Hirdetés

nForce3-as alaplapok tesztje - 2/2

Tesztsorozatunk második részében az Asus, a DFI, az Epox, a Gigabyte és az MSI nForce3 250-es alaplapjait vizsgáljuk meg.

MSI K8N Neo Platinum Edition

Korábbi tesztjeink során már megismerkedhettünk egy Platinum jelzéssel ellátott alaplappal, az MSI 915P Neo2 Platinum az Intel 915-ös lapokat bemutató cikkünkben nagyon jól szerepelt, lássuk, hogy a nagy múltú cég a K8-as platform esetében is nagyot alkotott-e.

MSI K8N Neo Platinum Edition specifikációk:

Hirdetés

 

Alaplap MSI K8N Neo Platinum Edition
Processzortámogatás AMD Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 754
Lapkakészlet NVIDIA nForce3 250Gb
Memória 3 DIMM / maximum 3(?) GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 1 AGP 8x/4x
5 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 (RAID 0, 1 és 0+1) – nForce3 250
Serial ATA / RAID 4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1 és JBOD) – nForce3 250
Integrált audio Nyolccsatornás AC'97 – Realtek ALC850 hangkodek (S/PDIF ki-bemenet)
Integrált hálózati vezérlő nForce3 250Gb MAC + Marvell 88E1111-RCJ PHY – Gigabit Ethernet
Firewire (IEEE 1394) 1 port – VIA VT6306
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 2 az alaplapon (van kivezetés)
BIOS - Phoenix AwardBIOS
- D.O.T
Beállítható buszsebesség 200-450 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től alapszorzóig 0,5-ös lépésekben
Állítható AGP/PCI sebesség Fixálható 66 és 100 MHz között
Beállítható feszültségek - CPU: alapfeszültség és 1,80 V között 0,05 V-os lépésekben
- RAM: Auto és 2,85 V között 0,05 V-os lépésekben
- AGP: 1,5 V és 1,85 V között 0,05 V-os lépésekben
- Chipset: nincs
- HyperTransport: 1x - 4x
Cool'n'Quiet Támogatja
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- MSI
- MSI K8N Neo Platinum
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 32 000 Ft

A K8N Neo Platinum gyakorlatilag a DFI LanPARTY UT nF3 250Gb-vel megegyező specifikációkkal rendelkezik, kivéve a tuningopciókat és az árat, az MSI 4000 forinttal drágább. Vajon az MSI mit tud felmutatni a DFI lapjával szemben azért a plusz 4000 forintért?

A doboz az MSI-től megszokott minőségű és nagyságú, fület is kapott, hogy könnyebben megfogható legyen. A csomagolás nem az alaplap specifikációira helyezi a hangsúlyt, hanem az MSI-féle „technológiákra”, úgymint D.O.T.-ra (Dynamic Overclocking Technology) és a CoreCell által nyújtott BuzzFree, LifePro, PowerPro és Speedster módokra, de ezekről később.


Kellékek [+]

Az alaplap mellé kapunk egy nem túl részletes, három (angol, francia, német) nyelvű leírást és egy rövid, memóriabeállításokkal, illetve memóriakompatibilitással kapcsolatos leírást (dicséretes), egy hátoldali takarólemezt, egy nForce3-as RAID-meghajtófloppyt, egy meghajtóprogramokat tartalmazó CD-t, egy IDE-csőkábelt, egy kerek floppykábelt, két SATA-kábelt és egy SATA-tápkábelelosztót, illetve egy két USB-kivezetést tartalmazó hátlapi PCI-os eszközt (MSI D-Bracket 2).


MSI K8N Neo Platinum [+]

Mivel Platinum alaplapról van szó, a nyák fekete színű. A memóriafoglalatok zöld, az AGP-foglalat vörös, a PCI-foglalatok fehér és narancssárga, az IDE-csatlakozók pedig citromsárga színt kaptak. A processzorfoglalat az összes bemutatóra kapott alaplap közül a K8N Neón került a legközelebb az AGP-foglalathoz (szinte az alaplap közepén van), ez pedig annyit jelent, hogy a Zalman 7000-es CPU- és passzív VGA-hűtők együttes használatára nincs lehetőség. Az alaplap felépítése egyébként nagyon hasonlít a Soltek SL-K8AN2E-GR-ére, azzal sem voltunk maradéktalanul elégedettek. Először is, az IDE-csatlakozók a processzorfoglalat és a nagy tápcsatlakozó közé kerültek, ami az IDE-kábelek elvezetését nagyon megnehezíti. A tápcsatlakozó a levegő áramlásának szempontjából jó helyre került, azonban mivel ezen a szinten merevlemezek szoktak lenni (legalábbis egy midi házban), ezért meg kell küzdenünk ennek a csatlakoztatásával is.

A többi alaplapon az AGP és processzorfoglalat között található két SATA-csatlakozó immár a CPU-foglalat mellé került, így a SATA-kábelt a videokártya felett/mellett, illetve a CPU és a VGA között kell elvezetni, ami kissé problémás, és veszélyes is lehet, ha a videokártya kiszerelése közben nem figyelünk. A hab a tortán a memóriafoglalatok elhelyezkedése, ezek a processzorfoglalat felett találhatóak az alaplap tetején, szerelés szempontjából jó helyen, viszont szellőzés szempontjából totálisan rossz helyen. További két SATA-csatlakozó van a chipset mellett, ezek kábelezésénél nem ütközünk akadályba, annál inkább az ezek alatt található floppycsatlakozó bekötésénél, amikor is a floppykábel a SATA-kábelekkel összeakad. A CD_In csatlakozó az alaplap aljára került, ez pedig a a CD/DVD-meghajtóktól legtávolabbi pont. A K8N Neo Platinum négy ventilátoraljzatot kínál fel.


[+]

A chipset szokás szerint nagyon közel került az AGP foglalathoz, azonban a rögzítőmechanizmusnak köszönhetően a videokártya ki/beszerelése nem okoz gondot. A memóriafoglalatok az alaplap tetején kaptak helyet, tehát a memóriabővítés nem jár kényszerű videokártya-kivétellel.


[+]

Az alaplap alsó felén találhatóak a SATA-portok, az elem és a CMOS CLEAR jumper, a floppycsatlakozó, két ventilátoraljzat, két USB-kivezetés és a számítógépház számára szükséges kivezetések (reset, power, ledek).


MSI CoreCell [+]

A legtöbb MSI lapon manapság már fellelhető az MSI saját fejlesztésű chipje, amely a CoreCell nevet kapta. A CoreCell chip az Abit μGuruhoz hasonlóan egy olyan második processzor az alaplapon, amellyel feszültségeket, hőmérsékleteket és fordulatszámokat állíthatunk be vagy monitorozhatunk. A CoreCell négy szolgáltatással dicsekedhet:

  • Speedster: maximális tuning

  • PowerPro: energiatakarékos üzemmód

  • LifePro: a hőmérséklet állandó szinten tartása, ventilátorfigyelés

  • BuzzFree: hangmenedzsment

A chip kihasználásához az MSI saját készítésű programot kínál, melynek neve CoreCenter, erről azonban később. A félreértések elkerülése végett jó tudni, hogy az a téglatest nem maga a CoreCell chip, hanem ami alatta van, az a CoreCell lapka. A téglatest csupán a hűtőborda.


[+]

Az nForce3 250Gb chip egy picike, passzív, alumínium hűtőbordát kapott a kobakjára, tehát szerencsénkre az MSI a hangtalanságot szem előtt tartva tervezte alaplapját. A processzorfoglalathoz közel az Active MOS névre keresztelt „technológia” eredményét láthatjuk, a MOSFET-ek passzív hűtőbordákat kaptak a fejükre, ezzel növelve (elméletben) az itt található alkatrészek élettartamát. Az alaplapi feszültségellátás kétfázisú, a processzor stabil feszültségét 8 db 6,3 V-os 1500 μF-os, és 4 db 25 V-os 820 μF-os Rubycon elektrolit-kondenzátor biztosítja. Remélhetőleg nem lesznek problémák az alaplap által biztosított feszültségekkel.

Végül kikanyarodunk az alaplap szélére, a hátoldali csatlakozókhoz. A K8N Neo Platinum egy-egy PS2 portot tartalmaz a billentyűzetünk és egerünk számára, továbbá egy soros és egy párhuzamos portot, egy Firewire- és egy Ethernet-csatlakozót, négy USB- portot biztosít. Audiocsatlakozókból sincs hiány, köszönhetően a nyolccsatornás integrált hangvezérlőnek.


LAN / audio / SATA / IEEE 1394[+]

Az alaplapon minden megtalálható, amit egy jó alaplapra manapság ráépítenek. Az nForce3 250 gigabites hálózati vezérlőjének kivezetéséért a Marvell chipje felelős, és mivel dedikált linkről van szó, a hálózati vezérlő által fogadott és küldött adatok nem terhelik a PCI-buszt. A nyolccsatornás hangkeltő Realtek gyártmányú (a szokásos), és egy VIA chip felel a Firewire-portért. A chipset mellett található két SATA-csatlakozó vezérléséért is egy Marvell lapka a felelős, ezeket azonban az alaplap natívként kezeli.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények