ASUS A7N8X Deluxe
Ötödik és egyben utolsó "A" betűvel kezdődő, bemutatkozásra váró alaplapunk az ASUS A7N8X Deluxe egy sokat mondó dobozban érkezett, amelyen minden feature fel van tüntetve.
Az A7N8X nyákja az ASUS-nál szokásos barna színre épül, telizsúfolt mindennel. Három memóriafoglalatot találhatunk rajta, egy AGP és öt PCI bővítőhelyet, a nyák alsó félteke az integrált szolgáltatások garmadáját sejteti. Az ATX tápcsatlakozó bár jó helyre került, a floppycsatlakozót tehették volna máshova is. Az alaplap méretei 305x245 mm.
A processzorfoglalathoz közel került egy sor kondenzátor, amelyeknek köszönhetően a hűtőborda lefogatása nehézkes tud lenni. A foglalat körül megtalálható a négy lyuk is, ami jó hír a vízhűtéssel rendelkezőknek.
A chipseten egy nagy passzív hűtőborda trónol, ami szerencsére nem jelenti azt, hogy a lap tuningolhatatlan lenne; gondoljunk csak az ASUS A7V600-ra.
A videokártya behelyezése ezen az alaplapon a legkönnyebb, hiszen nincs semmi pöcök vagy hasonló, amit be kéne hajlítgatni vagy tologatni a helyére, ugyanakkor a memóriafoglalatok egy szintel feljebb kerültek, aminek hatására a későbbi RAM-bővítés sem fog gondot okozni.
A hangért a már szokásosnak tekinthető ALC650 a felelős, az alaplap SoundStorm-kompatibilis, hiszen a déli híd az MCP-T.
A tesztmezőnyben elsőként mutatkozik be az a StreamThru DualNet technológia, hiszen az A7N8X Deluxe-on két hálózati vezérlő kapott helyet. A Realtek 8201BL az MCP-T-vel, míg a Broadcom AC101L a 3COM-mal karöltve szolgáltat.
Realtek 8801B Firewire-vezérlő + MCP-T
Silicon Image Sil3112 SATA-vezérlő
A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzetnek és az egérnek, négy USB port, egy-egy soros és párhuzamos port, két RJ-45 csatlakozó, egy audió I/O, egy SP/DIF kimenet, egy Surround Jobb/Bal audio jack és egy CNTR/LFE.
Az A7N8X Deluxe doboza dagad a kellékek garmadájától. Felhasználói kézikönyv, gyors üzembehelyezési útmutató, driver CD, Intervideo WinCinema DVD-lejátszó, két IDE- és két SATA-adatkábel, egy floppykábel, hátlapi panel USB és gameporttal, illetve Firewire kivezetéssel és a hozzávaló kábelekkel, plusz a hátlapi panel - mindez egy dobozban.
Firewire kivezetés
BIOS és tuning
Az ASUS A7N8X Deluxe a szokásos AMI BIOS-szal jelentkezik, tuninglehetőségei alapján a biztonságos túlhajtást támogató alaplapok közé sorolható.
VCORE / VDDR / VAGP
Katt a képekre a nagyításért!
Az FSB 100 és 233 MHz között állítható, a szorzó 6,5 és 17 között állítható, az AGP órajele 50 és 100 MHz között változtatható, a processzor magfeszültsége az alapértéktől csak felfelé térhet el egészen 1,85 V-ig, a memóriának 2,6 V és 2,8 V között adhatunk plusz feszültséget, az AGP-nek pedig 1,5 V és 1,7 V között. A chipsetfeszültség állítására nincs mód ezen az alaplapon.
Ennek ellenére 226 MHz-es FSB-ig jutottunk el, ami szintén nagyon szép eredmény, bár az Albatron és az Abit lapja ebben jobbnak bizonyult.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!