Játszanék, de mivel? Összeszedtünk minden tudnivalót a gaming platformokról

Összefoglaló azoknak, akik most kezdenének játszani, és szeretnék felmérni a lehetőségeket.

Sony PlayStation

A Sony Playstationjét valószínűleg senkinek nem kell bemutatni, hiszen még az is hallhatott róla, aki egyébként nem követi a konzolok piacát, sőt sok embernél a „pléjsztésönözés” egyfajta szinonima a videojátékozásra – ebben nagy szerepe volt egyébként a filmeknek és sorozatoknak, melyekben 1994-1995 környékén, vagyis az első generáció piacra kerülésekor megjelent az eszköz. A PlayStation azóta már a negyedik számozott generációnál tart, és jelenleg ebből is létezik egy alap és egy gyengébb modell, előbbi PlayStation 4 Pro, utóbbi pedig a PlayStation 4 Slim névre hallgat.

PLayStation 4 Slim
PlayStation 4 Slim [+]

Mindkét verzió támogatja a HDR (nagy dinamikatartomány) megjelenítést, a 4K felbontás azonban kizárólag a Pro kiváltsága, ahogy az 1 TB-os alap tárhely is, utóbbi a Slim esetében 500 GB. Az árak nagyjából 95-100 000 forint, illetve 130-140 000 forint körül alakulnak, melyért cserébe egy DualShock 4 kontrollert kapunk, de az Xboxhoz hasonlóan kifoghatunk olyan csomagokat, ahol egy játékot is találunk a dobozban.


[+]

A PlayStation 4 modellek testreszabhatóságára szinte ugyanazok vonatkoznak, ami Xboxra is, vagyis a belső adattároló cseréje és külső eszközök csatlakoztatása megoldható, billentyűzetet és egeret azonban hivatalosan sem támogat a rendszer. Adapterrel ugyan megoldható a dolog, de így gyakorlatilag csak a kontroller gombjait tudjuk emulálni billentyűleütésekkel és az egér mozgatásával, ez pedig inkább működik rosszul, mint jól.

A DualShock 4 sincs híján választható színeknek
A DualShock 4 sincs híján választható színeknek [+]

Az előbb említett DualShock 4 kontroller egyébként kialakításában és kiosztásában is jelentősen eltér Xbox One-os kollegájától. A markolat sokkal kisebb és keskenyebb, ami inkább a kisebb kezűeknek kedvez, illetve a bal oldali analóg kar sem a bal felső sarokban, hanem lent, a jobb oldali mellett található. A szokásos vezérlőegységeken felül extraként kapunk egy LED-sávval megspékelt érintőpadot is, mellyel bizonyos játékokban extra funkciókat érhetünk el, a fények segítségével pedig a játék tud felénk közölni bizonyos információkat, mint például a tár vagy az életerő állapotát. A kontroller rendelkezik még beépített mozgásérzékelővel, amivel szintén az irányítási lehetőségeket igyekeztek kibővíteni, továbbá fontos még megemlíteni, hogy az áramellátás egy beépített akkumulátorra lett bízva. Ez sok játékos számára egyértelműen a PlayStation felé billenti a mérleget választásnál, hiszen nem kell elemet cserélgetni, így viszont a töltés idejére le kell mondanunk a kontrollerről, míg Xboxnál meg tudjuk azt tenni, hogy két szett tölthető elemet tartunk és lemerülés esetén gyorsan kicserélhetjük őket.


(forrás: Metro) [+]

Az Xboxhoz hasonlóan a PS-táborban is alapfeltétel egy előfizetés megléte az online multiplayer játéhoz, csak a Sony szolgáltatását PS Plus-nak hívják, éves díja pedig 18 000 forint. Ezért havonta két ajándék játékot és rengeteg közösségi funkciót kapunk, ráadásul az Xbox Live tagokhoz hasonlóan a PS Plus előfizetők is sok játékhoz olcsóbban juthatunk hozzá a Sony saját játékboltjában, a PS Store-ban.

PlayStation 4 játékborító
PlayStation 4 játékborító [+]

A PS Store-ban vásárolt játékok mellett természetesen lehetőségünk van lemezes játékok vásárlására is, hiszen mindkét PS4 modell rendelkezik beépített optikai meghajtóval, továbbá a Sony konzoljára is igaz, hogy a játékok futtatása mellett a népszerűbb, tartalomfogyasztásra kihegyezett platformok (YouTube, Netflix, Twitch stb.) alkalmazásait is letölthetjük a gépre. Mindkét „nagy” konzolról elmondható tehát, hogy játékplatform mellett szórakoztatóközpontként is használhatjuk őket tévére kötve – na de mi a helyzet azzal, aki nem az asztalnál vagy a tévé előtt ülve szeretne játszani?

Hasznos fórumtémák:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés