Mindörökké tuning: Abit BH7 teszt

Back to the roots

"Built for Overclockers, By Overclockers" jelszóval hirdeti termékét az ABIT, aki az Intel i845PE chipkészletre épített alaplappal, az ABIT BH7-tel jelent meg a piacon. Jelenlegi tesztünkben azt próbáljuk kideríteni, hogy értékes, komoly tartalommal rendelkező, életképes irányzatot indított-e el a gyártó, vagy pusztán jól megválasztott marketing szlogenről van szó, mellyel az otthon barkácsoló számítástechnikusokat próbálják meg vásárlásra ösztönözni.

Az Intel i845PE lapkakészlete nem jelent nagy újdonságot, hiszen manapság már az i865-os vagy i875-ös deszkák is megvásárolhatók itthon. Ennek ellenére kipróbálásra sarkallt minket az a tagadhatatlan tény, hogy a lap relatíve olcsó, igen kedvező az ár/teljesítmény arány.

Vissza a gyökerekhez

A termék neve, a BH7 azt sugallja, hogy az ABIT a már nagy öregnek számító, talán legsikeresebb alaplapjából, a BH6-ból (ami az Intel BX lapkakészletére épült, ugye, a másik nagy öreg) kiindulva építkezik. A név és szlogen választás mind azt igazolja, hogy a gyártó ismét a tuningosok kedvében próbál járni, visszatér a gyökerekhez, és folytatja a hagyományt. Az idei CeBIT-en a cég ennek a visszatérésnek a jegyében rendezte be standját: kiállítottak egy extrém módon túlhúzott P4-es rendszert, ami 4 GHz-en üzemelt. És ha már a hagyománynál tartunk, azt sem szabad elfelejteni, hogy az ABIT találta ki és alkalmazta elsőként, még a Pentiumos időkben, IT5 alaplapján az azóta mondhatni szabvánnyá vált SoftMenu rendszert.

Hirdetés

Az alaplap száraz paramétereinek felsorolása előtt megpróbálunk egy kis rendet teremteni az Intel 845-ös chipjei körüli zűrzavarban, FSB, használt memória és integrált grafika szerint csoportosítva őket.

Az első és legöregebb lapkakészlet az i845, PC133 SDRAM és 400-as FSB támogatással készült. Utána az i845D következett, ami elődjénél annyival jobb, hogy - az idők szavára hallgatva - DDR SDRAM támogatással látták el, méghozzá maximum PC2100-as módban. Időközben a Pentium 4-es processzorokat ellátták nagyobb FSB-vel, így szükség volt egy újabb lapkára, ami ugye már rendelkezett 533-as FSB támogatással is. Ez lett az i845E, jellemzői: 400/533 MHz-es FSB, PC133-as SDRAM vagy maximum PC2100 DDR SDRAM használata.

Ennek az i845E lapkakészletnek az integrált VGA (Intel Extreme Graphics) változata a keresztségben az i845G nevet kapta (G = graphics), az integrált VGA-t kivéve minden másban megegyezik az i845E-vel (kivéve talán a nem hivatalos DDR333 támogatást). Az i845G-ből készült egyszerűbb, olcsóbb verzióból kimaradt a külső AGP és az 533-as FSB támogatása, ez lett az i845GL (L = light). Utolsó ikerpár a családban az i845PE, illetve a VGA-val felszerelt változata, az i845GE. Ezt a lapkakészletet ellátták a PC2700-as DDR SDRAM memóriák támogatásával is. A legfontosabb, hogy az ilyen chipsettel szerelt lapok már az újabb - a 3.06 GHz-es P4-el együtt bevezetett - VRM-et is ismerik, így gond nélkül használhatók benne akár a 3 giga feletti procik is. Természetesen, hogy a lapkakészlet kérdés még árnyaltabb legyen, létezik egy i845GV (G = graphics, V = value) változat is, ami annyiban tér az i845GE variánstól, hogy nem támogat külső AGP eszközt. Az i845GE és GV chipsetben lévő Intel Extreme Graphics VGA magasabb órajelen működik, mint az őt megelőző (G és GL) chipek -- 200 helyett 266 MHz-en.

Egy rövid táblázatban összefoglalva:

Az Intel részletesebb táblázata lapkakészleteiről ezen a címen érhető el.

Specifikációk, szemrevételezés

  • Intel 845PE/ICH4 lapkakészlet
  • Intel Pentium(r) 4 Socket 478 processzorok támogatása 800 (túlhajtva)/533/400-as FSB-vel és Hyper-Threadinggel is
  • 3db memória foglalat a PC3200 (túlhajtott)/PC2100 és PC1600 szabványú memóriáknak.
  • 1 x AGP, 5 x PCI bővítő hely
  • 1 x Floppy, 2 x Ultra ATA 100/66/33 (csak 3 IDE eszköz támogatva, ha a Serial ATA is használatban) és 1 x SATA 150 port
  • 10/100 MBit-es alaplapi hálózati kártya, RJ45-ös csatlakozóval
  • 6 csatornás alaplapi hangkártya, optikai S/PDIF ki- és bemenettel
  • 4db külső és 1db belső USB 2.0 port
  • 1db párhuzamos, 1db soros illetve PS/2-es billentyűzet és egér csatlakozók

A teszthez használt eszközök

  • Abit BH7 (v1.1) alaplap 1.3-as verziójú BIOS-szal
  • Intel Pentium 4 2.A (C1) és egy Intel Pentium 4 3.0C (D1) processzor
  • 512MB, PC2700 Infineon és 2*256MB, PC3200 Samsung DDR SDRAM
  • Sapphire Radeon 9500 Pro, 128MB
  • Maxtor 6Y080P0 és egy Seagate ST3120023AS HDD
  • Chieftec HPC-360-102, 360W-os tápegység

Ismerkedés, szemrevételezés

Az alaplap az ABIT-tól Intel vonalon már megszokott kék dobozban érkezett, leírás, meghajtó szoftvereket és segédprogramokat tartalmazó CD lemez, ATX hátlap, floppy, ATA illetve Serial ATA kábel társaságában. A kicsomagolás utáni első meglepetés: a lap színe megváltozott. Nem az eddig használt halovány, sárgás lakkréteg látható a PCB-n, hanem egy vöröses-narancsos árnyalatú. Tüzetesebb vizsgálódás után feltűnik, hogy a Gigabyte-hoz hasonlóan ennek az alaplapnak a sarkai is lekerekítettek, így beépítés közben nem karcoljuk össze magunkat vele (legalább ezzel nem!), és a házhoz verve sem tudjuk "lesarkazni" az alaplapot.

Ergonómiája, elrendezése példás. A memóriák még a grafikus kártya beépítése után is behelyezhetők foglalatukba. A mérnökök trükkös megoldást alkalmaztak. Azért van nagy hely az AGP és a DIMM foglalatok között, mert az AGP port egy hellyel lejjebb csúszott.

Jó helyre került az ATX csatlakozó, nem akadályozza a levegő áramlását a processzor körüli tápkábel köteg. Sajnos nem jártak el körültekintően a Serial ATA csatlakozó elhelyezésénél: ha nagyobb méretű VGA kerül az AGP foglalatba, már nem tudunk valamilyen eszközt csatlakoztatni. Ez a hiba merült fel például, mikor a szerkesztőségben vendégeskedő GeForce FX-et a Serial ATA HDD-vel együtt próbáltuk használni a lapban.

Szemrevételezés (folyt.)

Ötletesnek tartottuk, hogy a két alaplapi IDE csatorna csatlakozója 90 fokkal elforgatva kerül az alaplap szélére. Előnye, hogy a kábelek nem felfelé állnak, így a barkácsolónak akarva-akaratlan a kábeleket rendezetten kell elvezettetnie. A kábelkötegek így nincsenek a ház elejébe épített ventillátortól érkező levegő útjában.

Az alaplapra 4 darab ventilátor csatlakozót építettek, ez is dicséretes. Legtöbb esetben - például ha olyan tápegységet használunk (Chieftec vagy Enermax), aminek a ventilátor fordulatszáma szintén monitorozható - a szokványos 3 darab kevés szokott lenni.

