NVIDIA nForce2-es alaplapok tesztje

Régóta várt összehasonlító tesztünkben tíz nForce2-es alaplap teljesítményét és szolgáltatásait vetettük össze.

Abit NF7-S

Az Abit NF7-S mint oly sokszor, a szokásos puritán dobozban érkezik, a piros-fekete színkombináció ismét azt jelenti, hogy az alaplap az AMD termékvonalat erősíti.

Az alaplap bordó nyákra épül, full ATX méretű, három memóriafoglalat, öt PCI bővítőhely és egy AGP foglalat található rajta. A tápcsatlakozó a chipsettel egy szintre került, ami a tápkábelek elvezetésénél gondokat okozhat, ennek következtében a szellőzés sem lesz a legmegfelelőbb a processzor környékén. Az alaplapon helyet kapott egy +12V-os tápcsatlakozó is, amely a processzor stabilabb feszültségellátását hivatott betölteni. A használata nem kötezelő (ha nem dugunk rá tápot, akkor is elindul az alaplap), de javasolt.

A processzorfoglalathoz nincs túl közel egy alkatrész sem, így a legvadabb léghűtéssel rendelkezők is könnyedén felszerelhetik hűtésüket, ugyanakkor a foglalat körül megtalálható a négy lyuk, tehát a vízhűtés sem kizárt.

Az északi híd aktív hűtést kapott, amelynek a bordázata meglehetősen kicsire sikeredett, talán éppen ezért a ventilátor süvítő hangot ad ki, hiszen nagyon magas fordulaton pörög.

A videokártya beszerelésével nincs gond, viszont a hosszabb videokártyával rendelkezők duplán rosszul járnak. Először is később csak a videokártya kivétele után lehet memóriát bővíteni, másodsorban az IDE-csatlakozók is nem sokkal a memóriafoglalatok alá kerültek, tehát nagyon nehézkes az IDE-kábelek ki-bedugása ha a videokártya már a gépben van.

Az integrált ALC650 hangkódek az MCP-T délihíddal karöltve megkapta a SoundStorm minősítést.

Az Abit nem élt a StreamThru DualNet technológiával, és csak egy hálózati vezérlőt épített az alaplapjára, ezt a funkciót a Realtek RTL8201BL látja el.

Az alaplapon az NVIDIA MCP-T kapott helyet, azonban ennek a hiányossága miatt az Abit egy SATA-vezérlőt is "mellékel" a Silicon Image Sil3112 személyében.

A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, két soros és egy párhuzamos port, két USB 2.0 port, egy RJ-45 csatlakozó, illetve hat hang ki-bemenet (SP/DIF Out, Speaker, Line-in, Mic-in, Center/Sub, Surround Speaker).

Az alaplap mellé nem kapunk semmi sallangot, csak a szükséges eszközöket: egy felhasználói kézikönyvet, egy driver CD-t illetve egy driver floppyt a SATA-vezérlőhöz, egy-egy IDE- és floppykábelt, egy hátlapi panelt, egy hátlapi kivezetést, egy SATA kábelt, egy Serillelt és a hozzávaló tápkábel-átalakítót.

A hátlapi kivezetésen két további USB 2.0 portot és egy Firewire portot találunk.

Az Abit Serillel egy Parallel ATA-Serial ATA átalakító, amelynek segítségével az alaplapon található SATA kivezetésekre csatlakoztathatjuk PATA meghajtóinkat.

BIOS és tuning

Az Abit a jól bevált és szokásos SoftmenuIII-at használja ezen az alaplapon is, amely a Phoenix-Award BIOS-ra épül.


AGP / FSB / SZORZÓ


VCORE / VDDR / VAGP / VCHIPSET
Katt a képekre a nagyításért!

A SoftmenuIII jó szokásához híven ismét elkényeztet minket a tuningbeállítások garmadájával. Az FSB 100 és 300 MHz-es intervallumban, a szorzó 5x és 22x között, a processzormag feszültsége 1,1 V és 2,3 V (!) között, a memória feszültsége 2,6 V és 2,9 V között, az AGP feszültsége 1,5 V és 1,8 V között, míg a chipset feszültsége 1,4 V és 1,7 V között állítható be, amely a magasabb FSB elérésénél játszik fontos szerepet.

Nem szóltunk az AGP órajelének beállításáról, amely ezen az alaplapon 66 és 99 MHz között állítható. Ezzel az NF7-S nincs egyedül, ugyanis minden nForce2-es alaplapon fixálható az AGP / PCI órajele, tehát akármilyen FSB-vel járatjuk rendszerünket, nem kell, hogy a standard 66 / 33 MHz-től eltérjünk. Ez egy nagyon örvendetes tény; a KT600-nál (és úgy általában a VIA-chipseteknél) ez sajnos nincs megoldva. Természetesen az AMD platform következménye, hogy ajánlatos az FSB-t és a memóriákat szinkron módban üzemeltetni (az FSB és a memória órajele megegyezik), hiszen így érhetjük el a legmagasabb teljesítményt.

Tehát bármilyen magas FSB-t is érünk el nForce2-es alaplapunkal, akkor sem károsítjuk a PCI eszközeinket vagy a videokártyánkat. Az Abit alaplapon 239 MHz-ig (!)jutottunk el, ami a későbbi eredményeket figyelembe véve rekord! Meg is lepődtünk, hogy a Corsair ramjaink eddig bírták a tempót.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények