Elhozzák-e a forradalmat a valódi LED, azaz Micro LED kijelzők?

Jövőre akár már érkezhetnek is az első Micro LED technológiás tévék.

Az áttörés előtt állunk?

Minél kisebb annál jobb

A Samsung a 2018-as CES-en bemutatta 146 hüvelyk képátlójú, 4K felbontású The Wall névre hallgató készülékét, ami nagy előrelépést jelent a korábbi változatokhoz képest. Ezt követően némi meglepetésre az LG is bejelentette, hogy egy hasonló eszközön dolgozik, és az OLED első számú támogatója az IFA-n villantott is egy valamivel nagyobb, 175 hüvelykes, 4K valódi LED kijelzőt. A Sony pedig az ISE 2018 eseményen rántotta le a leplet 110 hüvelykes, Micro LED technológiára épülő megjelenítőjéről, aminél viszont be kell érni Full HD felbontással.

Samsung The Wall
Samsung The Wall [+]

Még korántsem tökéletes – a hátrányok

És ebből látszik is, hogy mi a legnagyobb baj Micro LED-del: az, hogy a gyártók – egyelőre – ha megfeszülnek, akkor sem tudnak kellően kicsi fénykibocsátó diódákat előállítani. Korábban, az LCD és plazma korszak hajnalán, ugye, az volt a baj, hogy nem voltak képesek nagy megjelenítő legyártására, itt most viszont pont fordított a helyzet. Ráadásul az is sokatmondó, hogy sem a Samsung, sem az LG kijelzőjét nem lehetett közvetlen közelről szemügyre venni, a Sony pedig falba ágyazta a termékét, de így is átjött, hogy az bizony valószínűleg jó vastag. Én aztán tényleg nem vagyok a slim őrület híve, semmi gondom azzal, ha egy tévé vagy monitor 5-10 centi mély, de azért 20-30-40 centi már túl sok, pláne egy prémium kategóriás eszköz esetén.

Hirdetés

Mert hát ugye jelenleg ott tartunk, hogy a Samsung elkezdte árusítani a The Wallt, de még nem magánszemélyeknek, hanem kijelzők kölcsönzésével foglalkozó cégeknek. A vállalat munkatársai nem is tudták megmondani, hogy jelenleg mennyit kéne kipengetnem, ha szeretnék egyet vásárolni, csak azt, hogy iszonyúan sokba kerül. A sonysokat ugyanerről faggattam, és gyakorlatilag szóról-szóra ugyanezt válaszolták. Szóval egyelőre még gyilkos összegeket kérnek el a valódi LED kijelzőkért, amelyek túl nagyok, túl nehezek (a The Wall 188 kilogramm!) és ezek olyan hátrányok, amiket ha nem oldanak meg, addig bizony álom marad a technológia áttörése, legyenek bármilyen előnyök a mérleg másik serpenyőjében.

Mit hozhat a jövő: biztató kilátások

Jelenleg már több mint 30 cég, illetve kutatási központ foglalkozik a világ minden táján a Micro LED technológia fejlesztésével. Köztük jó néhány, csak kevesek által ismert brand (pl. Plessey Semiconductor, Rohinni, Mikro Mesa stb.) mellett olyan jól csengő nevek is megtalálhatóak a korábban már említettek mellett, mint az Oculus (a Facebookkal a háta mögött), a BOE Technology, a Fraunhofer Intézet vagy az AU Optronics. És persze ott van az Apple, az a cég, amely több mint 300 főt foglalkoztató laboratóriumában dolgozik saját valódi LED kijelzőjén, amelyet hordozható eszközeibe kíván majd beépíteni. Tehát mindenképp egy olyan területről van szó, ahol a technológiai szektor nagyágyúi közül többen is ott sertepertélnek, ami azért elég jó esélyeket ad az eljárásnak a jövőre nézve.


(forrás: AVSForum) [+]

Az mindenesetre biztos, hogy a korábban vázolt hátrányokat le kell győzni, és állítólag erre meg is van az esély. Az AU Optronics például a közelmúltban előállt TFT meghajtású valódi LED kijelzőjének prototípusával, ami állítólag 12,1 hüvelykes méret mellett 1920x720 képpont megjelenítésére képes. A Samsung pedig a partnereknek tartott zártkörű eseményén állítólag bemutatott egy működőképes, 73 hüvelykes Micro LED megjelenítőt. Ezen a nyári rendezvényen Han Jong-hee, a Samsung üzleti kijelző üzletágának vezetője bejelentette, hogy 2019-ben megkezdik a The Wall magánszemélyeknek történő értékesítését. Sőt, azóta nagyon úgy tűnik, hogy a cég gyorsított a tempón, hiszen állítólag Indiában már forgalmazzák ilyen típusú termékeiket Active LED márkanév alatt.

A piackutató cégek mindenesetre bizakodóak. A MarketsandMarkets előrejelzése szerint a 2019-ben még csak 600 millió dolláros (kb. 166 milliárd forintos) piac hat év alatt 20,6 milliárdosra (kb. 5500 milliárd forint) puffad. Az n-tech Research elemzői pedig még optimistábbak, hiszen ők úgy számolnak, hogy 2025-re a piac körülbelül 32 milliárdosra (kb. 8800 milliárd forint) nő, 2027-re, tehát nem egészen tíz év alatt pedig eléri a 70 milliárd dollárt, azaz körülbelül 19 500 milliárd forintot.

Előrejelzés a Micro LED megjelenítők piacának növekedéséről
Előrejelzés a Micro LED megjelenítők piacának növekedéséről (forrás: Semiconductor Today) [+]

Privát prognózis

Mikor először láttam a CLEDIST élőben, leesett az állam. Kegyetlenül jónak tűnt a képminőség, nagynak a felbontás, tisztára úgy éreztem magam, mintha valami sci-fi filmben lennék. Idén aztán sikerült elkapni élőben a Samsung, az LG és a Sony kisebb méretű megjelenítőit, és azok is nagyon tetszettek. A kontraszt királyi, a színek szépek, élénkek, fátyolosságnak nyoma sincs, és a mozgásmegjelenítés is meggyőző volt. A technológia kifejezetten életképesnek tűnik, és bár nem sikerült egészen közelről szemügyre venni a termékeket, a tapasztalatok alapján azért ki merem jelenteni, hogy képminőség terén nyugodtan oda lehet tenni az OLED és a QLED LCD mellé, mert ez nagyjából ugyanaz a liga. Az nyilvánvaló, hogy még rengeteg a tennivaló, de biztos vagyok benne, hogy néhány éven belül szélesebb rétegek számára is elérhetővé válnak a valódi LED tévék, monitorok, ami egyben azt is jelenti, hogy az eljárás komoly vetélytársa lehet a közeljövőben a rivális technológiáknak. Hogy a Micro LED lenne a jövő, azt talán túlzás kijelenteni, de meggyőződésem, hogy lesz helye a megoldásnak a piacon.

elefant

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés