Olcsó belépő a kétmagosok világába
Celeron 300A@450, 566@1140, 900@1200, Athlon XP 1700+ és 2100+ TBred-B, (mobil) Barton 2500+, Pentium 4 Northwood „telikondis” 2,4C , Athlon 64 3200+ Venice, 3700+ San Diego, és még sorolhatnánk... Mind-mind legendás, tuningra született processzorok (voltak). Ki ne emlékezne azokra a pillanatokra, amikor egy-egy új stepping megjelenése tuningrekordok megdöntését tette lehetővé, a gyártástechnológia finomítása, a csíkszélesség csökkentése mindig új „csodaprocesszorok” megszületését segítette elő. Hazánkban ez a tény még nagyobb jelentőségű, hiszen aki kicsit is ért a hardverekhez, az legalább egyszer megpróbálja processzorát tuningolni, elvégre nem tartozunk a világ leggazdagabb nemzetei közé, így a legtöbb esetben inkább olcsóbb processzor köré építjük fel számítógépünket, hiszen a magasabb órajelű, gyorsabb példányok egy szinten felül nem lineárisan, hanem szinte exponenciálisan drágulnak kisebb órajelű márkatársaikhoz képest.
Szerencsére vannak kiskapuk, amiket ki lehet játszani, csak a megfelelő „kulcsszót” kell megtudnunk. Mi is ez a kulcsszó? A processzor steppingje, azaz magrevíziója. A két nagy rivális CPU-gyártó sosem a különféle órajelű processzorok számára állítja fel gyártósorait, hanem steppingekként osztja fel azokat. Ha tehát van nekünk egy 2 GHz-es E6 steppinges processzor a kezünkben, akkor az szinte biztos, hogy képes lesz akár alapfeszültségen is 2,4 GHz-en szaladgálni, hiszen az E6 stepping 2,4 GHz-ig skálázódik, és két ilyen processzort valószínűleg ugyanazon a gyártósoron készítettek, ha típusszámuk el is tér. És ez már a kezdetektől fogva igaz mindkét gyártó processzoraira. Mi az tehát, amit érdemes keresni? Egy magas órajelig skálázódó stepping legalacsonyabb órajelű példányát.
Mai tesztünkben megismerkedhetünk a Pentium D legalacsonyabb órajelű típusával, a Pentium D 805-tel, amely gyárilag 2,66 GHz-es. A Pentium D 805 egy kétmagos Pentium processzor kb. 38 000 forintért. Nem csalás, nem ámítás, valóban 38 000 forintos végfelhasználói árról van szó. Ez mindössze csak azért nagy szám, mert a szóban forgó processzor kétmagos, és mint tudjuk, efféle processzorba beruházni nem egy olcsó mulatság, vagy legalábbis nem volt az ezidáig. Az AMD legolcsóbb kétmagosa az Athlon 64 X2 3800+, amely a Pentium D 805 duplájába kerül, így nem igazán nevezhető költséghatékony megoldásnak, természetesen az ár megválasztása nem véletlen az AMD részéről, hiszen az X2-esek nagyon gyorsak. Az Intel oldaláról szemlélve a kétmagos processzorokat ezidáig a Pentium D 820 volt a legolcsóbb, mely ugyan kétmagos létére valóban olcsó, de az átlagemberek számára még mindig drága, és miután a 805-ös színre lépett, már egyáltalán nem biztos, hogy jó választás.
Mindez tehát mit is jelent? Ebben az árkategóriában csak egymagos processzorokat találunk mint „kihívókat”. Az egymagos processzorok viszonylag magas órajelen járnak (a kétmagosokhoz képest), és az egy szálra íródott alkalmazásokat biztosan gyorsabban futtatják, mint kétmagos társaik, de mi a helyzet, ha egyszerre több programot vagy főként kétszálas alkalmazásokat futtattunk? A kocka megfordul. Emellett egy kétmagos processzorra épülő rendszerrel dolgozni sokkal gördülékenyebb, mint egy egymagossal, és ezt már bizonyosan jól tudják a Hyper-Threading technológiát támogató Pentium 4-es rendszerek birtokosai is.
A szerkesztőségben járt Pentium D 805 doboza az Inteltől megszokott kék-fehér szín kombinálásának jegyében született, elején egy nagy Pentium D logóval. A doboz tetején egy kis nyíláson keresztül látszik a processzor, hátoldalán át pedig a hozzá mellékelt processzorhűtő. A processzorhoz jár még egy leírás és egy Pentium D logós matrica is.
Processzor megnevezése | Pentium D 805 |
Órajel | 2666 MHz |
Rendszerbusz órajele | 133 MHz FSB – 533 MHz QPB |
Gyártástechnológia | 0,09µm |
Tranzisztor (millió) | 230 (Smithfield) |
Magméret (mm2) | 206 (Smithfield) |
L1 cache | 16 kB adat (8 utas), 2 x 12k μop trace cache |
L2 cache | 2 x 1 MB (8 utas) |
L3 cache | Nincs |
SIMD | MMX, SSE, SSE2, SSE3 |
Más támogatott technológiák | EM64T, Execute Disable Bit (EDB) |
Feszültség | 1,25-1,40 V |
TDP | 95 W |
Kibontás után ölünkbe hullik a CPU, melynek kupakjáról leolvasható minden lényeges tulajdonság. A 2,66 GHz-es processzorban összesen 2 MB L2 cache található, vagyis magonként 1 MB – egy Smithfielddel van dolgunk. FSB-je 533 MHz, pontosabban az FSB 133 MHz, de a rendszerbusz négyszerez (Quad Pumped Bus), így kapjuk meg az 533-at. Mindez tehát azt jelenti, hogy a Pentium D 805 nemcsak órajelét, hanem a rendszerbusz sebességét tekintve is lassabb a többi Pentium D-nél, melyek 800 MHz-en ketyegnek. Vajon a mindennapi alkalmazások futtatása során ez mennyit számít? A processzor spec száma SL8ZH, ha erre a kódra az Intel processzorazonosító oldalán rákeresünk, akkor máris okosabbak leszünk. A Pentium D 805 minden mást tekintve egy „normális” kétmagos Pentium, tehát 0,09 mikronos gyártástechnológiával készül, ismeri az MMX, SSE, SSE2 és SSE3 utasításkészleteket, a specifikációk között megtalálható a 64 bites utasításkiterjesztés és az EDB (Execute Disable Bit) támogatása. Feszültsége 1,25 és 1,4 V között lehet, és TDP-je (átlagos fogyasztás) 95 watt. Sajnos a kétmagos Pentiumok nem alacsony fogyasztásukról híresek.
A dobozban található processzorhűtő egy teljesen átlagos, Intel Pentiumokhoz osztogatott hűtő, mely a kétmagos processzorok megjelenése óta egy rézbetéten keresztül érintkezik a CPU felületével. A ventilátor 2500-3000 rpm körül forog, nem a leghalkabb kategória, de nem is túl vészes. Ha hangjával nem is, hűtőteljesítményével biztosan meg leszünk elégedve, hiszen a Pentium D 805-öt könnyedén lehűti, és még tuningra is megfelelő (lásd később).
Most pedig lássuk, hogy ára alapján a Pentium D 805-nek kitől van félnivalója. Ebben az árkategóriában az AMD a Socket 939-es Athlon 64 3000+ és 3200+ processzorokat kínálja, melyek 1800, illetve 2000 MHz-en járnak, és 512 kB L2 cache-sel rendelkeznek. A Sempron 3400+, mely szintén 2 GHz-es, de csak 256 kB L2 gyorsítótárral rendelkezik nagyjából ezt az árkategóriát képviseli. Az AMD legolcsóbb kétmagosáért, az Athlon 64 X2 3800+-ért a Pentium D 805 közel dupláját kérik el a pénztárnál, így az AMD ebben a szegmensben nem kínál kétmagos alternatívát.
Az Intel ezen az áron kínálja a Pentium 4 530-at, melynek órajele ugyan 3 GHz, FSB-je 200 MHz, 1 MB L2 cache-sel rendelkezik, de nem kétmagos, ellenben a Hyper-Threading technológiát támogatja. A Pentium D 820 ára magasabb a 805-ösénél, cserébe órajele 133 MHz-cel gyorsabb és FSB-je 133 helyett 200 MHz. A kérdés csupán az, hogy a 15 000 forintos felárért vajon mennyi plusz teljesítményt kapunk. Úgy tűnik tehát, hogy a Pentium D 805 lényegében a kétmagos Pentiumok Celeronja, mely egy szempontból mindenképpen okos választásnak tűnik, hiszen ha valaki már most kétmagos processzorra szeretne váltani, akkor érdemes most egy olcsóbb CPU-ba invesztálnia, hiszen mindkét gyártó épp generációváltás előtt áll, az AMD most nyergel át a DDR2-re, az Intelnél pedig jön a Conroe, tehát ha most olcsóbb procit veszünk, akkor később kevesebbet bukunk eladáskor.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!