Telepítés
Szemtől szemben
A következőkben a telepítés, a beállítások és néhány extra bemutatásán keresztül ismerkedhetünk meg a Windows 7-tel.
Hirdetés
A telepítőkészlet felépítése szinte teljesen megegyezik a Vistáéval, egy előtelepített képállományból történik a Windows „felmásolása” a merevlemezre, majd a hardverteszt és a kezdőbeállítások következnek. A Windows 7 egyes kiadásairól még csak töredékinformációk érhetők el, de annyi már szinte bizonyos, hogy a Vistáéval megegyező változatok lesznek elérhetők, kivétel lehet ez alól a Business, mely állítólag a Professional nevet kapja.
A telepítés gyorsan, egy középkategóriás számítógépen 20–25 percen belül lezajlik, az első változásokkal pedig már itt találkozhatunk. Először is a telepítő még a Vistáénál is kevesebbet kérdez, valamint a művelet végén azt tapasztalhatjuk, hogy szinte minden eszközünk megfelelően működik, nincs szükség külön illesztőprogramok telepítésére. Természetesen ez alól egyes speciális vagy régebbi hardverelemek kivételek lehetnek, de általában 90%-osan működőképes rendszert kapunk. A tesztgépen például már a telepítés alatt lehetőség volt a wifihálózat beállítására, a setup utolsó képernyői pedig már a monitor maximális felbontásán jelentek meg. A rendszer első indításakor egyedül az ujjlenyomat-leolvasó és a TPM titkosítóchip igényelt drivertelepítést. A Windows 7 tehát a korábbinál jóval több beépített eszközmeghajtóval érkezik, és azokat beavatkozás nélkül fel is installálja. Normális esetben összesen két újraindításra számítsunk a kész rendszerbe való bejelentkezésig. A Windows 7 minimális rendszerkövetelménye 1 GHz órajelű processzor és 1 GB memória, az ajánlott ezek duplája, lemezterületből 7,5 gigabájtnyit (+lapozófájl) foglal – a 64 bites változat körülbelül 12 GB-ot.
A Microsoft első ígérete, hogy a Windows 7 gyorsabban indul majd, mint a Vista. Ebből a szempontból piros pontot kell adnom a fejlesztőknek, sőt rögtön kettőt, ugyanis – annak ellenére, hogy egy igen tetszetős animált bootlogó jelenik meg a betöltés alatt – a Windows 7 nemcsak a Vistát, de az XP-t is lekörözi. Ebből az is kiderül, hogy az a korábbi magyarázat, miszerint a Vistának a bootidő csökkentése érdekében nincs logója, finoman szólva is üres duma volt.
A rendszer felállása után azonnal bejelentkezhetünk, az asztal pedig szintén meglehetősen gyorsan töltődik be. A rendszer teljesítménye első benyomásra igen jónak tűnik, ha pedig belekukkantunk a feladatkezelőbe, azt is megfigyelhetjük, hogy bizony lényegesen kevesebb memóriát fogyaszt, mint elődje. Ehhez egyébként az is hozzájárul, hogy a Vistához képest sokkal több szolgáltatás van alapértelmezésként kézi, azaz szükség szerinti indításra konfigurálva. Az alkalmazások memóriába előtöltéséért felelős Superfetch szolgáltatás most is jelen van, de jelentős optimalizáción eshetett át, a merevlemez ugyanis nem dolgozik eszeveszett tempóban, az alkalmazások ennek ellenére pöccre indulnak.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!