Külső
A felesre sikerült ötödik – Broadwell – Core i generációból hiányoztak a négymagos mobil processzorok, így aztán, akinek izmos notebookra volt szüksége, maradnia kellett a negyedik – Haswell – Core i processzoroknál. Tavaly ősszel viszont megérkezett a hatodik – Skylake – Core i család, amiben ismét van combos, négymagos, akár nyolcszálas mobil CPU. Pont ilyet szerelnek a Lenovo ThinkPad T sorozatának legerősebb tagjába is, amit hagyományosan p utótaggal jelölnek. Kompakt, 14 hüvelykes modellről van szó, tehát a neve T460p. Elődjéhez, a két generációval ezelőtti T440p-hez képest alaposan lefogyott, míg az nagyjából 30 mm vastag volt, a T460p mindössze 24,4 mm-es, csak három milliméterrel vastagabb a sima T460-nál.
Külső burkolata az utóbbi ThinkPad generációk sötétszürke színét és hagyományos, egyszerű vonalvezetését örökölte. A magnéziumötvözet vázra üvegszálas műanyag külsőt húztak matt felülettel, ami jól illik vállalati környezetbe, de csinosnak még jóindulattal sem mondanánk. Sehol sem találtunk arra utaló infót, hogy az új modellnek lenne valamiféle extra merevítés – rollcage – a fedelében, és ezt sejteti az a tény is, hogy a felső burkolat meglehetősen rugózik. A felnyithatóságát biztosító fém zsanér viszont nagyon stabilnak bizonyult, természetesen 180 fokban fordul.
Belül sem találtunk semmi szokatlant, bár régi thinkpadesként minden új modell első felnyitásánál titkon abban reménykedünk, hogy kék Entert és hatelemű jobb felső gombcsoportot látunk. A T460p szigetes billentyűzete benne a pöcökegérrel, alatta pedig a touchpaddel teljesen azonos a többi Tx60-as modellével, és már az előző Tx50-es szériában is ezt használták. Továbbra is csak a trackpointnak vannak valódi gombjai, az érintőfelületnél integrálták őket. Látható hangszórónyílás nincs, ahogyan külön hangerőszabályzók sem, kapunk viszont a jobb oldalra ujjlenyomat-olvasót. Végre tisztességesen oldották meg a kijelzők kérdését: a Full HD-s és az UHD-s is IPS panellel bír, az 1366x768 pixeles TN panel pedig már a múlté, opcionálisan sem rendelhető.
Csatlakozók terén nem kápráztat el minket a T460p, persze egy vállalati gépnél a komoly trükköket a dokkoló tudja, aminek interfésze természetesen ott mosolyog a gép alján. Azért a gép oldalán jó lett volna olyan modern dolgokat látni, mint az USB Type-C vagy a Thunderbolt. Képkimenetből HDMI 1.4b és mini DisplayPort a kínálat, utóbbival a 4K felbontás is kihozható 60 Hz-en. Három az USB 3.0 kapuk száma, ezen felül kombinált hang ki-bemenet és gigabites Ethernet port alkotja a kínálatot. Nincs optikai meghajtó, ami így 2016-ban már nem olyan nagy probléma, viszont a kihagyásával eltűnt a második merevlemez vagy akkumulátort helye is, ami már nagyobb gondot jelent.
Az akku egyébként könnyedén leválasztható a notebook aljáról, visszafelé kompatibilis az előző ThinkPad generációkkal. Nálunk a legnagyobb, 72 wattórás verzióval járt a T460p, ez alaposan megemeli a hátulját. Van még 48 wattórás, ami szintén kiemelkedik, és 23 wattórás, ami belesimul a fenéklemezbe. A fenéklemezt egyébként egy adag csavar kitekerése után teljesen le lehet szedni, de vigyázni kell a műanyag tartópöckökkel, mert a művelet közben könnyen letörhetőek. A belső kapcsán több a rossz, mint a jó hír. Annak lehet örülni, hogy két SO-DIMM foglalat várja a DDR4 memóriát, viszont nincs belül hosszú M.2 foglalat és második akkumulátor sem. Legfeljebb a 3G/LTE modemnek kialakított M.2-2242 helyet használhatjuk flash tárolóhoz. A magas, 45 wattos TDP értékű processzor a tesztgépünkben nem kiépített GeForce 940MX grafikus alrendszerrel egy hűtésen van, ez nem ígér sok jót, még a méretes oldalsó szellőzőnyílás ellenére sem.
Teljesítmény
Négyféle négymagos Skylake processzorral rendelhető a ThinkPad T460p, ebből négymagos és négyszálas Core i5, illetve négymagos és nyolcszálas Core i7 fronton is van egy vPrót, SIPP-t és TXT-t támogató és egy ezeket nélkülöző modell. A DDR4 memóriából legfeljebb 32 GB fér a be, a 2,5 hüvelykes adattár hagyományos SATA merevlemez vagy SSD lehet, de SATA Express révén fürgébb adattárat is használhatunk.
Termék megnevezése | ThinkPad T460p |
---|---|
Processzor | Intel Core i5-6300HQ – 2,3/3,2 GHz Intel Core i5-6440HQ – 2,6/3,5 GHz, vPro, SIPP, TXT Intel Core i7-6700HQ – 2,5/3,5 GHz Intel Core i7-6820HQ – 2,6/3,4 GHz, vPro, SIPP, TXT |
Memória | max. 32 GB – két DDR4 memóriafoglalat |
Kijelző | 14"-os 1920x1080, matt IPS panel 14"-os 2560x1440, matt IPS panel |
Grafika | Intel HD Graphics 530 – integrált NVIDIA GeForce 940MX – opcionális különálló |
Adattároló | 500/1000 GB HDD – SATA 3.0 128/196/256/512 GB SSD – SATA 3.0 256 GB SSD – PCI Express (M2.2242) |
Optikai meghajtó | nincs |
Kommunikáció | Intel ac-s Wi-Fi, Bluetooth 4.1, Intel Gigabit Ethernet, opcionális 3G/LTE modem |
Interfészek | - 3 db USB 3.0 - mini DisplayPort és HDMI képkimenet - Ethernet port - audio ki- és bemenet - dokkoló - Smart Card olvasó – opcionális |
Extrák | webkamera, kártyaolvasó, dokkolhatóság, ujjlenyomat-olvasó, opcionális Smart Card olvasó, opcionális mobilinternet modem, folyadékálló billentyűzet, billentyűzetvilágítás |
Akkumulátor | 4 cellás – 48 Wh – külső 6 cellás – 72 Wh – külső |
Méret | 339 x 235 x 24,4 mm |
Tömeg | 1,8 kg-tól |
Operációs rendszer | Windows 7 Professional vagy 10 Pro |
Gyártó honlapja | www.lenovo.com |
Termék honlapja | ThinkPad T460p |
Fogyasztói ár | kb. 480 000 forinttól |
Garancia | 3 év (bővíthető) |
Az Intel HD Graphics 530 IGP vagy GeForce 940MX különálló grafikus alrendszer 1920x1080 vagy 2560x1440 pixeles kijelzőt hajthat, ami mindkét esetben matt felületű és IPS paneles, ahogy illik. A két adatfolyamos, ac-s Wi-Fi és Ethernet modul az Inteltől, az opcionális LTE modem a Huaweitől érkezik. Hagyományosan nem olcsó notebook a p-re végződő, T-s ThinkPad, a T460p alapmodellje is alig fér be félmillió forint alá, és egy jól felszerelt csúcsmodell ennek közel a duplájába kerül.
Nálunk vPro-támogatású Core i5-6440HQ-val, 2 x 8 GB memóriával és 512 GB-os Samsung SSD-vel felszerelt tesztgép járt, ami igencsak virgonc volt. A rövidebb teszteket 3,3 GHz-es órajelen futtatta, de amikor hosszabb időre leterheltük mind a négy magját, akkor 3,1 GHz-en dolgozott, ami még mindig tisztes órajel, különösen ennyi maggal. A mobil Skylake processzor egyes verzióinak sebességét külön cikkben elemeztük, ott szépen sorakoznak egymás mellett a két- és négymagos változatok. A Core i5-6440HQ ugyan nem szerepel a táblázatban, de egy hajszállal a Core i5-6300HQ fölé lehet besorolni.
Nyugalomban teljesen néma volt SSD-vel szerelt gépünk, nagyjából tíz másodperces terhelés kellett ahhoz, hogy bekapcsoljon a hűtőventilátora. A CPU 3,1 GHz-en pörgött ilyenkor, és ezt az órajelét tartotta is félórás kínzásunk alatt. Eközben 76 °C-ig melegedett, ami ugyanúgy nem vészes, mint a 23 dB-es maximális zajszint, igaz, kissé sípolós volt a ventilátor hangszíne. Csak a CPU-t hajtva a gépház sem melegedett számottevően, a fenéklemezen kapott 40 °C-os maximum még elfogadható.
Az IGP-t is terhelve viszont egyből kilőtt a CPU-hőmérséklet, pár másodperc leforgása alatt 90 °C-nál tartottunk. Itt 27 dB-re kapcsolt a hűtés a korábbinál több sípolással, a CPU pedig 2,8 GHz-re csökkentette órajelét, amit aztán tartott is fél órán át, de a CPU megmaradt 90 °C környékén. Szerencsére a gép felülete már nem melegedett számottevően, a fenéklemez 41 °C-os és a billentyűzet 39 °C-os értéke is elfogadható. Több mint valószínű, hogy Core i7-tel és a különálló GeForce-szal jobban melegedett volna a gép, valószínűleg a hűtés feljebb tud még kapcsolni, de akár thermal throttling is felléphet.
Gyakorlati tapasztalatok
Külsőre se látványosnak, se érdekesnek nem látszik a ThinkPad T460p, nagyjából olyan, mint bármelyik T-s ThinkPad volt az utóbbi években, és most már vastagságával sem tűnik ki. Üvegszálas burkolata szemre és tapintásra sem sugall prémium minőséget, a magnéziumötvözet váznak köszönhetően viszont kellemesen merev. Fedelében valószínűleg nincs fém, mert eléggé rugózik, ha kicsit megnyomtuk, azonnal elszíneződött mögötte a képernyő. A zsanér viszont példásan stabil, kár, hogy nem lehet a fedelet egy kézzel felnyitni.
Meg voltunk elégedve a Full HD felbontású kijelzővel, ami szerencsére IPS paneles nagyobb felbontású társához hasonlóan. Ennek köszönhetően betekintési szögei nagyok, színei kellemesek. Fényereje annyira nem szuper, de a matt felülettel és az 1000:1 kontrasztaránnyal együtt a 264 cd/m²-es maximum éppen elég lesz még világosabb környezetben is. Végre ez a ThinkPad már nem szól olyan gyengén, mint a korábbi vállalati gépek szoktak, hanem közelíti a multimédiás notebookok egyre komolyodó szintjét, noha a magas tartomány kicsit sok lett, de legalább kapunk némi mélyet is.
Hagyományosan jó a ThinkPadek billentyűzete még az erős, vállalati notebookos kategórián belül is etalonnak számít. Ezen a részleten nem módosítottak az előző generációhoz képest, így minden nagyjából rendben és helyén van, úgy jár, ahogyan azt elvárjuk. A kicsinyített funkcióbillentyűk felső sora alapból hangerőt, fényerőt és hasonlókat állít, de a megfelelő gombkombinációval (Fn+Esc) lezárható, és ekkor az F1-F12 működik alapértelmezetten.
A pöcökegér sem változott az utóbbi pár évben, ennek mi alapvetően örülünk, még minidig a legjobb megoldásnak tartjuk a piacon. Annak sem gyűlnek majd ráncok a homlokára, aki inkább a touchpadet részesíti előnyben; selymes felülete kellemes, mérete megfelelő, integrált gombjainak kattanása sem zavaró, jól viszi a többujjas gesztusokat is.
A legnagyobb elérhető, 72 wattórás akkumulátorral járt nálunk a tesztgép. Bár alapvetően jó nagynak számít a kapacitása, ugyanakkor számos konkurens bővíthető második, kiegészítő akkuval 100 Wh környékére. Nyugalomban majdnem tizenhét órát ment a komoly felbontású IPS paneles kijelző ellenére, és a közel 9,5 órás HD videós eredmény is tiszteletreméltó. Teljes terhelésen viszont csak másfél óráig tartott ki, ami nem is csoda, hiszen ilyenkor csak a CPU önmagában 45 wattot fogyaszt. Az akku visszatöltése három órát vett igénybe, miközben egyórányi tápolás után már 50%-nál tartott.
Értékelés
A 45 wattos Skylake processzorok megjelenésével visszatértek az igazán erős központi egységek a vállalati notebookokba. Az első ilyennel szerelt tesztalanyunk, a ThinkPad T460p komoly számítási potenciált mutatott, miközben gépháza alig vastagabb a kisebb teljesítményű és fogyasztású társakénál. Ezt fel lehet fogni előnynek, hiszen a 14 hüvelykes, két kilónál könnyebb notebook nagyon kompakt. Háza, bár nem csinos, elég masszív és strapabíró ahhoz, hogy jól tűrje az utazás viszontagságait.
A vékonyításnak viszont vannak hátrányai is. Nincs optikai meghajtó, amit második akkura vagy merevlemezre lehetne cserélni, és SSD-nek való hosszú, M.2 foglalat sincs. Bár van dokkolócsatlakozó, de egy Thunderbolt vagy USB Type-C aljzatot még szívesen láttunk volna a gépen. A kijelzőre nem lehet panaszunk, a Full HD-s IPS panel nagyszerű, és legalább ennyire jó, hogy gyengébb képernyőt nem is lehet rendelni. Hozta szokásos magas színvonalát a csúcs TinkPad beviteli eszközeinek arzenálja, a billentyűzet és a pöcökegér is a legjobb a maga kategóriájában.
Tisztesen helytállt a hűtés a nálunk járt tesztgépben, viszont a processzor maximális kihajtásánál elég komolyan, 90 °C-ig melegedett – nagy kérdés, hogy mi történik majd, ha ugyanerre a körre rácsatlakozik a GeForce 940MX is. Summázva, kiváló notebook a ThinkPad T460p, nekünk a néhány együtt töltött nap alatt nagyon tetszett, de a T sorozat p-re végződő modelljét mi teljesen másképp képzeltük el. Relatíve kisméretű, de komoly teljesítményű modellt vártunk, ami ugyan meglehetősen vaskos, de cserébe nem hiányoznak belőle olyan extrák, mint a cserélhető optikai meghajtó vagy az SSD-nek kialakított hely, sőt akár a soros port.
Lenovo ThinkPad T460p notebook
rudi
A ThinkPad T460p notebookot a Lenovo hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.