Heti okosság: Bay Trail, eMMC, utasításkészletek
Tudástárunk a héten három friss anyaggal bővült!
Hirdetés
Intel Bay Trail platform
Az Intel 2013 őszén Bay Trail kódnévvel indította útjára aktuális Atom SoC generációját, mely a CPU és a grafikus egység terén is jelentős újításokat hozott. A Silvermont architektúrás processzormag továbbra is kétutas (dual-issue), vagyis egyszerre két utasítást tud dekódolni, de immár képes a soron kívüli (out of order) végrehajtásra, és sokkal hatékonyabban kezeli az x87-es utasításokat. Emellett viszont eltűnt a Hyper-Threading, ugyanis az új felépítéssel már minimális előnyt hozna. Végeredményben az AMD Jaguar és az ARM Cortex-A15 processzormagjaihoz hasonló teljesítményre és fogyasztásra képes az Intel Silvermontja.
Az Intel Bay Trail platform bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!
eMMC, e-MMC, e.MMC (Embedded MultiMediaCard)
Az MMC, avagy a MultiMediaCard memóriakártya alapjait még 1997-ben fektette le a SanDisk és a Siemens; a Toshiba NAND flashmemóriájára építettek olyan megoldásokat, amelyek előnye elsősorban a kis méret volt. Az MMC-vel ma már nem találkozhatunk sűrűn, mivel 1999-ben, tehát két évvel később, az MMC mintegy továbbfejlesztéseként a DRM-et és az SDMI szabványt, valamint a nagyobb memóriasűrűséget is támogató SD, azaz a Secure Digital memóriakártya került inkább előtérbe, aminek születésénél szintén a SanDisk és a Toshiba bábáskodott, karöltve a Matsushitával.
Az eMMC, e-MMC, e.MMC (Embedded MultiMediaCard) bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!
CPU utasításkészletek (MMX, SSE, AVX, 3DNow! stb)
A különböző utasításarchitektúrára épülő processzorok igen régóta rendelkeznek vektormotorral, mely SIMD utasítások futtatására szolgál. Az efféle egységekkel a különböző feladatok lényegesen felgyorsíthatók, de ehhez természetesen olyan utasításkészletekre is szükség van, amelyek lehetővé teszik a programozók számára a vektormotorok befogását. Az évek során rengeteg ilyen rendszer született, és ezek jellemzően folyamatosan fejlődnek, hiszen a hardverben is sűrűn történnek változások, melyekre az újabb utasításkészletek reagálnak.
A CPU utasításkészletek bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!