UPC Connect Box: jó-e a szolgáltató csodaroutere?

A kábelmodembe integált Wi-Fi router kisebb csomagok mellé is elérhető. De vajon megéri?

Interjú

PROHARDVER!: A UPC az évek alatt rengeteg típusú modemet, köztük Wi-Fi képes routert telepített a felhasználóknál, mi volt az oka a gyakori váltásoknak, miért nem próbáltak stabilan egy beszállítóval hosszabb távra megegyezni, hiszen akkor a menedzselés és a hibakezelés is egyszerűbb lett volna?

UPC: Az eszközök mindig az aktuális portfólióhoz igazodtak: ahogy nőtt a sávszélesség, és a fogyasztóknál is egyre inkább előtérbe kerültek a Wi-Fi-s eszközök, modemeinket is ennek függvényében választottuk ki. Azonban a típusok közti átmenet nem egyik pillanatról a másikra történik, azok gyakran egy ideig párhuzamosan élnek egymás mellett, ennek köszönhető diverzifikált eszközportfóliónk.

PROHARDVER!: Mi alapján zajlott eddig a kábelmodemek, routerek kiválasztása?

UPC: A kábelmodemek kiválasztásakor mindig az aktuálisan érvényes, és a tervezett internetportfólió szolgált alapul, mivel az a célunk, hogy előfizetőinket olyan eszközökkel lássuk el, amelyekkel kihasználhatják a szolgáltatásukban rejlő lehetőségeket. A Wi-Fi térnyerésével ezt már nem csak vezetéken, de vezeték nélkül is szeretnénk minél biztosabban nyújtani.

PROHARDVER!: A UPC rendszerén csak a UPC-által adott/engedélyezett kábelmodem típusokat lehet használni, vagy más gyártóét is? (Például AVM-féle Fritz! eszközök, melyek népszerűek más országokban is).

UPC: A szolgáltatások csak az általunk engedélyezett eszközökkel használhatók, hiszen így tudjuk biztosítani, hogy csak az arra jogosult előfizetők vehessék őket igénybe, valamint így tudunk minőségi garanciát vállalni.

PROHARDVER!: Mi változott most, azaz mi vitte rá a céget, hogy kézbe vegye az irányítást modem-router fronton?

UPC: Az előfizetői igények, és felhasználói szokások. Egyértelműen látszik, hogy előfizetőink egyre több és több eszközzel csatlakoznak a világhálóhoz vezeték nélkül, egyre nagyobb a sávszélesség iránti igényük, az internet pedig abszolút higiéniás faktorrá kezd válni, melynek stabilitása és megbízhatósága az egyik leglényegesebb szempont. A Connect Boxszal ezt a stabilitást és megbízhatóságot, valamint a nagyobb sebességet kívánjuk biztosítani előfizetőink számára.

PROHARDVER!: Publikus, hogy mely gyártók voltak eredetileg versenyben a Connect Box beszállítói posztért?

UPC:Nem publikus.

PROHARDVER!: Milyen szempontok szerint került a Compal terméke kiválasztásra?

UPC: A sebesség, lefedettség és stabilitás voltak a legfőbb szempontok a Connect Box megalkotásakor.

PROHARDVER!: Az új felállásban pontosan mi az, amit a beszállító csinál, és mi az, amiért a UPC felel?

UPC: A Compal a gyártó, de anyavállalatunk, a Liberty Global állította össze azokat a paramétereket, amiket fontosnak tartott előfizetői szempontból egy új generációs, felhasználóbarát modem kialakításához. Ez alapján több eszközt és potenciális beszállítót is megversenyeztetett, melyek közül a Compal eszköze bizonyult összesítésben a legjobbnak. A lényeg, hogy a mi specifikációnk alapján készült a Connect Box Wi-Fi modem, mely más szolgáltatóknál éppen ezért nem lesz elérhető.

PROHARDVER!: Hol zajlik a Connect Box szoftveres fejlesztése, és milyen visszajelzések alapján dolgoznak?

UPC: A szoftveres fejlesztésre egy többlépcsős folyamatot alkalmazunk, hiszen számos ország használja ugyanazokat a firmware-verziókat. A folyamatot természetesen a Liberty Global fogja össze, aki saját központi igényein túl beépíti az egyes országokból érkező kéréseket is. A fejlesztéseket pedig külső beszállító végzi, melyek az élesbe állás előtt természetesen számos teszten átesnek.

PROHARDVER!: A UPC kínálatában lassan már egy éve jelen van, mikorra tervezik a biztonsági rések betömését? Csak egy egyszerű példa: bejelentkezésnél látható jelszó láthatatlanná tétele, esetleg felhasználónév és jelszó páros bevezetése? De a cookie-kezelés is problémás állítólag.

UPC: A javítások és fejlesztések folyamatosan érkeznek. Arról, hogy egyes biztonsági rések pontosan mikor kerülnek betömésre, nem tudunk bővebb információt adni.

PROHARDVER!: Tervezik-e, hogy a teljes internetszolgáltatás-portfóliójukat csak Connect Boxszal szolgálják ki a jövőben, vagy ez marad prémium szolgáltatás?

UPC: Hosszú távon természetesen az a cél, hogy minél több előfizetőnk számára a legjobb internetélményt biztosító modemet tegyük elérhetővé.

PROHARDVER!: Terveznek-e olcsóbb/drágább Connect Boxot, mint ahogy például a Cisco EPC modemből is volt egyszerűbb, csak vezetékes, illetve Wi-Fi képes modell? Például egy-két USB-vel kiegészített kiadás?

UPC: Az időben „visszamenni” semmiképpen nem szeretnénk, tehát új telepítést már csak Wi-Fi képes eszközökkel végzünk. Az, hogy a jövőben tervezünk-e extra képességekkel rendelkező modemet bevezetni, nagyban függ az előfizetői igények alakulásától is.

PROHARDVER!: Mennyire volt fontos a dizájn és mennyi beleszólása volt ebbe a UPC-nek?

UPC: Fontosnak tartottuk, hogy egy esztétikus, a lakás díszének is beillő kábelmodemmel dolgozhassunk, szerintünk ez sikerült is. A dizájnba nagy beleszólásunk volt, mivel annak illeszkednie kell a UPC, illetve anyavállalatunk, a Liberty Global arculatába. Érdekesség, hogy Nagy-Britanniában fekete színben is elérhető a Connect Box, mert ott erős igény volt erre a felhasználók részéről.

PROHARDVER!: Merre és mikor terveznek továbblépni a DOCSIS szabványt illetően, hiszen más szolgáltatók gigabites csomagjával is versenyezni kell idővel?

UPC: A jelenleg általunk is használt DOCSIS 3.0 szabvány még tartogat magában fejlődési és bővülési lehetőségeket, de természetesen nem szeretnénk lemaradni a versenyben, és a technológiai fejlődés által támasztott kihívásoknak igyekszünk folyamatosan megfelelni.

PROHARDVER!: Mennyire "jövöálló" a Connect Box kábelmodem-oldalról, azaz lehet-e majd az új, továbbfejlesztett DOCSIS rendszerben használni (mondjuk egy firmware-frissítéssel), vagy megint csere lesz annál, aki feljebb akar lépni?

UPC: A Connect Boxot alapvetően egy időtálló eszköznek tervezzük. Arról, hogy konkrétan milyen technológiai irányba akarunk tovább haladni, illetve az ahhoz szükséges eszközről sem szeretnénk nyilatkozni. De az elmondható, hogy a mostani modemünk maradéktalanul képes kiszolgálni a legnagyobb csomagunkat.

PROHARDVER!: Van-e valamilyen képessége a modemnek szoftveres téren, amit még nem engedélyeztek, de tudja és kihasználható lenne? Például komolyabban paraméterezhető QoS, VPN, DDNS szolgáltatás beállítás, Radius?

UPC: A modem szoftveres képességei terén alapvetően az átlagfelhasználói igények kiszolgálására törekszünk, arról hogy milyen „rejtett” képességei vannak az eszköznek, nem szeretnénk további információkat kiadni.

PROHARDVER!: Mi az oka annak, hogy néhány beállítást nagyon szigorúra vettek? Például nem lehet akármilyen Wi-Fi jelszót megadni, hanem kötelezik a felhasználót nagybetű és szám használatára is? Megjegyeznénk, hogy mi örülünk neki, csak más gyártóknál ilyet nemigen láttunk. De említhetjük még, hogy a DHCP esetén csak 192.168. kezdetű IP van, másra megváltoztatni ezt sem lehet, pedig igény biztosan lenne rá.

UPC: A jelszóhasználat szigorúsága egyértelműen a felhasználók érdekében történik, így szeretnénk biztonságosabbá tenni az otthoni Wi-Fi hozzáférést, és megnehezíteni annak feltörését. Ez tehát mindenképp az ügyfelek adatforgalmának biztonságát szolgálja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés