LGA2011 alaplapok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Hirdetés
Hét elején hivatalosan elstartolt az Intel legújabb, legerősebb Sandy Bridge-E processzora és vele a Waimea Bay platform, vagyis az LGA2011 foglalat és az X79 vezérlőchip. Az újdonságokról alapos tesztet közöltünk. Dióhéjban úgy lehet összefoglalni, hogy az Intel az AMD-hez hasonlóan egy butított szerverprocesszort vetett be csúcs asztali rendszerébe, de az AMD-vel ellentétben ez minden eddigi desktop megoldásnál erősebb. Éppen a szerveres alkalmazás miatt kellett a rengeteg processzorláb: a QPI linkekhez és a nem kevesebb mint négy memóriacsatornához, aminek asztali vonalon egyébként nincs sok értelme. Mindenesetre az alaplapgyártók dolgát eléggé megnehezítették, ugyanis mostmár duplaannyi memóriafoglalattal és – először a csúcs Intel megoldásnál – negyven, CPU-ba integrált PCI Express sávval kell megküzdeniük. Ez bizony a PWM részleg átköltöztetését és nyolcrétegű nyomtatott áramkört igényelt, nem csoda hát, hogy a Sandy Bridge-E processzorok mellett az alaplapok is meglehetősen drágák.
A nagy gyártók közül az MSI LGA2011-es megoldásai kerültek elsőként a hazai piacra. Már az X79A-GD45-ös alapmodell is kiváló felszerelést és seregnyi extrát kapott. Csatornánként egy memóriafoglalatot alakítottak ki, így a szokásos helyen és a soklábú foglalat átellenes oldalán is két-két DDR3 aljzatot találunk. Ezen felül kapunk három hosszú PCI Express csatlakozót, melyek az Intel szerint egyelőre hivatalosan csak 2.0-sak, de a PCI Express 3.0-s grafikus kártyák érkezéséig kiadnak egy újabb Sandy Bridge-E steppinget, mely már teljesen 3.0-s lesz. A lényeg, hogy a hosszú csatlakozókban megy az AMD-féle CrossFireX és az NVIDIA SLI többkártyás grafikus technológiája is. Mondjuk régi PCI kártyánkat már nem lesz hová dugni.
Az új X79-es chipkészlet lényegében a sima Sandy Bridge P67-es ikertestvére, ennek megfelelően két SATA 3.0 és négy SATA 2.0 eszközt kezel, natív USB 3.0 támogatása pedig nincs, de nyolc PCI Express 2.0 sávján keresztül bármilyen külső megoldás hozzákapcsolható. Most is ilyet használtak, az X79A-GD45-ön két USB 3.0 aljzat van, az eSATA-t viszont lehagyták, a gigabites hálózati vezérlőből és FireWire-ből pedig egyet-egyet kapunk. Természetesen az alaplap tele van tuningos és energiatakarékos extrákkal, érdekes módon hűtése viszont elég visszafogott. Észben tartva, hogy azért csak alapmodellről van szó, három év garancia mellett 80 000 forint körüli ára elég erős.
Még komolyabb és még drágább az X79A-GD65-8D, mely az MSI jelenlegi LGA2011 kínálatának csúcsmodellje. Itt már nyolc memóriafoglalatot kapunk, hosszú PCI Express csatlakozóból pedig nem kevesebb mint öt sorakozik az alaplapon. Természetesen tuningolták a SATA 3.0 csatlakozók számát – négyre –, de eSATA itt sincs, és második Ethernet csatlakozót sem kapunk. A csúcs MSI X79A-GD65-8D vételára három év garanciával éppen meghaladja a százezer forintot.
Valamivel alacsonyabban, hetvenezer forint környékén is lehet LGA2011 foglalatos alaplapot kapni. Az Asrock Extreme4 is alapmodell, de az MSI-hez hasonlóan igencsak jól fel van szerelve. Memóriafoglalatból négyet, hosszú PCI Express aljzatból hármat szereltek rá, természetesen CrossFireX és SLI támogatással; közöttük két hagyományos PCI csatolónak is jutott hely. Adattárból négy-négy SATA 3.0 és 2.0 használható, az MSI-vel ellentétben itt a két USB 3.0 mellett eSATA aljzat is van a hátlapon, tehát az Asrock – szokásához híven – valamivel többet ajánl alacsonyabb áron. Azt nem szabad elfelejteni, hogy az Asrock a nagy gyártókkal ellentétben csak két év garanciát vállal alaplapjaira.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!