Logitech MX Revolution
Egy ideje a számítógépes piacot már nem is az egyre nagyobb teljesítmény, hanem az újdonságok viszik előre. Hatványozottan igaz ez az egerekre, ahol a lézeres és optikai érzékelők már olyan precízek, hogy nem lehet különbséget tenni felbontásukban. Ma már a görgő oldalra billentése és a megannyi programozható gomb sem számít különlegességnek, ezért ideje volt továbblépni. A fejlesztésben mindig is élen álló Logitech húzta elő a legújabb adut, a MicroGear „szervomotoros” görgőt, amivel eddig nem látott sebességgel lehet léptetni. Idézőjelbe kell tenni a motor jelenlétét, ugyanis nem a görgetés gyorsításában van szerepe, hanem a hagyományos és a szabadonfutó üzemmód közötti váltásban – hatalmas fordulatszámok helyett csak 275 fokot tud fordulni. Az akár 7 másodpercig is tartó szabad forgást 14 grammos fémvázas görgő és precíz felfüggesztése teszi lehetővé.
Tesztlaborunkban a teljes új görgős kínálat felvonult. Kipróbáltuk az egyedi kialakítású MX Revolutiont, a notebookok mellé szánt VX Revolutiont és a friss MX 620-at is. Természetesen a legimpozánsabb a nagy MX volt, amelynek doboza is különösen igényes, mágnessel záródik a fedele. Benne vezérlőt és használati útmutatót találtunk. A töltőből egyértelműen következik, hogy akkumulátorról működik, ami lehet jó és rossz is. Picike vevője rádiós, 2,4 GHz-en üzemel.
Kitettek magukért a Logitech tervezői. Az MX Revolution lazán elmenne egy Star Wars filmbe kelléknek. Ha most, 2007-ben terveznék meg Darth Vader figuráját, akkor biztosan passzolna a kezébe ez a modern, íves, de tekintélyt parancsolóan szigorú forma. A csillogó bal oldali betét, a fémes, krómozott görgő és a nagyszerű szín az egyik legszebb számítógépes egérré teszik.
Ezzel a formatervvel minden bizonnyal további irigyeket, ellenségeket szerzett magának a Logitech a balkezesek táborában. Az MX Revolution jobbkezes formájú. Hüvelykujjas részét eddig nem látott módon kiszélesítették, és méretes gumibetétet helyeztek bele. Van itt egy görgő is, ami valójában nem görgő, hanem egy előre hátra húzható kapcsoló, melynek formája görgőt imitál.
Elölről is meredek az MX Revolution. Szó szerint, mert erősen jobbra lejt, vagyis a bal gomb sokkal előbbre nyúlik. Természetesen a két fő nyomógombot a felső burkolatból hasították ki. A görgő fölött van még egy gomb, amellyel alapértelmezésben keresőt lehet aktiválni. Hátulról szemlélve a nagy Logitechet végre rájöttünk, mi az, ami idegenné teszi fogását Microsoft egerek után. A jobb oldalsó részen középmagasságban látható egy kisebb dudor. A Microsoftok innen továbbra is kifelé haladnak, így alátámasztják a kisujj tövét. A Logitecheknél ez a rész nekünk különösen hiányzott, de lehet, hogy másnak fel sem tűnik majd.
Oldalt a görgő fölötti két gomb átlagos kézzel is kényelmesen elérhető. A gumibetét egészen az egér orráig előrenyúlik, és látványos a görgő alá becsavarodó fényes betét is.
Alul precíziós MX lézert találtunk. Érdekes, hogy már a Logitech is felhagyott az eszméletlenül magas dpi értékek reklámozásával. Az ellenállás nélküli siklást biztosító betétek kellően nagy méretűek. Találtunk egy kikapcsoló reteszt is az egér hasán.
A picike rádiós adó-vevő a kornak megfelelően alig nagyobb a legkisebb pendrive-oknál. Az MX Revolutionnek az MX 1000-ére hasonlító, de azzal nem kompatibilis töltője van, amelybe beleállítva startra kész űrhajóra hasonlít.
Logitech VX Revolution
Az MX Revolutionnel egy időben mutatkozott be a kisebb, notebookokhoz szánt VX Revolution. Dobozában már egy AA-s ceruzaelemet találtunk a töltő helyett. Szintén 2,4 GHz-es rádiós adó-vevője még egy picivel kisebb lett. Kár, hogy egyik legkomolyabb hordozható egeréhez nem adott valami tokot a Logitech.
Már az első pillanatban feltűnt, hogy a VX valamivel nagyobb szokásos notebookos társainál. Megkapta ugyanazt a fémesen csillogó, gumibetétes görgőt, mint az MX, és a hátán ott a kereső gombja is. A bal főgomb külső peremén itt is van fényes díszsáv, az elejébe pedig egy zoomoló csúszkát tettek. Ez az alkalmatosság nem fért volna el a kisebb egér hüvelykujjrészén. Itt két, ezúttal ezüstös gomb és méretes gumibetét van.
Akárcsak nagyobb testvére, a VX Revolution is aszimmetrikus, jobb kézbe való. Kicsit jobbra lejt, és itt is megvan a szélső dudor, amely után szűkül, és nem microsoftosan tovább szélesedik. A kisebb formánál ez már nekünk sem volt zavaró, mert kisujjunk végig az asztalra támaszkodott. Akárcsak az MX-nél, itt sincs fényes betét a jobb oldalon. Ennek a résznek a burkolata talán lehetne egy kicsit finomabb felületű.
Oldalról látszik, hogy a VX nemcsak nagyobb az átlagos notebookegérnél, de púposabb is. Így valamivel nagyobb helyet foglal, de kényelmesebb lehet.
Ez a modell is lejt az egyik oldalra, talán még nagyobb mértékben, mint az MX. Hátulról látszik, hogy a hüvelykujjrész itt is bemélyed egy kicsit. A picike jeladót szállítás közben az egér fenekébe lehet rejteni.
Alul ismét precíziós lézeres érzékelőre leltünk. Az egyetlen AA-s ceruzaelemet ferdén kell az elektronikus rágcsáló pocakjába rejteni. A szenzor és az elem fedele között van egy szokatlan retesz. Ezzel lehet váltani a görgő szokásos, racsnis és új, szabadon futó működése között. Az MX Revolutionnél ez automatikusan történt, a motor segítségével, tehát a VX-nek valószínűleg motorja sincs.
Notebookos egér létére szokatlanul nagyok voltak a VX talpai. Érdekes, hogy az adó-vevő is ferdén csúszik be. Kivételéhez az alsó gombok közül a nagyobbikat kell megnyomni. A kisebbikkel kikapcsolható az egér, de ezt akkor is megtesszük, ha beszúrjuk az adó-vevőt és addig be sem kapcsolható, míg újra ki nem vesszük.
Logitech MX 620
Az MX 620 a legújabb az extra görgős egerek közül, alig néhány hete mutatkozott be. Egyszerűbb, mint két társa, ezért olcsóbb is. Feleannyiba kerül, mint a 20 000 forintos MX Revolution, bár kétségtelen, hogy szerényebb tudású. Dobozában két AA-s elemet és – meglepetésre – a három közül a legkisebb adó-vevőt találtuk.
Elöl itt is az új görgő dominál, de a forma szinte teljesen megegyezik a korábbi MX 610-nél és MX 400-nál látottal. Szokásos stíluselem a bal oldalon végigfutó fényes betét, amelyben ezúttal egyetlen, nagy keresőgomb van – a görgő mögül költöztették ide.
Egyszerűbb lévén a hüvelykujj alá sem került gumibetét. Van viszont a közelében két gomb, melyek kényelmesebbek, és igényesebbnek is tűnnek, mint a drágább társak hasonló szerelvényei.
Szemből az MX 620 nagyon hasonlít a VX Revolutionre, vagyis inkább a VX hasonlít rá, mert ez a forma korábban elkészült már. A fő gombok elszűkülnek, és a bal valamivel hosszabb. Talán hátulról néz ki legjobban az MX 620. Az S betűt formázó fényes ív szép határt képez a világosabb hátrész és a sötétebb hüvelykujjrész között. Ez a forma erős dőlést eredményez a tenyér külső éle felé. Mondani sem kell, hogy az MX 620 is jobbkezes. Talán az MX 610-hez hasonlóan ebből is csinálnak majd balkezes változatot.
Talán az új görgő extra helyigénye miatt, de az MX 620-ba is ferdén kell betenni a két AA-s elemet. Itt is megtaláljuk a lézeres érzékelőt és a görgő átkapcsolóját. A siklást segítő talpak már valamivel kisebbek, mint a másik két modellnél, de még így is elég nagyok.
Amint látszik, az MX 620 adó-vevője tényleg kisebb valamivel, mint a VX Revolutioné.
Adó-vevők: MX Revolution, VX Revolution, MX 620
Beállítás
Az egerek próbálgatását a Logitech SetPoint meghajtójának feltelepítésével kezdtük. Mindig is érthetetlen volt számunkra, hogy egy ilyen szoftver miért foglal 60 MB tárterületet és több mint 10 MB rendszermemóriát. Szerencsére semmi zavart nem okozott az egerek működésében. Annak ellenére, hogy felraktuk az automatikus frissítőt is, nem figyelmeztetett, hogy már a 4.0-s verzió is elérhető – sebaj.
A beállítás mindhárom egérnél a szokásos logiteches módszerrel indult. Beprogramozhattuk a 8–10 gomb és egyéb vezérlőszerv funkcióját, nemcsak általánosan, hanem bizonyos szoftverekhez is hozzáigazíthattunk. Nagyon hasznos, bár távolról sem egyedi funkció ez.
Logitech egeret használóknak biztosan ismerős az egérkurzor sebességét, a játékokhoz köthető profilokat és a nagyítást beállító rész (az MX 620-nál megfelelő gomb híján utóbbi hiányzik), ami az új görgősöknél változatlan maradt, hiszen ezen a téren nem történt technikai újítás.
Külön fület kapott az új görgő. Az MX Revolution esetében sokkal érdekesebbek voltak az itt beállítható paraméterek, hiszen annak automatikus üzemmódváltója van, ameéy a SmartShift nevet kapta. Mind a három egérnél beállíthatjuk a függőleges és vízszintes görgetés sebességét és gyorsulását, ráadásul ezt alkalmazásokhoz is igazíthatjuk, hiszen egy kiterjedt Excel táblázatban más tempó lehet az optimális, mint webböngészés közben.
Az MX Revolution automata váltásának megadható, hogy hagyományos tárcsás vagy szabadonfutó üzemmódban indítson. Ezután kiválaszthatjuk, hogy szeretnénk-e manuálisan váltani a két mód között. Ezt a görgő lenyomásával tehetjük meg, ilyenkor érezni is, hogy a motor enyhén megüti a kereket. A legérdekesebb az automata váltási mód. Itt beállíthatjuk, hogy milyen görgetési sebesség mellett váltson racsnisból szabadba vagy fordítva.
Az utolsó fülön hagyományosan az akkumulátor vagy elem állapotáról kaptunk visszajelzést százalékosan vagy a teljes lemerülésig hátralévő napok számában. Az utóbbi elégé csalóka volt, mert az MX Revolution újratölthető telepeire 100%-nál 7 napot írt ki, ami nyolc óra mérsékelt használat után már csak 5 volt. A VX Revolution hasonló idő alatt 120 napról 12 napot csökkent. Vicces volt látni, hogy az MX 620 a két AA-s elemmel elvileg 348 napig, vagyis közel egy évig bírja. Nem volt időnk kipróbálni ezt, és az is kérdéses, hogy a Logitech napi hány órás használattal számol. Annyit elmondhatunk, hogy az MX Revolutiont 4–5 nap alatt mintegy 40–50 órát használva sikerült lemeríteni, ami a töltőállvány mellett nem vészes, hiszen amikor már 15% körül van, akkor elegendő pár órára rátenni.
Tesztelés
Kézbe fogva nagyon kényelmes volt az MX Revolution. Az akkumulátor miatt picit nehéznek éreztük, de talán csak azért, mert könnyű Microsoft Explorer 4.0-ról váltottunk rá. Minden bizonnyal az MS egér miatt hiányoltuk a kisujj tövének alátámasztását is. Nagyon jó volt a hüvelykujjrész, bár az itt elhelyezett, előre és hátra húzható görgőszerűség kicsit keményen jár, jó lett volna, ha gumis felülete valamivel érdesebb. Mindkét fölötte lévő gombot kényelmesen elértük. Nehezen hozzáférhető helyen van viszont a keresőgomb, igaz, olyan funkcióról van szó, amit nem használunk állandóan.
Meglepődtünk rajta, hogy a precíziós lézer milyen jól állja a sarat. Arra számítottunk, hogy alacsony érzékenységen könnyen zavarba lehet majd hozni, de nem így történt. Nagyobb rántások esetén sem őrült meg, nem ugrált. Végzetes galibát nem okozott, persze nagy sebességénél már nem volt lineáris a gyorsulása. Fekete szövet egérpadunk (X-Ray Aquapad3) sem okozott neki problémát. Másik két mai tesztalanyunkra is ugyanez volt jellemző.
Akkor most jöjjön a görgő! Legjobban talán úgy jellemezhető, hogy amikor visszaváltottunk eredeti MS egerünkre, annak egyébként korábban nagyszerűnek hitt görgőjét nevetségesen amatőr, primitív szerkezetnek éreztük. Pár napra rá kezünkbe került egy Logitech MX 1000, amelynek a tekerőjén már csak mosolyogni tudtunk. Tehát a forradalom, amire a „Revolution” szó utal, megtörtént. Alkalmazásonként testre szabva félelmetesen jól használható az automatán átkapcsolós módszer, de még a kézi is. Excelben például a gyakran több száz vagy akár több ezer soros táblázatokban a kezdeti racsnis módszerrel soronként tudtunk léptetni, majd a görgőt erélyesebben megrántva átváltott szabadonfutóba és villámgyorsan szánkázhattunk fel-alá. Amikor közelítettünk a kívánt részhez, elég volt kicsit visszafogni, és máris lassult, a beállított határt átlépve pedig ismét hajszálpontos racsnira váltott. Hagyományos üzemmódban is nagyon finoman járt a szerkezet, itt is lehetett rángatni és sokkal többet és sokkal precízebben pörgött, mint régi társai, teljesen más érzés volt kezelni. Egyetlen baja, hogy szabadon futó módban kissé billeg jobbra-balra, ami hevesebb egérmozgatáskor enyhe lötyögésben nyilvánult meg.
A VX Revolutionre váltva arra számítottunk, hogy a kényelmes MX után jön majd a kuporgás. Nem így történt. Ez volt az eddig nálunk járt legkényelmesebb Logitech miniegér, de a konkurens márkák sem nagyon tudják felvenni vele a versenyt. Éppen annyival nagyobb és púposabb vetélytársainál, hogy átlagos kézzel ne kelljen rajta szorongani. Azok közül, akik kipróbálták, többen is állították, hogy a kicsi még az MX Revolutionnél is kényelmesebb, mert a kisujj teljesen lelóg róla, így alá van támasztva az asztalon. A hüvelykujjas rész is nagyszerű, mindkét gomb kényelmesen elérhető. Egyetlen gyengébb része van a nagy kisegérnek, a bal gomb melletti Zoom csúszka. Ennek pereme még kicsit érdes volt, de ennél nagyobb baja soha ne legyen egy egérnek.
SmartShift nélkül már nem volt olyan hatékony az újfajta görgő, mert az egér alján lévő váltóreteszt nem kényelmes állítgatni, így valószínűleg csak az egyik üzemmódban fogjuk majd használni. Racsnisban bármilyen eddigi megoldást játszva maga mögé utasít, szabadon futóban pedig elég jól beállítható ahhoz, hogy hajszálpontos maradjon, de nagyokat is tekerhetünk vele, tehát minden tekintetben jobb egy hagyományos görgőnél. Sajnos, ez a kerék is lötyögött picit oldalra.
A trió leggyengébb tagjának az MX 620 bizonyult. Persze két ilyen jó egér mellett ezen nincs mit csodálkozni. Legnagyobb baja talán a két AA-s elem miatti nagy súlya volt. A majd egy éves üzemidő helyett sokkal jobban örültünk volna fele ilyen hosszúnak egyetlen AA-s elem terhelésével. A formával sem voltunk maradéktalanul megelégedve. Érzésünk szerint túlzottan lejtett a kisujj felé, állandóan úgy éreztük, hogy lecsúszunk róla. Ugyan kézbe simult, de kicsit túl púposnak találtuk. Hangsúlyozzuk persze, hogy ez szubjektív vélemény, lehet, hogy valakinek éppen ez a forma jön be. A hüvelykujjrésszel viszont nagyon meg voltunk elégedve. Nem volt rajta gumiborítás, de anyaga valamivel finomabb volt, mint a másik két egéré, ráadásul ugyanezt tapinthattuk a túloldalon is. Mindkét hüvelykujjgombot kényelmesen el tudtuk érni, jó tapintásúak voltak. A bal főgomb mellé helyezett keresőt tehették volna kicsivel előbbre, akkor jobban használható lenne.
Az MX 620 görgője pontosan ugyanúgy viselkedett, mint a VX Revolutioné: nem volt olyan jó, mint a nagy MX SmartShiftese, de bármilyen hagyományos megoldást kenterbe verne. Kipróbáltuk a 2,4 GHz-es rádiós adó-vevő hatótávolságát is. Mind a három egérnél hozzávetőleg 3 méterig üzemelt, és akkor sem zavarták egymást, amikor egy gépre kötöttük őket.
Értékelés
Elsősorban le kell szögezni, hogy a Logitech új MicroGear görgője nagyszerűen sikerült. Igaz, a szervós kifejezés nem a legjobb rá, de kétségtelen, hogy a csúcsmodellben van egy kis motor is. Nem feltétlenül az az előnye, amivel hirdetik, hogy gyorsan lehet vele lépkedni – hiszen ilyet más módszerekkel is lehetett már –, hanem a korábbi megoldásokat felülmúló minősége.
Az MX Revolution SmartShifttel kiegészített görgője végtelenül kényelmes, tényleg olyan felsőkategóriás extra, aminek értelme is van. Sajnos az egérnek az extra görgő, az akkumulátoros üzem és a nagyszerű forma mellett van még egy prémiumkategóriás tulajdonsága, mégpedig a 20 000 forint körüli vételára. Emiatt nem tudjuk teljes szívvel ajánlani, de nekünk így is nagyon tetszett. Aki hajlandó sok pénzt költeni egy vezeték nélküli egérre, az mindenképpen vegye számításba a Logitech MX Revolutiont.
A Logitech VX Revolution volt a legjobb notebookos egér, amivel eddig találkoztunk. A megszokottnál valamivel nagyobb mérete miatt kényelmével lekörözi vetélytársait. Ugyanez vonatkozik a görgőjére, mely a SmartShift nélkül is nagyszerű. Sajnos ez az egér sem olcsó mulatság, 12 000 forintba kerül. Ennek ellenére, és jó tulajdonságai ismeretében ajánlott minősítést érdemel. Akinek nem számít az ára, a „különösen” szócskát is hozzáteheti.
Lehet, hogy csak két bravúros társa mellett tűnik halványabbnak az MX 620, de kétségtelen, hogy a mai trióból ő volt a legkevésbé meggyőző. Mindemellett neki is fantasztikus a görgője, és 10 000 forintos árával a legolcsóbb egér, amelyen ezzel a megoldással találkozhatunk. Kár, hogy a két elem miatt nehéz. Szubjektív, hogy nekünk kissé púpos, majd meredeken lejtő formája nem jött be, de ha 10 000 forintot szándékoznánk kiadni vezeték nélküli egérre, akkor minden bizonnyal hozzátennénk még két ezrest és VX Revolution lenne belőle. Még asztali géphez is.
![]() |
![]() |
Logitech MX Revolution | Logitech VX Revolution |
rudi
A Logitech egereket az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.