Llano a hazai piacon

Llano az asztalon



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Múlt héten hivatalosan elstartolt az AMD új, fúziós platformja, mely kapcsán mindenki a Llano APU-t, az egy lapkára telepített CPU és GPU egységet emlegeti. Az angolul tudók már internetszerte találhatnak teszteket róla, mi is készülünk részletes elemzéssel. Dióhéjban annyit érdemes tudni a processzorról, hogy nagyjából Athlon II teljesítményszintű magokat és az aktuális Radeonok számolóegységeit gyúrták össze. Ennél is lényegesebb, hogy ezek a lapkák nem igazán a hardcore felhasználóknak, hanem inkább az átlagigények kielégítésére készültek, és szerencsére árukat is ehhez szabták.

A hazai piacon elsőként az A8-3850-es kódnévvel ellátott APU mutatkozik be. Nevét minden bizonnyal úgy képezték, hogy találomra rácsaptak a billentyűzetre. (Persze az sem kizárt, hogy van valamiféle rendszer a nevezéktanban.) Szóval az új csoda négy CPU magot kapott, melyek 2,9 GHz-en járnak és fejenként 1 MB L2 cache tartozik hozzájuk. A GPU részleget a Radeon HD 6550D képviseli, melynek 400 számolóegysége van, ezek 600 MHz-en járnak. A „csomag” indulóára 34 000 forint környékén mozog, szóval egy picivel olcsóbb a közvetlen konkurensnél, a Core i3-2105-nél. Processzorteljesítményben többnyire alulmarad vele szemben, bár van, ahol négy valódi magja megveri a Celeron virtuálisan (Hyper-Threading révén) kétszer kettesét. Grafikai téren az APU kiütéssel nyer, 3D-ben nagyjából rádupláz az Intel legerősebb IGP-jére. Ha elterjednek végre az ilyen alkalmazások, akkor általános számítási képességét is megvillantja majd. Azért azt nem szabad elfelejteni, hogy egy olcsó Athlon II X4-gyel, illetve egy alsókategóriás diszkrét grafikus kártyával is el lehet érni az A8-3850 teljesítményszintjét, ráadásul hasonló árban.

Alaplapból azonnal szép kínálat jelentkezett, egyelőre a komolyabb, A75-ös vezérlőchip köré építve, később jön majd a kicsivel egyszerűbb A55 is. Az új lapka leglényegesebb előrelépése az elődökhöz képest, hogy most már AMD oldalon is csak egy chip van, az északi híd memóriavezérlője után a PCI Express elosztó is oda került. További fontos újdonság az A75-ben, hogy integrálták az USB 3.0 vezérlőt.

Egyelőre a hazai alaplapkínálat még nem igazán idomult a Llano processzorok reális felhasználóinak igényeihez. Jellemzően olyan megoldások kerültek első körben a boltok polcaira, mint a Gigabyte A75-UD2H. Mérete csak microATX, de van rajta négy monitorkimenet (D-Sub, DVI, HDMI, DisplayPort), két külső és két belső USB 3.0 csatlakozó, öt belső és egy külső 6 Gbps-os SATA aljzat, ráadásul még két hosszú PCI Express csatolót is kapott, amiben Crossfire rendszerben mehetnek a Radeonok. Természetesen minden kondenzátora szilárdelektrolitos, korrekt hangkodekkel és némi tuningos funkciókkal is ellátták. Egyedül a méretes hűtőbordák hiányoznak a Gigabyte A75-UD2H-ról, mely három év garanciával körülbelül 26 000 forintba kerül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés