Hirdetés
Tapasztalatok
Kijelző
Egy gamer notebooknál a sebesség mellett nagyon fontos a kijelző minősége is, és szerencsére az Asus itt nem spórolt: a 17,3 hüvelykes, Full HD felbontású IPS panel az LG-től származik, és kifejezetten jó paraméterekkel bír. Ezek közül is kiemelkedik a 402 cd/m² fénysűrűség, amihez 1179:1 kontraszt tartozik.
Jónak mondható az uniformitás (az eltérések 10 százalékon belül maradnak) és a kalibrálás nélküli színvisszaadás is, amiben egyébként segít a 85,5%-os sRGB lefedettség is. Muszáj megemlítenünk, hogy a tesztelt konfiguráció "sima", 60 Hz-es panellel érkezett, de a GL702ZC elérhető lesz 120 Hz-es, FreeSyncet támogató képernyővel is. Esetünkben ehhez a gép HDMI kimenetét és egy külső kijelzőt kellene igénybe venni.
Használat közben
Régen nagy divat volt asztali processzorokkal szerelni a csúcskategóriás noteszgépeket, mára ez kevésbé megszokott, a mobil CPU-k is elég erősek. Most azonban mégis asztali CPU-ról van szó, amelyet asztali gépekben található hűtési lehetőségeket figyelembe véve terveztek. Ennek megfelelően a ROG Strix GL702ZC sosem néma – de a normál terhelés során mért 26 dB(A) tulajdonképpen alig hallható. Gépünkben ilyenkor a CPU hőmérséklete az AIDA64 által kiolvasott adatok szerint 45 °C, ami teljesen rendben lévő érték, közben az órajel 1550 MHz, a TDP pedig 15 watt körül ingadozik a processzornál.
Nem spóroltak a hővezető csövekkel [+]
Ha elkezdjük terhelni a CPU-t, először a magok indulnak melegedésnek, majd rákapcsol a hűtés is: teljes terhelésnél a zajszint 45 dB(A) értéken stabilizálódik, a magok pedig 54 °C-os hőmérsékletet érnek el. Az órajel 3,2 GHz-en áll meg az AIDA64 szerint, és itt stabilan tartja is magát, nem kell számolnunk melegedés miatti lassulással.
A maximális terhelést a CPU+GPU együttes munkája jelenti – ekkor a hűtés 60 decibellel dolgozik, ez már tényleg igen hangos – de ilyenkor általában úgyis fejhallgatóval játszunk, így elviselhető lesz. A CPU hőmérséklete 77 °C-ra emelkedik, fogyasztása pedig 80 wattra – a teljes gép, feltöltött akkumulátorral és kikapcsolt monitorral 215 wattot vesz fel a konnektornál mérve, ami a 330 wattos tápegységet figyelembe véve még rendben van.
Ami a tuningolt értékeket illeti, a maximális zajszint nem változik, a hőmérsékletek viszont nőnek, a CPU végül egészen 87 °C-ig melegszik. A konnektornál mért felvett teljesítmény 242 watt, ami azt jelenti, hogy a tápegységben még marad tartalék az akkumulátor töltésére ekkor is.
Tekintetbe véve a gép méretét és súlyát, a burkolati hőmérsékletek kevésbé érdekesek, mint egy ölbe vehető notebooknál. Amire érdemes odafigyelni, az a csuklótámasz, ahol örömmel láthatjuk, hogy még fél órás teljes terhelés után sincs gond a melegedéssel, kényelmesen használhatjuk a noteszgépet.
Billentyűzet
A ROG Strix 702ZC a standardnak mondható ROG-os billentyűzetet kapta, 1,6 mm-es úttal, szigetes kialakítással és külön numerikus résszel. Ez utóbbi egyébként eléggé összenyomott, és nagyon egybe is olvad a standard billentyűket tartalmazó résszel – ez, illetve a kettő közé beszoruló kurzormozgató rész igényel némi megszokást, és lehetőséget ad a tévesztésre is.
Maguk a gombok kényelmesek és jók, határozott visszajelzéssel, de puhán működnek. Az 1,6 mm-es út ugyanakkor némileg kompromisszum, kár, hogy a megvastagodott házba nem fért el egy mechanikus megoldás, vagy akár csak egy mélyebb membrános változat. A háttérvilágítás egyébként vörös, a WASD gombok pedig külön keretet is kaptak.
A tapipad kellemes, de játékra természetesen egérrel használjuk majd a noteszgépet – általános feladatokhoz azonban megteszi az integrált gombokat tartalmazó felület, melynek mérete 103 x 71 milliméter.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!