Bevezetés, külső
Ha routert szeretnénk vásárolni, a Synology szinte biztos, hogy nem lesz ott az első három eszünkbe ötlő márka között, pedig a tajvani cég nem csak a hálózati adattárolók piacának régi szereplője, hanem útvonalválasztókat is gyárt. Igaz, a NAS-okhoz képest itt jóval kevésbé pörögnek az események, a 2015-ben piacra dobott RT1900ac óta csak ritkán hallattak magukról, így például az RT2600ac még 2017-ben jelent meg, aminek utóda a most bemutatásra kerülő RT6600ax. Mint azt a névből is érezhetjük, az egyik újdonság a 802.11ax (más néven Wi-Fi 6) támogatása, a másik pedig az elméletileg 6600 Mbps-os maximális sebesség, amiből már sejthető, hogy itt egy három rádióval (két 5 GHz-es és egy 2,4 GHz-es) felszerelt eszközről beszélünk. A tajvani cég mindezért körülbelül 140 000 forintot kér, ami kifejezetten borsos összegnek tekinthető, úgyhogy lássuk, mi az, ami még indokolhatja ezt az árat.
Dizájn
Régen a routereknél, mint a hálózati eszközöknél általában, nem sokat törődtek a külsővel, hiszen ez nem volt szempont a vásárlásnál. Manapság viszont az otthoni hálózatok terjedésével a routerek, NAS-ok és hozzáférési pontok egyre gyakrabban kerülhetnek szemünk elé nappalinkban is – ennek hatása remekül tetten érhető például a mesh rendszerek nagy részén, az AVM újabb generációs FritzBoxain vagy éppen az ASUS beszédes nevű „kék barlangján”.
Ezekhez képest a Synology RT6600ax sokkal kevésbé igyekszik leplezni azt, ami, és hivalkodó antennáival, lapos, elölről nézve agresszív formájával a nagy teljesítmény és sebesség ígéretét kelti. A viszonylag széles és lapos készülék hátoldalán négy, két oldalán pedig további két darab forgatható és dönthető antennával rendelkezik (ezek nem leszerelhetők, hanem fix csatlakozót kaptak), a különböző konnektorok pedig kivétel nélkül a hátoldalra kerültek. Sorban haladva a bal szélen találunk egy USB portot, mely 3.0 szabványú, és nyomtatók, mobilnetes adapterek, illetve külső adattárolók csatlakoztatására is bevethető.
Ezután jön a WAN1 port, mely a standard WAN portnak is tekinthető, és 1 Gbps sebességet kínál. A négy sárga LAN port közül az első 2,5 Gbps-es, és ez WAN portként is konfigurálható. Kissé ambivalens érzéseink voltak ezzel kapcsolatban, hiszen a 2.5GbE jelenléte örömhír, de kár, hogy csak egyet kapunk, hiszen így egy gyors netkapcsolat és modern otthoni hardverek esetében döntenünk kell, hogy melyik oldalon fontosabb nekünk a nagy sávszélesség. Végül a jobb szélen a bekapcsológomb, egy reset kapcsoló és a standard tápcsatlakozó fedezhető fel.
Kezelőszervekből nem kapunk túl sokat: szemből nézve a jobb oldalon két gomb vár minket, az egyik a WPS funkcióhoz tartozik, a másikkal a Wi-Fi hálózato(ka)t tudjuk egy gombnyomásra kikapcsolni vagy aktiválni. A különböző visszajelző fények a router elején kaptak helyet, összesen hét darab van belőlük, fényerejük pedig állítható.
Hardver
A router belsejében egy Qualcomm/Atheros IPQ6018 dolgozik, ami egy négymagos, 1,8 GHz-es ARM A53 rendszerchip, mely dupla 2x2-es MU-MIMO támogatást kínál: egyet a 2,4 GHz-es és egyet az 5 GHz-es sávon. A második 5 GHz-es rádiót egy Qualcomm QCN9024 biztosítja, ami 4x4-es. A LAN oldalán a főszerep a Qualcomm QCA8075-é, melyet a QCA8081 egészít ki, ez utóbbinak köszönhetjük a 2.5GbE portot.
A rádiós részleggel kapcsolatban megjegyeznénk, hogy a Synology RT6600ax egyik vonzereje (lehetne) az UNII-4 csatornák támogatása, melyek a Wi-Fi 6-hoz tartozó 5 GHz-es sáv legfelső (5,9 GHz-es) részét jelentik, és többek között egy plusz 160 MHz-es csatorna létrehozását teszi lehetővé. Ennek viszont egyelőre nincs sok jelentősége, hiszen idehaza nem engedélyezett ez a működés.
Hirdetés
Üzembe helyezés, szolgáltatások
Egy modern (és otthoni célokra szánt) router beüzemelése ma már gyerekjáték, és nem igényel semmiféle hálózati hozzáértést, a „beállításvarázslók” általában a kezünket fogva vezetnek végig minket az alapvető lépéseken. Így van ez a Synology RT6600ax esetében is, melyhez bekapcsolása után vezetékkel (alapértelmezett IP címe ilyenkor 192.168.1.1) vagy az alul található matricán megadott, alapértelmezett Wi-Fi hálózaton keresztül tudunk csatlakozni és a varázslót elérni. Erre webböngésző és az Androidra/iOS-re elérhető DS router app is alkalmas. A Synology által kínált más alkalmazások, például a DS file is működnek, feltéve persze, hogy nem kell hozzájuk egy olyan, külön kliens, ami a routerre nem telepíthető.
A folyamat egyébként gyors, egyértelmű és minden lényeges elemre kitér. Az első lépésben az adminisztrátori fiókot kell létrehoznunk, és ami rögtön szimpatikus, hogy ez nem ám a routeren futó SRM 1.3 operációs rendszer Administrator fiókja, az ugyanis alapértelmezésben le van tiltva, hanem a router kezelőfelületéhez teljes hozzáférést biztosító fiók. Amiért ez fontos, az egyrészt az, hogy így betörési kísérletnél nem elég az admin felhasználónév mellé kitalálni a jelszót, a másik, hogy attól még, hogy valaki bejut a router felületére távolról, még nem fog rögtön hozzáférni az operációs rendszer mélyebb rétegeihez is. Az utóbbival kapcsolatban egyébként megjegyeznénk, hogy alapértelmezésben a webUI csak a helyi hálózatról érhető el, WAN kapcsolaton át nem. Természetesen a beállítás során a varázsló jelzi a megadott jelszó biztonsági szintjét is, de hajlandó gyenge kódot is elfogadni.
A Synology NAS-okról ismerős felhasználói felület köszönt ránk [+]
Ha ezzel megvagyunk, a következő lépés az alapértelmezett Wi-Fi hálózat beállítása (és ezzel a gyárilag megadott kód és SSID eltüntetése), majd kiválaszthatjuk a működési módot (router vagy AP). Végezetül jöhet az újraindítás, majd pedig ha szükséges, a belépés a felhasználói felületre.
Az SRM 1.3 és szolgáltatásai
A Synology NAS-okat ismerők számára az SRM (Synology Router Manager) 1.3 felülete már ismerős lehet a hálózati meghajtókon futó DSM után. A két OS azonban nyilván nem ugyanaz, és ennek a felhasználó számára leginkább látványos következménye, hogy a DSM-re kifejlesztett appok nem igazán telepíthetők, a Csomagkezelési központ névre hallgató „szoftverbolt” tehát elég üres. Pár fontos szoftver azért elérhető benne így is, van letöltéskezelő (természetesen bittorrenttel), biztonsági csomag, szülői felügyeleti csomag, illetve a DNS Server, MediaServer és RadiusServer hármas is megtalálható.
Ami az SRM 1.3 alapvető szolgáltatásait illeti, fontos, hogy ez az OS verzió kifejezetten az RT6600ax mellé készült, tulajdonképpen azzal együtt jelent meg. A legfontosabb újdonságai, mely tesztalanyunk egyik talán legérdekesebb extráját is jelentik, a vLAN kezeléssel kapcsolatosak. Ezen a téren routerünk kategóriájában szokatlanul sokat tud, ráadásul ezt a tudást egy kifejezetten barátságos felületen tárja elénk, ami azt jelenti, hogy különösebb hálózati szakértelem nélkül is pillanatok alatt oszthatjuk szét az otthoni eszközöket különböző vLAN-okra, és állíthatjuk be ezek között a kommunikációt is.
Csak pár példa a lehetőségekre: egyrészt a WLAN oldalon tetszés szerint hozhatunk létre újabb és újabb SSID-ket, melyekhez külön jelszó és egyéb beállítások is tartozhatnak, ezekhez pedig vLAN hálózatokat rendelhetünk. Ugyanígy oszthatjuk ki a vezetékes portokat is a létrehozott vLAN-ok között, és hasonlóan egyszerű beállítani az egyes virtuális hálózatok közötti kommunikációt is. Ez alapértelmezésben teljesen tiltott, de ha például kreáltunk egy dedikált vLAN-t az okosotthonos eszközeink számára, és szeretnénk, ha ezeket a „normál” hálózaton futó Home Assistantból kezelhetnénk, akkor az is megszabható, hogy csak az utóbbit kínáló IP cím azért kommunikálhasson az IoT vLAN-nal is. Vagy, a Home Assistant szervere átkerülhet ebbe a dedikált vLAN-ba is, mi pedig beállíthatjuk, hogy egy másik vLAN-ból csak asztali gépünk és a LoveLace UI-t megjelenítő tablet tudjon kommunikálni ezzel.
A vLAN-nal kapcsolatos funkciók adják az RT6600ax fő különlegességét [+]
Az SRM 1.3 és a Synology RT6600ax természetesen a vLAN kezelésen túl rendelkezik mindazokkal a képességekkel, amit egy modern, csúcskategóriás routertől elvárhatunk, tehát van VPN szerver/kliens funkció, szülői felügyelet, porttovábbítás, sokat tudó tűzfal, hálózati diagnosztika (vicces, hogy a traceroute nem egyszerűen IP címeket sorol fel, hanem azok földrajzi helyét is megmutatja) és így tovább. Ezekre mind-mind igaz, hogy a Synology egy jól átlátható, érthető, és gond esetén jól használható, Súgóval megtámogatott felülettel könnyíti meg beállításaikat, és az is, hogy az alapértelmezett konfiguráció is teljesen rendben van abban a tekintetben, ahogy például a biztonságot kezeli. Egyesével most nem is mennénk végig rajtuk, a legfontosabbakat a képgalériában mutatjuk be.
Kattintásra galéria nyílik [+]
Teljesítmény, értékelés
Hálózati sebességgel kapcsolatos méréseinket a szokott módon végeztük, tesztkörnyezetünk pedig egy kétszintes, rádiós szempontból nehéz terepnek számító régi építésű lakás volt, melyben az alábbi beosztás szerint dolgoztunk:
A Synology RT6600ax-nek egy AVM-alapú mesh hálózat mellett kellett helyt állnia, amelyben különböző IoT eszközök is dolgoznak, a rádiós pontok száma tehát viszonylag magasnak mondható egy átlagos otthoni WLAN-hoz képest. Kliensünk egy ax-képes WLAN adapterrel rendelkező ASUS ZenBook S notebook volt.
Az egyes pontokban mérve az iPerf3-mal a következő sebességeket kaptuk:
Mérési helyszín | Sávszélesség lefelé (Mbps) | Sávszélesség felfelé (Mbps) |
---|---|---|
2./vezetékkel | 957 | 984 |
2./vezeték nélkül (2.5GbE kapcsolattal) |
1218 | 1148 |
3. | 627 | 612 |
4. | 523 | 535 |
5. | 361 | 457 |
6. | 27,8 | 39,4 |
Végül utolsóként még ellenőriztük az USB 3.0 port képességeit, miután kikapcsoltuk a 2,4 GHz-es hálózattal való interferenciát csökkentő, de a sebességet USB 2.0 szintre redukáló funkciót. Adattárolóként a korábban már tesztelt Kingston XS2000-et használtuk. Ezen mérések során 100 MB/s-ot meghaladó írási és olvasási sebességeket láttunk, mutatva, hogy az USB port nemcsak elméletben, de a gyakorlatban is képes kihasználni az USB 3.0 szabvány lehetőségeit, így a router nyugodtan bevethető akár még hálózati adattárolóként is.
Értékelés
Nagyon kellemes és sokoldalú router a Synology RT6600ax, melynek talán legnagyobb vonzerejét a rajta futó SRM 1.3 operációs rendszer adja. Ennek köszönhetően az erős hardverre egy nagyon barátságos felület került, mely lehetővé teszi a hálózatokhoz kevésbé értő felhasználóknak is a készülék beállítását és a haladóbb funkciók kihasználását. Ezen belül részletesen is kitértünk a vLAN-kezelésre, amit a mai, biztonsági szempontból sokszor aggályos IoT eszközökkel terhelt otthoni hálózatok világában egy kifejezetten hasznos extrának gondolunk. A felhasználóbarát webes UI mellett a mobiltelefonos alkalmazás(ok) is jók, a készülék tudása pedig még bővíthető is a Csomagtelepítési központon keresztül.
A hardver, mint említettük tehát, rendben van, amit kritizálnánk itt, hogy csak egyetlen 2.5GbE portot kapunk – a router ára elég magas ahhoz, hogy kétszer ennyi is elférjen a hátlapján. Ezt némileg kompenzálja viszont a három rádió (1 x 2,4 GHz és 2 x 5 GHz), illetve a valóban USB 3.0-s sebességet nyújtó USB port.
Mindezek alapján nem csoda tehát az RT6600ax-nek járó Tetszett díj – ára viszont kifejezetten borsos, 140 000 forint környékén tanyázik, amivel egyértelműen a csúcskategóriában foglal helyet, miközben a pusztán Wi-Fi 6-ra vágyó felhasználók ennél jóval olcsóbban is vásárolhatnak maguknak útvonalválasztót.
Synology RT6600ax router
Wombath
A Synology RT6600ax routert a gyártó biztosította a teszthez.