Moddingverseny, blogok, tudástár és macskavécé

A héten történt: moddingverseny, Kaveri, K1

A mút heti CES hírözön után kicsit nehezen indult a hét, hiszen a gyártók többsége elzárta a hírcsapokat, lévén mindent bemutattak, amit akartak, csupán egy-két utórezgés volt tapasztalható. Szerencsére a hét közepére már jobban belehúztak a források, így nem maradtunk hírek nélkül ezen a héten sem. Mielőtt azonban nagyon előreszaladnánk, egy szolgálati közleménnyel indítunk: idén is lesz Veletech Moddingverseny! A feltételekről, a nevezés menetéről és a határidőkről hírünkben találni bővebb tájékoztatást!

2014-ben is lesz VMW!
2014-ben is lesz VMW!

Az elmúlt napok legaktívabb szereplője az NVIDIA volt, melynek háza tájáról több információ is érkezett. Ezek közül az egyik (visszautalva ezzel az említett utórezgésekre), hogy a múlt héten bejelentett Lenovo ThinkVision 28 all-in-one PC-be a szintén múlt héten prezentált Tegra K1 rendszerchip kerül. Sőt állítólag a Microsoft is a K1 mellett tette le a voksát, mely először a Surface 3 tabletben bukkanhat fel, ami már a Windows 9-et fogja futtatni – de ugyanitt hírt adunk a Surface Mini esetleges megjelenéséről és az Xbox TV-ről is.

Lenovo ThinkVision 28 - 4K felbontással, NVIDIA Tegra K1 alapokon
Lenovo ThinkVision 28: 4K felbontással, NVIDIA Tegra K1 alapokon

Tovább gyűrűzött a játékosok számára kifejlesztett G-Sync mizéria, amire a VESA a CES-en egy szabványos és ingyenes megoldást mutatott be. Ennek ellenére a zöldek továbbra sem mondanak le saját gyermekükről, így most nem csak magát a kiegészítő G-Sync modult, hanem annak beszerelését is megmutatták.

Új VGA-k nélkül sem telhetett el hét, és az NVIDIA ezen a területen is aktív volt. A napokban a mobil masinákba szánt, Fermi architektúrára épülő GeForce 820M-et tették elérhetővé szép csendben, míg a hét utolsó munkanapján érkezett pletyka a remélhetőleg Maxwell architektúrára építő GeForce GT 750 Ti-ről, melyre már nem is kell sokáig várni. Emellett a gyártó a Steam Dev Days keretén belül portolni tanítja a fejlesztőket, vagy ez csak egy burkolt kampány lenne az OpenGL mellett?

"Némi" aktivitás az AMD háza tájáról is észlelhető volt, elrajtolt ugyanis a fúzió szempontjából fontos lépésnek tekinthető Kaveri APU, melyről egy nyolcoldalas összefoglalót írtunk, de hamarosan teszttel is jelentkezünk.

Aktívak voltak a házgyártók is, akiknek nyilvánvalóan nem a CES a terepük, így kihasználták a rendelkezésre álló lyukat. A Cooler Master két újdonságot is bemutatott, az egyik a népszerű, zajcsillapítással ellátott Silencio 452, míg a másik egy mini-ITX platformnak szánt kuckó, az Elite 110. A CM mellett az NZXT borzolta a kedélyeket az egyszerűen csak H440-nek hívott, végletekig letisztult megjelenésű midi toronnyal, melyből mérete ellenére is kihagyták az 5,25"-os tárolók számára kialakított rekeszeket.

Zárásként pár vegyes hírt ajánlunk olvasóink figyelmébe, melyek érdeklődésre tarthatnak számot.

Blogoló: egy új blog, velős vélemények

Heti szemle blogajánlójában az elmúlt napokban a Prohardveren megjelent gyártói blogbejegyzések és vélemény rovatunk termésével foglalkozunk.

Hirdetés

Új blog került fel kínálatunkba ezen a héten. Immár heti rendszerességgel jelentkezünk a Toshiba notebookjaival, tabletjeivel, televízióival és kiegészítőivel, valamint a vállalattal (illetve annak termékeivel) kapcsolatos extra információkkal. Első bejegyzésünkben a blog céljával és jövőbeni témakínálatával foglalkozunk, illetve egy kis betekintést adunk magáról a céges háttérről is.

Az Acer blogban testközelből ismerkedtünk meg a gyártó legfrissebb, legkisebb modelljével, ami természetesen a CES-en debütált. Az Iconia B1-720 héthüvelykes, külső megjelenése alapján jól azonosítható, nem pedig tucatmegoldás. Előlapját alul és felül két vékony sáv, hátlapját texturált bevonat teszi egyedivé. Részletek a hardverről, a megjelenésről és az első benyomásokról az Acer blogban olvashatóak.

Az Asus blog továbbra is a CES bűvöletében haladt: beszámoltunk a Las Vegasban kiállított Asus termékek sikeréről. Az Asus termékei nem kevesebb mint tizenhét díjat szereztek a „CES Innovations Design and Engineering Awards” rendezvényen, melyen a legjobb technikai és formatervezői megoldásokat értékelték. Bemutattuk az Asus első vezeték nélküli töltőjét is, mely a Wireless Power Consortium Qi szabványa szerint működik, így nem csak a megfelelő Asus termékeket (például a Nexus 7 2013-at), hanem más gyártók készülékeit is tölteni tudja vezeték nélkül, induktív technológiával. További részletek az Asus blogban.

A Hama blogban egy sokak által megkérdőjelezett termékcsoport, a digitális képkeretek mezőnyének egy nagyon mutatós képviselőjével foglalkoztunk. A Steel portrékeret nyolchüvelykes, légiesen karcsú, és a fotók megjelenítése mellett egyéb extrákat is tud. A részletekért irány a Hama blog!

Vélemény rovatunkban rudi tollából (pontosabban billentyűzetéből) olvasható egy kissé talán provokatív eszmefuttatás arról, miért választ tízből nyolc vásárló – talán tévesen – 15,6 hüvelykes notebookot. A laptopok világában az átlagos felhasználóknál járatosabb olvasóinknál bizony más arány alakult ki, itt csak tízből öt felhasználó előtt terpeszkedik 15,6-os laptop. Érdemes belenézni a cikkhez kapcsolódó fórumtémába is.

Heti okosság: Bay Trail, eMMC, utasításkészletek

Tudástárunk a héten három friss anyaggal bővült!

Intel Bay Trail platform

Az Intel 2013 őszén Bay Trail kódnévvel indította útjára aktuális Atom SoC generációját, mely a CPU és a grafikus egység terén is jelentős újításokat hozott. A Silvermont architektúrás processzormag továbbra is kétutas (dual-issue), vagyis egyszerre két utasítást tud dekódolni, de immár képes a soron kívüli (out of order) végrehajtásra, és sokkal hatékonyabban kezeli az x87-es utasításokat. Emellett viszont eltűnt a Hyper-Threading, ugyanis az új felépítéssel már minimális előnyt hozna. Végeredményben az AMD Jaguar és az ARM Cortex-A15 processzormagjaihoz hasonló teljesítményre és fogyasztásra képes az Intel Silvermontja.

Az Intel Bay Trail platform bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

eMMC, e-MMC, e.MMC (Embedded MultiMediaCard)

Az MMC, avagy a MultiMediaCard memóriakártya alapjait még 1997-ben fektette le a SanDisk és a Siemens; a Toshiba NAND flashmemóriájára építettek olyan megoldásokat, amelyek előnye elsősorban a kis méret volt. Az MMC-vel ma már nem találkozhatunk sűrűn, mivel 1999-ben, tehát két évvel később, az MMC mintegy továbbfejlesztéseként a DRM-et és az SDMI szabványt, valamint a nagyobb memóriasűrűséget is támogató SD, azaz a Secure Digital memóriakártya került inkább előtérbe, aminek születésénél szintén a SanDisk és a Toshiba bábáskodott, karöltve a Matsushitával.

Az eMMC, e-MMC, e.MMC (Embedded MultiMediaCard) bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

CPU utasításkészletek (MMX, SSE, AVX, 3DNow! stb)

A különböző utasításarchitektúrára épülő processzorok igen régóta rendelkeznek vektormotorral, mely SIMD utasítások futtatására szolgál. Az efféle egységekkel a különböző feladatok lényegesen felgyorsíthatók, de ehhez természetesen olyan utasításkészletekre is szükség van, amelyek lehetővé teszik a programozók számára a vektormotorok befogását. Az évek során rengeteg ilyen rendszer született, és ezek jellemzően folyamatosan fejlődnek, hiszen a hardverben is sűrűn történnek változások, melyekre az újabb utasításkészletek reagálnak.

A CPU utasításkészletek bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

TGIF: játékok és furcsa otthoni eszközök

A távirányítható robotlabdáról, a Spheróról már korábban esett szó a TGIF rovatban. A termék a jelek szerint komoly sikert aratott, hiszen azóta több változata is boltokba került, 2014-ben pedig megérkezett a Sphero 2B névre hallgató mutáns is. A koncepció nem változott, hiszen továbbra is maradtak a jól bevált módszernél, azaz egy letölthető alkalmazás segítségével vezérelhető a masina okostelefonról vagy tabletről Bluetooth kapcsolaton keresztül.

Elődjével ellentétben viszont már sokkal inkább hasonlít egy hagyományos távirányítós járműre, hiszen például vannak kerekei, aminek köszönhetően állítólag sokkal pontosabban lehet vele navigálni. Az abroncsok ráadásul cserélhetőek, így durva terepen rá lehet húzni a rücskös, betonon pedig slick gumikat. Óránként tizennyolc kilométeres maximális sebességgel büszkélkedhet, azaz minden bizonnyal pazar ugratásokat lehet vele kivitelezni. Ellátták egy infravörös fegyverrel, és persze a találatokat érzékelő szenzorral is, így lehetőség nyílik arra, hogy a felhasználó más Sphero 2B tulajok ellen komoly csatákat vívjon. A korábbi verziókhoz hasonlóan itt is mód nyílik a mozgások előzetes programozására, és már azt is lehet tudni, hogy várhatóan 100 dollár (kb. 22 000 forint) alatt marad az ára.

Szintén a játékos kedvűeket célozták meg a Goji Play megalkotói, az a csapat, akiknek a Guitar Herót is köszönheti a világ. Újabb termékükkel az volt a céljuk, hogy összekapcsolják a sokszor unalmas testedzést a szórakozással. Teszik ezt két, egyenként két gombbal ellátott kontroller segítségével, amelyek vezeték nélküli úton csatlakoztathatóak ahhoz az iOS alapú tablethez vagy okostelefonhoz, amelyen maga a játék fut.

E távvezérlők értelemszerűen arra a sporteszközre, tehát mondjuk szobakerékpárra, futó- vagy evezőgépre szerelhetőek fel, amelyen a mobil eszköz is helyet kap egy speciális tartónak köszönhetően, és így kényelmesen nyomkodhatóak. Ráadásul a Wiihez hasonlóan ellátták ezeket mozgásérzékelő szenzorral, így kézzel hadonászva is működhet az irányítás. Ez még nem minden, hiszen olyan programokat is kínálnak, amelyek figyelembe veszik, hogy a felhasználó milyen gyorsan fut vagy tekeri a kerékpárt, és annak függvényében változik játékbeli járművének a sebessége, esetleg a karakter ütőereje. A Goji Play már meg is vásárolható, a Sphero 2B-hez hasonlóan 100 dollárt kell érte leszurkolni.

Egészen bizarr terméknek tűnik a már nevével is sokat eláruló, 50 dollárba, azaz kb. 11 000 forintba kerülő Light Show Fountain Speakers. A két kisteljesítményű hangsugárzóból álló szettet nyilván nem audiofileknek szánják, hanem sokkal inkább azoknak, akik számára fontos a vizualitás is.

Került beléjük ugyanis egy víztartály, és állítólag egy pumpa a zene ütemére mozgatja benne a folyadékot. Ráadásul ezeket a mini szökőkutakat még meg is világítják különféle színes LED-ekkel, ami a sötétben biztos elég érdekesen fest. A számítógép, médialejátszó, PMP, okostelefon, tablet vagy számítógép USB porton keresztül köthető össze vele.

Hogy az elektronikai eszközök mára az élet minden területére befúrták magukat, azt tökéletesen bizonyítja a Hammacher Schlemmer különleges macskabázisa. A leginkább egy sci-fi film űrhajójára emlékeztető ketyere ugyanis nem más, mint egy illemhely a macskák számára. A beszerelt szenzorok érzékelik, ha a macsek bement és elvégezte a dolgát, ezután egy motor körbeforgatja a felső modult, és így a veszélyes hulladék szép lassan belegördül az alsó részen található tartályban lévő zacskóba. Ha ez megtelt, csak ki kell húzni ezt a fiókot, és kivenni belőle a használt szemeteszsákot, majd betenni a helyére egy újat. Az egész tisztítási folyamat megvan hét perc alatt, így aztán még egy gyomorrontásos cicát is mindig tiszta és higiénikus toalett fogad. A körülbelül 13 kilogramm súlyú termék nem olcsó, hiszen 400 dollárt, azaz mintegy 87 500 forintot kell érte letenni az asztalra.

Fontos információ: a TGIF rovatban felsorolt termékeket a szerkesztőség tagjai nem tesztelték, nem próbálták, és a gyártók többségével nem állunk semmilyen kapcsolatban. Ebből fakadóan minőségükről, használhatóságukról, biztonságukról nem rendelkezünk gyakorlati tapasztalattal vagy információval, így ezek megvásárlása esetén semmilyen felelősséget nem vállalunk! A kellemetlenségek és meglepetések elkerülése végett az itt felsorolt, hazai vagy Európai Uniós képviselettel nem rendelkező cégek termékét mindenki csak saját felelősségére rendelje meg, az adott cég által kibocsátott vagy az adott országra vonatkozó garanciális feltételek alapos áttanulmányozása után!

Heti Szemlénk TGIF rovatába olvasóinktól is szívesen fogadunk tippeket mókás vagy meghökkentő számítástechnikai termékekre, amelyet szívesen megosztanának a többi olvasóval is. A javaslatokat a tgif kukac prohardver.hu címen várjuk. Apróbetűs: A beküldött emailekre nem küldünk választ, a beérkezett ötletekből pedig nem garantáljuk mindnek a megjelentetését, mert szubjektív szempontok alapján válogatunk közülük. A beküldők e-mail címét ígérjük, hogy semmire nem használjuk fel, és senkinek nem adjuk oda.

Abu85, Daywalker, elefant, Kalandor, Mlaca, rudi

Azóta történt