Kívülről
Jó ideje jelen vannak már a hazai piacon a Revoltec számítógépházai, de eddig még egyet sem próbáltunk ki közülük: a boncasztalunkra került Seventy 3 lesz az első a sorban. Érdekes nevezéktant használ a gyártó: 5-ös 6-os és 7-es sorozatba rendezi házait, de a tízes értéket angol szóval fejezi ki, tehát a Seventy 3 akár 73-nak is nevezhető, ami tény, hogy számmal leírva kevésbé látványos. Hasonló rendszert használ az Antec is, de nála a Revoltec-kel ellentétben felfedezhető valami rendszer a kategóriákban. Hogy tesztalanyunk miért a hetes sorozatba került, azt nem tudjuk, de talán nem is érdekes. Lényegesebb, hogy mi eredetileg a valamivel okosabbnak tűnő Seventy 2-t szerettük volna bemutatni, de az már kifutó modell, így jutott hozzánk „hetvenhármas” utódja. Egy miditoronyról van szó, ami se nem csicsás „gémer”, se nem letisztult formatervű, hanem amolyan átmeneti modell. Mint legtöbb társa, fekete, váza és burkolata acélból készült, erre műanyag előlap került.
A szellősebb jószágok közé tartozik, alaposan megrakták ventilátorrácsokkal. Tetejére és oldalára két-két 120 milliméterest fogadó helyet kapott, ugyanekkora lapátkereket tehetünk hátra, a ház egyetlen gyárilag telepített 120 milliméterese pedig az előlap mögött rejtőzik. Ahogy ma illik, vázát feketére fényezték, tápját alulra rakták.
Homlokzatán csupán 445 milliméteres magassága ellenére öt 5,25 hüvelykes hely sorakozik rácsos betéttel, közülük egyből 3,5 hüvelykes állás készíthető kártyaolvasónak, esetleg floppy meghajtónak, de akár keskenyebb előlapi szabályzópanelt is tehetünk bele, vagy lényegében bármit, ami 3,5 hüvelykes. Hátul sok különlegességet nem látni, ma már a folyadékhűtéses rendszer kimeneti nyílásai sem azok. Érdemes megfigyelni, hogy a tápot rögzítő csavarok helyét úgy alakították ki alul, hogy az áramforrást ventilátorral lefelé és ventilátorral fölfelé is beszerelhessük. Fontos megjegyezni, hogy a pontenciálisan bemeneti oldalsó rácsok és a felsők mögött sincs porszűrő.
Jó hír, hogy alatta porszűrős, elnyújtott szellőzőnyílás van, tehát alulról nem fog olyan sok port összeszedni a ház, és a nagyobb tápoknál sem lesz probléma abból, hogy a ventilátor nem a szokásos helyén, hanem a ház hátuljától kissé távolabb van. Kellemetlenséget az egyébként korrekt, puha anyagból készült, de kevesebb mint két centiméteres lábak okozhatnak. A ház alatt ugyanis nem feltétlenül jut be elég friss levegő a táphoz. Persze, ha a konfiguráció nem fűti különösebben, akkor egy mai modern táp szellőztetéséhez nem is kell túl sok levegő.
Visszatérve a Seventy 3 előlapjára, találunk rajta egy csinos kezelőpanelt. Került rá kis bekapcsológomb, még kisebb reset, egy tekerő, amivel a ventilátorok szabályozhatóak, két 2.0 és egy 3.0-s USB aljzat, valamint hang ki- és bemenet. Adatátvitel terén a „hetvenhárom” némileg visszalépés a „hetvenkettőhöz” képest, annak ugyanis két USB 3.0-ja, eSATA-ja és még SATA merevlemez-dokkolója is volt. Az új modell viszont kapott ventilátorszabályzót.
Termék megnevezése | Revoltec Seventy 3 |
---|---|
Elérhető színek | fekete |
Mérete (ma x mé x sz) | 445 x 482 x 200 mm |
Tömege | 6,2 kg |
Anyaga | acél, műanyag előlappal |
Beszerelhető alaplapok | ATX, microATX, Mini-ITX |
5,25"-os helyek száma | 5 db |
3,5"-os helyek száma | 1 db külső, 5 db belső |
Bővítőkártyák száma | 7 db |
Hűtés | elöl 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor, hátul 120 x 120 mm-es ventilátorhely, felül két 120 x 120 mm-es ventilátorhely, oldalt két 120 x 120 mm-es ventilátorhely |
Előlapi csatlakozók | 1 db USB 3.0, 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon |
Beszerelhető táp | szabványos ATX, alulra |
Extrák | feketére festett váz, porszűrő elöl és alul, előlapi szabályzó két ventilátorhoz, alul 2,5"-os bővítőhely |
Gyártó honlapja | www.revoltec.net |
Termék honlapja | Seventy 3 |
Forgalmazó | FPO Hungary Kft. |
Bruttó fogyasztói ára | 17 043 Ft |
Garancia | 2 év |
Belülről
Kitekerve a kézzel is oldható, oldalfalat rögzítő csavarokat, egy szokásos, modern belső tárult elénk. Ma már a középkategóriában is alapvető a feketére fényezett váz, illetve a táp alulra helyezése is gyakori, akárcsak a processzorhűtő környékének kivágása, hogy a hátlapi támasztóelemet igénylő monstrumokat is be tudjuk szerelni az alaplap kivétele nélkül. Nagy örömünkre gumibetétes kábelelvezető nyílásokat is kapott a Seventy 3, úgy tudjuk, az elődnek nem voltak ilyenjei. Az öt 5,25 hüvelykes, előlap felől elérhető bővítőhelyből kettőhöz jár gyorsoldós rögzítő, ez az esetek többségében elég is lesz. Alattuk 90 fokban elforgatva öt 3,5 hüvelykes állás sorakozik, ezekbe a szokásosnak mondható sínekkel tehetünk meghajtókat. A lenti képen látszik, hogy kapunk egy tálcát is, amiben 2,5 hüvelykes tárnak (jellemzően SSD-nek) készítettek elő furatokat, és azt is látni, hogy a ház aljába, a merevlemezdoboz alá tehető még egy 2,5 hüvelykes eszköz (ennek a csavarnyílásait láttuk az alulnézeti képen). Említést érdemelnek még a tápot tartó, a ház lábaihoz hasonlóan puha, rezgéseket jól csillapító anyagból készült támasztékok. Esetleg a ház hátuljára is tehettek volna valami hasonlót.
Egyetlen határozott rántással távolítható el a ház előlapja, így szabadon hozzáférhetünk a vázhoz. Elejében az alsó, 120 milliméteres ventilátor előtt egy korrekt porszűrőt találunk, az 5,25 hüvelykes bővítőhelyek fedeleit hasonló betétekkel látták el. Az előlap csatakozóihoz és kezelőszerveihez vezető kötegek a homlokzathoz vannak rögzítve, de némi csavarozás után az egész panel kiszedhető, ezáltal a ház jó alap lehet akár egy komolyabb külső burkolati módosításhoz is. Arra viszont vigyázni kell, hogy váza és oldallapjai sem vaskos anyagból készültek, a régen általános, 1 milliméteres acéllemezek sajnos mára a prémium kategóriák jellemzői lettek.
Kellemes szerelőcsomagot kapunk a Revoltec házhoz, igaz, semmi extra nincs benne. A 3,5 hüvelykes beszerelő sínek mellett az alaplap rögzítéséhez való csavarok, hangjelzéshez pici csipogó jár. Biztosítás szempontjából jól jöhet az a fül, amibe kis lakatot vagy plombát tehetünk, ezzel lezárható az oldallap, és a maréknyi kötegelő is hasznos kellék. A mellékelt hátlapi takarólemezzel az előlap USB 3.0 csatlakozóját vezethetjük ki, ami sajnos egy hátsó csatlakozóra kapcsolódik, nem pedig alaplapi tűsorra. Így nem növeli gyors USB aljzataink számát, hanem csak az egyik hátsót vezeti ki előre.
Hirdetés
Bár nem egy óriás, nagyon kényelmes volt szerelni a Revoltec Seventy 3-at. Az a véleményünk, hogy az összetettebb rögzítőjű, jó kilós processzorhűtő-óriásokat nem kényelmes az alaplaptálca nyílásán keresztül szerelni, de könnyen lehet, hogy mások – nálunk ügyesebbek – éppen ezt a módszert részesítik előnyben. Szándékosan fixkábeles tápot használtunk, hogy megnézzük, hogyan lehet boldogulni vele a házban. Egészen jól. Pár perces rendezgetéssel is aránylag korrekt elvezetést hoztunk össze a hátsó falon; aki nem csak egy alkalmi teszt erejéig építi meg gépét, az biztosan sokkal szebben is meg tudja majd csinálni. Dicséretes, hogy a hátlap mögött elég széles helyet hagytak, a fő tápcsatlakozó vaskos kötege éppen elfért.
A másik oldalról nézve sem lehet okunk panaszra. A sok fölös kábel kényelmesen elfért alul, igaz, kicsit benyomkodtuk őket az SSD helyére, ami szerintünk eléggé szellőzéshiányos. Drága, mozgó alkatrész nélküli adattárunkat inkább a 3,5 hüvelykes helyből átalakított tálcára tennék, bele az első ventilátor légáramlatába. Mint a lenti képen látható, a méretes GeForce GTX 580 is éppen elfért a házban, ugyanez igaz minden aktuális egy GPU-s márkatársára és a nagy Radeonokra is, egyedül a náluk 4-5 centiméterrel hosszabb, dupla GPU-s Radeon HD 6990 nem fog elférni.
Az előlapon talált ventilátorszabályzóhoz két háromtűs csatlakozó tartozik, melyek a tápról egy négytűs (Molex) csatlakozón keresztül kapnak áramot. Erre kötöttük az első 120 milliméteres ventilátort, amit hátul még egy ugyanekkora Noctua NF-P12-vel egészítettünk ki, hogy a lyukacsos házban valamiféle elölről hátra szellőzési irányt alakítsunk ki.
Tesztelés
Szokásos, paraméterei alapján elavultnak tűnő, de mai viszonylatban is meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott konfigurációnkkal teszteltük a Revoltec Seventy 3-t. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat és korábbi tesztalanyainkat használtuk.
- Intel Core 2 Duo QX6700 processzor
- Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
- Asus P5E3 DeLuxe alaplap
- 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
- Radeon HD 4850 videokártya
- 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
- Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
- Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral
Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérsékleten végeztük. Mint korábban írtuk, a gyári 120 milliméteres első ventilátort egy hátsó Noctua NF-P12-vel egészítettük ki, ami percenként 1300-at pörög. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk, és maximálisra állítottuk a házventilátorok fordulatszámát.
Egyeseket talán meglep, hogy ebben a szellős házban nem kaptunk valami kiemelkedő processzorhőmérsékleti eredményt. Ez azért van, mert a sok nyílás miatt nem alakul ki igazán hatékony légáramlat belül, az első ventilátoron beküldött friss levegő oldalt kiszökhet, nem feltétlenül jut el a CPU-hoz, ráadásul itt a házon kívülről levegőző táp sem segít be szívó hatásával. Ami még rosszabb, hogy a sok nyílás miatt a hang zavartalanul kijut a házból, szóval nem éppen csendes a Revoltec Seventy 3.
Másodjára visszavettük a processzorhűtőt percenként 1500-as fordulatra, a ház ventilátorait szabályzó tekerőt pedig minimumra fordítottuk. Ezzel a beállítással a rendszer lényegesen halkabb lett, miközben a komoly CPU hőmérséklete alig emelkedett. Konkurenseihez képest most sem futott kiemelkedően jó eredményt, a halkságra kihegyezett, kevésbé lyukacsos modellek pedig csendesebbek voltak nála.
Végezetül kikapcsoltuk a ház ventilátorait, ekkor a processzor hűtésének nem éppen kis feladata egyedül relatív lassan járó, 92 milliméteres ventilátorára hárult. Viszonylag szépen helyt is állt, bár a processzor most lényegesen melegebb lett csúcsterhelésen, dehát ezt is vártuk. Még egy kicsit tovább halkult a rendszer, de szerintünk az extra CPU hőmérséklet ezért túl nagy ár. Nyilván kisebb terhelésnél vagy takarékosabb központi egységgel azért ilyen felállással sem lennének gondok. Jó hír, hogy a merevlemez az első két körben alig melegedett 30 °C fölé, az utolsóban pedig picivel a 40-es érték alatt maradt.
Értékelés
Egészen korrekt kis házat ismertünk meg a Revoltec Seventy 3-ben. Szubjektív kérdés, de mi még egy kicsivel visszafogottabb előlapi panelt is elviseltünk volna. Mögötte egy jól átgondolt, hideg fejjel megtervezett belsőt találtunk, egyetlen részletnél sem ragadtatták el magukat a tervezők. A fekete váz mutatós, az alsó tápos elrendezés ízlés kérdése, a tisztességesen kivitelezett kábelelvezetés örvendetes. A rendelkezésre álló helyre sem lehet panaszunk, hiszen még a nagy grafikus kártya is elfért, nem kellett miatta beáldoznunk egyetlen merevlemezhelyet sem.
Kinek való a Revoltec Seventy 3? Szerintünk azoknak, akik aránylag kedvező áron szeretnének valami keretet komoly léghűtéses, tuningos rendszerüknek. A CPU környékére nem kevesebb, mint négy 120 milliméteres lapátkereket tehetünk be, még egy juttathat friss levegőt a grafikus kártyákra, az első pedig éppen annyira szellőzteti majd a winchestereket, amennyire kell. Az alulról lélegző táp a ház jó elhelyezése esetén (nem bolyhos szőnyegen) nem fullad meg, és nem is fűti fel a rendszer többi része, ráadásul egy méretesebb példány előbbre tolódó ventilátora sem kerül takarásba. Kár, hogy a ház ventilátorai közül csak kettő köthető az előlapi panelre, és hogy az USB 3.0 csatlakozó egy hátlapi konnektorból táplálkozik, továbbá jó lett volna porszűrőt látni nem csak elöl és alul, hanem oldalt és felül is. Sajnos, jelenleg nem áll túl fényesen a forint, ezért a Revoltec Seventy 3 egy picivel több, mint 17 000 forintba kerül. Minden előnyét és hátrányát összevetve, nekünk tetszett.
Revoltec Seventy 3 ház
rudi
A Revoltec Seventy 3 házat a FPO Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. A ház megvásárolható többek között a ComputerMode webáruházban, az AQUA electromax boltjaiban vagy a Modding Computernél.