Van Bulldozer a hazai piacon?

AMD Bulldozer

Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Az elmúlt időszak legnagyobb hardvereseménye az AMD új csúcsprocesszorának, a Bulldozernek a bemutatkozása volt. Már mi is dolgozunk saját elemzésünkön a témában; sajnos késve, csak a hivatalos megjelenés napján került hozzánk egy tesztpéldány. De mi a helyzet a hazai boltok kínálatával? Sajnos hasonló. Egy nagyon kis tétel érkezett az új FX processzorokból, de azt hamar elkapkodták. Jelenleg a trió legkisebb tagja, a hatmagos AMD FX-6100 érhető csak el 50-51 000 forint körüli áron. Ezen az árszinten az Inteltől Core i5-2310-et kaphatunk, melynek teljesítménye az AMD rivális szintjén vagy még fölötte mozog.

Alaplapok terén sincs feltétlenül előnyben az AMD újdonsága, de itt legalább nagy a kínálat. Igaz, hogy a Bulldozerek elvileg működnek a korábbi AM3 foglalatos lapokban, de erre az AMD nem vállal garanciát. Mindenesetre vannak olyan olcsó modellek, például a három év garanciával csupán 13 000 forintot kóstáló MSI 760GM-P23 (FX), ami működik az erőgépekkel is. A microATX formátumú alaplapra a régi, IGP-vel ellátott AMD 760G északi és a nem éppen fejlett SB710 déli híd került, szóval nincs USB 3.0 és SATA 3.0 támogatás, de legalább kapunk egy alap VGA-t D-Sub és DVI kimenettel.

A többség minden bizonnyal inkább az idei Computexen bemutatkozott, 9-es sorozatú chipkészletre épülő alaplapokból választ magának. Az olcsóbb AMD 970-es északi és SB950 déli híddal ellátott modellek vételára 24 000 forint környékén indul, ami még mindig nem olyan vészes összeg. Cserébe kapunk rendszerint legalább két hosszú PCI Express csatlakozót, melyekbe CrossFire építhető, jár a SATA 3.0 támogatás és egy adag USB 3.0 csatlakozó. Az Asrock 970 Extreme 3 érdekessége emellett a hátlapi eSATA 3.0 kimenet, a nagyobb konkurensek, mint az Asus vagy a Gigabyte pedig kettő helyett három év garanciát kínálnak ezen az árszinten. Az AMD nem bánt el úgy a tuningosokkal, mint az Intel tette: az új alaplapok temérdek túlhajtási lehetőséget kaptak a teljesen szorzózármentes processzoroknál.

A csúcsot a 990FX északi híddal szerelt modellek jelentik, melyeknél a CrossFire mellett az NVIDIA SLI támogatása is megjelenik. A 34 000 forint körüli árával egészen érdekes Asrock 990FX Extreme 3 például három hosszú PCI Express csatlakozót kapott, bár ezekből csak kettő igazán gyors, 16 sávos, a harmadik csak négy sávot kapott. Az alaplap hátuljára került két 3.0-s USB és egy 3.0-s eSATA csatlakozó, további öt gyors adattárat köthetünk a belső SATA 3.0 aljzatokra, emellett széles körű tuninglehetőségek állnak a felhasználó rendelkezésére.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés