HD 7770 és HD 7750
Tesztlaborunkba az aktuálisan piacon lévő Cape Verde cGPU-ra épülő diszkrét VGA kártyák közül mind a HD 7770, mind pedig a HD 7750 eljutott. A szóban forgó modellek az AMD referenciamegoldásai, ami vásárlói szempontból nagyjából annyit jelent, hogy nem biztos, hogy pontosan ezeket lehet majd viszontlátni a boltok polcain.
Az AMD partnerei szabad kezet kaptak saját verzióik kivitelezéséhez, mely elsőorban eltérő hűtést jelenthet – azért HD 7770-ből lehet találni a referenciához hasonló hűtéssel szerelt kiadást. Most nézzük meg közelebbről a nálunk járt megoldásokat!
A HD 7770 egy ma már megszokottnak mondható külsőt kapott. A két slotot elfoglaló kártya hossza durván 21 centiméter, amivel még viszonylag kényelmesen be kell férjen bármilyen, normál kivitelű számítógépházba. A kártya hátuljához közelebb egy 8 centis ventilátor kapott helyet, mely a GPU hűtéséről hivatott gondoskodni. A bordáról leváló meleg levegő nagy része a kártya elején található rácson át távozik, míg egy kisebb része a hátulján.
Itt található az egyetlen 6 tűs tápcsatlakozó is, amin keresztül 75 wattot képes felvenni a HD 7770; ez majdnem teljesen lefedi 80 wattos maximális fogyasztását.
A burkolat, valamint a ventilátor alatt egy kisebb méretű alumíniumborda kapott helyet, mely a Cape Verde XT cGPU energiaigényét ismerve különösebb gond nélkül el kell lássa a hűtés feladatát.
A műanyag részt eltávolítva elénk tárul a NYÁK, amely meglehetősen letisztult képet fest. A GPU mellett egy viszonylag egyszerű, három fázisú analóg tápellátást láthatunk, melynek vezérléséért az ST L6788A típusú chip felel. Ez a megoldás lehetőséget nyújt a GPU feszültségének állítására is, ami komolyabb tuningnál még jól jöhet. Jól megszokott helyen – azaz a NYÁK bal felső sarkában – kapott helyett egy CrossFire híd is, amivel két HD 7770-et köthetünk össze a számítási teljesítmény növelésének érdekében.
Maga a GPU meglehetősen kisméretű, ahogy az előző oldalon említettük, mindössze 123 mm2-es. Ez méretben az előd Junipernek majdnem pontosan kétharmada. A 7770-en helyet kapott XT egység 640 számolóegységet tartalmaz, ami 160-nal kevesebb, mint amit a Juniper XT esetében láthattunk, bár a két architektúra merőben eltér egymástól. A gyári magórajel itt kerek 1 GHz.
A Cape Verde kódnevű egység mellett helyezkednek el Hynix márkájú, egyenként 256 MB kapacitású GDDR5-ös chipek, melyekből összesen négy darab van. A H5GQ2H24MFR-T2C típusjelzésű egységek gyárilag 1250 MHz-re lettek hitelesítve.
Végül a hátlapra kanyarodva gyakorlatilag ugyanazt láthatjuk, mint a korábban bemutatott 7900-as kártyáknál. Ez egészen pontosan egy dual-link DVI-I portot jelent, amelyet egy 3 GHz-es HDMI 1.4a, illetve két mini DisplayPort 1.2 HBR2 követ. Az új verziójú HDMI és DisplayPort interfész segítségével a kártya egy kimenetről is képes kiszolgálni a 4096x2160 pixel felbontású megjelenítőket, ami a korábbi termékeknek legalább kettő interfész befogásával sikerült csak. A 3 GHz-es HDMI továbbá lehetőséget biztosít 60 darab sztereó 3D-s, Full HD felbontású képkocka továbbítására projektív módban. Emellett szintén újítás, hogy az új grafikus kártyán a sztereó 3D már DisplayPort bemenettel felszerelt kijelzőkkel is működik hárommonitoros Eyefinity módban. Egy megfelelő hub segítségével a HD 7770-re összesen akár hat megjelenítőt is csatlakoztathatunk, hála az Eyefinity 2.0-s verziójának.
Most térjünk át a HD 7750-re!
Már első blikkre láthatjuk, hogy itt egy jóval kisebb és egyszerűbb VGA-val van dolgunk. A HD 7750 hossza mindössze 17 centiméter, ami megfelel a HD 6670 méretének. A kártyán nem kapott helyet extra tápcsatlakozó, ami az 55 wattos maximális fogyasztási értéket ismerve egyáltalán nem meglepő, hisz ezt a 7750 könnyedén felveheti a PCI Expressen keresztül is. Az alacsony étvágyú, mindössze 512 számolóegységet felvonultató Cape Verde Pro ellátáshoz két egyszerű fázis is elégséges. Természetesen szó sincs eltérő felépítésű lapkáról: az AMD különböző letiltásokkal állítja elő a "kisebb" verziót, melynek órajele 800 MHz.
A gyári hűtő meglehetősen fapados. A 6 centis kis légkavaró egy nagyon alacsony bordára fújja a hűvösebb levegőt.
Az 1 gigabájtnyi GDDR5-ös memória teljesen megegyezik a HD 7770-nél látottakkal, ergo Hynix gyártmány, mely hivatalosan 1250 MHz-re képes.
Az egyslotos kialakításnak köszönhetően a kimenetek száma is megcsappant kissé. Az egyetlen dual-link DVI-I port mellett egy 3 GHz-es HDMI 1.4a csatlakozó kapott helyet, melyet egy 1.2-es DisplayPort követ. Ezek funkcionalitása teljesen megegyezik a HD 7770 esetében leírtakkal, ergo a megfelelő DisplayPortra köthető hub segítségével még a HD 7750 is képes lehet akár 6 megjelenítőt is működtetni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!