N-re vált a USRobotics is

Hirdetés

USRobotics Ndx router

Ndx néven indította útjára az IEEE 802.11n-es Wi-Fi szabvány aktuális tervezetének megfelelő – tehát Draft N-es – hálózati eszközeit a USRobotics. A modellcsaládnak öt tagja van (router, acces point, ADSL2+ modemes router, PCI és PC Card adapter), melyek közül hármat ( a routert és a két hálózati vezérlőt) próbáltunk ki. Érdekes, hogy USB-s vevő még nincs a kínálatban.

Az útválasztóhoz a szokásos kiegészítőket kaptuk: tápegységet, sárga Ethernet kábelt, CD-t, dokumentációt. Érthetetlen, hogy miért nem tud a USRobotics olyan szép kis adaptert mellékelni Wi-Fi eszközeihez, mint például a D-Link.

Az új USRobotics útválasztójának formáján nagyszerűen bemutatható az ilyen eszközök divatja. Pár éve teljesen hétköznapinak tűnt a nagy, lekerekített sarkú, szürke tömb, ma eléggé ódivatúnak hat a fekete és fehér, csillogó-villogó, sokszoros dizájndíjas konkurensek mellett.

Azért villogni ez a masina is tud, ráadásul kéken és jó erősen. A régi szokásnak megfelelően külön LED-et kapott a bekapcsolás, a Wi-Fi alrendszer, a biztonságos csatlakozás, az internetkapcsolat és a négy vezetékes Ethernet aljzat. A sor jobb szélére került egy nyomtatós lámpa is, ami beépített nyomtató-kiszolgálóról árulkodik.

Hátul meg is találtuk a hozzá tartozó USB csatlakozót. Sajnos az egyre divatosabb USB-s külső adattárakat nem támogatja az Ndx útválasztó. A három antenna közül a jobb oldali tövében van egy pici Secure Easy Setup feliratú kapcsoló. Hasonlót például az Edimax új, Draft N-es routerén láttunk. Segítségével a megfelelő hálózati adaptereketen úgy konfigurálhatjuk be a vezeték nélküli rendszer biztonsági paramétereit, hogy a jelszóból egyetlen betűt sem kell beírnunk.

Alul a szokásos WAN és LAN MAC címeket olvashatjuk le a címkéről, valamint szöveges infót találunk az előlap lámpáinak a funkciójáról. A sarokban lévő négy lábbal több ugyanilyen méretű USRobotics dobozra lehet állítani a routert.

Nincs telezsúfolva az Ndx útválasztó. A szellős nyomtatott áramkör jobb oldalát méretes, mini PCI csatlakozós rádiós egység uralja Broadcom chipkészlettel. A túloldalon némi RAM és flash ROM táraságában két hűtőbordás chip látható.

Ahogy az lenni szokott, a fémdarabok alatt ugyanolyan márkájú integrált áramkörök vannak, mint a rádiós egységen, ez esetben Broadcomok. A BCM5325 ötportos Ethernet kapcsoló, ez kezeli a vezetékes összeköttetéseket, a BCM4704 pedig az útválasztói feladatokat látja el és a Draft N-es rádiózást vezérli. A Broadcom weboldalán csupán a BCM4705 jelű, Gigabit Ethernet kapcsolatos társát találtuk meg, de a 4704-es csak 10/100 megabit sávszélességű.

USRobotics Ndx hálózati adapterek

Teljesen átlagos körítéssel érkeztek a USRobotics gyors hálózati adapterei is. Egyelőre Draft N-esből csak PCI kártya és notebookos PC Card formátumú kapható, az USB-s hiányzik a palettáról. A PCI kártya jó nagy dobozából a megszokott három antenna, telepítőlemez és használati útmutató került elő.

Majdnem az egész kártyát fém árnyékolólemez fedte, amit inkább nem feszegettünk le. A router és a korábbi USRobotics termékek alapján arra következtetünk, hogy a burok alatt Broadcom chipek lapulnak.

A szokásos minimumot kaptuk a notebookos adapterhez is.

Hátoldalán a szükséges MAC címet tüntették fel, egyébként nem sokban különbözik a konkurens megoldásoktól. Kilóg a notebookból, de fejrésze vékony, és két kék LED van rajta, melyek szerintünk túl erősen világítanak, villognak.

Kellemes meglepetés volt, hogy a vezérlők telepítője magyarul szólt hozzánk, és a végén beinduló hálózati azonosítós modul is a mi nyelvünkön beszélt. Egyébként végtelenül egyszerű, megtalálja a hálózatokat, de van lehetőség az esetleges rejtett WLAN nevének megadására is, majd kiválasztja a titkosítást, és elkéri hozzá a jelszót.

Még jobb, hogy a USRobotics eszközök kezelőfelülete is magyar. Listát hozhatunk létre előnyben részesített hálózatokról, és egyedi hálózatunk beállításában is segít.

A többi fülön a kapcsolat állapotáról, átviteli adatokról és környező hálózatokról találunk információt, valamint rövid diagnosztikát futtathatunk le.

Beállítás

Az útválasztóhoz mellékelt CD-n is volt magyar telepítő, amely a USRobotics kis forgalomfigyelő alkalmazását és McAfee biztonsági szoftvert tartalmazott, és automatikusan továbbított a router webes felületéhez, amely a szokásos módszerrel, azaz böngészőbe IP címet beírva is elérhető.

Sajnos az Ndx útválasztó kezelőfelülete már angolul kommunikált. Első indításkor egy háromlépcsős varázslóban találtuk magunkat, ahol először az internetkapcsolatot, majd a vezeték nélküli hálózatot állíthattuk be, végül a router jelszavát módosíthattuk, amit szépen ki is írt a monitorra. A fehér hátteres, pici pirossal színezett oldalak jobb szélén mindenhol rövid magyarázatokat olvashatunk az éppen aktuális opciókhoz.

Egy újraindítást követően már a normál felületet kaptuk, ami nem sokat változott a korábbi MAXg termékek óta. Felül egyszerű, nyolcelemű menü húzódik, mindegyik pontjához egy-egy hosszabb-rövidebb lap tartozik, melyek tartalma pár helyen dinamikusan módosul – például a kiválasztott internetkapcsolat szerinti opciók jelennek meg. Az elsőn láthatjuk a státuszinformációkat, mint például a router vezérlőszoftverének verziószámát, a nyomtató állapotát és csatlakozási címét, a Wi-Fi adatait, a WAN- és LAN-beállításokat és az éppen csatlakozott kliensek listáját. A második fül egyszerűbb, itt a logokkal kapcsolatos paraméterek vannak, amit a legtöbb konkurensnél hátrébb szoktak sorolni.

Harmadik helyre kerültek az internetkapcsolat részletei, valamint a statikus és dinamikus DNS kezelése. Egy másik routeren keresztül – mely egyúttal DHCP-szerverként is üzemelt – létrehozott világhálós kapcsolatunkat azonnal, minden konfiguráció nélkül felismerte a USRobotics útválasztó. A negyedik fülön találtuk a biztonsági opciókat, mint a router jelszava, a vezeték nélküli hálózat titkosítása és a MAC címek szerinti szűrés, ahol van engedélyezés és tiltás is.

Kellően részletes a tűzfallal kapcsolatos fül. IP címekhez és időhöz köthető internetelérési szabályozást csinálhatunk itt, valamint trigger portokat adhatunk meg és porttovábbítás is van. A valódi szűréssel kapcsolatos részt csupán egyetlen pipa képviseli; természetesen DMZ is van. Külön fület kapott a vezeték nélküli hálózat, igaz, a titkosítását már korábban láttuk. Itt a rádiós egységet kapcsolhatjuk ki/be, nyilvános hálózatnál izolálhatjuk egymástól a csatlakozó eszközöket, híd és WDS módot állíthatunkbe, utóbbiban a router csak „átjátszóként” működik. Ide tették a Wi-Fi Multimedia és a sugárzás paramétereit is.

Szokatlanul hátra, az utolsó előtti helyre szorult a LAN beállítása. Lényegében semmi különös nincs itt, csak az eszköz IP címe, a DHCP kiszolgáló paraméterei, 802.1b és statikus irányítás. Az utóbbi kettőről már nem is ír semmit a felület, egyenesen a mellékelt CD felé irányít. A sort a router eszközinformációi zárják. Itt van az automatikus firmware-frissítő is.

Tesztelés, értékelés

Eddigi Draft N tesztjeinkben még nem próbáltunk Broadcom chipkészletet. Kíváncsian vártuk, hogyan teljesít majd a márka, amelynek korábbi eszközeivel nagyon jól tapasztalataink vannak. A USRobotics Ndx eszközeit is szokásos vasbeton épületünkben (panelház) teszteltük, akárcsak korábban az Edimax, D-Link és Netgear termékeit. A vizsgálódáshoz két asztali gépet és egy IBM notebookot használtunk. Ki kell emelni, hogy a vezeték nélküli hálózatok sebessége nagyban függ a környezettől, a tereptárgyaktól, falaktól és a mellette működő egyéb Wi-Fi hálózatoktól vagy más elektronikus zajforrásoktól, amelyek sugárzási frekvenciájának közelében dolgoznak. A táblázatban olyan értékek szerepelnek, melyeket az eszközök huzamosabb ideig tartani tudtak.


USRobotics Ndx1 méterről szabad rálátással4 méterről egy fal mögül8 méterről két fal mögül12 méterről két fal mögül
Ndx -> LAN8000 kB/s7500 kB/s3700 kB/s2400 kB/s
LAN -> Ndx5000 kB/s4200 kB/s2200 kB/s1500 kB/s
Ndx - Ndx3700 kB/s3200 kB/s2200 kB/s2000 kB/s
Ndx -> Edimax MIMO2000 kB/s2400 kB/s2100 kB/s1800 kB/s

Korábban az Asus első MIMO eszközeinél már találkoztunk azzal a furcsasággal, ami a USRobotics Ndx-eknél is előjött. A notebookba szerelt Wi-Fi kártyáról a router Ethernet portján csücsülő gépre másolva sokkal nagyobb adatátviteli sebességet értünk el, mint ellenkező irányban. A USRobotics Broadcom chipkészlete új vezeték nélküli sebességrekordot állított fel tesztjeink történetében. A 8000 kB/s körüli átviteli tempó nagyjából 64 Mbps-nak felel meg, tehát túllépi a korábbi IEEE 802.11g szabvány névleges csúcsértékét. Persze a Draft N 300 Mbps körüli értékétől távol van, de így is nagyon jónak mondható. Az első fal szinte semmit sem rontott a tempón, de még 8 méterről is gyorsabbak voltak néhány konkurens szabad rálátásos sebességénél. Tizenkét méterről a 2 MB/s fölötti sebesség kiváló, kár, hogy csak az egyik irányban érte el a rendszer.

Nagyszerű volt a két vezeték nélküli Ndx eszköz átviteli sebessége is. Szabad rálátással majdnem olyan gyorsak voltak, mint a korábban tesztelt Draft N szettek egyik oldalon vezetékes kapcsolattal. Érdekes, hogy 12 méteres távolságból a két Wi-Fi adó-vevő jobb volt, mint a korábbi Wi-Fi – LAN felállások közül a lassabb irány.

Értékelés

Az eddig nálunk járt Draft N szabványú Wi-Fi eszközök közül a USRobotics Ndx készlete produkálta a legnagyobb átviteli sebességet. Apró szépséghibája a dolognak, hogy ez a tempó is nagyon távol van még az elvi maximumtól, de ez jellemző a vezeték nélküli átviteli rendszerekre. A USRobotics routere nem szép, nem kicsi, 34 000 forint körüli árával nem is olcsó, de nagyon jó. Amellett, hogy szélvészgyors, van USB-s nyomtatószervere, és támogatja a Secure Eays Setupot, ezért ajánlott minősítést érdemel. Talán forgalomkorlátozást tehettek volna még a szoftverébe. A nagy tempóhoz nem elég a gyors router, megfelelő Wi-Fi adapterek is kellenek, ezért 19 400, illetve 18 300 forintos ára ellenére is ajánlott a USRobotics Ndx PCI, illetve PC Card hálózati adaptere – azoknak, akik maximális vezeték nélküli sebességet akarnak.


USRobotics Ndx Draft N hálózati eszközök

rudi

A USRobotics Ndx hálózati eszközöket az RRC Hungary DiFo üzletág bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények