Van-e valami értelme az Ultrabooknak?

Hirdetés

Notebook

Jelenleg a notebookvilág nagyjából évi 200 millió eladást regisztrál, aminek jelentős részét az Acer, Asus, Apple, Dell, HP és Samsung teszi ki. A hatosban ott lapít a báránybőrbe bújtatott farkas, ami a táblagépek irányából komoly veszélyt jelenthet az egész ágazatra. Nyilván a többség sejti már, hogy az Apple-ről van szó. Egyre több felhasználó internetezik tabletről vagy okostelefonról, és minden jövőre vonatkozó prognózis, elemzés egyetért abban, hogy közeleg az idő, amikor már nem a PC lesz az elsődleges internetező platform, vagyis az átlagfelhasználó nem notebookot, hanem tabletet vagy okostelefont használ majd.


Apple iPad: másfél év alatt 40 millió fogyott belőle

Egy érdekes grafikont közölt még augusztusban az All Things D, amiben a tableteladásokat hozzácsapták a notebookoshoz, mondván, a két masina lényegében ugyanarra való – vagy lesz való éveken belül. Így az Apple már egyből az első helyre ugrik 20% körüli részesedéssel, hiszen az első generációs iPadból eddig (nagyjából másfél év alatt) több mint 40 milliót adtak el, és a második generáció töretlenül halad tovább a siker útján.


Notebookgyártók piaci részesedése, ha az iPadet is beleszámoljuk (forrás: All Things D)

Mije is van az Apple-nek? ARM processzorfejlesztő részlege! Bizony, felmerült már, hogy a jelenleg még Intel processzorra építő MacBook Airt átteszik ARM-ra, hiszen a platform egyre erősebb, a mezei felhasználónak meg semmi szüksége a sokadik Core i generáció extra teljesítményére, lényegesebb a kis fogyasztás, valamint az abból következő kisebb súly és/vagy hosszabb üzemidő. Elintézhetnénk egy vállrándítással, hogy az Apple átmegy ARM-ra, hiszen csak kb. 5%-át birtokolják a notebookpiacnak, ekkora veszteséget elbír az x86 szféra.


Az ARM 2015-re a notebookpiac 40%-át szeretné megkaparintani

Csakhogy mi van akkor, ha az Apple követőkre talál? A Samsungnak már most van saját ARM fejlesztése, a Qualcomm, NVIDIA, Texas Instruments és még sokan mások egyre erősebb, az x86-osnál jobb teljesítmény/fogyasztás mutatójú kész rendszereket kínálnak. Ráadásul a Microsoft is jelezte, hogy a következő Windowsnak lesz ARM processzorokon futó változata. Így talán már jobban érthető, miért eszelt ki az Intel egy olyan kategóriát, ami burkoltan a Macbook Air paramétereit írja le, és miért akar ebbe az ágazatba 300 milliót ölni a következő években. Ha megmutatják a partnereknek, hogy x86 alapon is lehet kvázi Airt, vagyis nagyon vékony és könnyű notebookot csinálni, akkor kisebb az esélye, hogy az ARM felé mozdulnak, ami az emlegetett beruházási összegnél lényegesen nagyobb bevételkiesést jelenthet az Intelnek. Nem légből kapott gondolatmenet ez, ugyanis az ARM vezetője a DigiTimesnak azt nyilatkozta, hogy 2015-re a notebookpiac 40%-át szeretnék birtokolni, továbbá az Acer és az Asus is jelezte, terveznek ARM-os notebookot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés