Notebook bambuszba burkolva

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Imént láttuk, hogy a Core i7-620M teljesítményben gyakran utoléri a négymagos QM-eket. Nem említettük viszont, hogy velük ellentétben már 32 nm-es gyártási technológiával készül, és TDP értéke IGP-vel együtt 35 watt. Így platformszinten 15 wattal kevesebbet fogyaszt a nagyoknál, ami kisebb mértékű melegedést eredményez. Méréseink során tesztlaborunkban 24 °C-os hőmérséklet uralkodott.

Hirdetés

Nyugalmi állapotban az Asus U53Jc felhasználóval érintkező felső része kellemesen hűs maradt. Alul, a fő hardverelemeket rejtő részeken viszont elérte a 35 °C-ot, ami kellemetlen melegedés előjele lehet. Még szerencse, hogy ez a laptop nem az ölben tartós kategóriába sorolható. A hangja nem volt zavaró a gépnek, bőven 20 dB alatt maradt a szintje.

A digitális lovak közé csapva azonnal megugrott a processzor hőmérséklete. Notebookos viszonylatban egészen alacsony, 48 °C-os szintjétől egy pillanat alatt húszat ugrott fölfelé. Természetesen a hűtés sem hagyhatta ezt szó nélkül: nagyjából 20 dB-ig emelte a hangját. Az első perc elteltével újabb tízest melegedett a CPU, ami még 4 dB hangosodást eredményezett. Ezután az ötödik percben történt újabb változás, amikor a Core i7-620M elérte a 80 °C-os határt. Ekkor a hűtés hangja 28 dB-en tetőzött, ami a komoly teljesítményt figyelembe véve elfogadható érték. További 25 percnyi izzasztás alatt már nem változott a helyzet. A notebook billentyűzet felőli része – dicséretes módon – alig melegedett, de alul, a hűtés környékén sikerült belekarcolni az 50 °C-ba. Egészen jól viselkedett a merevlemez. A nyugalmi 38 °C-os értékről félórás terhelés alatt 45 °C-ig melegedett.

A Core i processzoroknak megvan az a jó tulajdonsága, hogy nyugalmi állapotban alig fogyasztanak. Ezt egy olyan nagy akkuval párosítva, mint amilyet az Asus U53Jc-hez kaptunk, nagyon komoly elektromos hálózat nélküli üzemidők szoktak kijönni. Bizony, a 84 Wh több mint nyolc és fél órára volt elegendő kímélő üzemmódban. Ekkor csak egy szövegállomány körözött a teljesen lelassított, kikapcsolt vezeték nélküli hálózatos gépen. Ha bekapcsoltuk a kis GeForce-ot, akkor nagyjából egy órával csökkent az üzemidő, szóval ennyit spórolt nekünk az Optimus.

Videolejátszásos tesztünkben csak annyi változott, hogy a szöveges állományt egy Full HD felbontású, H.264 kódolású film váltotta. Ekkor is az Intel IGP-vel kaptunk jobb időt, több mint 5 órát, a kis GeForce-szal majdnem fél órával voltunk gyengébbek. Teljes terhelésen, bekapcsolt Wi-Fi-vel már életre kelt a processzor. Ekkor a nagy akku ellenére két órára sem volt elég az energiája, a két VGA közötti különbség pedig 10 percre csökkent. Töltéshez majdnem három órára volt szükség, de a telep kapacitásának 90%-a már két óra után rendelkezésre állt.

Az akkumulátor méretét és az üzemidőket figyelembe véve az jött ki, hogy az Asus U53Jc nyugalmi állapotban, IGP-vel picivel 10 watt alatt, kis GeForce-szal picivel 11 watt fölött fogyaszt. Videózás közben a két érték 16,2, illetve 17,6 wattra emelkedett. Teljes terhelésen alaposan megugrottak az értékek, 43,8, illetve 48,5 wattra. Lényegében azt kaptuk eredményül, hogy a Core i7-620M-re alapozó platform gyakran olyan gyors, mint a Core i7-720QM-es, de csak annyit fogyaszt, mint a Core i5-430M-es.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • Asus 1018P - netbook öltönyösöknek

    Tesztalanyunk ezúttal az Asus egyik legújabb üzleti netbook kategóriába szánt versenyzője volt.

  • Légy büszke Asus alaplapodra!

    Versenyre csábít az Asus értékes nyeremények mellett.

  • PH!TV – ASUS U30Jc, nem viccel

    Ezt dobta a gép. Egy újabb 13 colos erőmű, de az ASUS törpegépe simán elviszi fél gőzzel a Paksi Atomerőmű minden rendszerét. Az egyik legkisebb géptestben az egyik legnagyobb processzor, ez nem rossz párosítás!

  • PH!TV – MacBook Air, a gerjesztő

    Tettem egy próbát: a radiocafés lányok kezébe nyomtam az Apple legkisebb pengenotiját, a 11 colos Airt. Ha lett volna nálam diktafon, simán szinkronizálhattam volna egy pornófilmet.

Előzmények