Hirdetés

Notebook bambuszba burkolva

Asus U53Jc

Először is szögezzük le, hogy a bambusz nem fa! A pázsitfűfélék családjába tartozik, mindazonáltal vannak olyan fajtái, melyek akár húsz méter magasra is megnőnek. Növekedésükkel kapcsolatban viszont nem a méret, hanem a sebesség a legérdekesebb adat. Olyan esetet is ismerünk, amikor egyetlen nap alatt 121 centimétert nőtt egy bambuszfajta, de az átlagos napi növekedés is bámulatos, 25-28 centiméter. Ráadásul ez a gyorsan fejlődő növény könnyű és szilárd, ezért az élet rengeteg területén felhasználják. Két évvel ezelőtt a CeBIT-en, az Asus standján bambuszborítású termékeket – köztük notebookokat – láthattunk. Akkor még csak mint környezetbarát burkolóanyag felhasználási lehetőségét vizsgálták, és a vállalat egyik munkatársa elárulta, hogy a lemezek felragasztásának módja még nem elég "zöld". Év végére viszont megoldották ezt a kérdés is, és debütált az első bambusz borítású Asus notebook.

Hirdetés

Most pedig itt fekszik előttünk a legfrissebb modell, a 15,6 hüvelykes U53Jc. Van két kisebb társa is, a 14 hüvelykes U43Jc és a 13,3 hüvelykes U33Jc. Az új bambuszosok már nem is látszanak annyira bambuszosnak, mint a korábbiak. Színük sötétebb és egyenletesebb, sokkal inkább fára hasonlít. Az anyag tapintása kellemesen egyedi, bár érezni rajta, hogy csak egy vékony rétegről – inkább díszbetétről – van szó. Körülötte a krómhatású műanyag szerintünk nem valami elegáns, pedig meglehetősen drága gépekről van szó. Matt műanyagot vagy fémet sokkal szívesebben láttunk volna helyette.

Szemből és hátulról nézve az Asus U53Jc teljesen átlagos notebooknak látszik. Sajnos az elejére került két hangszórónyílása, ami hangzás szempontjából nem valami jó jel. Sokkal kellemesebb részlet a széles fart majdnem teljes egészében kitöltő akkumulátor. Ebből hatcellás, és kétféle nyolccellás is van. Nekünk a nagyobb, 84 Wh-s jutott, amivel közel három kilót nyom a laptop, de cserébe parádés akkumulátoros üzemidőt biztosít.

Oldalt komoly multimédiás arzenál sorakozik közepesen jó elrendezésben. Tesztgépünk jobb oldalán Blu-ray lemezeket olvasó optikai meghajtó indította a sort, utána egy USB 2.0 és Ethernet csatlakozó, végül pedig az analóg monitorkimenet következett példás rendben. Balra két hang, két USB 3.0 és egy HDMI a felállás. Jobb lett volna, ha ezt a panelt megcserélik az azt követő kártyaolvasóval. Hátrébb már jó a sorrend a szellőzőnyílásnál és tápcsatlakozónál. Nincs ExpressCard bővítő, de Kensington zárnak való hely sem.

Összeszerelési és általános minőség kapcsán találtunk pár kifogásolható részletet az Asus egyébként nagyon jó gépén. Ki kell viszont emelni, hogy ezekért talán a gép mostoha sorsa felelős, mert egy bemutató darabról van szó, mely hazai sajtóeseményeken és talán külföldön is szerepelt. Fedelén egy finom kis bemélyedést találtunk. Az elején elhelyezett LED-ek fénye pedig átszűrődött a touchpad gombjai és a föléjük helyezett díszléc közötti résen, továbbá itt-ott az illesztési hézagok is az optimálisnál picivel nagyobbak voltak. Általánosságban viszont elég jól összerakott, masszív gép benyomását keltette az U53Jc. Kijelzőjét stabilan, billegés nélkül tartotta a két keskeny zsanér. A gépház mérete és súlya ellenére sem hajlott vagy nyöszörgött kinyitás, becsukás, használat és cipelés közben sem.

Kinyitva az Asus U53Jc-t egyből olyan érzésünk támadt, hogy ezt a formatervet már láttuk valahol. A szépen megoldott, felső burkolatba integrált szigetes billentyűzet, alatta kellemes tapintású csuklótámasszal, fölötte pedig finom mintázatú betéttel nagyon hasonlít a Sony VAIO F modelljére. Kár, hogy a mattfelületű, kiváló monitort nem másolták le a tajvaniak. Helyette egy kommersz, fényes-tükrös megoldást kapunk hozzá illő fekete kávával. És természetesen a tenyérnyi – szerintünk teljesen fölösleges és csúnya – matrica sem maradhatott le a csuklótámaszról, amit vásárlás után tanácsos leszedni.

Maximális nyílásszögben nem éppen bajnok a bambusz Asus. Persze egy közel három kilogrammos, 15,6 hüvelykes gépet inkább asztalon és nem ölben szokás használni, ahhoz pedig bőven elég a durván 120 fok. A nagy akkuval ilyenkor is stabilan áll a laptop.

Alul semmi izgalmasat nem találtunk, csak egy közepes méretű ajtót és némi szellőzőnyílást. Alatta csak a leglényegesebb cserélhető alkatrészek sorakoztak: a két memóriamodul és a merevlemez. Sajnos szabad mini PCI Express helyet és belső 3G modemet sem kaptunk, így a vezeték nélküli hálózati rendszer n-es Wi-Fi-re és Bluetooth-ra korlátozódik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • Asus 1018P - netbook öltönyösöknek

    Tesztalanyunk ezúttal az Asus egyik legújabb üzleti netbook kategóriába szánt versenyzője volt.

  • Légy büszke Asus alaplapodra!

    Versenyre csábít az Asus értékes nyeremények mellett.

  • PH!TV – ASUS U30Jc, nem viccel

    Ezt dobta a gép. Egy újabb 13 colos erőmű, de az ASUS törpegépe simán elviszi fél gőzzel a Paksi Atomerőmű minden rendszerét. Az egyik legkisebb géptestben az egyik legnagyobb processzor, ez nem rossz párosítás!

  • PH!TV – MacBook Air, a gerjesztő

    Tettem egy próbát: a radiocafés lányok kezébe nyomtam az Apple legkisebb pengenotiját, a 11 colos Airt. Ha lett volna nálam diktafon, simán szinkronizálhattam volna egy pornófilmet.

Előzmények

Hirdetés