Asus Eee Top – MacTop?

Megjelenés

Megjelenése óta töretlen népszerűségnek örvend az Intel Atom processzora. Végül is mi mást üdvözölne kitörő lelkesedéssel a hardvergyártók és a felhasználók tömege, ha nem az olcsó, alacsony fogyasztású, az esetek többségében bőven elegendő teljesítményt nyújtó platformot. Még úgy is kapkodnak a netbookokért, nettopokért, hogy a forradalmi CPU alatt egy aggastyán chipkészlet dolgozik.

Ma a következő lépéssel ismerkedünk meg, aminek még nincs olyan jól csengő neve. Hirtelenjében "All-in-One PC"-nek nevezték el azt a kategóriát, aminek első képviselője ki mástól érkezhetne, mint az Asustól. És mi más lenne a neve, ha nem valami Eee-vel kezdődő. A három E betűt varázslatos zsenialitással összekombináló keresztelőbrigád most is hozta szokásos – gyér – formáját, és a névalkotáshoz az Inteltől származtatható nettop név második felét használta, így lett a gép Eee Top. A számítógépes témában járatosak persze egyből tudják, hogy egy atomos LCD-PC-ről van szó. Ennek megfelelően a számítógép nem más, mint egy vaskosabb monitor. Kapható fehérben és feketében is. Formavilágát látva erős Apple iMac ihletettséget éreztünk, távol-keleti ízlés szerint továbbgondolva. Tehát került rá pár kezelőgomb, néhány LED, valamint alul sejthető két hangszóró kimeneti nyílása. Az egész gépházat egy plexikávába illesztették.

Hátul egy érdekes, füllel kombinált támasztó dominál. Az alábbi képeken minimális és maximális dőlésszöge látható. Nem racsnis elvű, hanem bármilyen szögbe állítható. Érdemes még megfigyelni a felső szellőzőnyílást, ami a meleg levegőnek ad utat.

Mögötte sorakoznak a hátlapi csatlakozók, ezekből elég sok van. A sort balra egy Ethernet aljzat nyitja, amit három USB, a táp konnektora és három audio jack követ. Ezek kimenetként és bemenetként funkcionálnak, nyolccsatornás hangrendszer meghajtásához is elegendőek. Végül jön még egy USB és egy Kensingon zárhoz való aljzat. A csatlakozók kábeleit az állványra rögzített tartón vezethetjük át. Az aljzatok fölött újabb szellőzőnyílás látható.

További két USB csatlakozót és egy kártyaolvasót telepítettek a bal élre. Ügyes húzás ez, mert így a gyakran használatos pendrive-val vagy fényképezőgépből kiszedett memóriakártyával nem kell hátul babrálnunk. Az összesen hat USB több mint elegendő.

Különösen kíváncsiak voltunk arra, hogy a netbookoknál és nettopoknál látott, különösen kompakt Centrino Atom platformot hogyan helyezték el egy LCD panel hátuljára, ezért nekiláttunk az Eee Top szétszerelésének. Ez a művelet garanciavesztéssel jár, szóval a belső iránti kíváncsiságot tessék itt kiélni és nem otthon próbálkozni! Szétszerelés közben azt tapasztaltuk, hogy a hátsó állvány nagyon stabilan van rögzítve. Belül az LCD panelt egy fémházba csomagolták, ennek a hátán trónol az elég méretes alaplap, elfoglalja a jobb oldal jelentős részét. Balra került a szellőzőventilátor, a 2,5"-os merevlemez és a monitor invertere. A winchester mellett valamilyen bővítőkártyának kihagyott hely és csatlakozó látható. Mellette a Draft N-es Wi-Fi adapter sorakozik szabványos Mini PCI Express aljzatban. Az alsó részt a két 4 wattos hangszóró panelje tölti ki, alatta pedig egy LED-sor látható.

Jobban szemügyre véve az alaplapot, valaminek – pontosabban valamiknek – a hűlt helyét láthatjuk. Többen biztosan felismerik, hogy ide egy GPU és két memóriamodul fér. Az Eee Top ET1602 weboldalát olvasva kiderül, hogy terveznek Mobility Radeon HD 3450-nel szerelt verziót is – ET1603 néven. Az majd lejátssza az 1080p felbontású HD filmeket is; ennek mondjuk sok értelme nincs, ugyanis az LCD panel 720p felbontású, a gépnek nincs monitorkimenete, ráadásul nem rendelkezik optikai meghajtóval sem. Egy nagyobb, 1080p felbontású monitor hátán, Blu-ray meghajtóval viszont nagyon érdekes gép születhet. Visszatérve az alaplaphoz, van még rajta két memóriafoglalat – ezek közül az egyik üres –, a jobb alsó részen látható borda alatt pedig az ICH7-M déli híd rejtőzik.

Külön fejezetet érdemelnek a beviteli eszközök. Első és legérdekesebb a monitor, mely érintőfelületű. Igaz, csak egy pontos (Single Touch) technológiát támogat, de így is új lehetőségeket kínál a hagyományos eszközökhöz képest. Némi csalódást okozott, hogy a mellékelt – nagyon csinos – minibillentyűzet és egér, melyek a reklámfotókon drót nélkülinek tűntek, valójában csúnya zsinórokkal kapcsolódnak. Pedig gyártói szinten biztos nem lett volna pár dollárnál több egy rádiós szett felára.

Újabb Apple ötleteket fedeztünk fel a kis fehér klaviatúrán: az Eee Top gombjainak kialakítása és a jobb szélre telepített – sorban a hetedik – USB csatlakozó is arra jellemző. Bal oldalról az érintőképernyőhöz való fehér ceruza vehető – mit vehető, lőhető – ki.


Teljesen átlagos háromgombos, görgős jószág az Eee Tophoz mellékelt egér. Kereke nem dől oldalra, érzékelője optikai, fő gombjai kellemesen járnak. Közepén átlátszó betéttel igyekszik hasonlítani a számítógépre, ami mellé adták.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés