Monitorba zárt Shuttle

Shuttle X50 kívülről

Amióta kitalálták a számítógépeket, nemcsak képességeik, hanem felhasználási területük is rohamosan változik, fejlődik. Néhány olvasónk biztosan emlékszik még arra az időre, amikor lyukkártyákon kellett beadni az operátornak a programot, majd az eredmény – hogy a harmadik sorban szintaxishiba van – egy hét múlva érkezett. Aztán volt a személyi számítógép, amiről a vastag szemüvegű, főként reál tantárgyakra koncentráló diákok beszélgettek a szünetben. Ma meg van az internet, amin mindenki rajta lóg, MSN-ezik, iwiwezik, tevét etet vagy hasonló jó dolgokat csinál. Egyesek még az ágyba is beviszik. Érdekes lesz megfigyelni, hogyan, merre halad majd tovább a technológia. Sok gyártó szerint a hardver visszatér a „mindent egyben” időszakához. A processzorokba kerülnek a korábban kiszervezett komponensek, egyre több integrált megoldással találkozunk. Mai tesztalanyunk is ezt az irányvonalat képviseli, olyan számítógép, amit egy monitor hátuljára építettek.

Hirdetés

Nem először találkozunk hasonló géppel, hiszen teszteltük már az Asus és az MSI megoldását is. A Shuttle X50, amelyet a Bluechip webáruháztól kaptunk kipróbálásra, azért érdekes, mert annak ellenére, hogy egy all-in-one (mindent egyben) számítógép, mégsem teljes konfiguráció. Alap platformja, a kétmagos Atom 330 processzor és az Intel 945GC+ICH7 chipkészlet fix, de memóriáját és merevlemezét mi választhatjuk ki.

Méretben a Shuttle X50 a kisebbek közé tartozik. Kijelzője 15,6 hüvelykes, felbontása 1366x768 pixel, legnagyobb érdekessége pedig a hasonló gépeknél nem egyedi érintésérzékenység. Mivel ujjal vagy a mellékelt ceruzával fogjuk böködni, ezért felülete meglehetősen ellenálló, csak nagyon kis mértékben tükrös. Mint a többi Shuttle számítógépet, az X50-et is úgy formálták, hogy bármilyen környezetbe könnyen beleilleszkedhessen. Hanyagolták a távol-keleti gyártókra jellemző íveket és átlátszó plexit, ehelyett egy kortalan, szögletes formatervet választottak, ami fehérben és feketében érhető el. Elrejtették a bekapcsolót is, a kijelző alatt csak egy széles hangszórósáv látható, ami kényelmes magasságba emeli a monitort.

Oldalt krómozott műanyagból készült betétek egészítik ki a látványt. A hardverelemek a vékony kijelző mögötti kidudorodásban laknak. Első látásra talán kissé átgondolatlannak tűnhet az X50 támasztója, de azt tapasztaltuk, hogy a fémből hajtogatott alkalmatosság a végén a méretes gumibetéttel kellő stabilitással megáll, és megtartja szögét mindenféle felületen. Csak akkor volt egyensúlyi gondja, amikor nagyon meredek szögbe – már-már függőlegesbe – állítottuk a durván három és fél kilós masinát.

Ügyesen, a krómozott káva mögé rejtették el a csatlakozókat, melyekből a kategóriára jellemző kínálatot kaptuk. Balra egy méretes szellőzőnyílás alatt csak két USB és a táp csatlakozója található. Jobbra kártyaolvasó, további három USB, ugyanennyi hangcsatlakozó, Ethernet aljzat és egy kisebb rácsos nyílás sorakozik. A gép hátára került egy analóg (D-Sub) monitorkimenet, ha valaki esetleg második kijelzőt használna vele. Nem rossz elgondolás ez, ha például a külső monitorra kerül a néznivaló, a beépített érintőpanel kezelőszervként funkcionálhat.

Krómozott betéteibe rejtették a Shuttle X50 kevéske irányítógombját. Balra felül található a bekapcsoló, e mögé rejtettek egy arasznyi ceruzát, amivel a kijelzőt böködhetjük. Lejjebb egy +/-, valamint egy váltógomb található, amivel a hangerő és a monitor beállításai módosíthatóak.

Nem része az alapfelszereltségnek, de mi a Bluechip konfigurációhoz kaptunk egy Logitech EX110 vezeték nélküli billentyűzetből és egérből álló készletet. Kétségtelen, hogy hasonló, hagyományos beviteli eszközökre szükség lesz a gép teljes értékű használatához. Az EX110 a Logitech legolcsóbb drót nélküli modellje, szóval az alapvető igényeknek tökéletesen megfelel, de túl sokat nem szabad tőle várni. Van pár multimédiás és alkalmazásindító gombja, de fő billentyűi olcsó hatást keltenek, a mellékelt egér pedig egyszerű, szimmetrikus, háromgombos darab.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés