Hirdetés

Mio okos eszköz betörők, tolvajok ellen

A Mio Smart Home rendszere a nyitás- és mozgásérzékelővel segíthet megakadályozni a betörést.

Hirdetés

Működés közben

A próba során a rendszer működésében több hibát leltünk: nem engedte átnevezni az eszközt, amit még túl lehet élni, viszont nem tudtuk kikapcsolni sem, ami viszont elég nagy gond, hiszen így minden ajtó- vagy ablaknyitásnál kapunk egy riasztást, akkor is, ha az érzékelővel felszerelt helyiségben tartózkodunk. Ha pedig az alkalmazást kilőjük, akkor az értesítéseket a következő indításnál kapjuk meg, egyszerre.

Mio Smart Home alkalmazás Mio Smart Home alkalmazás
Mio Smart Home alkalmazás [+]

Ez akkor még nem is akkora baj (bár idegesítőnek idegesítő), ha csak egyvalaki használja, viszont ha többen, akkor azokhoz is befuthatnak az értesítések, akik esetleg nem tartózkodnak a helyiségben, hanem mondjuk az autóban ülnek valahol. Őket pedig simán kitörheti a frász, pláne akkor, ha a többiek közül valakinek nem szokványos időpontban, éjszaka vagy hétvégén kell valamiért bemenni a bevédett irodába vagy lakásba. Ezt persze meg lehet előzni egy üzenet körbeküldésével, de hát ez kegyetlenül komplikáltnak és kényelmetlennek tűnik. Nagyon úgy fest, hogy az R12-t egyszerűen csak úgy lehet kilőni, ha kivesszük az elemet, vagy kikapcsoljuk a Hubot, ami azért elég mókásan hangzik így 2017-ben, pláne, hogy ezt az ajtó túloldaláról értelemszerűen nem lehet megtenni. Fontos megjegyezni, hogy ha a Hub nem kap áramot, akkor az érzékelők sem működnek, tehát egy fifikás és elszánt bűnözőnek azért nem okozhat óriási problémát, hogy kiiktassa a rendszert.

Mio Door/Window Sensor R12 és G10 Hub
Mio Door/Window Sensor R12 és G10 Hub [+]

Motion Sensor R14

Megkaptuk a vállalat mozgásérzékelőjét is, ami teljesen úgy működik, mint az ajtós szenzorok. Pontosan ugyanúgy kell párosítani a Hubhoz, és ugyanazon alkalmazáson keresztül követhető nyomon, hogy mikor vált aktívvá, tehát mikor érzékelt mozgást. Három darab mikroceruza (AAA) elemmel működik, és a vállalat szerint ezekkel akár egy éven át működőképes maradhat. A Motion Sensor R14-gyel ugyanaz a baj, amint az Door/Window Sensorral, azaz hogy az alkalmazásból nem lehet kikapcsolni, így egy átlagos irodában vagy lakásban napi pár száz észlelés biztos befut.

Mio Motion Sensor R14
Mio Motion Sensor R14

Ez egyrészt biztos jelentősen csökkenti az üzemidőt, másrészt kicsit használhatatlanná teszi a terméket, hiszen állandóan riasztásokat kapunk. A kompakt eszköz egyébként 180 fokban "figyel" a hatótávolsága pedig három méter, vagyis nem nagy terekre tervezték, hanem mondjuk egy átjáró vagy folyosószakasz figyelésére. Az ajtó-ablak szenzorhoz hasonlóan a 2,4 GHz-es jel hatótávolsága papíron 100 méter (azaz ilyen távolságra lehet elvinni a Hubtól), azonban a falak, akadályok esetén ez töredékére, 10-20 méterre csökken.

Összegzés

A Hub G10 központi egység 30 000 forint, a Door/Window Sensor R12 ára 9600 forint, a Motion Sensor R14 pedig 11 000 forintba kerül – azaz ha valaki a nulláról indul, akkor minimum 40 000 forinttal kell számolnia, és sokkal többel, ha több szenzort is beköt a rendszerbe (egyébként 8-8 db mozgásérzékelőt és nyitásérzékelőt kezel maximum az alkalmazás, de a Hubra a Mio szerint akár 50-et is rá lehet kötni). Ez pedig azért elég soknak tűnik egy korántsem tökéletes rendszerért. Az is negatívum, hogy a MioSmart eszközök nem kompatibilisek más gyártó termékeivel, azaz egy már meglévő okosotthon-rendszerbe nem integrálhatóak.

elefant

A Mio Smart Home rendszert a Mio magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Mio

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés