Megújuló házimozi

Tapasztalatok

Albacomp Spectra

Hogy ne csak "barkács” megoldásokkal tudjuk kipróbálni a HTPC nyújtotta előnyöket, az Albacomp direkt erre a célra kialakított Spectra konfigurációját is megvizsgáltuk. Az őskori videomagnókat idéző méret és design mögött meglehetősen fejlett belső lapul. Az egyik legfontosabb tényező, hogy a microATX-es (tehát még nem BTX-es) alaplapra épülő gép szinte hangtalan, köszönhetően a jó szellőzésnek és a passzív CPU-hűtésnek. A dobozban egy i915G-s chipkészletre épülő, 3 GHz-es Intel Pentium 530J CPU-val megtámogatott PC lapul, 512 MB RAM-mal, 160 GB-os merevlemezzel, integrált VGA- és LAN-vezérlőkkel, valamint egy Samsung TS-H552 DVD-íróval. Az előlapon minden fontosabb kivezetést megtalálunk, sok-az-egyben kártyaolvasóval kiegészítve, ahogyan a hátoldal is zsúfolt. Nincs viszont tévé- és DVI-kimenete! Előbbi különösen fájó pont egy HTPC esetében, amelynek helye lenne a nagyszobai televízió mellett. Szerencsére egy PCI Express-es VGA-kártya bővítéssel ez a hiány könnyen orvosolható, és onnantól hagyományos tévét is használhatunk megjelenítőként, plazma-, illetve LCD tévére pedig jobb minőségben vezethetjük a jelet. A készülék a dobozból kivéve azonnal működőképes, előretelepített Windows MCE2 2005-tel és multimédia szoftverekkel. Egy kényelmesen kezelhető távirányító, zsinórnélküli billentyűzet és egér, valamint egy nagy csomag kábel is tartozik hozzá. Az első indításkor kell beállítani a alapvető tulajdonságokat, valamint behangolni a tévé- és rádióvevőket.

Ha mindezzel megvagyunk, máris birtokba vehetjük házimozi PC-nket, ami mindenre képes, amire egy hagyományos változat, mégis egyszerűen kezelhető marad. Mint minden HTPC, a Spectra is képes egyszerre lejátszani és felvenni, rendszerezi a multimédiás fájljainkat, szinkronizálja hordozható készülékeinket, lejátszik HD-felbontású és DRM (Digital Right Management) videókat, továbbá (megfelelő hardver esetén) játékra is alkalmas. Emellett a 2005-ös Media Center már kezeli az Xbox Media Center Extendert, a Portable Media Center eszközöket és a WiFi-hálózatokat is. További nagy előnye, hogy egyszerre két tunert is kezel, így akár két adást is rögzíthetünk vagy nézhetünk egy időben.

Hirdetés

PC-s gondok

Az Albacomp által készre szerelt PC-vel nem voltak különösebb gondjaink, mint ahogy a tévé- és rádióvevővel sem, a DVD- és videolejátszás is működött, mindössze a tévékimenetet hiányoltuk a gépről. A készülék ugyan lapos, hifi komponensre emlékeztető vonalvezetésű, mégis inkább hasonlít egy kőkorszaki videomagnóra, mintsem egy 21. századi multimédiás központra. A készülék kikapcsolásához a távirányító is elég, ám bekapcsolni csakis a készülék gombjával lehet, ami kissé kényelmetlen megoldás.

Sokkal több problémánk akadt, amikor az MCE 2005-öst a Shuttle barebone-ra telepítettük. Ebben az összeállításban nem használtunk tévévevő kártyát, csak a telepítés egyszerűségét és az általános kompatibilitást vizsgáltuk. Az előbbivel és az összeállított konfigurációval nem is volt gond, minden elsőre sikerült, el is indult az MCE 2005, ám nem voltunk képesek sem DVD-t, sem DivX-videót lejátszani a rendszerünkön. Egy kis nyomozás után kiderült, hogy bár telepítettük a CyberLink PowerDVD-t, az MCE2005 nem tartalmaz beépített DVD- és DivX-, XViD- stb. dekódert, amelyeket külön kell beszerezni (!), ráadásul némelyikért fizetni is kell, vagyis nem várt költségek merültek fel. A tapasztalt felhasználóknak persze nem jelent gondot egy kodek hiánya, a kezdőknek azonban sok nehézséget és így bosszúságot okoz, ami a szórakoztatóelektronikában eddig ismeretlen volt.

Tapasztalatok

A HTPC érdekes, és sokak szerint életképes megoldás, de sokan vannak, akik szerint a PC-gyártók csak egy újabb területet kerestek, ahová beerőszakolhatják termékeiket.

Mit várunk el egy HTPC-től?
- Filmek, házi videofelvételek, zenék, fotók tárolása és lejátszása
- Minden audio- és videoformátum támogatása
- DVD-filmek és HD-források lejátszása
- DRM-védett fájlok lejátszása, a licenc automatikus beszerzésével
- Interneten elérhető film- és zenei adatbázisok használata
- Programozható felvétel, akár távoli eléréssel is
- Felvétel közbeni lejátszás, akár több vevőkártya kezelése
- Archiválás CD/DVD-re
- Otthoni hálózatba kapcsolt gépek kiszolgálása tartalommal
- Egyszerű kezelés, távirányítás
- Hangtalan működés, designos kivitel
- Stabil működés, gyors ki-be kapcsolás
- Bővíthetőség

Ha egy HTPC jól megépített és stabilan működik, nem lehet vele gond, legalábbis nem több, mint bármely más hifi komponenssel. Ez persze idealizált állapot, hiszen egy PC-t bármikor könnyen megfertőzhet egy vírus, lefagyhat és még sorolhatnánk a veszélyeket. Mivel egyelőre csak nagyon kevés kész HTPC kapható Magyarországon, ráadásul a Windows Media Center Edition 2005-öt sem lehet megvásárolni, nem várható, hogy túlságosan elterjedne nálunk ez a megoldás. Egyes elemzők szerint amúgy sem a HTPC-é a jövő, hanem a nagyon erős, többmagos processzorra épülő otthoni szerveré, amelyhez számos, a lakás különböző részein elszórt egyszerű, egy-egy speciális feladatra szánt „célkliens” egység kapcsolódik, amelyek e központi szerver erőforrásait osztják fel egymás közt és használják saját feladatukra.

Zsákutca lenne hát a HTPC-koncepció? Korántsem. Egyre több cég jelenik meg komplett MCE 2005-ös konfigurációval, az első MCE 2005-kompatibilis barebone-ok is kaphatóak már (például az ASUS S-presso), így ha lassan is, de csökken az eszközök ára. A Microsoft ráadásul hatalmas összegeket ölt a fejlesztésbe és a népszerűsítésbe, és már megjelentek az első, Windows-alapú MCE 2005 konkurensek is (BeyondTV, SageTV), így szinte biztosan van jövője a házimozi PC-knek. A háziszerver-megoldás több lehetőséggel kecsegtet, átgondoltabb és talán bíztatóbb jövője is van, ám sok időbe telik, amíg a központi szerver (és minden alegysége) megfizethető lesz egy átlagcsalád számára – és addig is kell valami, amiből profitot termelhetnek a PC-gyártók.

Erdős Márton

Tesztünket - termékeikkel - az alábbi cégek segítették: Albacomp Rt., ASUS Hungary, Juventus Team Kft., Microsoft Magyarország, Ramiris Rubin Rt.

Azóta történt

Előzmények