Mindörökké tuning: Abit BH7 teszt

Soros vs. párhuzamos ATA

Kíváncsiak voltunk, hogyan teljesít a Seria ATA HDD a hagyományossal szemben. Az alaplapra bekötöttünk egy Seagate Barracuda SATA-V. winchester. Az első tesztek lefuttatása után komoly meglepetés ért: a Serial ATA csatornára kötött HDD-vel sokkal lassabb eredmények születtek.


Seagate kontra Maxtor I

Csodálkozásunk érthető, mert ugye mindkét HDD azonos paraméterű: 7200-as fordulat, 8MB cache, az egyedüli különbség, hogy a Maxtor csak 80GB-os kapacitású, a Seagate 120 GB-os. A Serial ATA lényegesen nagyobb adatátvitelű, 100MB/s helyett 150MB/s.


Seagate kontra Maxtor II

Megpróbáltuk kideríteni mi okozhatta a teljesítmény különbséget, így a Maxtor HDD-t is rákötöttük a Serial ATA csatira az Abit Serillel átalakítójával. Ezek az eredmények születtek:


Maxtor kontra Maxtor

A teljesítmény különbség nem a különböző csatornák, sem pedig bridge chip (erre gyanakodtunk első körben) miatt jelentkezett, hanem a két HDD közötti különbségeknek köszönhető, ami a hasonló gyári specifikációk ellenére jelentkezik. A fenti tesztből egyértelmű eredmény, hogy a HDD-k nem használják ki a Serial ATA nagyobb adatátviteli csatornáját, egy ATA-100-as csatorna is bőségesen elég a rendszer gyors kiszolgálásához. Az egyedüli előny a kábelezésnél jelentkezik, ugyanis nem kell kerülgetnünk a vastag, széles kábeleket, a levegő áramlása is hatékonyabb.

Vélemény, összegzés

Hogy a tesztünk elején feltett kérdésre válaszoljunk: az ABIT esetében nem csupán marketing szlogenről van szó, mikor azt mondják a lapról, hogy "Built for Overclockers, By Overclockers". A lap maximálisan támogatja a tuningot, jó 2-300 MHz-cel magasabb órajelen tudtuk járatni processzorainkat, mint eddig bármilyen más, nálunk járt alaplapban! Ideális választás, ha valaki gép felújítást tervez, és nem kíván csak 400-as illetve 533-as P4-et használni. A 800-as FSB-t használóknak a 865-ös (Abit IS7 és IS7-G, ha "házon belül" akarunk maradni) vagy a 875-ös (Abit IC7 és IC7-G) a jó választás, noha a tesztpéldányunk apró botlása ezen a területen minden bizonnyal egyedi hiba -- ezt az Abit is megerősítette. Az alaplapi SATA támogatása miatt a lap hosszabb távra is jó befektetés. Nyugodtak lehetünk afelől is, hogy kiforrott, a legjobb i845-ös chipkészlettel szerelt lap kerül birtokunkba.

Az ABIT által elindított, illetve a régi hagyományokat felölelő irányzat ígéretes, egyedi ötletekkel felvértezett. Szeretettel és türelmetlenül várjuk az új generációs Intel chipsetekre épülő lapjaikat is tesztlaborunkba.

Gergoke

Utóirat: A jó szlogen mellett más marketingeszközök is segítik az eladásokat: aki vásárolt egy BH7 vagy IC7-G lapot, az az ABIT tajvani honlapján részt vehet egy sorsoláson, ahol a következőket nyerheti meg: 800-as P4, Water és Vapochill, Kingston HyperX memória, GeForce FX VGA stb.

Az Abit BH7-es alaplapját az Abit tajvani központjából kaptuk tesztelésre, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Abit

Azóta történt

  • Abit IC7-G - akcióban a 875P

    Az Abit versenylova a 875P Canterwood tüzelte alaplapok mezőnyében az IC7-G. Kíváncsian vizsgáltuk a külföldön már komoly hírnevet szerzett lap tulajdonságait.

  • Hét 865PE chipsetes alaplap tesztje

    Legújabb összehasonlító tesztünkben nem kisebb nevek mérkőznek meg, mint az ASUS, AOpen, Abit, Albatron, MSI, Gigabyte és a Soltek.

Előzmények

Hirdetés