Monitorba zárt Shuttle

Értékelés

Szubjektív kérdés a külcsín, mindenki maga döntse el, hogy melyik LCD-PC külseje nyeri el a tetszését. Nekünk a Shuttle X50 formavilága jobban bejött, mint az Asus Eee Top, a hozzá hasonló MSI AE széria vagy a normál monitort imitáló MSI AP1900. Ezt a gépet sokkal jobban el tudnánk képzelni egy európai ember életterében, mint a többit. További jó pontot érdemel a Shuttle X50 bővíthetősége, pontosabban rugalmas konfigurálhatósága miatt, igaz, a többi masinában is lehet valamilyen módon merevlemezt cserélni.

Hirdetés

A többi hardverkomponens fejlesztése már nem olyan lényeges. Platform szinten örömmel láttuk a kétmagos Atomot, mely nemcsak a szintetikus tesztekben, hanem használat közben is bebizonyította, hogy elegendő az alapvető, internetezős igények kielégítésére; mellette már nem is tűnt olyan nagy hiányosságnak az elavult chipkészlet. A jövőre való tekintettel azért jól jönne egy olyan GPU, amelyik be tud segíteni a CPU-nak.

Működés közben egyetlen lényeges gyengeséget tapasztaltunk, azt, hogy a Shuttle X50 merevlemeze 57 fokosra melegedett. Ez adataink biztonságát tekintve nem valami jó hír, mert a merevlemezek rendszerint 55 fokig bírják a gyűrődést hosszú távon. Kisebb látványbeli hiányosság, hogy az USB aljzatokba dugott kiegészítők csúnyán kilógnak a gépből, pár aljzatot tehettek volna a gép hátuljára is.

A jövőben – a mobiltelefonok világához hasonlóan – minden bizonnyal sok érintésre (vagy többszörös, multi-touch érintésre) kihegyezett alkalmazással találkozunk majd. A kezdő felhasználók számára ez a kezelési módszer sokkal intuitívabb, mint a billentyűzet és az egér használata. Egyelőre viszont csak ott tartunk, hogy a szoftverek – különösen a széles körben elterjedtek – még csak a klasszikus kezelési módszerhez vannak igazítva. Amíg ez nem változik, addig szerintünk az érintőfelületeknek csak speciális területeken van esélye a sikerre. Minap például egy kéttagú zenekart láttunk, melyben a gitáros egy hasonló, érintőképernyős gépen választott dobkíséretet énekes társa számára.

Végezetül számoljunk egy kicsit. A Shuttle X50 a Bluechip kínálatában 160 000 forintba kerül, ami durván 30 000 forintos felárat jelent a memória, merevlemez és beviteli eszközök nélküli modellhez képest. A 2 GB notebookos memória, 320 GB-os merevlemez és Logitech EX110 külön nagyjából ugyanennyibe kerül, szóval sok gyárilag bővített géppel ellentétben nem indokolatlan a felár. A Windows 7 próbaváltozata ingyenes, tehát a harminc nap leteltével operációs rendszerre költenünk kell még – feltéve, hogy Windowst választunk. A Shuttle X50 Asus és MSI konkurense is hasonló árban van, de mindkettőnek egymagos Atomja és kisebb merevlemeze van, bár jár hozzájuk Windows XP, és az MSI-nek nagyobb a monitora, sőt optikai meghajtója is van. Mindezek fényében szerintünk a Shuttle nincs túlárazva, és kategóriájában tetszett minősítést érdemel.

Azért nem ajánljuk, mert 80 000 forint környékén lehet kapni kétmagos Atommal, NVIDIA Ionnal és DVD-íróval szerelt nettop számítógépeket, melyeket Windows operációs rendszerrel és beviteli eszközökkel kiegészítve is marad pénzünk egy olcsóbb 22-24 hüvelykes monitorra. Az érintőképernyő meg szerintünk még várhat pár évet.


Shuttle X50

rudi

Azóta történt

Előzmények