Hirdetés

Új vasak és SSD-áttekintés

Hardverpiaci újdonságok és érdekességek bemutatása mellett megnéztük, mi a helyzet az SSD-k világában.

Hirdetés

Az SSD-k piaca

Az utóbbi évek talán legmeghatározóbb, a számítógépek általános fürgeségét növelő komponense az SSD. A flash-alapú, mozgó alkatrészt nem tartalmazó tárolók eleinte főként a klasszikus, tányéros merevlemezeknél két nagyságrenddel kisebb válaszidő miatt voltak érdekesek, mára viszont átviteli sebességben is többszörösen lekörözték azokat. Persze a dolog még nem száz százalékos; talán nincs is olyan gyártó, akinél még ne merültek volna fel megbízhatósági gondok, ezért az SSD-n tárolt, fontosabb adatainkról lényegében kötelező biztonsági másolatot készíteni. Szerencsére nem csak a sebességük, hanem áruk is sokat javult; lássuk, mi a helyzet mostanság!

Az akár komolyabb operációs rendszerekhez is elegendő tárterületet biztosító, 120-128 GB-os, SATA 3.0 csatolós, jellemzően 300-500 MB/s-os maximális sebességre képes alapmodelleket már 15 000 forint környékén megkaphatjuk, például a HyperX Fury-t. A komolyabb 120 GB-osok, mint például az Intel 535 már túllépik a húszezer forintos határt, de gyakorlati sebességük nem nagyobb, és ugyanúgy jellemzően három év garancia vonatkozik rájuk, mint az alapmodellekre, vagyis nem feltétlenül érik meg a felárukat.

Aki húszezer forint fölötti keretből is gazdálkodhat, annak érdemesebb lehet a 240-256 GB-os tárkapacitású alapmodellek között szétnéznie. Ezekre egy komoly Windows telepítés mellett felfér pár terebélyesebb játék vagy akár vaskosabb videó- és 3D modellező állományok, melyek betöltésén és kezelésén sokat lendít az SSD. Ha takarékosan bánunk a hellyel, akkor a 240-256 GB-os SSD már elég lehet a notebook merevlemezének leváltására, ilyenkor a kiszerelt HDD-t érdemes külső keretben archiválásra használni. Notebookban egyébként erősen javasolt az SSD, ugyanis az ott használ, 2,5 hüvelykes winchesterek továbbra is lassabbak az asztali gépek 3,5 hüvelykeseinél, így az SSD jelentette gyorsulás még jobban érezhető. A legolcsóbb 240-256 GB-os példányokat, mondjuk a SanDisk SSD Plust 25 000 forint környékén kínálják, bár a legtöbb konkurens pár ezressel drágább.

Örömteli hír, hogy a tisztes tárterületet biztosító 480-512 GB-os SSD-k ma már nem drágábbak fajlagosan feles kapacitású társaiknál. Az olyan alapmodelleket, mint a Cruical MX200 már ötvenezer forint körül megkaphatjuk, viszont a komolyabb modellek ára felkúszik hetvenezer forint fölé. Az 1 TB-os SSD-re vágyóknak viszont már legalább százezer forintot össze kell gyűjtenie, nagyjából ennyibe kerül a Cruical BX100 alapmodell. A Samsung 850 EVO és a többi konkurens néhány ezressel feljebb indít, tehát ma már az 1 TB-os óriásoknak sincs fajlagos felára a kisebb kapacitású társaikhoz képest.

Az Intel legújabb platformjainál jelentős fejlesztés az M.2 SSD-foglalat, amit az alaplapra integráltak, így nem kell tápcsatlakozóval, adatkábellel és külön kis dobozzal hadakozni, elég egy memóriamodulhoz hasonló méretű nyomtatott áramkört az alaplapba pattintani, és készen is vagyunk. Egyelőre az M.2-es SSD-k valamivel drágábbak a 2,5 hüvelykeseknél, a 128 GB-os Transcendet húszezer forint alatt láttuk, a Kingston konkurens sem sokkal drágább.

Az igazán nagy dobásnak számító, NVMe technológiás, akár 2 GB/s átviteli tempóra képes típusokért viszont még komoly összeget kell kifizetni, a 128 GB-os Samsung SM951 több mint harmincezer forintba kerül. Szerencsére a tárkapacitás növekedésével nem emelkedik az M.2-es SSD-k fajlagos ára sem, 256 GB-os Transcendet már 33 000 forint alatt láttunk, az 500 GB-os Samsung 850 EVO-ért pedig hatvanezer forintot kérnek, bár az 512 GB-os, brutálgyors Samsung SM951 több mint százezer forintot kóstál.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények