Ilyen lett a Panasonic olcsó OLED tévéje

Nálunk járt a gyártó idén megjelent FZ800E sorozatának 55 hüvelykes, 4K HDR támogatású modellje.

Képminőség

Mint minden kereskedelmi forgalomba kerülő Panasonic OLED tévébe, az FZ800E-ba is az LG által gyártott 4K HDR panel került, amelyet a saját, HCX képfeldolgozó processzorral egészítenek ki. Ez tartalmazza a különféle képmódosító és képjavító eljárásokat, illetve ez felel a színek pontos megjelenítéséért.


[+]

Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan papíron lehetséges a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete megteremtése, és a kalibrátorral végzett mérések ezt igazolták is. Ennek köszönhetően pedig a valós kontrasztarány végtelen. A kontrasztossággal így tehát semmi baj nincs, emiatt aztán nincs is ok babrálni a Kontrasztvezérlés névre hallgató képmódosító funkciót. Épkézláb beállítások mellett a tónusok szépek, természetesek, még az olyan problémás tartalmakkal sincs gond, mint mondjuk az ég vagy a bőrszín megjelenítése. Tehát nem futottunk bele zöldes, hullasápadt, vagy épp ellenkezőleg, egészségtelen, rákvörös arcokba.

Az Élénk színek nevű képmódosító szolgáltatással ragyogóbbá, vibrálóbbá tehetőek az árnyalatok, de szerintünk erre nincs semmi szükség. A betekintési szög gyakorlatilag hibátlan, még teljesen kiszorított pozícióból, oldalról nézve a képernyőt sem tapasztaltuk a színek torzulását, fakulását. Az OLED technológia elvileg lehetővé tenné a tökéletes homogenitás megteremtését. Viszont a műszeres mérések azt mutatták, hogy az egyes képrészletek fényereje akár 10 százalékkal is eltérhet.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Más OLED-eknél mind a mai napig előfordul, hogy akadnak kisebb problémák a mozgásmegjelenítéssel, de ennek itt nyomát sem leltük. Nincs se akadozás, se döcögés, se utánhúzás, és a gyorsan mozgó, kisméretű objektumok körül sem jelenik meg remegő aura. De azért jó tudni, hogy ha szükség lenne rá, akkor az Intelligent Frame Creation nevű interpolációs technológia bármikor bekapcsolható, viszont erre tényleg semmi szükség nem volt, pedig próbáltuk filmekkel, tévéadással és játékokkal is a készüléket.

Zajosodással ritkán, csak a borzasztó, médiaboxból érkező SD tévéadásoknál vagy az alacsony bitrátájú videóknál találkoztunk, és még ezen is lehetett valamelyest segíteni a Zajszűrés bekapcsolásával. A tévé ugyebár képes a 4K megjelenítésre, és megkapta a cég saját felskálázó eljárását is, amely elméletileg feljavítja az alacsonyabb felbontású anyagokat, de az az igazság, hogy hiába kapcsolgattuk ki-be vadul, nem produkált semmi értékelhető változást.


[+]

A Panasonic FZ800E szavatolja a nagy dinamikatartományú filmek, videók megjelenítését. Ám a maximális fénysűrűsége "csak" 700 cd/m², így a HDR hatás nem annyira látványos, mint amit a riválisok modelljei vagy pláne amit a QLED tévék produkálnak. A tévé egyébként rendelkezik konverziós technológiával, amely képes a hagyományos tartalmakból HDR-t idézőt kreálni, de ilyenkor a képvilág kicsit természetellenessé vált, úgyhogy nem erőltettük a dolgot. Igazából a 2D->3D konverziót se sikerült soha tökéletesen megoldani, és tartunk attól, hogy a HDR-rel is ez lesz a helyzet, de ezt azért valahogy túl fogjuk élni.

Az OLED tévéknél mindig felmerül a beégés kérdése, és az tény, hogy ha valaki nagyon akarja, akkor így tönkre tudja tenni a tévéjét. Mi mindenesetre figyeltünk rá, hogy be legyenek kapcsolva a védelmi rendszerek, és kikapcsolás után nem áramtalanítottuk azonnal a készüléket. Tehát úgy használtuk, ahogy kell, és ezek után sem szellemképesedést, sem beégést nem tapasztaltunk. Az input lag méréseink szerint 20,5 ms, ami teljesen jó értéknek számít, így a tévé alkalmas játékra is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés