Maximumra kapcsolva: nForce 790i Ultra SLI

ESA ház

Az NVIDIA jóvoltából nemcsak az XFX alaplaphoz, hanem egy komplett tesztrendszerhez jutottunk hozzá, memóriával, ESA-t támogató házzal, processzorhűtővel és tápegységgel, amihez hozzácsaptunk egy extrém négymagost és két GeForce 9800 GX2-t, így sikerült felépíteni a jelenleg elérhető leggyorsabb asztali PC-t.

Nem éppen szerény jószág a Thermaltake Armor+ maxitorony. Több mint 60 centiméteres magasságával és mélységével, valamint üresen is 16 kilogramm fölötti tömegével nem az a könnyű kis hordozható dobozka. Megjelenése eléggé marcona a tetejére szerelt, enyhén Star Wars-os, fényes betéttel, az óriási szellőzőnyílásos, ablakos oldalfallal és a rengeteg 5,25 colos meghajtóhellyel.

Fura, kétszárnyú ajtót tettek az elejére. Nem is ajtó ez, hanem inkább dekorelem, ugyanis nem fedi le teljesen az 5,25 colos meghajtókat, cserébe viszont jó masszív és igényes, vastag és jó fogású alumíniumból készült. Hátulról látszik csak igazán az Armor+ brutális mérete. Az alaplap hátsó I/O panelje mellett többnyire 12 centiméteres ventilátorhely szokott lenni, itt viszont 14 centiméteres terpeszkedik. Általában egy ház hátuljára hét alaplapos bővítőkártyahely kerül, a nagy Aromoron viszont tíz ilyet találtunk, tehát a Foxconn tízfoglalatos óriás alaplapja is elférne benne.

Felül a megszokott előlapi csatlakozókat és egy fedeles rekeszt találunk, melybe például CD-ket lehet tenni. A felső, fényes műanyag elem kissé gagyi hatású, különösen az előlap masszív, szálcsiszolt alumínium „negyed-ajtói” mellett – vagyis fölött.

Alul két méretes szellőzőnyílást alakítottak ki, de érdemes lesz benézni a házba, mert ezen a részen gyanúsan sok a csavar.

Az oldallapok leszerelése közben derült ki, hogy miért is olyan nehéz az Armor+. Falai nem a ma szokásos, papírvékony acélból készültek, hanem a régi jó, 1 mm vastagból, tehát 60 x 60 centiméteres felületükkel, és merevítésükkel egészen nehezek. Rögzítésük is nagyon korrekt, mert a kézzel kitekerhető biztonsági csavarok után még egy reteszt is el kell húzni. Ha nem rángatjuk a gépet, akkor a retesz a csavarok nélkül is kellő biztonsággal tartja a falakat. Mondani sem kell, hogy az ATX és microATX mellett az Extended ATX deszkák is kényelmesen beférnek, és a hosszú VGA-kal sem lesz gond. A könnyebb szerelhetőség végett az alaplap tácája kihúzható.

Nagyon érdekesen helyezték el a hét belső 3,5 colos meghajtó fiókjait. Ezekből öt a szokásos helyén van, 90 fokkal elforgatva, a maradék kettő – melyek kiszerelhetőek – pedig az alaplap alatt kapott helyet. Egyre gyakrabban látjuk azt a húzást is, hogy a winchestereket a túloldalról kell kábelezni. Az alsó két, opcionális ventilátor még egy szinttel lejjebb van, tehát egészen jól hűthetik a föléjük rakott adattárakat.

A Thermaltake mérnökei felkészültek a hatalmas tápegységek elszállásolására. Az áramforrás alatti keresztmerevítőnek van egy mozgatható betétje, amit úgy állíthatunk be, hogy a termetes kilowattost megtámassza, de ne álljon ventilátora útjába. Mind a tíz bővítőkártya fölött különálló, csavarmentes rögzítő van, de ahogyan már megszokhattuk, ezek használhatatlanok a hatalmas hűtéses, két helyet foglaló videokártyákkal, szóval kénytelenek leszünk a több mint egykilós 9800 GX2-ket becsavarozni.

Sokféle kiegészítő is jár az Armor+-hoz. Kapunk például egy 5,25 colos helyre illeszthető, praktikus kis fiókot, rengeteg csavart és kábelfogót, valamint egy 3,5 colos átalakítót. A legfeljebb 14 cm befogadóképességű ventilátortartó a merevlemezes doboz mögé és a VGA-k elé illeszthető, hogy még több friss levegővel lássa el a grafikus csodákat. Mivel a ház jó nagy, akár a 9800 GX2-k elé is tehettünk volna a lapátkereket, de fölöslegesnek tartottuk, mert a HDD-ház túloldalán már volt egy 12-es, a ház oldalában pedig a hatalmas 23 centiméteres ventilátor kavarta a levegőt.

Mitől lesz ESA kompatibilis egy ház? A Thermaltake esetében a legfelső, legnehezebben elérhető 5,25 colos helyre illesztett 3,5 colos átalakítótól, amelyben egy temérdek csatlakozóval és egy mikrokontrollerrel ellátott nyomtatott áramkör van. Először is kell neki egy floppycsatlakozós táp, valamint egy USB kábelecske az alaplap felé. Azt hittük, hogy USB-ről megoldja a tápellátást is, de ezek szerint tévedtünk. Ráköthettünk még két PWM szabályzós ventilátort, a mellékelt két hőérzékelőt, valamint a ház bekapcsolását jelző LED-et és a vízhűtés hasonló lámpácskáját. Ezt a modult külön is árulja a Thermaltake, tehát saját házunkat könnyedén ESA-síthatjuk vele. Lényegében a Thermaltake sem tett mást, csak az Armor+-ba szerelte ezt a panelt.

Főbb paraméterek:


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Socket AM2+ a felsőházban - chipsetek párbaja

    Három gyártó öt alaplapjának közreműködésével mérjük össze az új NVIDIA nForce 780a SLI, illetve az AMD 790FX chipsetek képességeit.

  • Intel P45 MSI módra

    Festői alpesi környezetben, gleccserrel, tuningversennyel, mestergerendán lógó informatikussal és tájjellegű zenebohóccal prezentálta új inteles alaplapjait az MSI.

  • Új Core és egyéb érdekességek

    Beszámolunk az E7000-es Intel processzorcsaládról, csökkenő GeForce árakról, bővülő Eee PC kínálatról és egyebekről.

  • DDR3-as memóriák a CSX-től

    A Compustocx új moduljai magas órajelet érnek el, és nem idegen tőlük a tuning sem.

Előzmények

Hirdetés