A processzor tápellátásáról a gyártó által kifejlesztett és már régóta használt 4 fázisú táp gondoskodik. Előnye, hogy a táp alkatrészek alacsonyabb hőmérsékleten működhetnek és stabilabb, precízebb feszültséget adnak le a processzornak, segítik a tuningot is, extra stabilitást biztosítva a rendszernek. Esetleg nem extrát, hanem azt a kis pluszt, amitől a rendszer magasabb órajelen is kifogástalanul működik.

Dicséretes az is, hogy az északi hídra passzív hűtés került, így nem növelték tovább a hibalehetőséget és a számítógép zaját.

Az alaplapon találhatunk egy integrált hálózati kártyát, 5 csatornás hangot. Mindkét eszközhöz a processzort a Realtek-től szerezték be, ettől a cégtől származik az órajel generátor is (ez 100 és 250MHz közötti külső órajelet állít elő). A Serial ATA kapcsolatot egy brige chip teremti meg, mivel a lapra épített ICH-4-es déli híd még nem rendelkezik beépített Serial ATA támogatással.

A BIOS, tesztek

Az alaplap Award BIOS-t használ, méghozzá a jobb SoftMenu Overclocking változatát. Ebben a verzióban tág határok közt állítható a lap FSB-je, a processzor (+5 és +30% között), AGP (1,5 V-1,6 V) és a memória feszültsége (2.55 V-3.05 V). A BIOS hasznos funkciója a PCI busz órajelének állítása. Lehetőség van osztót (3-tól 6-ig) vagy fix értékeket megadni (44, 37 és 33 MHz). A fixen beállítható értékek előnye: megkímélhetjük a VGA kártyát és a PCI-os eszközöket attól, hogy túlhajtva, működés közben a rendszer instabilitását okozzák. A perifériák nem fogják vissza a processzor túlhajtását, szóval itt a remek alkalom, hogy megnézzük ténylegesen, mit is tud a processzor.

Ha a Serial ATA csatornát kívánjuk használni, akkor a BIOS-ban engedélyeznünk kell a Serial ATA bridge-et, ellenkező esetben csak a 4 párhuzamos interfész működik. (ide jönne a serial ata-s bios kép, dsc37)

Tesztek és benyomások

A tesztelés a Windows XP telepítésével kezdődött, majd a Service Pack 1 telepítésével folytatódott. Az operációs rendszer gond nélküli telepítése után a meghajtók következtek az alaplaphoz, videokártyához valamint a hálózati- és hangkártyához. A kész rendszer birtokában a processzor tuninggal folytattuk a munkát.

A rendszer egészen 163 MHz-es FSB-ig azaz 3260 MHz-ig működött. A processzor itt teljesítménye maximumához ért, ennél magasabb órajelet már nem sikerült kicsikarni belőle semmilyen módszerrel. Ebben a konfigurációban a memória már 1:1 osztóval, a PCI pedig fix 33-mal ment. Nem rossz egy 2 gigás P4-től.


Itt még 3 MHz "for"-ban voltunk..

Kíváncsian vártuk, mi történik, ha egy 3 gigás, 800-as FSB-jű processzorra cseréljük a 2 gigás C1-est. Az ABIT lapját úgy reklámozza, hogy képes akár a 800-as procikat is használni, ezt a termék specifikációban is vállalják, a neten is olvasni teszteket, ahol elérték a 200 MHz-es FSB-t. Sajnos nálunk a kísérlet nem sikerült, a rendszer már nem bootolt be a 200-as FSB-n. A rendszer maximum 175 MHz-es FSB-vel indult el.


..sőt, ment az 15 MHz-cel följebb is..

Az eredményt természetesen le is fényképeztük (lásd alább). Készítettünk képeket, mikor a SiSoft Sandra-val mértük a memória átvitelt. A Sandra Multi Media tesztje csak 160 MHz-es FSB-n volt hajlandó gond nélkül lefutni, így minden tesztet ezzel a külső órajellel futattunk.


..de a vége "csak" 160 MHz volt

Soros vs. párhuzamos ATA

Kíváncsiak voltunk, hogyan teljesít a Seria ATA HDD a hagyományossal szemben. Az alaplapra bekötöttünk egy Seagate Barracuda SATA-V. winchester. Az első tesztek lefuttatása után komoly meglepetés ért: a Serial ATA csatornára kötött HDD-vel sokkal lassabb eredmények születtek.


Seagate kontra Maxtor I

Csodálkozásunk érthető, mert ugye mindkét HDD azonos paraméterű: 7200-as fordulat, 8MB cache, az egyedüli különbség, hogy a Maxtor csak 80GB-os kapacitású, a Seagate 120 GB-os. A Serial ATA lényegesen nagyobb adatátvitelű, 100MB/s helyett 150MB/s.


Seagate kontra Maxtor II

Megpróbáltuk kideríteni mi okozhatta a teljesítmény különbséget, így a Maxtor HDD-t is rákötöttük a Serial ATA csatira az Abit Serillel átalakítójával. Ezek az eredmények születtek:


Maxtor kontra Maxtor

A teljesítmény különbség nem a különböző csatornák, sem pedig bridge chip (erre gyanakodtunk első körben) miatt jelentkezett, hanem a két HDD közötti különbségeknek köszönhető, ami a hasonló gyári specifikációk ellenére jelentkezik. A fenti tesztből egyértelmű eredmény, hogy a HDD-k nem használják ki a Serial ATA nagyobb adatátviteli csatornáját, egy ATA-100-as csatorna is bőségesen elég a rendszer gyors kiszolgálásához. Az egyedüli előny a kábelezésnél jelentkezik, ugyanis nem kell kerülgetnünk a vastag, széles kábeleket, a levegő áramlása is hatékonyabb.

Vélemény, összegzés

Hogy a tesztünk elején feltett kérdésre válaszoljunk: az ABIT esetében nem csupán marketing szlogenről van szó, mikor azt mondják a lapról, hogy "Built for Overclockers, By Overclockers". A lap maximálisan támogatja a tuningot, jó 2-300 MHz-cel magasabb órajelen tudtuk járatni processzorainkat, mint eddig bármilyen más, nálunk járt alaplapban! Ideális választás, ha valaki gép felújítást tervez, és nem kíván csak 400-as illetve 533-as P4-et használni. A 800-as FSB-t használóknak a 865-ös (Abit IS7 és IS7-G, ha "házon belül" akarunk maradni) vagy a 875-ös (Abit IC7 és IC7-G) a jó választás, noha a tesztpéldányunk apró botlása ezen a területen minden bizonnyal egyedi hiba -- ezt az Abit is megerősítette. Az alaplapi SATA támogatása miatt a lap hosszabb távra is jó befektetés. Nyugodtak lehetünk afelől is, hogy kiforrott, a legjobb i845-ös chipkészlettel szerelt lap kerül birtokunkba.

Az ABIT által elindított, illetve a régi hagyományokat felölelő irányzat ígéretes, egyedi ötletekkel felvértezett. Szeretettel és türelmetlenül várjuk az új generációs Intel chipsetekre épülő lapjaikat is tesztlaborunkba.

Gergoke

Utóirat: A jó szlogen mellett más marketingeszközök is segítik az eladásokat: aki vásárolt egy BH7 vagy IC7-G lapot, az az ABIT tajvani honlapján részt vehet egy sorsoláson, ahol a következőket nyerheti meg: 800-as P4, Water és Vapochill, Kingston HyperX memória, GeForce FX VGA stb.

Az Abit BH7-es alaplapját az Abit tajvani központjából kaptuk tesztelésre, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Abit

Azóta történt

  • Abit IC7-G - akcióban a 875P

    Az Abit versenylova a 875P Canterwood tüzelte alaplapok mezőnyében az IC7-G. Kíváncsian vizsgáltuk a külföldön már komoly hírnevet szerzett lap tulajdonságait.

  • Hét 865PE chipsetes alaplap tesztje

    Legújabb összehasonlító tesztünkben nem kisebb nevek mérkőznek meg, mint az ASUS, AOpen, Abit, Albatron, MSI, Gigabyte és a Soltek.

Előzmények

Hirdetés