több processzort is bevezet, vagyis el kellett dönteni, hogy milyen módon fizeti meg az AMD a termékek gyártási költségeit.

Az aktuálisan érvényben lévő egyezmény a 45 nm-es termékekre vonatkozik, és kimondja, hogy az AMD negyedévente fix összeget fizet a waferekért, melyeken készültek az aktuális generáció processzorai. Ez a modell általánosan jellemző a bérgyártók esetében, és 2011-ben is érvényben marad, ám a 32 nm-es termékek esetében változik a helyzet. Az új egyezmény tekintetében az AMD csak a jó lapkákért fog fizetni a partnere számára, vagyis a selejtek gyártási költségeit lényegében a GlobalFoundries fogja lenyelni. Thomas Seifert, az AMD ideiglenes elnök-vezérigazgatója szerint az új egyezmény fontosabb részletei már korábban megszülettek. Ez abból a szempontból fontos, hogy 2010-ben voltak olyan pletykák melyek a gyártósorok gyenge selejtarányról szóltak. Ezt a GlobalFoundries 2011 elején tagadta, és a vállalat információit Jon Peddie, a JPR piackutatója is megerősítette.

Hirdetés

Az új egyezmény alapján összerakhatók a részletek. Valószínűnek tűnik, hogy a 2010-ben pletykált gyenge kihozatalnak volt valóságalapja, amit az AMD is láthatott, és kidolgozták a bérgyártóval az új fizetési modellt, ami lényegében felmenti az AMD-t a selejtes termékek kifizetésétől. Időközben úgy alakulhatott a helyzet, hogy a GlobalFoundries megoldotta a gondokat, és visszatérhettek az eredeti tervekhez, amit most már biztosan lehet tartani. A kidolgozás alatt lévő egyezmény viszont nem változott, ami egyfajta biztosíték az AMD számára, hogy a 32 nm-en gyártott eladhatatlan lapkák költségei ne terheljék a vállalat kasszáját. Ez alapvetően bombaüzletnek tűnik az AMD számára, de a szerződésnek van úgymond negatív oldala is.

2011-ben az AMD előreláthatóan 1,1-1,5 milliárd dollárt fog utalni a GlobalFoundries számára a megrendelésekkel kapcsolatban, mindezt negyedéves leosztásokban a piac alakulását figyelembe véve. Amennyiben a GlobalFoundries teljesít egy előre meghatározott gyártási szintet, akkor az AMD 2012-ben 400 millió dollárral emeli GlobalFoundries számára leadott rendelések anyagi értékét, azaz várhatóan 1,5-1,9 milliárd dollárért rendelnek majd wafereket. Természetesen a szokásos negyedéves fizetési modell megmarad, ám változás, hogy a következő évben már a 32 nm-es lapkákat is waferenkénti fix árazás mellett fizeti majd az AMD, vagyis nem csak a jó chipeket veszik meg.

Az ehhez hasonló üzleti modell egyébként nagyon ritka az iparágban. Gyakorlatilag a bérgyártó számára nem kifizetődő a partner megrendeléseivel keletkező hibás termékek költségeit benyelni, de most mégis ez történt. Nyilván nagyon nagy szerepe van annak, hogy az AMD-nek részesedése van a GlobalFoundriesben, míg az ATIC is résztulajdonos az AMD-ben. A bérgyártó 2011-es eredményében persze negatívan fog visszaköszönni ez az egyezmény, de hosszútávon mindkét vállalat érdeke egymás erősítése, mivel egy erős AMD a GlobalFoundries számára is több megrendelést jelent, vagyis hosszútávon mindkét vállalat nyerhet az üzlettel.


[+]

A gyártástechnológiával kapcsolatos üzleti adatok után Thomas Seifert megjegyezte, hogy az AMD elkezdte szállítani a 32 nm-es SHP gyártástechnológiára épülő Llano APU-t a gyártópartnerek számára. Az információk szerint egy notebookokba szánt négymagos verzióról van szó, melynek pontos specifikációit nem hozta nyilvánosságra a vállalat, de a pletykák a CeBIT-en bemutatott Sabine platform A8-3510MX jelzésű chipjét jelölik meg. A hivatalos bemutató az AMD elmondása szerint a Computexen lesz, a tömeggyártás pedig a második negyedév végén kezdődik meg.

A konferencián a Bulldozer architektúrára épülő Zambezi lapkáról nem eset szó, pedig ez a processzor is a 32 nm-es SHP eljárást használja. Egyelőre ennek a terméknek a megjelenése nem változott, vagyis bemutató továbbra is a nyár elején megrendezendő E3-on lesz.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények