Gyakran ismétlődő kérdések
Gyakran ismétlődő kérdések
A következőkben a fórumokon és e-mailen kapott leggyakrabban előforduló kérdésekre próbálok reagálni, ha valakinek további kérdése van, tiszteljen meg minket vele a cikkhez kapcsolódó topikban.
Észrevettem, hogy a telepítés során létrejött egy 200 MB-os partíció, de nem férek hozzá. Miért?
Ha a Windows 7-et olyan merevlemezre installáljuk, melyen nem található elsődleges rendszerpartíció (például egy korábbi operációs rendszer található rajta), a telepítő automatikusan létrehoz egy 200 MB méretű, rejtett partíciót, melyen a rendszerindításhoz és helyreállításhoz szükséges fájlok találhatók. Erre azért van szükség, hogy a főpartíció sérülése vagy esetleges vírusfertőzés esetén is indítható (vagy helyreállítható) maradjon a rendszer – és valljuk be, ideje volt végre a külön bootpartíció bevezetésének. Lehetőség szerint ne módosítsuk ennek a partíciónak a tartalmát, és ne adjunk hozzá meghajtó-betűjelet sem!
Miért nem működnek a minialkalmazások?
A gadgetek működéséhez szükség van a User Account Control (felhasználói fiók felügyelete) szolgáltatásra. Mivel ez a szolgáltatás biztosítja az Internet Explorer védett módját, az említett alkalmazások pedig HTML- és Javascript-alapon működnek, ráadásul legtöbbjük az internet felé is kommunikál, használatukhoz az UAC-t legalább a második szintre kell állítanunk.
Mikor és milyen változatokban lesz majd elérhető a Windows 7?
A Microsoft egyelőre nem adott hivatalos megjelenési időpontot, de várhatóan 2009 ünnepi szezonjára, legkésőbb pedig 2010 első negyedévére számíthatunk. Az egyes változatok elnevezése és szolgáltatáslistája még nem ismert, egyelőre a minden szolgáltatást tartalmazó Ultimate változat tesztelhető – valamint a kiválasztott tesztelők a Home Premium változatot is megkapták, de kizárólag a frissítési mechanizmus tesztelése miatt. Egyes információk szerint a Business változat neve Professionalre változik, valamint majdnem biztos, hogy lesz egy subnotebookokra (vagy netbookokra) optimalizált kiadás is. Remélhetőleg az Ultimate vásárlói nem maradnak ismét hoppon, a Microsoft egyik legnagyobb szégyene ugyanis, hogy a Vista legdrágább változatához a mai napig nem jelentek meg valódi értéket képviselő kiegészítések, így az egész csak egy be nem tartott ígéret maradt.
Frissíthetek-e Windows XP-ről vagy Windows Vistáról?
Windows XP-ről nem, és Windows Vistáról is csak a Service Pack 1 telepítése után.
Miért kap ugyanaz a gép kevesebb Windows élményindex-pontot, mint Vistán?
A Windows Experience Index mérési módszere némiképp változott a Vistához képest. A maximális pontszám 5,9-ről 7-9-re növekedett, valamint a Vista megjelenése óta kiadott újabb és erősebb hardverek miatt a jelenlegi eszközök teljesítménymutatói némiképp lejjebb kerültek a listán. Csakúgy, mint a Vista esetében az idő előrehaladtával – ahogy egyre újabb és jobb driverek jelennek meg – számíthatunk a pontok növekedésére.
Azt hallottam, hogy a Beta 1 elrontja az MP3-fájlokat. Igaz ez?
A Windows 7 Beta 1 (build 7000) tartalmaz egy hibát, mely abban az esetben, ha az MP3-fájl fejléce 16 kilobájtnál nagyobb (például borítóképet vagy dalszöveget tartalmaz) és annak metaadatait (szerző, dal címe, műfaj, stb.) a Windows Media Player 12-ből vagy a Windows Intézőből szerkesztjük, esetenként levághat 3–5 másodpercet a hanganyag elejéből. A Microsoft már kiadta a frissítést, mely ezen kívül több a Windows Media Playert és a Windows Media Centert érintő hibát is kijavít. A patch innen tölthető le, további információhoz pedig a Microsoft e tudásbáziscikkéből juthatunk.
A Windows Live Messenger ikonja miért nem kerül a régi helyére, miért csak gombként jelenik meg?
Mint a cikkben is leírtuk, az értesítési területre ezentúl csak az üzenetet hordozó jelzések kerülnek alapértelmezésként, státuszikonok nem. Ha mégis szeretnénk visszahelyezni a Messenger ikonját az óra mellé, állítsuk be a program indító parancsikonját Windows Vista kompatibilitási módba. Ehhez kattintsunk jobb gombbal az ikonra, majd válasszuk a „Properties" menüpontot. Ezután váltsunk a „Compatibility" fülre és a legördülő listából jelöljük ki a a „Windows Vista" lehetőséget.
Mi a helyzet a MinWinnel? Beépítették végül?
Sok helyen olvasni, hogy a Windows 7 kernelje a MinWinre épül, és ezért olyan gyors a rendszer. Mint azt korábbi cikkünkben kielemeztük, a MinWin nem egy kereskedelmi termék, még csak nem is része ilyennek, leginkább egy kísérlethez vagy kutatási anyaghoz lehetne hasonlítani. A Windows 7 rendszermagja a Windows Vista SP1-én (és az azzal azonos Windows Server 2008-én) alapszik, de nyilvánvalóan a fejlesztés során felhasználták a MinWinnel szerzett tapasztalatokat is. A válasz tehát igen is, meg nem is.
Régen hallottunk a WinFS-ről. Teljesen eltűnt, már ne is számítsunk rá, hogy valaha megkapjuk?
A WinFS nem tűnt el, csak átalakult. Amikor a Windows Vista még Longhorn néven formálódott a Microsoft egy az NTFS fájlrendszerre épülő (tehát nem azt kiváltó), relációs adatbázis alapokon működő adattároló alrendszert tervezett a rendszerbe, de a technológia kiforratlansága miatt a fejlesztők végül elvetették az ötletet. A WinFS azonban a kulisszák mögött tovább formálódott, és főbb komponenseit később beépítették a Microsoft SQL Server adatbázis-kezelőbe és az ADO.NET keretrendszerbe. Az, hogy a Windows operációs rendszer valaha is megkapja ezt a technológiát, kérdéses, a Windows 7-ben mindenesetre biztosan nem találkozhatunk vele.
Mely .NET-keretrendszer verziókat tartalmazza a Windows 7?
A Windows 7-be gyárilag a .NET Framework 3.5.1-es verzióját építették be, ez a 2.0-s verziótól felfelé az összes változatot magában foglalja.
Mely DirectX-verziót támogatja a Windows 7?
A Windows 7-ben megtalálható a DirectX 9c vistás változata (DirectX 9Ex), valamint a 10-es, 10.1-es és 11-es verzió is.
Meddig használható a Beta 1?
A Microsofttól kapott hivatalos termékkulcsokkal aktiválva 2009. július 1-jéig, ezt követően – függetlenül az aktivált állapottól – a rendszer érvényességi ideje lejár, és nem tudunk bejelentkezni.
moonman