Újat vagy használtat? Válasz a mindenkit izgató kérdésre!

Összeeresztettünk egy használt és egy új hardverekből álló, de hasonló árú konfigurációt.

Alkatrészek: alaplap, CPU, RAM

Figyelembe véve a financiális határokat, a középkategóriából választottunk chipsetet. A fapados belépőszintet nem igazán kedveljük, mert a továbbiakban behatárolhat, bár az is igaz, hogy LGA1155-ös platformra való alapozáskor már teljességében belátjuk a fejlődési görbét. Intel-oldalon a B75-ös lapkakészletre esett a választás, de be kell valljuk, számottevő tényező volt a Z-s lapok jóval magasabb ára is, ami jelen iterációban nagyjából plusz 10-15 000 forintot jelent. A B75 mellett szólt még az is, hogy nem K-s, hanem sima Core i7-es CPU-t passzintottuk a foglalatba, és ebből kifolyólag nem igazán profitáltunk volna a tuningra kihegyezett drágább megoldásokból, viszont legalább már élvezhetjük a PCI Express 3.0 és az USB 3.0 natív támogatását .

Hirdetés

AMD-alapokon hasonló irányelvek alapján lavíroztunk, s már írásunk megkezdte előtt körvonalazódott bennünk, hogy B350-es vagy B450-es deszkát fogunk felhasználni: egyértelműen nem a legalja a chipsetranglétrának, némi órajelmágiára szintén kínál lehetőséget, de még nincs az X-es verziók árszegmensében, vagyis arany középútnak mondható. Mivel a két chipset egyszerűbb kivitelű lapjai közt nincs lényeges árkülönbség, magától értetődően a frissebb revízióra szavaztunk. A két memóriafoglalatos kivitel esetén elhanyagolható mennyiségű pénzt takarítottunk volna meg, így a négy DIMM slotos felépítést választottuk. Ez különösen fontos lehet, ha a jövőben megduplázzuk a RAM mennyiségét, hiszen ne felejtsük el, hogy a vadonatúj részegységekből felépülő konfigunkban az időtállóság megléte is kardinális kérdés, és persze az első körben hozzá vásárolt 8 GB RAM is két modulból tevődik össze. Ennek okát egy kicsivel lejjebb, a vonatkozó részben fejtjük ki.

A GIGABYTE páros: B75 és B450 chipsetek a költséghatékony szegmensben A GIGABYTE páros: B75 és B450 chipsetek a költséghatékony szegmensben
A GIGABYTE páros: B75 és B450 chipset a költséghatékony szegmensben [+]

A központi egység tekintetében 25 000-30 000 forintos tételről beszélhetünk. Nagy szerencsénkre a Sandy Bridge-, illetve Ivy Bridge-alapú processzorok ára lassan a zsák szotyi kategóriába sorolható, és ennyi pénzért már gyakorlatilag bármit megvehetünk a szorzózármentes Ivy i7-es kivételével (K-s Sandy i7-et már akár találhatunk is ezért a summáért).

Az Intel Core i7-3770 és AMD Ryzen 3 1200 processzorok Az Intel Core i7-3770 és AMD Ryzen 3 1200 processzorok
Az Intel Core i7-3770 és AMD Ryzen 3 1200 processzor [+]

A legköltséghatékonyabb alternatíva kétségtelenül a Core i7-2600 a maga 20 000 forint környéki árával, ám nekünk volt elfekvőben egy i7-3770-esünk, ami már natív DDR3-1600 és PCI Express 3.0 támogatással is rendelkezik, 23 százalékkal kevesebbet fogyaszt (95 helyett 77 watt a TDP), és a memória sávszélessége 21 helyett 25,6 GB/s. A nyers performanszbeli különbség nem igazolja a nagyjából 10 000 forintnyi diffit, de ha lúd, legyen kövér – azért tesztünk későbbi szakaszában még kitérünk egy-két opcióra az alkotórészekkel történő sakkozást illetően. Az egyelőre biztosítottnak látszik, hogy a négymagos/nyolcszálas struktúra egy ideig még elégséges kraftot állít hadrendbe konzumer fronton.

Az elmaradhatatlan CPU-Z képek Az elmaradhatatlan CPU-Z képek
Az elmaradhatatlan CPU-Z képek [+]

Az AMD barakkját járva sajnos nem tapasztaltunk ekkora szabadságot, hiszen csakis Ryzen jöhetett szóba, de azok közül egyedül a Ryzen 3 1200 van fedezeten belül, ha üzletből vásároljuk a CPU-t. Kék ellenlábasával szemben hátrányból indul, ugyanis négy fizikai magja négy szálon tüsténkedik, és az üzemi frekvenciái lényegesen alacsonyabbak (3,1/3,4 GHz a 3,4/3,9 GHz ellenében). Az érdemi váltást a Ryzen 5 jelentené, de ott már jó 20 000-30 000 forint többlettel kell számolnunk attól függően, hogy első vagy második generációs darabot szemelünk ki, és a végösszeg jócskán a meghatározott keretünk fölé kerülne. Ahogy már korábban is említettük, itt kezdünk szembesülni a kompromisszumokkal.

Egymást követő generációk: a 16 GB-os Corsair DDR3 és a 8 GB-os Kingston DDR4 kit Egymást követő generációk: a 16 GB-os Corsair DDR3 és a 8 GB-os Kingston DDR4 kit
Egymást követő generációk: a 16 GB-os Corsair DDR3 és a 8 GB-os Kingston DDR4 kit [+]

A memóriák árai sajnálatos módon még mindig az egekben vannak, és ez kifejezetten igaz a DDR4-es modulokra. Ez az oka (no és persze a használtpiac), hogy míg a már nagykorúvá érett, másodkézbőli Intel masinéria esetén belefért a 16 GB DDR3 a költségvetésbe, addig a DDR4-et használó B450-es kortársnál be kellett érnünk ennek a felével, mert nem szerettünk volna 200 000 forint közelébe érni az összeszerelés végén. Előbbi körülbelül 25 000, az utóbbi mintegy 23 000 forinttal rövidített meg minket. Ismételten a kompromisszumok, ugye. Bár manapság a 8 GB az abszolút minimum, öröm az ürömben, hogy elég DIMM slot áll rendelkezésünkre, ha pár hónap elteltével meglépnénk az optimális, 16 GB-os szintet. Azért a 2 x 4 GB-os kiszerelést választottuk, mert így addig sem kell nélkülöznünk a kétcsatornás üzemmód nyújtotta sebességtöbbletet, amíg nincs elegendő bankónk a duplázáshoz. Arra figyeljünk, hogy a Ryzenek mellé érdemes legalább 2666, de inkább 3000 MHz-en vagy annál magasabb frekvencián munkálkodó memóriákat választani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények