Samsung NX300 – egy modern klasszikus

Működés

A Samsung NX300 masinát elvileg a gyors működés jellemzi, ami igaz is, csak épp nem minden esetben. A késlekedéssel leginkább akkor találkozhatunk, ha kioldás után azonnal be szeretnénk lépni a menübe vagy a gyorsmenübe – na, ez nem fog sikerülni, míg a fényképező ki nem írta a puffer tartalmát a memóriakártyára. Próbánk során egy SanDisk Extreme Pro 8 GB-os, 45 MB/mp sebességű SDHC kártyát használtunk, ami annak ellenére, hogy már nem egy friss példány, semmiképp sem nevezhető lassúnak. Szerencsére a rossz tapasztalatok listája itt véget is ért, más fennakadással nemigen lehet találkozni az NX300-nál.

Hirdetés

A készülék autofókuszrendszere gyors és pontos működésével okozott kellemes meglepetést. Ráadásul a fókuszmező négy lépésben átméretezhető (OK -> paraméterező tárcsa forgatása) és a kurzorokkal gyakorlatilag a kijelző teljes felületén tetszőlegesen elhelyezhető. A sebességet demonstráló filmünk következik:

A sebesség és pontosság mellett a követőfókusz hatékonyságára is kíváncsiak voltunk – vajon az NX300 alkalmas sportesemények fotózására? Itt vegyes eredményt kaptunk: bizonyos körülmények közepette nagyon „ragad” a témára a fókuszmező (kellően kontrasztos, jó megvilágítás esetén lerázhatatlan a rendszer), míg máskor össze-vissza ugrál a szálkereszt és olyan részletekre ragad rá, amit nem mi jelöltünk ki. A jó működésről a felvételünk:

A Samsung NX300 a manuális élességállítást többféle módon segíti. Egyrészt eldönthetjük, hogy kézi fókuszáláskor ne legyen nagyítás, illetve ötszörös, vagy nyolcszoros nagyítású legyen a kép a kijelzőn. Másrészt rendelkezésünkre áll az úgynevezett „focus peaking" funkció, ami színes élvonalakkal jelöli az éppen éles területeket. Az NX300-ban ezt is lehet variálni: nem csak a vonalak színét (fehér, piros, zöld), hanem mértékét, szintjét is lehet állítani (gyenge, normál, erős). Ezek a kombinációk témától és fényviszonyoktól függően lehetővé teszik a FP szolgáltatás 100%-os kiaknázását. Filmünk erről:

Amúgy az érintésérzékeny kijelző nagyszerűen kiegészíti a gombos (analóg) kezelőfelületet; jelen van, de nem erőlteti rá magát a fotósra, nincs útban, nem okoz galibát a használata. Egyébként a panel bal szélén megjelenő piktogramok nyomkodásával igény szerint beállítható, hogy mire hogyan reagáljon a rendszer.

Régi kedvencünk a Samsung fényképezőgépeknél az iFn gomb és az általa elindított szolgáltatás, amit szívünk szerint az összes gyártóval átvetetnénk. Ha fotózás közben megnyomjuk az objektíven az iFn nyomógombot, akkor az adott működési módtól függően többféle funkciót paraméterezhetünk. Egy példa: programautomatika módban egyszer az érzékenységet, az expozíció-korrekciót, illetve a fehéregyensúlyt lehet előhívni (attól függően, hányszor nyomjuk meg az említett gombot), a paraméterezés pedig az objektív elektronikus fókuszgyűrűjének elforgatásával történik. A gép menüjében ki lehet választani azokat a funkciókat, amiket rá szeretnénk bízni az iFn gombra; ezek lehetnek: rekesznyílás, zársebesség, ISO, expozíció-korrekció, fehéregyensúly, illetve zoom. Persze, az NX300 két másik gombjára (a „kuka” és a „Fn”) is igény szerint oszthatjuk a feladatokat, de a szolgáltatások listája itt azért annyira nem hosszú, mint egy professzionális fényképezőgépnél.

A váz tetején látható a „Direct Link” feliratú bütyök, amihez a menüben a vezeték nélküli szolgáltatások egyikét rendelhetjük. Ezek nevezetesen az AutoShare (exponálás után a mobileszközön is automatikusan megjelenik az elkészített kép), a MobileLink (képek megosztása mobileszköz és fényképező közt tetszőleges irányban), a Remote Viewfinder (távvezérlés), az Auto Backup (automatikus mentés számítógépre), az Email (vezeték nélküli hálózaton keresztül a fényképezőgépről küldhetünk fényképeket egy megadott emailcímre), az SNS & Cloud (képeinket vezeték nélküli hálózaton keresztül egyből feltölthetjük közösségi portálokra, mint a Facebook, a Picasa, a Youtube vagy a SkyDrive), illetve az AllShare Play (a fényképezőgép fájljait feltölthetjük az AllShare Play webes tárhelyre vagy a közeli eszközeinkre DLNA-n keresztül).

Az egészben az a legjobb, hogy nem kell hálózati szakembernek lennie senkinek ahhoz, hogy ezeket a szolgáltatásokat igénybe vehesse, használhassa. Aki létre tud hozni például egy Facebook-fiókot, az a Samsung NX300 vezeték nélküli funkcióival is baráti viszonyban lesz. Ilyen pofonegyszerűen eddig még egyik gyártó sem oldotta meg ezt a kommunikációt, ezért hatalmas piros pont jár a koreai mérnököknek! Kis megszokási idő után úgy fogjuk használni ezeket a megosztási lehetőségeket, mint a kenyérszelő kést a konyhában (túlzás nélkül).


A feladó és a címzett is tetszőleges email cím lehet, a tárgyat is igény szerint átírhatjuk. Az elküldött képeket a fényképezőgép átméretezte 1776x1184 pixelesre (600-700 kB)

A Samsung NX300 még több más szolgáltatást és funkciót is kínál, azonban a fentiek voltak a legfontosabbak és legérdekesebbek; említést érdemel még a „képvarázsló”, ami tulajdonképpen nem más, mint egy effektező rendszer. Tucatnyi képhatás közül választhatunk, melyekkel felvételeinket dobhatjuk fel (akár utólagosan is a képszerkesztéskor). Olyanok szerepelnek itt, mint például az élénk, a portré, a tájkép, a régies, a hűvös stb. Az elkészített fotókat utólag szerkeszthetjük, de senki ne gondoljon itt valami óriási nagy dologra: vághatjuk, forgathatjuk, átméretezhetjük, illetve effektezhetjük a képeket. Természetesen van vörösszemhatás-csökkentő funkció és arcretusálás is. Egyébként a képhatásokat lehet paraméterezni is, itt a színt, a színtelítettséget, a képélességet és a kontrasztot szabhatjuk át igény szerint.

Bár az NX300 is számtalan funkcióval teszi könnyebbé, ízesebbé a fotózást, a legérdekesebbek talán mégis a vezeték nélküli szolgáltatások. Rengeteg fotómasina kapható ma a piacon színesebbnél színesebb funkciókkal teletömve, de az NX300 igazi üde színfolt volt egyszerűen, de lényegretörően megoldott Wi-Fi kezelésével.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés