Hirdetés
Üzembe helyezve
Első nekifutásra a BIOS-ra vetettünk egy pillantást, hogy finomhangoljuk a rendszer üzemeléséért felelős paramétereket. Kicsit unalmas kép fogadott minket, ugyanis a VIA M-10000 BIOS-a semmi különlegeset nem tartogatott:
Phoenix Award BIOS
Tuningra nincs lehetőség – nem is az eszeveszett rohanás a stílusa egy ilyen apródnak. Ami azonban érdekes volt, hogy meg lehetett adni a gépnek, hogy milyen jellegű monitort csatlakoztatunk majd rá, milyen felbontáson.
A tenyér már izzad, indul a bakterház!
Operációs rendszernek a Microsoft Windows XP Professional magyar változatát választottuk; ezt USB felületre csatlakoztatott DVD-ROM-ról telepítettük fennakadások nélkül. Az 512 MB memória és az 1 GHz-es processzor ellenére a telepítés bő háromnegyed óráig tartott. Az OS telepítése után az alaplaphoz kapott CD-ről tettük fel a VIA drivereit (ezek megegyeztek a honlapjukon elérhető változatokkal), a DirectX 9.0c-t, majd a tesztekhez használt szoftvereket (3DMark 2001 SE b330, 3DMark 2003 v340, CPUmark99, Quake 3, Everest 1.50).
A DDR266 RAM-kezelés miatt nem is vártunk csodákat; a VIA rendszer egy Intel BX lapka memóriakezelési sebességét érte el – majdnem. A lehengerlőnek nem nevezhető eredmények után kíváncsian vártuk a fejleményeket a Futuremark 3DMark tesztjei alatt – íme:
676!
Miután sikerült 676 pontot görbíteni a 3DMark 2001 alatt, már szinte szemrebbenés nélkül vettük tudomásul, hogy a 3DMark 2003 el sem indul az integrált grafikus magon. Sebaj, mindent feltettünk utolsó lapunkra, a Quake 3-ra. A játékot frissen telepítettük, majd frissítettük az 1.32-es javítással. A beállítások grafikus részlegénél a „Normal” módot választottuk ki (640x480, 16 bites színmélység, lightmap fényhatások, közepes geometriai részletesség, kb. közepes textúra-részletesség, 16 bites textúraminőség és bilineáris szűrés). A gépecske 34,1 képkockát jelenített meg másodpercenként, ami annak ellenére, hogy versenyzésre alkalmatlan sebesség, időtöltéshez kellemes lövöldözést garantál. Hogy kicsit megizzasszuk az Epiát, a „High Quality” beállításokat (800x600, 32 bites színmélység, lightmap fényhatások, közepes geometriai részletesség, közepes textúra-részletesség, 32 bites textúraminőség és trilineáris szűrés) is élesítettük – ezt a lépést 23,6 fps-sel nyugtázta a gép.
A CPU fixpontos teljesítményét a CPUmark99 programmal mértük, amely már ugyan nem mai benchmark, ám ilyen célra tökéletesen megfelel. Az elért 66,7 pontnál egy 3 GHz-es Pentium 4 processzor kereken 3,028-szor többet produkál (202 pont), azaz majdnem azonos a gigahertzre lebontott teljesítményük. Az FPUmark99 a lebegőpontos számítási sebességet tárta elénk:
VIA 1 GHz Nehemiah
Intel Pentium 4 3 GHz Northwood
A Pentium 4 3 GHz-es processzor 5,3-szor gyorsabb a VIA-nál. Ha ezt a teljesítményt gigahertzre lebontva nézzük, akkor már csak 1,77-szeres a sebességtöbblet (FPU). Ne csak a számokat lássuk, hanem vegyük azt is figyelembe, hogy a VIA 1 GHz-es processzora nagyságrendekkel kevesebbet fogyaszt, mint a P4, és előállítása is sokkal olcsóbb. Annak a célcsoportnak pedig, amelyikre a VIA támaszkodik, nem nyers erőre van szüksége, hanem funkcionalitásra és kedvező árra.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!