Hirdetés

VGA a notebook mellett

A Fujitsu Siemens AMILO Sa 3650-es notebookot külső ATI XGP grafikus kártya társaságában hajtottuk meg.

Hirdetés

ATI XGP

Kaptunk még egy fekete-fehér – pontosabban fehér-fekete – AMILO feliratos dobozt, aminek őszintén szólva sokkal jobban örültünk, mint magának a notebooknak. Nem egy port replikátorról vagy routerről van szó – bár külsőre hasonlít rájuk – hanem egy Mobility Radeon HD 3870-et rejtő külső grafikus modulról. Van rajta DVI és HDMI csatlakozó, sőt két USB aljzat és egy Kensington záras foglalat is.

Működése végtelenül egyszerűen elmagyarázható. Az a széles csatlakozó, amit korábban a notebook oldalán láttunk, és ikertestvére a „grafikus dobozon” van az ATI XGP (eXternal Graphics Platform) nevű külső PCI Express technológiájához tartozik. Lehet PCI Express 2.0 x8 sebességű (ilyen volt az eszközeinken), de akár valamivel szélesebb – 32,4 mm helyett 53,3 mm-es – PCI Express 2.0 x16-os is. Kisebb, kompaktabb és legfőképpen nem kompatibilis az ipari szabványú külső PCI Express csatlakozóval, de rengeteg lehetőségnek nyit utat, melyek közül az Fujitsu Siemensé csak az alapokat használja.

A fenti ábrán balra látható az AMILO GraphicBooster felépítése egy GPU-val és USB-vel, jobbra pedig egy komolyabb eszköz két CrossFire-rel összekapcsolt GPU-val (mint a Radeon X2 VGA-kon) és USB-n kommunikáló merevlemezzel, de lehetne tenni ide fizikai gyorsítót, hálózati vezérlőt, tévétunert, lényegében bármit, ami PCI Expressre vagy USB-re köthető. Megjegyezzük, hogy az AMD technikai leírásában játékkonzol kiegészítő/bővítő opcióról is írnak. Érdekes lehet mondjuk egy olyan radeonos konzol (nevezzük például Xbox CrossFire-nek?), amihez később további számítási teljesítményt vásárolhatunk.

Naná, hogy szétszedtük a kisebb Fujitsu Siemens dobozkát is! Benne egy megfelelően nagy ventilátort és egy ATI M88 GPU-t (az RV670 mobil megfelelője) találtunk, nyolc darab, 1 ns-os Hynix GDDR3 memóriamodul társaságában, melyek együttesen 512 MB VRAM-ot tesznek ki. Egy könnyebben cserélhető MXM modulnak jobban örültünk volna, mert így teljesen új dobozt kell majd vennünk, ha esetleg már keveselljük a benne lakozó VGA erejét. Áramot külső tápjáról kapott a GraphicBooster, de elvileg a PCI Express busz is küldhet neki valamennyit.

Végtelenül egyszerű volt a notebookkal összekapcsolni a külső VGA-t. Rádugtuk az elektromos hálózatra, majd a mellékelt, durván 30 centiméteres vezetéket (akár 2 méteres is lehet) csatlakoztattuk a két eszközhöz. Ekkor feléledt a Booster, és a Vista jelezte, hogy a külső VGA rendelkezésünkre áll. Azonnal látták a Radeon HD 3870-et a diagnosztikai szoftverek, és gond nélkül kiterjeszthettük asztalunkat a rákötött, legfeljebb két monitorra. Először rájuk küldte a 3D-s képet, de az a notebook kijelzőjére is átirányítható. A két USB csatlakozó pedig nagyszerű lehet a külső játékos egérhez és billentyűzethez. Lényegében dokkolóként (vagyis játékos dokkolóként) működik a GraphicBooster.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények