Bevitel, hang, üzemidő, értékelés
Az MSI régóta dolgozik együtt a SteelSerieszel, így a GP66 Leopard is egy ilyen kollaborációs billentyűzetet kapott, természetesen a kötelező, gombonként testre szabható RGB világítással. Gépelési érzetre a klaviatúrát erős közepesre értékelnénk: a gombok visszajelzése nem elég határozott, útjuk pedig lehetne valamivel hosszabb, ha már ennyi hely áll rendelkezésre alattuk.
A kiosztás a 15,6”-es mérethez képest kicsit összenyomott. Numerikus rész nincs, de ez talán nem is baj, így valamivel több a hely a sztenderd gomboknak. A kurzormozgató fordított T teljes méretű, de beleolvad a többi billentyű közé, a Home/End/PgUp/PgDn pedig külön oszlopban a jobb szélre került. Felül a funkcióbillentyűk csökkentett magasságúak, és itt van jobb szélen a bekapcsológomb is. A Leopard nem rendelkezik dedikált, extra kapcsolókkal, de a funkcióbillentyűk és a kurzormozgató gombok mind kaptak valami plusz funkciót.
Hirdetés
A tapipad közvetítette élmény átlagos: a felületen könnyen siklik ujjunk, viszont ez is eléggé gyűjti az ujjlenyomatokat, ami itt lehet a leginkább bosszantó. Gombok helyett az alsó sarkokat kell lenyomni, amely irányítás szempontjából nem ideális – de hát aki játszani akar, az úgyis inkább egeret használ majd.
Hangszóróból kettőt kapunk, de mindkettő oldalra, és nem pedig alulra néz, ami a szokásosnál tisztább hangzást eredményez. A dinamikatartomány és a tér is jó, de a maximális hangerő lehetne azért magasabb. Mint a többi MSI notebooknál, itt is megkapjuk a Nahimic 3 szoftvert, és vele különböző, a látszólagos hangminőséget javító effektet.
Üzemidő
Ha van pont, amit GP66 Leopard tervezésekor a legutolsó helyre soroltak, az alighanem az üzemidő volt. A beépített akkumulátor 65 Wh-s, ami önmagában soknak tűnik, de tesztünk során mégis 4 óránál is rövidebb üzemidőket láttunk a Balanced profil használata során. Akinek ez fontos, az a Battery Saverrel persze kitolhatja ezeket, illetve kézzel letilthatja a dedikált GPU-t, és teljes egészében a CPU mellé integrált Intel UHD Graphics 630-ra bízhatja a grafikus megjelenítést, de egész napos, töltő nélküli munkára így sincs sok esély, ez pedig azért lehet gond, mert a 230 wattos külső tápegység nagyméretű, nehéz, ráadásul speciális tápcsatlakozót használ, tehát helyettesíteni sem egyszerű.
Értékelés
Az MSI a GP66 Leopardot gamer notebooknak szánja, így ilyen szemmel érdemes nézni rá. Mivel a gyártó szerint a GP család a középkategóriába tartozik, óhatatlanul vannak olyan területek, ahol spórolni igyekeztek, így is megkülönböztetve a drágább modellektől. Szerencsére ez jobbára a kevésbé fontos részeket érinti, így például a burkolatot, ami egyrészt elég dísztelen (ez önmagában még nem is baj), másrészt kissé olcsó hatást is kelt a gyorsan gyülekező ujjlenyomatok miatt.
A második terület, ahol talán lehetett volna jobban választani, az a kijelző; a Full HD felbontású panel fénysűrűsége, színhűsége még rendben van, de kontrasztja alacsonyabb a kelleténél, a 144 Hz-es frissítési frekvencia mellé pedig nem kapunk VRR-t. A 100% alatti sRGB játékok esetében még nem a világ, de ha valaki grafikai feladatokra is szánja notebookját, ebben csalódhat.
Végül itt van a gyenge hordozhatóság kérdése: ez megint olyasmi, ami játék közben nem túl lényeges, de ha más feladatokat is szánunk noteszgépünknek, ott már számíthat.
Szerencsére ami viszont a játékokhoz fontos, azaz a teljesítmény, abból már van bőven: a CPU és a GPU egyaránt elég erős, a Dragon Centerben beállítható profilok pedig nemcsak nevükben különböznek egymástól. A Cooler Boost bekapcsolása ugyan extrém módon felhangosítja a gépet, de a notebook igazából e nélkül is nagyon gyors, ráadásul ilyenkor még viszonylag halknak is mondható.
Muszáj megemlítenünk még a processzorral kapcsolatos anomáliát, hiszen a gyártó egy, egyelőre idehaza nem elérhető összeállítást küldött tesztre, a hazánkba érkező modellek ugyanis az RTX 3070-et a Core i7-10750H-val párosítják. Ez utóbbi egy hatmagos, 12 szálas CPU, mely ugyanúgy 5 GHz-es max. Turbo órajellel rendelkezik, így a többszálas feldolgozást különösebben nem preferáló feladatoknál a sebesség csökkenése minimális lehet, és játékok alatt sem valószínű, hogy átlagban 10%-nál nagyobb eséssel kelljen számolnunk.
Mindent egybevéve tehát a GP66 Leopard egy ígéretes noteszgép, mely főleg a játékosok szívét fogja megdobogtatni, de azok is nyugodtan használhatják, akiknek valamilyen egyéb okból fontos a nagy számítási teljesítmény.
Wombath
Az MSI GP66 Leopard notebookot az MSI hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.