Hirdetés

Teszten a SteelSeries Apex Pro Gen 3 billentyűzet

Viszonylag kevés, de hasznos újítást hozott a gyártó mágneses kapcsolós billentyűzeteinek harmadik generációja.

Szoftver, használat közben

A klaviatúra nem meglepő módon a Windows és macOS rendszerekre egyaránt elérhető SteelSeries GG nevű szoftver segítségével konfigurálható, a Microsoft rendszeréből legalább Windows 10-re, macOS-ből pedig 10.13-ra (High Sierra) van szükség a futtatásához. Továbbra is egy nagytudású és összetett, Windows alatt fél gigabájt RAM-ot felfaló alkalmazásról van szó, amelynek modulos felépítése elsőre nem feltétlenül magától értetődő, de hozzá lehet szokni.

Az első futtatáskor érdemes odafigyelni, hogy miket kapcsolunk be, mert a viszonylag hardverigényes alkalmazás felajánlja a Sonar nevű audiovezérlőt és a játékbeli momentumok automatikus rögzítésének lehetőségét. A hardvereket (tehát az Aper Pro Gen 3-at) az Engine nevű modulban lehet személyre szabni, az alapvető dolgokért ezen belül a Gear nevű modul felel, a világítást a Prismben lehet variálni, és van több tucat letölthető alkalmazás/plug-in is, amelyek az Apps modulban érhetők el. A billentyűzet böngészőből történő konfigurálásának lehetőségét továbbra is hiányoljuk.

Hirdetés

[+]

Profilokból összesen 5 darabot tudunk készíteni, ezek pedig a billentyűzet belső memóriájában is eltárolhatók, köztük az OLED kijelző segítségével tudunk váltani, ez bőségesen elegendő és nagyon kényelmes. Mindegyiknél teljes mértékben személyre szabhatjuk a kiosztást, beállíthatunk makrókat, van dual binding és dual action, a lényeg pedig nyilván az Actuation menüben található. A fenti képek egyikén megszemlélhető 62 darab billentyűnél be lehet állítani aktuációs pontokat 0,1 és 4 milliméter között, 0,1 mm-es lépésekben.

Mindegyik gombot külön be lehet konfigurálni, van rapid trigger, illetve Rapid Tap néven a gyártó SOCD megoldása is elérhető: ilyenkor összeköthetünk két gombot, mondjuk az A-t és a D-t, majd kiválaszthatjuk, hogy ezeket együtt megnyomva valamelyik gomb priorizált legyen, ez lehet a legutóbb megnyomott is. Ezzel a bizonyos belső nézetű lövöldözős játékoknál elérhető counter-strafing mozgást nagyon könnyen meg lehet valósítani, de például Counter-Strike-ban ez csalásnak minősül, a játék kilép, amikor detektálja a dolgot. Overwatchban viszont még mindig óriási előnyt jelent.


[+]

Új szoftveres funkció a protection mode, amelynek segítségével el lehet kerülni, hogy a használt billentyű körüli gombokat véletlenül megnyomjuk magas érzékenység esetén. Mindez dinamikusan történik, tehát ha például megnyomjuk a J-t, a környező gombok (U, I, H, K, N, M) érzékenysége alacsonyabb lesz, hogy ha véletlenül hozzáérünk valamelyikhez, akkor se regisztrálja a lenyomást a rendszert. Ez valószínűleg a MOBA-játékosok számára jelent majd segítséget.


[+]

Van egy Lightning menüpont is a Gearen belül, de a komolyabb fényjátékokat a Prismben lehet beállítani, amely sokkal több lehetőséget kínál. Az OLED megjelenítő is több helyen szabható személyre, egy logót vagy egy feliratot a Gearben is ki tudunk rá rakni, az alkalmazások viszont az Apps modulban érhetők el. A System Monitor alkalmazással például a gépünk terheltségét és hőmérséklet-értékeit is kiírathatjuk. Vizuális értelemben tehát nagyon meggyőző a 3. generációs Apex Pro.


[+]

A legfontosabb kérdés, hogy használat közben mit nyújt a legújabb SteelSeries billentyűzet. Az elődmodell ismeretében magasak voltak az elvárásaink, és szerencsére nem is kellett csalódnunk. Játék közben az eszköz nagyon gyors és reszponzív, egészen egyértelműen a leggyorsabb klaviatúrák között van. Jó élmény rajta játszani, minden gombnyomást egyből akció követ, az élmény érezhetően jobb, mint egy régebbi mechanikus billentyűzeten. Pontos sorrendet nem tudnánk felállítani közte és a konkurensek között, az ASUS ROG Falcion Ace HFX és és a Wooting termékei mellett mi a SteelSeries kiegészítőit érezzük a leggyorsabbnak.

Mint a bevezetőben is említettük, az elődmodell hangjával nem voltunk kibékülve, és ezzel valószínűleg nem voltunk egyedül, úgyhogy a fejlesztések többsége ennél a modellnél erre irányult, és a gyártó jó munkát végzett. A hangélmény már nem műanyagos és nem bántó, hanem egészen kellemes, nem mondjuk, hogy nekünk az Apex Pro Gen 3 a kedvencünk, de az összhatás rendben van. Ezzel a hangélménnyel már a gépelés is sokkal szórakoztatóbb volt az eszközön.


A SteelSeries Apex Pro Gen 3 a Keychron Q1 HE és a Wooting 80HE társaságában [+]

A SteelSeries Apex Pro Gen 3 triónak köszönhetően újabb erős versenyzőkkel bővült a mágneses kapcsolós billentyűzetek mezőnye. Az általunk próbált megoldás mindent tekintetben korrekt minőségű, kiválóan paraméterezhető és nagyon gyors, ráadásul a hangja is rengeteget javult. De azért lett volna még helye fejlesztésnek, például ha a piros kapcsolóktól teljesen megszabadulnak és minden billentyűsapka mögé mágneses kapcsolók kerülnek, illetve nagyobb személyre szabhatóság sem tett volna feltétlenül rosszat az eszköznek.

A nagyjából 100 000 forintos ár nem mondható pénztárcabarátnak, viszont teljes kivitelben jelenleg ezt gondoljuk a legjobb rapid trigger billentyűzetnek. A kisebb méretekben viszont már nem ennyire egyértelmű a dolog, a TKL-eknél ugyanis van egy Wooting 80HE, a 60-65%-os méretben pedig ott az ASUS ROG Falcion Ace HFX és a Wooting 60HE+, amelyek bizony 15-20%-kal olcsóbbak a harmadik generációs Apex Próknál, ennél az árnál ez a különbség pedig már látható.

A SteelSeries modellek különlegessége az OLED kijelző, ami tényleg látványos és hasznos is; az ASUS viszont fantasztikus anyaghasználatot és összeszerelési minőséget, illetve egy csomó okos apróságot kínál, de nincs belőle ISO kiosztású változat, a Wooting pedig böngészőn keresztül nagyon könnyen személyre szabható, és az e-sportolók számára sok okosságot nyújt. A full size SteelSeries Apex Pro Gen 3 modell nekünk mindenesetre nagyon tetszett, kimondottan ajánlani viszont csak azoknak a magas szinten teljesítő kompetitív játékosoknak tudjuk, akik valamiért mindenképp egy teljes méretű billentyűzet mellett szeretnék letenni a voksukat.


SteelSeries Apex Pro Gen 3 billentyűzet

Bocha

A SteelSeries Apex Pro Gen 3-at a gyártó képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények