Sony KDL-40EX700 LED LCD teszt

Kipróbáltuk az internetes tartalommal bíró Sony Bravia KDL-40EX700 LED háttérvilágítású LCD tévét.

Kép

Előzetes beállítások

Más tévéknél megszokhattuk, hogy van pár előre eltárolt beállítás, nekünk pedig ezek közül kell kiválasztani a leginkább megfelelőt. Nos, Sonyék egy kicsit megbolondították a dolgokat, és többlépcsősre emelték ezt a rendszert. Első lépésben a három alapbeállítás közül kell választanunk (Normál-Élénk-Egyéni). Ezek közül sajnos igazán csak az egyéni használható, ha az ember veszi a fáradságot arra, hogy elmolyoljon kicsit a beállításokkal. A fényerőt mindenképpen érdemes azonnal lejjebb venni, mert mind a Normál, mind az Élénk brutálisan világos, ami a színek természetességének sem tesz túl jót. Az alábbi ábrán e két beállítást vizsgáltuk meg egy kalibrátor segítségével.

A kép jobb oldalán látható, hogy a bemért 18 szín milyen mértékben tér el a referenciától. Ennek meghatározására használatos a DeltaE, ami egy olyan numerikus érték, amely két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a DeltaE értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához, vagyis annál jobb.

Az alapbeállítások meghatározása után a Scene menüpont alatt kijelölhetjük, hogy milyen jellegű tartalmat is nézünk, és a televízió ehhez mérten módosítja egyes paramétereket. Ez utóbbinál a Mozi, Játék, Fotó, Grafika, Általános, Sport, illetve Automatikus mellett található zenei tartalmakhoz optimalizált beállítás is, azaz meglehetősen sok opció közül választhat a felhasználó. Ez a már említett Scene funkció, amely a távirányítóról közvetlenül elérhető egyetlen gomb megnyomásával, igen jól néz ki, látszik, hogy ebbe belerakták az energiát annak érdekében, hogy elbűvöljék a felhasználót.

Az alábbi, szintén a kalibrátorral, illetve a LaCie Blue Eye Pro névre hallgató alkalmazással készült ábrákon eme opciók közötti eltéréseket mutatjuk be, miután már bekalibráltuk a tévét. Sorrendben: Mozi, Játék, Fotó, Grafika, Általános, Sport, Automatikus, Zenei.

Alább pedig azok a beállítások láthatóak, amelyek szerintünk, illetve a műszerek szerint a legjobb képminőséget eredményezik:

Sony KDL-40EX700
Háttérfény 3
Kontraszt 95
Fényerő 32
Színtelítettség 50
Színárnyalat 0
Színhőmérséklet Meleg 1
Zajcsökkentés Ki
Motionflow Ki
Fekete korrekció Ki
Részletes kontrasztkiemelő Ki
Gamma 0
Automatikus fényerő-korlátozás Ki
Tiszta fehér Ki
Élő szín Ki
Fehéregyensúly vörös 0
Fehéregyensúly zöld -17
Fehéregyensúly kék -18

Képjavító technológiák

Korábban már volt szó a különféle zajcsökkentő eljárásokról, amelyek elméletileg a jelekkel kapcsolatos problémákat hivatottak több-kevesebb sikerrel kiküszöbölni. Ezen kívül természetesen megtalálható a készülékben a divatos 100 Hertz technológia, amely virtuális képkockákat illeszt be a valóságosak közé. Azaz interpolációs eljárásról van szó, amelynek kommunikációja során a Sony sem felejtette el kihangsúlyozni, hogy ennek köszönhetően minden korábbinál folyamatosabb képet kapunk.

Ez szép és jó, viszont egész egyszerűen a gyakorlatban ennek sok hasznát nem látjuk, mint ezt annyi más esetben is tapasztaltuk. Ha az ember nem valamiféle demofilmet néz, hanem bármilyen hagyományos forrásról származó adást, akkor meg nem mondja, hogy be van-e kapcsolva a Motionflow névre keresztelt funkció.

Ha a képminség kerül szóba egy LCD-tévé esetén, megkerülhetetlen a Clouding, azaz felhősődés névre hallgató jelenség. Azt az effektust nevezik így, amikor a képernyő egyes részei világosabbak a többinél, a háttérfény nem egyenletes eloszlásából következően. Magyarul nem homogén a fényerő. Bár a hagyományos CCFL háttérvilágítású modellek nagy részénél ezt más sikerült megoldani, az új edge-lit technológiára épülő tévéknél viszont ez gyakran felmerülő probléma. Természetesen nem annyira durva a helyzet, mint az LCD TV-k hőskorában, de tény és való, hogy az EX700 esetében is megfigyelhető ez a zavaró jelenség.

A betekintési szöggel tulajdonképpen minden rendben van, hiszen úgy 140-150 fokig nem nagyon tapasztaltunk torzulást. Az pedig már egészen ritka, hogy valaki ennél meresedekebb szögből nézze a tévét, szóval ezt is kipipálhatjuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények