Microsoft Surface Pro 2, az izomtablet

Hirdetés

Működés közben

Kézbe kapva a Surface Pro 2-t először is a vártnál sokkal nagyobb súlya tűnt fel. Bizony, egy ilyen nehéz táblagépet nem igazán kényelmes kézben tartani. Szerencsére ezzel a problémával csak a döntögetést igénylő, mozgásérzékelőre támaszkodó játékoknál találkoztunk, mert asztalnál ülve egyből a kimondottan praktikus támasztójára tettük, ölben tartva pedig szépen lefektettük. Ölben a kitámasztóval használva nem nyom különösebben a masina, nem vágja combunkat.

Megszenvedtünk viszont egy olyan jelenséggel, aminek ha lenne neve, minden bizonnyal "Windows desktop fixációnak" hívnák. Mivel ott volt és rendelkezésünkre állt, állandóan a jól megszokott Windows asztalon akartuk intézni a dolgainkat, márpedig ez egy tízhüvelykes, Full HD felbontású képernyőn érintéses kezeléssel meg virtuális billentyűzettel minden, csak nem kényelmes, ráadásul a gyári érintőceruza sem állt rendelkezésünkre. Parányi területeket kell eltalálni egy-egy művelethez, a klaviatúra pedig kitakarja a szélesvásznú kijelző felét. Az alábbi kép mutatja, milyen gyalázatosan kezeli a Windows 8.1 azokat az alkalmazásokat, amelyeket nem készítettek fel ilyen hatalmas pixelsűrűséghez. Érdemes megfigyelni az ablak fejlécében lévő betűtípus és a többi elem élességének viszonyát.


Éles fejléc az elmosottra felskálázott ablak tetején

Tetézte a klasszikus asztalon felmerülő problémáinkat, hogy nem kaptunk a Surface Pro 2 mellé billentyűzetes Type/Touch Covert, így az egyetlen USB csatlakozóba vagy az USB-s billentyűzetet (képernyőlopáshoz), vagy az egeret (normális navigáláshoz), vagy a pendrive-ot (adatmozgatáshoz) dugtuk. Persze, jobban rákészülve ezek a problémák könnyen orvosolhatóak Bluetooth perifériákkal (vagy valamelyik Coverrel), illetve hálózati (vagy felhős) adattárolással. Így felszerelkezve már szinte tökéletes notebook a Surface Pro 2, ereje és x86-os kompatibilitása révén egészen sok mindenre használható tényleg hatékonyan.

A nap végén a tablet egyetlen mozdulattal áttehető pihenő, olvasgató, multimédiás állásba. Ehhez egész jó minőségű a kijelzője, még ha nem is olyan iszonyúan magas felbontású, mint az iPad Airé vagy egy androidos csúcsmodellé, de szerintünk 10,6 hüvelykes méretben a Full HD is éppen elég. A színekkel, a 410 cd/m²-es maximális fényerővel és a 2000:1-et közelítő kontrasztaránnyal meg voltunk elégedve, kalibrálással pedig szinte tökéletes árnyalatokat kaptunk. A Surface Pro 2 színprofilja innen tölthető le, kétharmados fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

Bár nem próbáltuk, de külön kiemelést érdemel a nyomásérzékeny digitális toll jelenléte a gyári csomagban. Ezzel a kiegészítővel nagyot bővülnek a készülék lehetőségei rajzolás, tervezés és jegyzetelés terén. Dicséretet érdemel a tablet hangzása, amihez hasonlóra nem sok tablet képes. Talán a szokásosnál vaskosabb gépház teszi, hogy egészen tisztességes basszusokat is sikerült a hangképbe csempészni, a Surface Pro 2 közelíti a multimédiás notebookok megszólalási szintjét.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények