Röpteszt: Pioneer A03 DVD-RW újraíró!

Pioneer DVD-A03

A számítógépes DVD-ROM meghajtók elterjedésével párhuzamosan megszületett a természetes igény az írható, újraíró lemezek és az ezeket kezelő meghajtók iránt. Az első PC-s DVD-R (író) egységet a Pioneer készítette 1999 első felében. Az eszköz kompatíbilis volt a 3,95 GB-os és 4, 7GB-os DVD-R szabvánnyal. Rá pár hónappal a HP bejelentette az első DVD újraíró egységet, amely a 3 GB-os DVD+RW szabványt ismerte. Elsősorban a magas ár miatt azonban az első eszközök otthoni felhasználók körében nem terjedtek el.

A DVD-Fórum oszlopos tagja, a Pioneer a konkurens DVD+RW szabvány fejlődésével párhuzamosan kidolgozott egy másik újraírható szabványt a 4,7 GB-os DVD-RW-t, majd 2001 ápriliásában a Cebit-en bemutatta az első DVD-RW egységet, amely nem csak írható és újraírható DVD lemezeket, hanem CD-ket is képes írni és újraírni. Ezzel elindította a kombinált DVD/CD-írók evolúcióját. Egyelőre még az otthoni felhasználók számára -véleményünk szerint- a 200 ezer forintos ár magas, de film és videóstúdiók számára igazán kedvező választás lehet. Az otthoni elterjedésre valószínűleg még pár évet várnunk kell; ez nem csak a meghajtó, hanem a DVD-R és DVD-RW lemezek árának (DVD-R 2660+áfa a DVD-RW lemez 5410+áfa forint) is köszönhető. Az elterjedést az ár mellett a konkurens gyártók között kibontakozó szabványharc is nehezíti, még bizonytalan, hogy a Pioneer által favorizált DVD-RW szabvány vagy a HP által támogatott a DVD+RW lesz-e az uralkodó.

Hirdetés

Az írható DVD lemezek az írható CD lemezekhez hasonló módon szivárognak majd be az életünkbe. A DVD korongok nagyobb mértékű tömeggyártása miatt a lemezekhez egyre olcsóbban lehet majd hozzájutni, és persze a meghajtók ára is zuhanni fog. A DVD-újraírókat megvásárlók egy része jó üzletet lát majd a Video DVD-k másolásában (hasonlóan, mint a zene CD-knél a CD-írók megjelenésekor), persze ehhez szükség lesz nagyobb kapacitású, írható DVD-lemezek megjelenésére, hiszen a mai filmek több mint 4,7 GB-ot foglalnak el. Manapság egy átlag Video DVD ára 5-6 ezer forint (de nem ritka a 12 ezer forintos film sem), ha figyelembe vesszük, hogy már ma is az írható lemez ára kevesebb, mint fele ennek, akkor érthetőek az előző gondolatok. Persze a fent vázolt tevékenységet nem ajánljuk senkinek, hiszen a Video DVD lemezek másolása törvénybe ütköző tevékenység.

A Pioneer DVR-A03 a világ első kombinált DVD és CD-író készüléke. A 4,7 GB-os DVD-R lemezeket maximum 2x-es (2.770 MB/sec) a 4,7 GB-os egyrétegű DVD-RW-t 1x-es (1.385MB/sec), a CD-R korongokat maximum 8x-os (1,2MB/sec) és a CD-RW-t max 4-es (0,6MB/sec) sebességgel írja. A legtöbb CD-szabványt ismeri, és természetesen olvassa a DVD-ROM, DVD-R és -RW lemezeket. A különböző optikai adathordozók olvasását a Pioneer által kidolgozott dual-laser technológia teszi lehetővé, amely két eltérő energiájú lézerrel kezeli a lemezeket. Az átmeneti tár kiürüléséből adódó hibákat a Buffer Underrun technológia igyekszik kiküszöbölni.

A DVD-R és RW lemezek kapacitása nagyjából hétszerese a CD kapacitásának, ezért nagy mennyiségű adatok archiválására tökéletesen alkalmazhatóak (az más kérdés, hogy egy DVD-R árából nagyjából 20 egyszer írható CD-t vehetünk, amely összességében 3-szor nagyobb kapacitást kínál, persze azzal a hátránnyal, hogy 3 lemez helyett 20 lemezen tároljuk az adatainkat). A DVD-RW lemezek a gyártó szerint több mint 1000-szer újraírhatóak. A legtöbb PC-s DVD-ROM meghajtó olvassa a DVD-R és DVD-RW lemezeket, de a régebbi egységekkel azért előfordulhatnak problémák. A Pioneer DVD-A03-mal írt Video-DVD-ket a legtöbb asztali DVD felismeri, de néha a régebbi típusokkal adódhatnak problémák (http://www.yesvideo.com/app/Company/DVDListing.asp). A DVD-RW lemezekkel csak az újabb egységek kompatibilisek.

Hogyan készítsünk Video-DVD-t?

A DVD-n lévő filmek másolása törvénybe ütköző tevékenység, ezért egyik gyártónak sem célja az e fajta műveletek támogatása. Ennek ellenére léteznek Video DVD-k másolására módszerek, de ezek megbízhatósága közel sem száz százalékos. A legegyszerűbb, amikor valamilyen rippelő programmal (amely feltöri a lemez másolásvédelmét, ha szükséges) a Video-DVD teljes tartalmát a vincseszterre másoljuk, és ezt egy az egyben visszaírjuk egy DVD lemezre. Sajnos nem mindig sikerül tökéletesen a visszaírás, például a film menü rosszul fog működni (amitől függetlenül a filmet le tudjuk játszani), vagy ami még rosszabb, lejátszhatatlanná válik a videóanyag. Egy másik nem szabályos technika, amikor egy DVD-olvasóról közvetlen másolunk az íróra. Ennek elméletileg nem szabadna működnie (CSS-védelem, azaz másolásvédelem miatt), de a gyakorlat megcáfolja az elméletet, mert néha mégis sikerül a művelet. Sajnos, ez a módszer is magában rejti a DVD rontás lehetőségét, amely ilyen árak mellett igencsak pazarlásnak tűnik.

Saját Video DVD készítéshez több program létezik, ilyenek például a DVD Maestro, MyDVD, és DVD-It. A Pioneer a MyDVD alapverzióját mellékeli az íróhoz, amelynek segítségével az mpeg2 tömörítésű filmekhez (ilyen például kameráról felvett digitalizált anyag) készíthetünk látványos menüt, szerkeszthetjük a felvételt, majd a munka elvégeztével felírhatjuk a lemezre. A MyDVD program egy professzionális felhasználásra szánt verziója (amely külön megvásárolható) az alapverzió funkcionalitása mellett számos más szolgáltatást is kínál, ilyen például a "vob" kiterjesztésű fájlokból való írás, és a PCM minőségű hang mellett AC3 audiotömörítést ismerete is.

A CD-írási és egyéb DVD-írási feladatok megoldására a készülékhez mellékelték aVOB szoftvercég InstantCD/DVD nevű programját. A program az Easy CD Creator CD-író szoftverhez hasonló felülettel rendelkezik. Tesztünk során a gyorsformázási és normál formázási parancs végrehajtásával Windows 2000 alatt akadt pár problémánk, az újraírható DVD lemezt rosszul formázta meg, és rendszeresen szemetet hagyott rajta. Ez azért nagy probléma, mert Video DVD-t csak DAO (disc at once) módban lehet írni, de mivel már van elfoglalt rész a DVD-n, ezért ezt nem lehet megtenni (Windows 98 SE alatt ez a hiba nem jelentkezett). A DVD-RW lemez adattal való teljes feltöltése 60-70 percet vesz igénybe, míg az egyszer írható lemez 2x-es sebességű írással értelemszerűen 30-35 percet igényel. A meghajtó CD-írási képességeit csak felületesen vizsgáztattuk, ez alapján elmondhatjuk, hogy megbízhatóan, a specifikációkban leírtak szerint működik az egység.

A tesztkészüléket a BaSys biztosította.


Azóta történt

  • Yamaha CRW-F1 44X/24X/44X-es CD-író

    A CRW-F1 nem csak a hagyományos módon karcolja a lemezeket, hiszen az írás mellett a rajzolásra is képes. Nem elég? A 24X-es újraírás is sokat nyom a latba.

  • Toshiba SD-R5002 2x DVD-R/RW teszt

    Egy-két hónapja meredeken esnek a DVD-írók árai, és az írható lemezek is olcsóbbak már. A Toshiba 4x-es írója 60 ezer forint alatt hozzáférhető, de vajon kell-e nekünk?

  • Yamada DVX 6000 DVD-lejátszó

    Egy a sok közül? Lehet, hiszen terjednek a DivX-lejátszók. A Yamada DVX 6000 mégis meglepő sikert aratott.

  • Dual formátumú DVD-írók tesztje

    Kilenc + egy DVD+/-RW egység mérkőzött laborunkban, az ASUS, BTC, Freecom, Gigabyte, LG, NEC, MSI, Pioneer, Plextor, Teac istállóiból.

Hirdetés