OCZ Vertex 3 SSD - SandForce újratöltve

Hirdetés

Virtualizáció és végszó

Egy másik ötletből született következő tesztecskénk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az jól tudja, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális masina) működik. Igazából már egy VM is le tudja "ölni" a gépet, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. Az installáció témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve a merevlemezek véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli.

Itt megint csak egy másodperccel végzett a Vertex 3 az 510 előtt. A mezőny többi tagja itt szépen lemaradt.

A telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a .NET-telepítős teszttel ellentétben a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki. Ahol egyáltalán mutatkozik különbség, ott is csak minimális, egészen pontosan egy másodperc.

Végszó

Ahogy a látott eredmények is mutatják, az OCZ Vertex 3 tényleg egy nagyon gyors SSD. Jó néhány helyen pontosan ugyanazt hozta, máshol pedig ha csak minimális előnnyel is, de megelőzte a kétszer akkora kapacitással (és árcímkével) rendelkező, 250 gigabájtos Intel 510-et. Ami még szintén látható, hogy valós felhasználásban jó néhány esetben továbbra sincs eget rengető különbség a meghajtók között. Kétséges, hogy valaki megérzi a 20 és 21 másodperces betöltési idő közötti különbséget. Persze bizonyosan van aki ezt is fontosnak tartja. Tömörített állományok írása esetében továbbra sem villog a SandForce, bár aki rendszermeghajtónak szánja az ezzel szerelt SSD-t, az valószínűleg ritkán fog több gigabájtnyi filmet vagy zenét másolni a meghajtóra. Ellenkező esetben nem feltétlenül az ideális választás.


[+]

Szót kell még ejteni a megbízhatóságról is, ugyanis a külföldi fórumokon több helyen is lehetett panaszokat olvasni, melyben tulajdonosok írják le a meghajtó használata közben tapasztalt, nem éppen kellemes benyomásaikat. Ezek konkrétabban különféle kék halállal végződő váratlan rendszerleállásokról szólnak. Az OCZ a felhasználók panaszait komolyan véve már adott ki néhány firmware-frissítést is a problémák orvosolása érdekében. Ezen túlmenően állításuk szerint nincs szó tömeges problémákról, azaz csak a vásárlók néhány százaléka érintett az ügyben. Az esetek egyébként elsősorban a Cougar Point (P67, H67, Z68 stb.) lapkakészlettel szerelt alaplapokkal jelentkeztek. Érdemes figyelembe venni, hogy meglehetősen sok Vertex 3 talált már gazdára polcokra kerülésük óta, és mint tudjuk, minél több a felhasználó, annál több a különféle konfiguráció is, azaz annál nagyobb az esély az esetleges problémákra is. Mi a tesztek alatt semmilyen hasonló problémába nem futottunk bele, de természetesen mi csak néhány óra erejéig nyúztuk az SSD-t. Ezzel szemben egyik kollégánk nagyjából négy hónapja egy H67-es Intel alaplapra kötve üzemeltet egy Vertex 3-at, és egyelőre semmit sem tapasztalt a fenti problémákból. Mindezek fényében mi ajánljuk ezt a meghajtót mindazoknak, akik az egyik, ha nem a leggyorsabb SSD-t szeretnék jelenleg a gépükben tudni. Természetesen a sebességnek most is megvan az ára, ugyanis a 120 GB-os OCZ Vertex 3 ára jelenleg bruttó 70 000 forint környékén mozog.


OCZ Vertex 3 SSD 120 GB

Oliverda

A Silicon Power V20 SSD meghajtót a Computer Emporium Kft. bocsátotta rendelkezésünkre, a tesztben hasznélt Intel Core i7-2600K processzort pedig Gianni bazárjától kaptuk kölcsön.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés