VIA Epia mini-ITX rendszer

Bemutatkozik a VIA Epia

Aki már bosszankodott túlméretes és fölösleges jóságokkal felszerelt számítógépe miatt – igen, ilyen emberek is léteznek –, annak megváltás lehet a VIA Epia sorozata. Sokan szeretnének számítógépet – közülük azonban számosan fölöslegesnek tartják a 3 GHz sebességű processzort, az öt PCI sínt, a rengeteg áramot fogyasztó és forrósodó VGA-kártyát, rettegnek a komponensek egymással való esetleges összeférhetetlenségétől és az egész rendszer méretétől, súlyától. Ezeknek az átlagfelhasználóknak nagyrészt csak irodai szoftverek futtatása, zenehallgatás, internetezés, esetleg egy-egy DVD-film megnézése jár az eszükben, ha a számítógépre gondolnak. Ne legyen vele gond, egyszerűen csak működjön, ha bekapcsolják, s lehetőleg kis helyet foglaljon az irodában vagy a nappaliban. Ám másodgépnek sem utolsók a VIA törpéi, például éjszakai letöltésre, jukeboxnak vagy cipelőgépnek LAN-partikra.

Bemutatónkban a VIA Epia mini-ITX formátumú M-10000 alaplapjával (találóbban: rendszerével) szerelt számítógépet próbáljuk az érdeklődőkhöz közelebb hozni. Íme a tudáslista:

Adatlap
Termék megnevezése VIA Epia M-10000
Processzor VIA C3/Eden EBGA CPU 1 GHz
CPU-hűtés borda + ventilátor
Alaplapi lapkák VIA CLE266 északi híd, VT8235 déli híd
Támogatott memória maximum 1 GB (DDR266)
VGA integrált VIA UniChrome AGP, MPEG-2 gyorsítással
Bővítősínek 1 db PCI
Alaplapi IDE 2 db UDMA 133/100/66
Kislemez-vezérlés van
LAN VIA VT6103 10/100 Mbps Ethernet
Hangkeltés VIA VT1616 hatcsatornás AC'97
TV-kimenet VIA VT1622
Firewire van, VIA VT6307S
USB van, USB 2.0
Méret (alaplap) mini-ITX, 170 x 170 mm
Forgalmazó Komel Kft.
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 41 250 Ft

A tesztelt gép felszereltsége

CPU 1 GHz
RAM 512 MB Kingston DDR400
HDD Seagate 40 GB, 7200 rpm
Optikai meghajtó külső (USB) LG DVD-ROM

A gép lelke és váza

Az általunk épített gépecske lelkét az M-10000 jelölésű alaplap képezte. Mi az 1 GHz órajelű processzorral választottuk a lapot – bár lehetett volna olcsóbban is, a 600 MHz órajelen üzemelővel, amely beéri passzív hűtéssel is, ám jóval gyengébb teljesítményt nyújt cserébe. Háznak a Morex 2677-es jelölésű, feketére fújt dobozkáját választottuk (kb. 21 000 Ft). A ház főbb jellemzői: slim (noteszgépekhez való) optikai meghajtót lehet beépíteni, valamint külső, körülbelül 60 wattos teljesítményű tápegységgel rendelkezik.

A házikó állítva és fektetve is használható; ez teljesen a felhasználó ízlésére van bízva. A mellékelt műanyag talp megfelelően stabilan tartja a gépet. A külső tápnak köszönhetően szellősebb a ház belseje, s a külön kis, három centiméter átmérőjű ventilátorok révén (melyek szinte hangtalanul végzik dolgukat) mégis igen jó a merevlemez hűtése. Emellett mindkét oldalon (felállított helyzetben alul és felül) kopoltyúk segítik a légáramlást.

Visszatérve az alaplaphoz, leírhatjuk róla, hogy felépítése igényes, az alkatrészek és a csatlakozók elrendezése jó.

A chipset-hűtőnyi aktív hűtés alatt rejtőzik a VIA érdekes tokozású, 1 GHz-es processzora, amelyet a Futuremark 3DMark 2003 tesztprogramja Nehemiah-ként azonosított.

Ez a kis ventilátor egyébként a CPU üresjárata és halálba kergetése alatt is azonos fordulatszámon pörgött. Zajszintjével nem voltunk megelégedve, méretét meghazudtolóan hangos volt. Összehasonlítani egy alapfordulaton üzemelő, gyári Intel Pentium 4-hűtővel lehetne.

Hirdetés

Üzembe helyezve

Első nekifutásra a BIOS-ra vetettünk egy pillantást, hogy finomhangoljuk a rendszer üzemeléséért felelős paramétereket. Kicsit unalmas kép fogadott minket, ugyanis a VIA M-10000 BIOS-a semmi különlegeset nem tartogatott:


Phoenix Award BIOS

Tuningra nincs lehetőség – nem is az eszeveszett rohanás a stílusa egy ilyen apródnak. Ami azonban érdekes volt, hogy meg lehetett adni a gépnek, hogy milyen jellegű monitort csatlakoztatunk majd rá, milyen felbontáson.


A tenyér már izzad, indul a bakterház!

Operációs rendszernek a Microsoft Windows XP Professional magyar változatát választottuk; ezt USB felületre csatlakoztatott DVD-ROM-ról telepítettük fennakadások nélkül. Az 512 MB memória és az 1 GHz-es processzor ellenére a telepítés bő háromnegyed óráig tartott. Az OS telepítése után az alaplaphoz kapott CD-ről tettük fel a VIA drivereit (ezek megegyeztek a honlapjukon elérhető változatokkal), a DirectX 9.0c-t, majd a tesztekhez használt szoftvereket (3DMark 2001 SE b330, 3DMark 2003 v340, CPUmark99, Quake 3, Everest 1.50).


Everest memóriaolvasás


Everest memóriaírás


Everest memória-késleltetés

A DDR266 RAM-kezelés miatt nem is vártunk csodákat; a VIA rendszer egy Intel BX lapka memóriakezelési sebességét érte el – majdnem. A lehengerlőnek nem nevezhető eredmények után kíváncsian vártuk a fejleményeket a Futuremark 3DMark tesztjei alatt – íme:


676!


Nem támogatott

Miután sikerült 676 pontot görbíteni a 3DMark 2001 alatt, már szinte szemrebbenés nélkül vettük tudomásul, hogy a 3DMark 2003 el sem indul az integrált grafikus magon. Sebaj, mindent feltettünk utolsó lapunkra, a Quake 3-ra. A játékot frissen telepítettük, majd frissítettük az 1.32-es javítással. A beállítások grafikus részlegénél a „Normal” módot választottuk ki (640x480, 16 bites színmélység, lightmap fényhatások, közepes geometriai részletesség, kb. közepes textúra-részletesség, 16 bites textúraminőség és bilineáris szűrés). A gépecske 34,1 képkockát jelenített meg másodpercenként, ami annak ellenére, hogy versenyzésre alkalmatlan sebesség, időtöltéshez kellemes lövöldözést garantál. Hogy kicsit megizzasszuk az Epiát, a „High Quality” beállításokat (800x600, 32 bites színmélység, lightmap fényhatások, közepes geometriai részletesség, közepes textúra-részletesség, 32 bites textúraminőség és trilineáris szűrés) is élesítettük – ezt a lépést 23,6 fps-sel nyugtázta a gép.

A CPU fixpontos teljesítményét a CPUmark99 programmal mértük, amely már ugyan nem mai benchmark, ám ilyen célra tökéletesen megfelel. Az elért 66,7 pontnál egy 3 GHz-es Pentium 4 processzor kereken 3,028-szor többet produkál (202 pont), azaz majdnem azonos a gigahertzre lebontott teljesítményük. Az FPUmark99 a lebegőpontos számítási sebességet tárta elénk:


VIA 1 GHz Nehemiah


Intel Pentium 4 3 GHz Northwood

A Pentium 4 3 GHz-es processzor 5,3-szor gyorsabb a VIA-nál. Ha ezt a teljesítményt gigahertzre lebontva nézzük, akkor már csak 1,77-szeres a sebességtöbblet (FPU). Ne csak a számokat lássuk, hanem vegyük azt is figyelembe, hogy a VIA 1 GHz-es processzora nagyságrendekkel kevesebbet fogyaszt, mint a P4, és előállítása is sokkal olcsóbb. Annak a célcsoportnak pedig, amelyikre a VIA támaszkodik, nem nyers erőre van szüksége, hanem funkcionalitásra és kedvező árra.

Értékelés

A VIA Epia M-10000 alaplapja köré épített mini-ITX-es gép nem egy erőmű, de nem is annak készült. Ennek ellenére nemcsak irodisták munkaeszköze lehet ez a rendszer, hanem a „legyen nagyobb, erősebb, hangosabb, forróbb, nehezebb” gépektől csömört kapott felhasználóké is, akik internetezni, filmeket nézni, zenét hallgatni és dolgozni is tudnak rajta. Az integrált VGA és az AC'97 szabványnak megfelelő hangkártya egy 5.1-es hangrendszerre kötve tökéletes DVD-élvezetet nyújt.

Ami tetszett:

  • kis áramfelvétel,

  • szeretni való apróka,

  • tetszőleges rendszer építhető vele,

  • egymással kompatibilis alkatrészek,

  • kiforrott driverek,

  • minimális helyigény,

  • bővíthető.

Ami nem tetszett:

  • hangos CPU hűtő,

  • korlátozott házkínálat (itthon),

  • teljesítményéhez mérten drága.

Értékelés: ajánlott.


VIA Epia M-10000

MLaca

A VIA Epia M-10000 alaplapot és a Morex mini-ITX-es házat a Komel Kft.-től kaptuk bemutatóra.

  • Kapcsolódó cégek:
  • VIA

Előzmények