Logitech G széria: egerek játékosoknak

A Logitech G szériájának két vezetékes darabját vetettük alá alaposabb vizsgálatnak.

Beállítások

Driver

Miután csatlakoztattuk az egeret az USB vagy a PS/2 portba, a következő dolgunk a SetPoint 2.47 verziójú driver telepítése, amit egy újraindítás kell, hogy kövessen. Akkor csináltunk jól mindent, ha a Windows tálcán megjelent a kis Logitech ikon, és a driver felismerte az egeret.

1. Mouse Button Settings

Ennél a menüpontnál beprogramozhatjuk az egér gombjait. A bal és a jobb gombot felcserélhetjük, de nem rendelhetünk hozzá semmilyen egyéb feladatot. A maradék két gombhoz bármilyen más funkciót vagy billentyűzet-kombinációt hozzárendelhetünk.

Kattints a képre!
[+]

2. Mouse Movement

Ez a menüpont az egérkurzor és a görgő mozgására vonatkozó beállításokat tartalmazza.

  • Scrolling Size - a görgetés nagyságának beállítása (1 sor/3 sor/6 sor/képernyő/kikapcsol).
  • Pointer Speed - egy csúszkán állítható az egérkurzor érzékenysége (sensitivity), ami megfelel a windowsos értéknek.
  • Pointer Acceleration - egérgyorsítás állítása (ki/alacsony/közepes/magas).
  • Pointer Trails - egérkurzor utánhúzásának engedélyezése (Enabled), egy csúszkán állítható a mértéke is. Ennek a pontnak nem sok értelme van, de kellemesen el lehet szórakozni vele.
  • Smart Move - az "okos mozgás" bekapcsolása lehetővé teszi, hogy az egérmutató a megnyíló párbeszédablakok "OK" vagy más gombjára ugorjon rögtön.

Kattints a képre!
[+]

3. Mouse Game Settings

Ennél a menünél igazából két fontos opciót állíthatunk.

  • SetPoint implementation - erre a pontra kattintva elérhetjük azt, hogy a programoknál, főként a játékoknál az egér érzékenységét a SetPoint driverben beállított értékek határozzák meg. Ez a bonyolultabb és komplikáltabb módszer, hogy megkapjuk a nekünk megfelelő egérérzékenységet. Itt jön be a képbe a Game Detection opció, amit ha bekapcsolunk (Enabled), elérhető lesz két fontos beállítás: Keep mouse acceleration, vagyis, hogy tartsa azt a gyorsítást, amit beállítottunk a SetPoint-ban, iletve ugyanez a szabály érvényes a Keep mouse speed beállításra is.
  • OS implementation - ezt a pontot kiválasztva az operációs rendszer beállításai érvényesülnek a programoknál és a játékoknál. Érdemes ezt választani, ha nem akarjuk túlkomplikálni a dolgokat.

Kattints a képre!
[+]

További beállítások

Az MX300 vagy bármelyik régebbi digitális rágcsáló után csatlakoztatva az USB portba a G1-et gyorsabbnak érezhetjük az egérmutató sebességét. Ez a jelenség azért van, mert az egérben MX510-es optika rejtőzik, ami magasabb felbontású, mint elődjéé volt. Anno ezt a jelenséget a Razer Diamondbacknél is tapasztaltuk már. Az MX300-at rendkívül hatékonyan lehetett használni alap Windows driverekkel, ami azt jelenti, hogy nem telepítettünk fel semmilyen egyéb meghajtóprogramot. Kis kitérő: ezt a módszert a "profi" játékosok részesítik előnyben, ezért is használnak sokan még mindig Microsoft IME 3.0-át vagy IM 1.1-et, mert ezeknél az egereknél működik ez igazán problémamentesen - érdekes módon. A versenyeken csak bedugják az egerüket, a Windows megtalálja és installálja az alapdrivert. Ezután beállítják az egérérzékenységet a csúszkán és máris hozzájutottak a megszokott értékekhez és játszhatnak, nincs szükség további telepítésre, variációkra és az ebből adódó kellemetlen komplikációkra. Visszatérve a G1-re, itt is működik ez a módszer, csak vissza kell vennünk a csúszkán kettőt vagy hármat az alapértékből (közép), és megkaphatjuk a régi érzékenységet.

A PS/2 portba dugva az egeret lehetőségünk van állítani a Windows driverében a kurzorfrissítést 200 Hz-ig. Azonban ha az USB portba dugjuk az újdonsült rágcsálót, ez az érték alapból 125 Hz, ami 8 ms-os reakcióidőt eredményez (minél kisebb ez az idő, annál folyamatosabban reagál az egér). Ezt az értéket sem a Windows alapdriveréből, sem a Logitech SetPoint driveréből nincs lehetőségünk megváltoztatni. Erre a Windows XP/2k3 USB Mouserate Switcher 1.1 nevezetű program nyújthat nekünk megoldást. Elindítva az egyetlen egy darab exe kiterjesztésű fájból álló programot négyféle értéket állíthatunk be: alap (125 Hz / 8 ms), 250 Hz / 4 ms, 500 Hz / 2 ms és 1000 Hz / 1 ms értékeket, majd újra kell indítani a gépet. A G1 esetében a maximális érték 500 Hz lehet, amit nem kifejezetten stabilan szolgáltat (ugyanezt a jelenséget már észlelhettük az MX510-nél is). Érdemes tehát 250 Hz-re állítani, mert ezt viszont jó átlagban tudja tartani.

 

Kattints a képre!
USB @ 125Hz [+]
Kattints a képre!
USB @ 250Hz [+]
Kattints a képre!
USB @ 500Hz [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Steelpad 5L: az öt elem

    A Steel egérpadok legújabb üdvöskéjét tettük próbára, vajon letaszítja-e trónjáról elődjét.

  • Pilótafülke a számítógéphez

    A játékvezérlőiről ismert Saitek két speciális termékét, az X52 botkormányt és gázkart, valamint a Pro Flight pedált vizsgáltuk.

  • Logitech G25, kormányok fejedelme

    Bőrbevonatú kormány, külön konzolra költöztetett H-váltó, három fémpedál, dupla erővisszacsatolás – száguldásra fel!

  • Logitech billentyűzetek játékhoz

    A beviteli eszközeiről méltán híres gyártó kijelzős G15 billentyűzetét és annak egyszerűsített, G11 jelű változatát teszteltük.

Előzmények

  • Logitech desktop Mac gépekhez

    Lézeres egér és lapos billentyűzet kerül a Cordless Desktop S 530 Mac nevű szettbe.

  • Razer Copperhead egér

    Kiderül, mekkorát dobbant a Razer Copperhead, és milyen újdonságokkal szolgál elődeihez képest.

  • QPAD egérpadok

    A svéd QPAD cég - bár hihetetlenül hangzik - 12 éve foglalkozik egérpadokkal, így valószínűleg elég sok tapasztalatot sikerült már szerezniük.

  • Logitech egér dupla lézerrel

    Három friss mutatóeszközt jelentett be a vállalat.